08.05.2019, 10:54 | czytano: 3483

Wątpliwości radnych związane z przekazaniem pieniędzy policji wodnej

Arch. Podhale24.pl
Władze gminy Łapsze Niżne chcą przekazać 3 tys. zł dofinansowania dla Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie, który w sezonie letnim patroluje Jezioro Czorsztyńskie 7 dni w tygodniu. Jednak zdania wśród radnych na ten temat są podzielone.
Nad bezpieczeństwem ludzi na Jeziorze Czorsztyńskim czuwają ratownicy Wodnego Pogotowia Ratunkowego oraz funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.
Gmina chce przekazać kwotę w wysokości 3 tys. zł dla policji z Krakowa, „celem zabezpieczenia wypoczynku mieszkańcom i turystom, korzystających z Jeziora Czorsztyńskiego w miesiącach wakacyjnych”.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne wywiązała się dyskusja na ten temat.– Czy to dofinansowanie wpłynie na rozwiązanie problemów w okresie turystycznym? – zapytała jedna z radnych.

– Moim zdaniem lepsze byłoby wsparcie dla WPR niż dla policji – odpowiedział drugi radny.

– Sama obecność policji na pewno zniechęca niektórych do niewłaściwego zachowania – zauważył przewodniczący rady Zdzisław Majerczak.

Uczestnicy dyskusji zasugerowali, że policjanci powinni również zająć się źle zaparkowanymi samochodami.– Samochodami interesuje się nasza policja z Nowego Targu, a nie z Krakowa – wtrącił przewodniczący.
Wójt gminy Jakub Jamróz wypowiedział się również w kwestii dodatkowych patroli nad jeziorem. – Spotkałem się z Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Targu odnośnie zorganizowania dodatkowych patroli. Tak, jak państwo pamiętacie, dodatkowe patrole funkcjonowały w zeszłym sezonie. Chcemy, żeby funkcjonowały one w oparciu o wyposażenie z Krakowa, ale również chcemy, aby tutaj byli funkcjonariusze z Nowego Targu. Pochlebne słowa, że robią dobrą robotę, nie są wyssane z palca, bo faktycznie są w terenie i kontrolują turystów. Jednocześnie na wodzie robią dobrą robotę. Efekt jest taki, że, dzięki Bogu, utonięć na Jeziorze Czorsztyńskim nie było. Komendant zaznaczył mi w rozmowie, że on też widziałby ich pracę nie tylko na wodzie, ale również w terenie. (…) Wydaje się, że na policję można liczyć. Policja ma o tyle przewagę nad organizacjami pozarządowymi, że to jednak mundur, pewien kanon pracy, przepisy i zobowiązania względem swojej służby. Mam informację z pierwszej ręki, od członka komisji w Urzędzie Marszałkowskim, że WPR w tym roku otrzyma 30 tys. zł dofinansowania (w ubiegłym było to 10 tys. zł – przyp. red.), dlatego moim zdaniem nasze środki powinny iść w kierunku policji – skwitował wójt.

Padło pytanie, czy ewentualnie bez wsparcia finansowego policja będzie jednak stacjonować. – Na terenie jeziora są trzy samorządy: gmina Łapsze Niżne, gmina Czorsztyn i gmina Nowy Targ, a to, gdzie będą stacjonować, to jest im wszystko jedno. W Łapszach Niżnych gmina nie obciąża policji za wynajem pomieszczenia, co pozwala na sprawne funkcjonowanie tego posterunku. My, dając środki, pokazujemy w jakiś sposób, że ich tutaj chcemy i patrzą na to przychylnym okiem, że jakieś tam wsparcie od samorządu jest. Nie wiem, czy gdybyśmy nie przekazali środków, a np. gmina Czorsztyn je przekaże, to mogliby przenieść się właśnie tam. Wtedy z tamtej strony zrobiłoby się bezpieczniej. Dzisiaj posterunek policji jest po naszej stronie – podsumował Jakub Jamróz.

Na koniec dodał, że władzom zależy na tym, aby dobrą współpracę samorządu z policją utrzymać ze względu na bezpieczeństwo ludzi nad wodą, które jest nieocenione, dlatego zaplanowane dofinansowanie nie jest dużym wydatkiem.

ao/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Franek09.05.2019, 10:17
żenada:
Ty nie wiesz o co chodzi właśnie...... pogadaj z radnymi, bo ja się pofatygowałem i sprawdziłem co to jest wydatek bieżący a co to inwestycyjny. A Gmina ma czerwoną kartkę.....prze Wójta, a nie fanatyków ;)
Ale to trochę trzeba mieć oleju w głowię, by wiedzieć, że to Wójt układa budżet!
spisok09.05.2019, 10:08
Dać pieniadze na pożądną firmę ratowniczą a nie.
Jest jakiś wykaz na co idą te piniondze?
Dają jakieś sprawozdanie na co przeznaczają te pieniądze niebiescy?
żenada09.05.2019, 08:43
Oj Franek inteligencją to Ty nie grzeszysz to fakt niepodważalny kto przy zdrowych zmysłach nie wykorzysta ponad miliona dofinansowania.Czy Niedzica nie należy do Gminy??jak można tak nisko upaść aby mieć taki tok rozumowania.Nie dziwię się,że mając takich fanatyków jak Ty Gmina ma czerwoną kartkę.
Franek08.05.2019, 21:07
Mam propozycję dla Wójta, by jeszcze rzucił z 3 tysiące Państwowej Straży Pożarnej za to, że jak wezwanie to jadą na Gminę Łapsze Niżne.......
Nie dziwota, że potem się czyta, że Łapsze dostały czerwoną kartkę od RIO skoro tak się rozrzuca pieniądze.
Franek08.05.2019, 21:05
alek:
Jutro sesja nadzwyczajna, zaś wydatek z budżetu gminy.....bo 9 dni temu inaczej głosowali, zapewne jutro droga przejdzie jako wydatek bieżący, a w przyszłych latach będzie trzeba reformować oświatę, dźwigać opłaty dla mieszkańców by zaspokoić zapędy niedzickich radnych.....
czorsztynianin08.05.2019, 20:52
nie dać im bo oni sobie d*** woża po jeziorze i popisuja sie co oni nie potrafią na ładzi i wariuja na tej motorówce
alek08.05.2019, 17:07
Jest wiele spraw w tej Gminie ciekawych których,prasę lokalną przede wszystkim powinno interesować a tak niestety.... nie jest a szkoda można by było uniknąć takiego dziadostwa jak głosowanie? no właśnie za odrzuceniem miliona zł. dotacji.... na budowę drogi.Czy to nie jest ważne dla... dla prasy????a taka sytuacja miała miejsce na ostatniej sesji,czy ja dobrze zrozumiałem???czy może się mylę??o takich sprawach powinno wiedzieć społeczeństwo,jak głosuje Rada i jakie z tego mogą być kłopoty dla Gminy tak myślę,ale mogę się mylić.
3 tysiące za 3 miesiące08.05.2019, 17:01
3 tysiące ?ale na głowę? jednorazowo? czy jak na paliwo?i o 3c tysiące ta dyskusja?
edek08.05.2019, 16:09
dla mnie jest sprawa jasna, Policja to jest MMSiA wiec dlaczego samorzady maja dokładac, jest to dla mnie niezrozumiałe.Panstwo a przedewszystkim komendant KPP Nowt Targ ma to w zadaniach i czy bedzie dofinansowanie czy nie Policja bedzie.
Jan08.05.2019, 15:41
A czy to czasem nie prezes WPR zatopił Podhalański Wopr żeby się nachapać i teraz jeszcze rękę wyciąga po pieniążki? A co się stało ze sprzętem WOPR pan prezes wyjaśni?
Obserwator08.05.2019, 15:24
Co za bzdury, jakie znaczenie ma to gdzie policja stacjonuje jak i tak pływa po całym jeziorze? Jakie znaczenie ma to która gmina da więcej pieniędzy skoro obszarem działania wodniakow jest całe jezioro? Jaki wpływ na liczbę utoniec ma policja wodna?
Kulawy08.05.2019, 14:24
A po co tyle policing ? Ludzie powinni sie zastosowac do prawa ,a ze niestosuja sie to sprawa tego prawa ,czy any dobre? przeważnie restrykcyjne I tu jest problem,a ?stróże ? woża sie coral lepszym sprzetem i narzekaja na warunki pracy,przerost wszystkich etatów,ratowników też, chce sie utopić ,po co zabraniać ? Rozbudować infrastrukturę, żeby były z tego dochody,a nie trzymać za pysk
Franek08.05.2019, 12:08
A czy to nie w zeszłym roku "zatopili" swoją łódkę policjanci??
Baca08.05.2019, 12:04
na diety radnych wielokrotnie tyle pieniędzy idzie co miesiąc i nie mają z tym problemu - żenada
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl