14.05.2019, 11:00 | czytano: 3231

Małopolanie mają dość smogu. Ekointerwencje w dziesiątkach gmin

Arch. Podhale24.pl
Blisko 160 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli – tak można podsumować dotychczasowe efekty funkcjonowania elektronicznego formularza Ekointerwencji. Na kopcące kominy skarżą się również mieszkańcy Nowego Targu, Zakopanego czy Rabki-Zdroju.
W ciągu siedmiu tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu informowali o przypadkach spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości w aż 48 małopolskich gminach.
Poprzez formularz Ekointerwencji przesłano dotychczas łącznie 158 zgłoszeń, z czego 102 dotyczyły spalania odpadów, 52 zawierały informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a cztery były związane ze sprzedażą węgla złej jakości. Przekazane przez mieszkańców informacje dotyczyły gmin: Limanowa, Brzesko, Kraków, Wielka Wieś, Chrzanów, Zabierzów, Tuchów, Słomniki, Sułkowice, Alwernia, Liszki, Wieliczka, Iwanowice, Muszyna, Nowy Sącz, Nowy Targ, Polanka Wielka, Mszana Dolna, Brzeźnica, Zakopane, Wadowice, Brzeszcze, Myślenice, Proszowice, Osiek, Olkusz, Skawina, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Rzepiennik Strzyżewski, Szczucin, Kęty, Zator, Budzów, Andrychów, Wolbrom, Tarnów, Gdów, Skawina, Tomice, Trzebinia, Dobczyce, Mogilany, Libiąż, Oświęcim, Chełmek, Rabka-Zdrój.

Małopolanie najczęściej prosili o interwencję w związku z zachowaniem sąsiadów, którzy uporczywie palą śmieciami w piecach i kominkach. Z treści nadesłanych zgłoszeń wynika, że wielu mieszkańców województwa ma ogromny problem z unoszącym się w ich okolicach gryzącym dymem, który utrudnia oddychanie i uniemożliwia przebywanie na zewnątrz.

Dotychczas zweryfikowano 58 zgłoszeń. W 30 przypadkach kontrola nie wykazała naruszeń, siedem razy udzielono pouczenia, jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, pięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, trzy zgłoszenia przesłano do odpowiednich gmin. W pięciu przypadkach przeprowadzono kontrole, jednak szczegółowe informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W jednym przypadku urzędnicy nie byli w stanie skontrolować paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję.

Małopolanie są coraz bardziej świadomi, że smog ma ogromny wpływ na ich zdrowie i życie. Nieustannie rosnąca liczba Ekointerwencji jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się we wspólną walkę o czyste powietrze - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Ekoformularz jest dostępny na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
komentarze
Marian15.05.2019, 13:29
przyślijcie komisję taką do Krościenka jak to w nocy ekologicznie smród z kominów na rynku się unosi tam gdzie pamiątki sprzedają albo od strony Dunajca i radnego
siwy14.05.2019, 23:11
pojeść grochu lub fasoli i ustawić cztery litery do pieca i ekologicznie.
maverick14.05.2019, 21:36
Odgórne nakazy. Odgórne kontrole. Nakazy montowania pieców na ten rodzaj opału, który natychmiast jak wystarczajacy procent mieszkańców na niego przejdzie zostanie wywindowany wysoko w górę pod względem cenowym - tak było z olejem opałowym i tak było z geotermią. Tak raczej na pewno też będzie z gazem. Brak polityki cenowej źródeł energii do ogrzewania.
Odgórne kontrole niczego nie rozwiążą.
TAKI TAM14.05.2019, 20:34
W Nowym Targu na Szaflarskiej za plebanią można jeszcze palić śmierci czy to przywilej nietykalnego kleru? ?
Dan14.05.2019, 18:01
I dobrze niech interweniują. Niestety lokalne władze nie chcą iść wzorem Krakowa, boją się ustalić na przykład, że tam gdzie sięga gazociąg, lub sieć miejskiej ciepłowni mieszkaniec nie ma prawa spalać paliw stałych.
Dzisiejsze władze miasta są dowodem, że trzeba przed wyborami bardzo dokładnie zapoznawać się z poglądami kandydatów na radnych i w szczególności na burmistrza. Nie można dopuścić w przyszłości, żeby osoby które nie potrafią ze zrozumieniem przeczytać analizy spalin oraz opracowań o ich wpływie na organizm człowieka zajmowały jakiekolwiek stanowiska publiczne. Dramatem jest kiedy radna miejska neguje istnienie smogu. Życie ludzkie ma wartość najwyższą i nie chronienie go jest nieetyczne i wprost podłe. Priorytetem dla władz powinno być zapewnienie mieszkańcom warunków do życia - jeśli nie korzystnych, to przynajmniej obojętnych dla zdrowia, a to co mamy w mieście, szczególnie zimą, ale przecież nie tylko, to się w głowie nie mieści.
ToJa14.05.2019, 13:06
Aby było czyste powietrze w N.Targu należy robić wszystko aby jak najwięcej samochodów ( na trasie Zakopane-Kraków ) mogło wjechać do Miasta, ale nie mogło wyjechać: wjazd na ul Szaflarską (objazd Zakopianki) wjazd z Bukowiny ( jedyna droga ) i zakorkowany wyjazd przez Św. Annę. Obecny remont Szaflarskiej i ćwierćobjazd Gen Sikorskiego zakorkują całą Św Annę aż do rynku.
Brawo p. burmistrzu.
xyz14.05.2019, 12:31
Przyjadą, zobaczą że węgiel albo drzewo i do widzenia. Albo zakaz węgla albo dalej będzie syf w całym województwie.
pniok14.05.2019, 11:36
" Małopolanie mają dość smogu " - szkoda tylko że władza ma to głęboko w ....... Rozwiązań systemowych jak nie było tak nie ma. Gadanie , spotkania , mydlenie oczu i tak w kółko . A sąsiad jak palił odpadami płyt , tak pali do dzisiaj.
popisss14.05.2019, 11:08
ZATYKAC KOMINY ! nie bedzie dymu-problem rozwiazany:D
Zobacz pełną wersję podhale24.pl