02.05.2019, 15:10 | czytano: 5537

54 zabytkowe szałasy w Jurgowie niszczeją

Fot. Zdjęcie poglądowe / arch. Podhale24.pl
Ich losem martwią się służby konserwatorskie, ale szałasy są prywatne, mają nieuregulowany stan własnościowy i trudno wyegzekwować od ich właścicieli, by je remontowali.
- Wciąż nierozwiązanym problemem jest sprawa zachowania szałasów na polanie "Pod Okólnym" w Jurgowie. Większość obiektów konserwatorskich przeszła remont polegający na wymianie pokrycia dachowego na gont w latach 80. XX w. Dzisiaj stan tych pokryć, jak i samych konstrukcji, jest bardzo zły i wymaga natychmiastowych działań remontowych - powiedział na sesji Rady Powiatu Nowotarskiego Paweł Dziuban, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu.
Właścicielom szałasów, jak powiedział, został przekazane zalecenia i pouczenia, co mają robić, a także jak zdobyć fundusze na prace. - Z rozmów z właścicielami wynika jednak, że jest bardzo duży opór, gdyż szałasy straciły swoją użyteczność, bo nie są już wykorzystywane jako obiekty gospodarcze. I z tego powodu niszczeją - mówił Dziuban, dodając właścicieli, żeby przerabiali je m.in. na domki letniskowe, oczywiście w uzgodnieniu z konserwatorem. - Niestety, brak jest zrozumienia, a największą przeszkodą są sprawy własnościowe, bo część szałasów ma nieuregulowane sprawy spadkowe - dodał.

- To duży problem, a wymaga natychmiastowych działań - podkreśla Paweł Dziuban.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pomysły konserwatora03.05.2019, 15:32
Domki letniskowe to chyba muszą mieć co najmniej wodę i prąd. Turyści do pustych ścian raczej nie przyjdą.
qwerty03.05.2019, 13:20
Tak sobie czytam te artykuły i muszę powiedzieć że konserwator zabytków to jest taka ***- Jak masz jakiś domek który jest uznany za zabytkowy i w nim mieszkasz itd, to ci nie wolno w tym domu niemal nic zrobić - nie możesz go ocieplić, na każdą małą rzecz musisz mieć jego zgodę itd, ogólnie dużo zbędnej papierologi, chodzenia, załatwiania.

Jak masz na działce szałas to też problem, bo musisz dbać, bo zniszczeje. Tu musisz włożyć kasę, bo nigdzie nie ma 100% dofinansowania w coś, czego w ogóle nie korzystasz.
gor03.05.2019, 09:23
Pamiętam czasy,gdy idąc na Turbacz nocowało się w takich szałasach.Zawsze wiedzieliśmy czyj to szałas.Paliło się ognisko,piekło kiełbasę no i piło.Na drugi dzień poobierało się z ''psiorki'' i zostawiło szałas w takim stanie jak był.Nieraz przyszedł właściciel ,to jeszcze wypił z nami.Górale dbali o te cudze szałasy ,nie to co dziś młodzież.
Maluśki02.05.2019, 20:48
Do @pniok,jak to jest ten pon od tego bałwana w Szaflarach,to niestety jest ponad prawem i moze wszystko....wiem,przykre ale to Poland !
pniok02.05.2019, 18:32
Co ja słyszę ? To teraz nowotarski konserwator ma już takie uprawnienia ? Odkąd to budynki gospodarcze ( np. szopy ) usytuowane na działkach rolnych , mogą zostać budynkami rekreacyjnymi na podstawie konsultacji z konserwatorem ? Ktoś napisał dla nich nowe prawo ? Czy Sz .P . Konserwator za bardzo się nie zagalopował , czy to drobny błąd p. redaktora ?
ania02.05.2019, 17:46
spalić i święty spokój
strachu02.05.2019, 17:20
mam jeden szałas . moge sprzedać
Gospodorz02.05.2019, 15:41
A moja stodoła na polanie ,wziena i sie spolyła ,po wizycie tego panocka co konserwuje,nagodoł nagodoł co to trza zrobić , ale dukatów nie doł,a potem komisyja uznała że to od elekryki sie społyła,no kruca funks,tam nawet w promieniu 5 km niebyło lini,jo to tak teraz myślym o tym kościele co to sie od tyj elekryki zajon,ani dach nie był remontowany,ani sygnaturki niebyło,ciekawym Kiel?s na tyn zabytek dadzom z tyj junii?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl