26.03.2019, 14:08 | czytano: 5413

Obwodnica Chochołowa to za mało. Trzeba zachodniej obwodnicy Podhala

Arch. Podhale24.pl
Wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski uważa, że sprawa budowy obwodnicy Chochołowa jeszcze nie przepadła. Na forum górskim w Zakopanem rozmawiał w tej sprawie z władzami województwa i chce wrócić do tematu, ale już nie tylko budowy drogi objazdowej dla zabytkowej wsi, ale zachodniej obwodnicy Podhala.
Przypomnijmy, że przez kilka lat mieszkańcy Chochołowa nie potrafili dogadać się między sobą, który wariant przebiegu obwodnicy wybrać. Gmina przeprowadziła w tej sprawie głosowanie wśród mieszkańców, ale żadna z trzech propozycji przebiegu drogi nie uzyskała wyraźnej przewagi. Ostatecznie wobec braku zgody i jednoznacznego stanowiska władz gminy, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zaniechał realizacji tej inwestycji.
Na początku roku wójt Ratułowski mówił, że pieniądze na obwodnicę przepadły. - Mam do przekazania smutną informację. Z uwagi na brak jednoznacznych decyzji wójta gminy Czarny Dunajec, mojego poprzednika, przepadła nam dotacja w wysokości 66 milionów złotych. Środki nasze poszły na inne zadania. Oznacza to, że obwodnica Chochołowa w najbliższych latach nie powstanie - poinformował na styczniowej sesji Marcin Ratułowski. - Gmina nie zadziałała, jak powinna działać w tej sprawie. Poprzedni wójt nie podjął stanowczej decyzji, który wariant powinien być realizowany - stwierdził.

Ale jak się okazuje temat wrócił, ale już nie tylko, jako temat obwodnicy Chochołowa, lecz zachodniej obwodnicy Podhala. Marcin Ratułowski poinformował radnych, że kilka dni temu uczestniczył w Międzynarodowym Forum Górskim w Zakopanem, na którym był poruszany temat systemu komunikacyjnego na Podhalu. W forum brał udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz dyrektor ZDW w Krakowie Marta Maj i wicemarszałek Łukasz Smółka, z którym wójt odbył rozmowę. - Na początku kwietnia chcę się spotkać z czterema sołectwami i opracować wspólny plan zachodniej obwodnicy Podhala, od Czarnego Dunajca do granic naszej gminy. Chcę zaprosić do rozmów Romana Krupę, wójta Kościeliska, żeby opracować kompleksowe rozwiązanie obwodnicy. To zadanie, które przekroczy możliwości finansowe gminy, pomoc państwa niezbędna - dodał.

- Musi być wspólne działanie czterech sołectw, wójta i rady, aby opracować taki wariant drogi, który będzie akceptowany przez wszystkich - mówił.

Wójt przypomniał, że dwupasmówka dojdzie do Nowego Targu. Stąd kierowcy rozjadą się w różne strony, dlatego wzrośnie też ruch w Czarnym Dunajcu, którędy prowadzi alternatywna droga do Zakopanego. Dlatego, jego zdaniem, trzeba zrobić kompleksowy plan przebiegu nowej drogi już od Czarnego Dunajca do granicy z gminą Kościelisko.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Góral niskopienny01.04.2019, 22:36
"ale żadna z trzech propozycji przebiegu drogi nie uzyskała wyraźnej przewagi. Ostatecznie wobec braku zgody i jednoznacznego stanowiska"
Ile razy jeszcze dziennikarze będą to kłamstwo powtarzać. Byłem na tym zebraniu. Wyniki głosowania:
- wariant zachodni - 86
- wariant wschodni - 34
- niewielka liczba osób była przeciwna całkowicie budowie, niewielka liczba osób była za budową wg dowolnego wariantu.
Proszę więc redakcję zarówno "Podhale 24" jak i "Tygodnika Podhalańskiego" aby nie powtarzać kłamstw i nie siać dezinformacji.
Wyniki głosowania jasno wskazują wariant preferowany przez mieszkańców (przewaga prawie 3 do 1). Jednak wariant preferowany przez mieszkańców godzi w interesy kilku "biznesmenów", którzy stawiają swoje interesy ponad dobro wspólnoty i ponad aspekty techniczne i racjonalne przebiegu projektowanej drogi.
Właśnie lobbing tych osób próbujących stawiać swoje interesy ponad interes całej społeczności doprowadził do obecnej sytuacji. Doszło do tak kuriozalnych sytuacji, że w projekcie raportu oddziaływania na środowisko wpisano, że niekorzystny dla lobbystów wariant przebiegu drogi przecina szlaki migracyjne niedźwiedzi. Autor raportu musiał nieźle z kimś popić, że zobaczył w Chochołowie niedźwiedzie.
Ałgaj28.03.2019, 11:06
Trzeba zrobić obwodnicę by szeroko omijać Czarny Dunajec !
p.26.03.2019, 21:56
takitam - zdecydowanie najlepszy komentarz
bye26.03.2019, 21:49
przez ciche z cz dunajca najlepiej,,mam tam pare hektarow ...oddam w dobrej cenie
jan z czornego dunajca26.03.2019, 20:42
Znowu tylko gadanie.Jedyne co zrobił Wójt to jaieś dziwne breloczki zawiesił urzędnikom na szyi i oto sukces odtrąbił.A obwodnicy jak nie było tak nie będzie tylko gadka szmatka a przypomnę się za 4 lata,
Stanley Staywsiok26.03.2019, 20:16
Jak Pan Wójt nakłoni Chochołowian, Koniówczoków i Garajów to powinien dostać z automatu pokojową nagrodę Nobla.
aha26.03.2019, 20:03
Budowa obwodnicy nie jest zadaniem dla gmin i sołectw. Jeżeli władze centralne nie są zainteresowane budową drogi to nic nie będzie zrobione. To co jest robione jest tylko biciem piany. Trzeba wrócić do obietnic wyborczych i dotrzymać słowa.
Marynia26.03.2019, 17:32
Gratuluje pomyslu budowy skoczni w Rogozniku
Foxtrot26.03.2019, 17:07
Pomysł dobry, ale od samego gadania się nie stanie. 66 mln. zł dotacji przepadło, co dalej?
Mieszkaniec gminy26.03.2019, 16:29
I o to nam chodziło blokując obwodnicę samego Chocholowa. Chcemy obwodnicę po całości!
takitam.26.03.2019, 15:12
bajduli, bajduli, baju, baju...
Tu Manek26.03.2019, 14:28
Rozsądny pomysł tylko jak zwyklem , róbcie to wszędzie byle nie pod moim nosem.
Emigrant z Ludzmierza26.03.2019, 14:20
Jedna skocznia to zamało , ja proponuje jescze skocznie w Rogozniku postawić .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl