18.05.2019, 20:02 | czytano: 4120

99. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II

Fot. Video Dawid Bujas OFMConv
W kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Wadowicach odprawiona została msza św. z okazji 99. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W Eucharystii wzięła udział m.in. młodzież ze szkół i placówek, które noszą imię Świętego Papieża.
W homilii, kardynał Stanisław Dziwisz zauważył, że 99 lat temu Wadowice były spokojnym miasteczkiem, w którym mieszkańcy cieszyli się z daru odzyskanej wolności. Na horyzoncie pojawiło się widmo bolszewickiego zagrożenia, które powstrzymał „cud nad Wisłą” w 1920 roku. W tym czasie urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież i duchowy przywódca świata przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.
– Znamy drogę osiemdziesięciu pięciu lat życia Karola Wojtyły. Droga ta rozpoczęła się w Wadowicach, a dobiegła kresu 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jak on sam powiedział podczas ostatniej wizyty w Wadowicach: „Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło”.Kardynał przypomniał, że po opuszczeniu Wadowic, Jan Paweł II studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w czasie II wojny światowej pracował w kamieniołomie Solvay, gdzie ostatecznie utwierdził się w swoim kapłańskim powołaniu. 16 października 1978 roku został wybrany Biskupem Rzymu i pasterzem całego Kościoła. – Co sprawiło, że urodzony w Wadowicach człowiek wyrósł na duchowego przywódcę współczesnego świata? W czym tkwi sekret jego niezwykłej, fascynującej osobowości, jego dokonań i niezmordowanej służby? Karol Wojtyła spotkał w swoim życiu niezwykłego Mistrza, a był nim i jest sam Jezus Chrystusem.

Papieski Sekretarz, odnosząc się do Ewangelii, w której zmartwychwstały Jezus trzykrotnie pytał Piotra o miłość, podkreślił, że Jan Paweł II wyznał pod koniec życia, że od początku swojego pontyfikatu odbywał się w jego sercu podobny dialog.


– Jan Paweł II podejmował swoje zadania do końca. Nawet wtedy, gdy opuszczały go siły. Nawet wtedy, gdy już nie mógł mówić. Wtedy, pośrodku cierpienia, doświadczając niemocy, jeszcze bardziej i donioślej przemawiał całą swoją postawą, swoją wiernością, swoim oddaniem Jezusowi Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Kardynał zaznaczył, że Ojciec Święty Benedykt XVI i Ojciec Święty Franciszek wynieśli Jana Pawła II do chwały ołtarzy przez beatyfikację i kanonizację, a miliony chrześcijan na całym świecie zwracają się przez jego wstawiennictwo do Boga.– Św. Jan Paweł II jest obecny w wierze i świadomości współczesnego Kościoła. On cały czas przemawia, naucza i wskazuje drogę.

Kończąc homilię, kardynał zachęcał młodych do poznawania dziedzictwa Świętego Papieża i inspirowania się jego postawą.– Przed nami nowe wyzwania, nowe zadania. Warto je podejmować, wkraczając w świat ludzi dojrzałych, w świat odpowiedzialności za innych i służby. Warto iść sprawdzoną drogą żarliwej miłości Boga i człowieka – drogą, która przyjmowała kształt służby, i którą szedł patron waszych szkół – św. Jan Paweł II.Źródło: Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot., Video Dawid Bujas OFMConv | Archidiecezja Krakowska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do PIOTRUS,SABA I reszta20.05.2019, 18:40
Allah nie mówi ci czasem żebyś się rozerwał?
ezechiel20.05.2019, 13:13
Ciemny lud wodzony przez ciemnych kapłanów kupi wszystko, małe miasto ciemny lud
PIOTRUS,SABA I reszta20.05.2019, 09:43
Słonko wam w dekle grzeje i macie wizje deptania ludziom po głowach? Wojtyła to,Wojtyła tamto. To ten sam Wojtyła który opowiedział się przeciwko liberalizacji teologi w Ameryce Łacińskiej,w Afryce przestrzegał przed używaniem prezerwatyw / a choroby weneryczne zebrały żniwo śmierci ogromne/ a co ze skandalem w banku watykańskim? O pedofilii to mi się nawet pisać nie chce. itd. Benedykt w swojej skromności nie lubił jak się do niego zwracano Ojcze Święty. No ale Wojtyła......i tak by można długo .Tylko po co? Jak jeden z drugim marzy o deptaniu głów a kolejny pisze o niszczeniu kościoła po mimo wypowiedzi biskupów że nic takiego nie mam miejsca.
Gg19.05.2019, 19:15
Jakie są korzyści z ukrywania pedofili i jaka jest karta za takie coś?
Wierzę w Jezusa Chrystusa19.05.2019, 18:33
Piekło będzie wami usłane a my będziemy deptać wam po głowach.
Piotruś19.05.2019, 18:06
Jak będą chcieli zniszczyć ten naród to zaczną od Kościoła. I właśnie to się dzieje. Idziemy głosować na PIS bo to jedyna Chrześcijańska partia.
Bez Boga ani do proga19.05.2019, 17:52
Przed śmiercią wszyscy się nawracają. Nawet Jaruzelski poprosił o księdza. I jak wam teraz lewacy.
stary19.05.2019, 17:25
wszędzie na zachodzie znany z (POTWIERDZONEGO) ukrywania pedofilii w kosciele, w polsce dalej ludzie uwazaja go za swietego.
szuser19.05.2019, 14:56
Oj biednaś ty, biedna, Weroniko.
saba19.05.2019, 12:35
Módlcie się, żeby chociaż czyśćca dostąpił.
Do Weronika19.05.2019, 11:18
Święty ha ha ha ha ha ha razem z Legionistami Chrystusa ha ha
Albo z Jego koleszkami ha ha
Za jego czasów została wykupiony polisa dla ofiar pedofili w kościele o czymś to świadczy
maverick19.05.2019, 00:42
Miliony chrześcijan na świecie, tak, to prawda, ale nie na całym świecie (są regiony świata które nigdy nie zaaprobują Wojtyły jako świętego). Z tej racji będzie tylko błogosławiony, bo aby zostać świętym to cały świat musiałby go uznać, ale to nam w Polsce nie powinno przeszkadzać, bo to jest nasz Ojciec Święty, który z naszej, polskiej tradycji się wywodzi.
Weronika18.05.2019, 23:00
Najświętszy z najświętszych naszych czasów. dziękujemy Ci Panie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl