15.05.2019, 10:30 | czytano: 2543

5. rocznica śmierci ks. Tadeusza Juchasa

Arch. Podhale24.pl
W piątek, 17 maja, o godz. 18:00 w sanktuarium ludźmierskim odbędzie się msza św. w intencji śp. ks. Tadeusza Juchasa w 5. rocznicę śmierci.
Do bazyliki na eucharystię przybędą poczty sztandarowe spod Domu Podhalańskiego, gdzie zbierają się o godz. 17:30. Po zakończeniu Mszy, przejdziemy na cmentarz, gdzie złożymy kwiaty na grobie ks. prałata. Następnym punktem programu będzie otwarcie wystawy ze zdjęciami ks. Tadeusza w namiocie multimedialnym. A o godz. 19:30 rozpoczną się wspominkowe posiady poświęcone pamięci zmarłego Kapelana w Domu Podhalańskim. Uroczystość we współpracy z sanktuarium organizuje Związek Podhalan oraz Gmina Nowy Targ.
Kustosz ludźmierskiej Bazyliki Mniejszej w Ludźmierzu, dziekan dekanatu nowotarskiego, kapelan Związku Podhalan, ks. prałat Tadeusz Juchas zmarł w 2014 roku w wieku 65 lat. Pochodził ze Starego Bystrego. Z ludźmierskim sanktuarium związany był od trzech dekad. Najpierw był administratorem parafii pełniącym funkcję proboszcza. Wyświęcony został na kapłana 21 maja 1972 roku w katedrze wawelskiej przez kardynała Karola Wojtyłę.

Jako wikary, udał się do swej pierwszej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy koło Nowej Huty. Następnie były parafie: Świętego Andrzeja w Gilowicach, Świętego Józefa w Krakowie Podgórzu, Świętego Klemensa w Wieliczce. 20 grudnia 1985 r. przeniesiony został do Ludźmierza.

Kilka lat przed śmiercią prezydent Lech Kaczyński nadał księdzu prałatowi Tadeuszowi Juchasowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

oprac. r/ źródło: Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej
zobacz także
komentarze
Skała15.05.2019, 15:24
Ja o wiele bardziej cenę brata tegoż polityka, mianowicie ś.p. ks. Franciszka Juchasa.Bez fleszy i jupiterów, prawdziwy ksiądz z powołania. Czemuż Związek Podhalan o nim zapomina?
Wkurzony15.05.2019, 12:04
Wszystkie takie imprezy ogłaszane publicznie ranią moje uczucia ale nie będę mówił nikomu jakie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl