25.04.2019, 14:24 | czytano: 6531

"Sprawa bałwana" budzi emocje na sesji rady powiatu

Arch. UG w Szaflarach
NOWY TARG. Podczas sesji Rady Powiatu Nowotarskiego radni wypytywali konserwatora zabytków Pawła Dziubana o karę dla gminy Szaflary za postawienie bałwana na terenie chronionym. Gminie grozi nawet pół miliona złotych kary.
Przypomnijmy, iż w lutym konserwator zabytków nakazał usunąć bałwana, którrgo mieszkańcy gminy Szaflary usypali na cześć mistrza świata skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego. Teren, na którym stanął, jest bowiem zabytkowy - tak tłumaczył swoją decyzję Paweł Dziuban, kierownik delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu. Jak twierdzi, teren, na którym stanął bałwan, jest wpisany do rejestru zabytków, jako teren podworski i jest chroniony. Położony jest obok zabytkowego muru, będącego pozostałością po istniejącym tu kiedyś dworze. Teren ten nigdy nie został przebadany. Tymczasem, według konserwatora, w wyniku prac z udziałem ciężkiego sprzętu przy budowie bałwana, zostały uszkodzone fundamenty.
Na czwartkowej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego radni dopytywali o postępowanie w tej sprawie. Kierownik Dziuban mówił, że w tym przypadku zostało złamane prawo, a grozi za to kara nawet do pół miliona złotych. Radni apelowali, by zamiast kary zastosować pouczenie. - Procedura nie została jeszcze zakończona. Ale w przypadku ewidentnego złamania przepisów nie mam wyjścia - rozłożył ręce kierownik delegatury UOZ.

Radny Jacek Król apelował o łagodny wymiar kary dla gminy Szaflary. Dziwił się jednak, że przez wiele lat konserwatorowi zabytków nie przeszkadzał dziki parking na placu podworskim, a zaczął przeszkadzać bałwan. - Czy był donos - pytał.

- Kontrola była od dawna planowana - zapewnił kierownik Paweł Dziuban. - U mnie nie ma czegoś takiego jak umorzenie - dodał.

Z kolei radny Stanisław Waksmundzki dziwił się, że w przypadku bałwana konserwator jest skrupulatny, a w przypadku np. niszczejących zabytków na Półwyspie Stychlyn już mniej.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Atunad27.04.2019, 20:11
A czy pan konserwator ma jakieś materiały badawcze tych resztek dworu?
czy ma inwentaryzację tych cennych pozostałości,dla porównania ew.szkód dokonanych przez Skoczusia?
Jak wygląda wpis tego zabytku/karta/?
Nie ma co gościa naciskać, trzeba zbadać materiały żródłowe i kompetencje.
ada27.04.2019, 19:53
Mieszkańcy wybudowali? Z tego co mówią mieszkańcy to ciężarówki i koparki zwoziły tony śniegu, a potem wywoziły. Zasłaniacie się dziećmi i strażakami?
Do Wchat27.04.2019, 07:23
A kto by tam chciał pracować. Pomyśl, popytaj, zastanów się chwilę.
Ewidentne złamanie prawa przez wójta.27.04.2019, 07:08
A nie lepiej się zapytać wójta dlaczego po raz kolejny złamał prawo, zamiast ćwiczyć konserwatora? Czyż sankcjonowanie przekrętów na wszystkich możliwych forach publicznych nie jest przekrętem? Czyż naciskanie na konserwatora przez funkcjonariuszy publicznych, aby odstąpił od wymierzenia kary, nie jest łamaniem prawa?
kredyt26.04.2019, 16:10
@Sara.Odkąd pamiętam (50 lat) zawsze był tam zakład napraw, między innymi motocykli (pomińmy że najlepszy w południowej Polsce).Pewnie będzie teraz tam bank. ,,Lepsze,, miejsce kultu tych co mieli Bóżnicę.
Sara26.04.2019, 09:24
Bałwan znjknął, ale zniknął również budynek na ul Szaflarskiej, została tylko dla pozorów niebieska fasada z oknem.Ten budynek to dawna Bóżnica Żydowska, miejsce kultu.To bardzo żle jeżeli nawet była decyzja na wyburzenie w co bardzo wątpię, zostaly gruzy tylko...
szanować wolność26.04.2019, 08:27
A jakby konserwator zabytków nie zareagował, a ktoś wyżej by się o tym dowiedział, to kto by był winny? Przeciętny obywatel może nie wiedzieć o obowiązujących przepisach prawa w danym zakresie (choć nieznajomość prawa nie uchroni przed konsekwencjami), ale organy administracji publicznej po to mają np. określone struktury w urzędzie, służby prawne itd., że one muszą przestrzegać prawa (aby potem egzekwować jego przestrzeganie od innych a nie mieć zarzucone - "co wymagasz ode mnie jak sam nie przestrzegałeś"). Tak mi się wydaje, że w tym kraju nigdy nie będzie dobrze. Nie umiemy się sami rządzić, posiadaną jeszcze wolność często zamieniamy w samowolę itd. Tak było w przeszłości i skończyło się to zaborami - później jest wielkie och, ach, powstania, pieśni patriotyczne, płacz, lament, wybrańcy spośród narodów itd....
ian.26.04.2019, 06:34
oooo boooże co za chory swiat to sie w pale nie mieści cholera pewnie kogoś albo coś pogniotlo pod tą bardzo chronioną ziemią tyle szumu tyle kombinowania jak tu kogoś udu... agdyby tak snieg zacząl padać intensywnie przez kilka tygodni i nasypalo by na ten niesamowicie chroniony teren 2 metry śniegu tooo cooooooooby było oj chyba księżulek byłby winien i po tacy go.....oj durnoty to już na tym pięknym świecie nie brakuje .... no to paaaaa bałwanolepcy zbierajcie kasę...
DżejDżejOkocza25.04.2019, 23:01
Faktycznie, część komentujących to bałwany. Na prawdę nie można nic zrobić tak spontanicznie, z chęci zrobienia czegoś fajnego i miłego dla drugiego człowieka, bo jacyś nie powiem kto, bo nie opublikują, ludzie, nagle mają za złe wykorzystanie nadmiaru śniegu. Należy zadać pytanie, kto lub co wyrządziło lub wyrządza więcej szkód.
sup25.04.2019, 22:48
czy bycie urzędnikiem zwalnia od myślenia? nie ośmieszajcie się!
DWA BAŁ WA NY25.04.2019, 22:25
Olaboga co się stało
Coś na Pańskim zbudowano
I już znalazł się karbowy
Wybatożyć jest gotowy
Jakiegoś BAŁWANA
Co przycupnoł na
Fundamentach Pana

Panie karbowy !!!
MA PAN TEMAT
Z GŁOWY !!!!!!!!
USTAŁA PRZYCZYNA
BAŁWANA JUŻ NI MA

ZNIKNĄŁ CORPUS DELICTI
TERAZ TO -PAN NIKT;p)

INNEJ RADY TUTAJ NI MA
JEŚLI PRZYJDZIE NOWA ZIMA
WYBUDUJEMY NOWEGO DLA PANA
BAŁWANA BĘDZIE PAN GO BATOŻYŁ
OD WIECZORA AŻ DO RANA :)))))))))
Wchat?25.04.2019, 21:41
Tutaj musiał być donos, konserwator zjawił się akurat teraz a wójt sam mówił że wysyłał do niego zgłoszenia w sprawie innych zabytków przez długi czas i nikt się nie zgłaszał... Prawdopodobnie jedna osoba chciała dostać pracę w gminie i wójt tej osby nie przyjął bo nie miała wystarczających kompetencji no to zgłosiła...
Zabytkowy śnieg25.04.2019, 21:01
Nie wierzę w to co czytam! Jedynie pasuje powtórzyć komentarz po
"Pasterz PPP"
"ŚNIEG STOPNIAŁ A BAŁWANY ZOSTAŁY"!
dj25.04.2019, 19:45
do gucio i święta racja u sypał go deja na polecenie nowej Pani od promocji gminy tak że niech ona za to beknie
strażak dyndu dyndu25.04.2019, 19:34
to jest bałwan na miarę naszych czasów jak miś u Barei
alik25.04.2019, 17:18
A co to za teren chroniony? Trochę asfaltu!!!!!
PasterzPPP25.04.2019, 17:09
Śnieg stopniał a bałwany zostały
***25.04.2019, 16:52
Chory kraj...
mieszkaniec Rabki25.04.2019, 15:41
A moze konserwator zainteresuje się zabytkami takimi jak budynek Gwiazdy oraz dawnego UM w Rabce?A może tam nalezy ukarać właścicieli za nic nie robienie.
Akna25.04.2019, 15:13
Bardzo dziwna sprawa z tym konserwatorem. Jakoś mam takie wrażenie, że nie ma go tam, gdzie powinien być, a udowadnia potrzebę swojej bytności tam, gdzie jest zbędny... ale to takie moje subiektywne odczucie
góralka25.04.2019, 15:03
Czy na tym terenie "chronionym" istnieje tablica z informacją o tym, iż nie wolno korzystać z tego terenu? Pół wieku minęło i nikt nie zainteresował się szczątkami muru, dopiero sława Dawida Kubackiego przeszkodziła konserwatorowi.
Przyszła ogromna susza i nie ma śladu po bałwanie. Ale pozostało jeszcze trochę żywych bałwanów - trzeba o nich dbać.
Stasek25.04.2019, 14:58
Za to w Nowym Targu stał się dobrą wymówką dla władz, która zwala na niego to, że nie potrafi wybudować hali sportowej obiecywanej już przed poprzednimi wyborami. No ale wstążka chce mok to będzie mok, a hala niech się zawali. Zwalą na konserwatora niczym PiS wszystko zwala na PO i odwrotnie.
Guccio25.04.2019, 14:44
"? którego mieszkańcy gminy Szaflary usypali na cześć mistrza świata skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego... " wypraszam sobie mieszkańcy tego bałwana nie usypali!!!!!!! kto usypał niech teraz karę ze swojego portfelika zapłaci!!! ja już byłem i tak oburzony że te koparki i wywrotki na koszt podatnika czyli mnie cały dzień i pół drugiego pracowały. Tyle w temacie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl