09.04.2019, 09:49 | czytano: 1913

W Suchem powstanie Poroniańskie Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala. Uratują też freski Władysława Trebuni Tutki

Fot. Urząd Gminy Poronin
Wójt gminy Poronin Anita Żegleń podpisała umowę z firmą inżynieryjno-nudowlaną „CHOMAR” J. Chowaniec S.j. na budowę Poroniańskiego Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala w Suchem. Koszt prac wyniesie ok. 3,4 miliona złotych.
Projekt przewiduje zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie byłej Mineralnej Spółdzielni Pracy Poronin. W ramach inwestycji mają powstać dwa nowe budynki, z salą konferencyjną, sala ekspozycyjną i salą wielofunkcyjną. Zostaną one wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć i warsztatów rzemieślniczych oraz stworzenia przyjaznego miejsca spotkań i aktywności społecznej. Zostanie także zagospodarowany teren wokół budynków.
Ważną częścią projektu jest uratowanie fresków Władysława Trebuni-Tutki. W tym celu zostanie zastosowana specjalistyczna metoda transferu malowideł ściennych. Zostaną one przeniesione do jednej z sal w nowym budynku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec listopada 2020 roku.

Realizacja inwestycji w Suchem to ostatnia z trzech części projektu rewitalizacji w Gminie Poronin. Na różnych etapach realizacji są już rewitalizacja w Małem Cichem oraz w Poroninie. Projekt jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UG Poronin, oprac. r/
komentarze
Mis09.04.2019, 20:12
Jo to czuje że będą puzzle zamiast fresek jak firma CHOMAR? J. Chowaniec S.j.sie zabierze:)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl