05.04.2019, 12:17 | czytano: 5913

Przyszedł konserwator i o przenosinach urzędu trzeba zapomnieć

Gmina Czarny Dunajec rezygnuje na razie z remontu budynku starego sądu przy ulicy Mościckiego i z pomysłu przeniesienia do niego urzędu gminy i biblioteki.
Gmina poważnie rozważała ten pomysł do czasu spotkania z konserwatorem zabytków. Czarnodunajecki urząd gnieździ się w obecnej siedzibie i szuka nowej. Podobne problemy ma biblioteka. Stąd pomysł, by przenieść i urząd, i bibliotekę do nieużywanego budynku starego sądu, tym bardziej, że biblioteka dostała dotację na remont i przystosowanie pomieszczeń sądu do swoich potrzeb. Budynkiem zainteresował się konserwator zabytków.
- Konserwator poinformował nas, że chce budynek sądowy wpisać do wojewódzkiego rejestru zabytków. To bardzo skomplikuje realizację zadań, które tam planowaliśmy - powiedział na sesji Rady Gminy Czarny Dunajec wójt Marcin Ratułowski. Wójt tłumaczył, że konserwator chce m.in. żeby pokryć budynek dachówką ceramiczną, zamiast blachą, postawił też inne wymagania, które znacznie podrożą koszt remontu budynku. Dlatego, jak dodał, gmina rezygnuje i z dotacji dla biblioteki i z przenosin urzędu. - Kwota dofinansowania to 2 mln zł i nie zaspakaja potrzeb gminy, bo ta inwestycja może kosztować gminę nawet 10 mln zł. 8 mln z budżetu gminy to dla nas za dużo. Gmina musiałaby wziąć kredyt, a ja to wolę przeznaczyć te pieniądze na kanalizację w Piekielniku - stwierdził, podkreślając, że kanalizacja Piekielnika jest priorytetem.

- Musimy trzymać się w ryzach, nie możemy popadać w huraoptymizm, że będziemy mieli piękny budynek, a inne zadania będą leżeć - dodał.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Grosssszek06.04.2019, 14:41
Najlepiej odnowić i zrobić muzeum holokaustu
stary działacz06.04.2019, 09:34
konserwator ma rację trzeba porządnie odrestaurować budynek i przeznaczyć na cele np muzeum czy budynek użyteczności dla społeczności w Gminie a urzędasy macie wystarczająco dość miejsca aby pracować już się adwokatowi w *** przewraca !!!!!
stary działacz06.04.2019, 09:29
jak obiekty sportowe się budowało czy hale sportowe czy lodowisko i te nieszczesne skocznie w Chochołowie to Pan Wójt protestował i prowadził krucjaty na sesjach ale jak *** wniosła się do urzędu to już mało miejsca bo potrzebny mu Wersal ,chłopcze zastanów sie !!!!
fya05.04.2019, 23:08
Budynek starego sądu jest najstarszym i najważniejszych zabytkiem w Czarnym Dunajcu. Dlaczego poprzednie władze gminne nie wpisały obiekt na listę zabytków jak gmina sporządzała tą listę? Panusia chodziła z kamerą po wsi i robiła zdjęcia byle jakim budą ale budynku po sądzie nie wpisała na listę jako zabytek. Las w Baligówce zjadł kornik o dwóch nogach i teraz jest tam bardzo dużo miejsca na budowę nowego budynku dla gminy. Tam petenci nie będą dokuczać urzędnikom.
Maximus05.04.2019, 22:02
Gmina miała szkołę w rynku którą można było wykożystać na biblitekę, Urząd Gminy, czy agencję restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. To było barbażyństwo tak zniszczyć zabytkowy budynek wzniesiony wysiłkiem rąk naszych dziadków dla wspólnego dobra.
wkurzony05.04.2019, 20:16
ja się kurła pytam gdzie sens gdzie logika?
moze zmieńmy wszystko w skansen żeby urzędasy miały papiery do przekładania a niech budynki niszczeją
Tadeusz Rafacz05.04.2019, 18:22
Do "mieszkaniec"
WSTYD to przede wszystkim dla mieszkańców Cichego, że nie szanują środowiska, sąsiadów i samych siebie!!! Jedni potrafią całe życie wywozić ścieki na oczyszczalnię i oczywiście płacić, a inni byle gdzie, byle jak, byle bez kosztów!!! Pozdrawiam - Przewodniczący Rady Powiatu
Ps. Zgodnie z przepisami te sprawy są w gestii gminy, nie powiatu.
jan z czornego dunajca05.04.2019, 18:07
Widzę ,że Pan Wójt ma tylko jedną miejscowość w gminie czas szybko biegnie więc nie zapomnimy tego. Reszta może się w szambie kąpać a obiecał Pan drogi, chodniki, kanalizację uczciwe nabory i gdzie to wszystko.Czyżby tylko dla głupiego ludka obietnice. Minęło 5 miesięcy i co Pan zrobił , może jakieś informacje o osiągnięciach.
abc05.04.2019, 17:51
przecież w Piekielniku jest kanalizacja!!!
g... płyną na Słowację?
mieszkaniec05.04.2019, 16:23
Zapraszam Pana wójta do Cichego na własny koszt go zawiozę i odwiozę z powrotem, niech tylko zobaczy jak rowem obok głównej drogi płyną ścieki z domów mieszkalnych oraz gnojowica i ludzkie odchody.Wstyd dla całej wsi oraz władz gminy Czarny Dunajec i Pana Przewodniczącego Rady Powiatu wywodzącego się z tej miejscowości, oraz jaśnie radnych powiatowych z tej miejscowości.
avivat05.04.2019, 15:57
To pan konserwator woli żeby budynek popadał w dalszą ruinę? I co on potem będzie konserwował? Chyba szprotki!
ede05.04.2019, 14:53
Czyżby kanalizacja w Piekielniku miała być początkiem nowego zakładu gospodarki komunalnej? Panie wójcie kto będzie nim kierował?
pustak05.04.2019, 14:45
Brawo! To jest wójt któremu drży ręka przy podpisywaniu przy zaciąganiu wielomilionowych długów w bankach, bo wie że to przyszłe pokolenia będą na spłatę tych długów znowu, tak jak my propagandzie sukcesu Gierka, zaciskać pasa. Nie zadłużajmy na dziesięciolecia Ojczyzny!!!
jacek05.04.2019, 13:16
konserwatora zabytków odwołać w trybie natychmiastowym
wOOyeK JuzeQ05.04.2019, 12:43
A kanalizacja i gaz ziemny dla Pieniazkowic ? Prioryter VERY LOW lub BRAK!
franc05.04.2019, 12:23
Przyszedł wielebny Ratułowski i już ma mało miejsca??? Nie ma się jak rozwijać? Miały być ograniczenia w kosztach a co jest? Jest szukanie dobrobytu.
Jedno pytanie?? Dlaczego odrazu dostał maksymalną pensję jaką przewiduje rozporządzenie?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl