27.05.2019, 15:21 | czytano: 5654

Z naszego okręgu bedziemy mieć jednak 6 europosłów. Beata Szydło - niekwestionowanym zwycięzcą

zdj. Krzysztof Garbacz
Zgodnie z oficjalnymi już wynikami wyborów do PE mandat europosła zdobyło sześciu kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość wzięło 4 mandaty, a Koalicja Europejska 2. Wcześniej z okręgu 10. wybieranych miało być 7 posłów, jednak nasz region stracił jednego reprezentanta w PE - na rzecz okręgu pomorskiego.
Beata Szydło zdobyła blisko 526 tysięcy głosów wyborców. To rekordowy, najlepszy wynik w kraju. Patryk Jaki zebrał 258 tysięcy głosów, Ryszard Legutko 65,7 tys. Dominik Tarczyński ok. 42 tysiące.
Z ramienia KE: Róża Thun zebrała 221,3 tys. głosów, a Adam Jarubas ok. 139 tysięcy.

Wcześniejsze nieoficjalne wyniki wskazywały że mandat przypadnie także reprezentantowi Konfederacji - Konradowi Berkowiczowi, jednak okazało się, że i Konfederacja i Wiosna nie przekroczyły progu wyborczego.

Frekwencja w okręgu 10 wyniosła 47,9%.

W świętokrzysko-małopolskim komitety zdobyły poparcie rzędu:
PiS - 56,3%
KE - 29%
Wiosna Biedronia 4,5%
Konfederacja 4,2%
KUKIZ'15 3,9%
Lewica Razem - 1%
Polska Fair Play 0,3%

s/
zobacz także
komentarze
ocenka z Krakowa31.05.2019, 18:16
PiS zniszczył wiejskie elity. Odwrócił narrację poprzedników, że trzeba równać do Europy i oświadczył: wy, prosty lud, jesteście fajni tacy, jacy jesteście. Wasz związek z Kościołem nie jest śmieszną dewocją, tylko fundamentem naszej tożsamości. Prymitywne obyczaje to nie obciach, tylko kwintesencja polskości - analizuje Janusz A. Majcherek, socjolog kultury, filozof, publicysta, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
już niedługo tak będzie31.05.2019, 17:59
brawo nowotarżanka
tak będzie jak bedą rządzić bezpartyjni
a będą po jesiennych wyborach
juz zaczynamy pracować od roku
nowotarżanka29.05.2019, 14:09
Do Oli:
Ciekawy pogląd: "Cepry niech głosują tam skąd przybyli...". Ło matko:).

Ale po dłuższym zastanowieniu stwierdzam, że jednak musi to być jakaś głębsza myśl, taka "ogólnoświatowa", skoro górale z Hameryki, siedzący tam kilkadziesiąt lat, bywający u nas raz na 10 lat, nadal uszczęśliwiają nas swoimi poglądami politycznymi:).

Ja sobie nie życzę, żeby ktoś kto mieszka w USA lub Kanadzie od lat, tam ma swoją najbliższą rodzinę, pracę, dom i nie ma zamiaru wracać do Polski (a tylko takich znam), wybierał posłów/senatorów/prezydenta u nas. Zagłosuje, po czym żyje nadal w prawdziwej demokracji, z trójpodziałem władzy, niezależnymi sądami i nigdy nie będzie ponosił konsekwencji tego rozdawnictwa (+++), naruszania prawa.
ja29.05.2019, 10:30
do 5 lat bedzie druga grecja , rozdawnictwo nikomu jeszcze na dobre nie wyszło .
oli29.05.2019, 08:04
Kto głosował na tą Rózię? Chyba sam Kraków.Ostatnimi wyborami lansowała się w Rabce,ale ją pogonili.Teraz pojechała do Zakopanego i uzbierała od ceprów.Cepry niech głosują tam skąd przybyli,a jak chcą głosować na Podhalu,to niech się przyglądną kandydatom,co zrobili dla nas ,dla Podhala,a nie jaką orientacje i poglądy ma kandydat,
betonkod28.05.2019, 21:19
@Maikel orawianin jest z Opola i już wziął 13 plus
i wydał na siebie . Nie może przeżyć "głupoty" Podhalan.
Ćwierć miliona durni ? Czy może niedemokratyczne wybory ?
Michael28.05.2019, 20:32
Orawianin nie dziel. Jesteśmy Polakami i to jest istotne. Nasi przedstawiciele reprezentują Polskę i Polaków na forum Europejskim. Ważne żeby reprezentowali nas ludzie uczciwi a Patryk Jaki taki właśnie jest. Bóg Honor i Ojczyzna to wartości nadrzędne dla Polaków. Najważniejsza jest nasza Ojczyzna i my jej obywatele . Mam nadzieję, że nasze dzieci będą szczęśliwe bo będą żyć w dobrym normalnym kraju i tego wszystkim życzę. Tak na marginesie nazwiska piszę się dużą literą a jak komuś nie pasuje 500 + to niech nie bierze.
orawianin28.05.2019, 15:01
jak można było głosować na Podhalu na jakiego z Opola?
realista28.05.2019, 14:59
Górale nie rozumiecie gry kaczyńskiego? pozbył się niewygodnych ministrów aby wygrać jesienią, czy to tak trudno zrozumieć?
optymista28.05.2019, 13:36
"Zycie jest wyrafinowaną i nieprostą sztuką rezygnacji, - z tego co przyjemne i łechcące na rzecz tego, co słuszne i potrzebne" /autor nieznany/.
Szanowni Podhalanie, zarówno Ci młodzi jak i doświadczeni życiem nikt nikomu na siłę nie daje pieniędzy, można nie składać wniosku i ich nie brać, nikt nikomu nie wybiera zawodu, można go zmienić, można również zostać politykiem i jak to piszecie "zarabiać kasę". Ale wg mnie najlepiej wychodzi nam krytyka drugich osób zwłaszcza Ci krytykują, którzy najmniej przyczyniają się do dobra życia codziennego. Z mojego doświadczenia życiowego na Podhalu to szczególnie region "ksobny" - wierzcie mi człowiek wart tyle ile ofiaruje drugiemu, a każdy ma coś do zaofiarowania tylko musi być człowiekiem. Pozdrawiam i życzę wszystkim dostrzegania dobra w drugim, jak nie pomagasz to nie osądzaj.
maverick28.05.2019, 13:29
@ Rufi:
Nie, no dobrze, niech rząd nas zapożycza za granicą, nie dajmy się zwariować, pieniądze na inwestycje to kapitalna sprawa, ale niech to będą inwestycje w rzeczy sensowne, takie które się zwrócą i zaprocentują, żeby potem te dzieci na które teraz idzie 500 plus nie musiały jak dorosną oddawać 2500 minus, pracując ciężko i w pocie czoła na kogoś za granicą, od kogo dziś rząd pożycza z wielką nonszalancją następne miliardy na remonty pałacyków dla hrabiów.
kompan28.05.2019, 11:15
@Rufi kiedy się skończy, konkretnie pisz proszę, wtedy jak PO wróci do władzy???, zresztą co my już wzięli to nasze...
Rufi28.05.2019, 10:27
Zobaczymy jakie zdziwienie będzie jak 500 plus się skończy i to niedługo ludzie zrozumcie w końcu żeby komuś dać trzeba też i komuś zabrać!!! Dowalą do podatków itd...... I oddacie z nawiązką to co dostaliście!!!! PiS nie ma kasy dla was a to co wam dali i obiecali to już na kredyt czyli jesteśmy zadlużeni. Przebudzicie się ale już za późno!!!!
maverick28.05.2019, 09:12
Polska nie jest w ruinie, wręcz przeciwnie, ale rozwija się w wyniku zbyt dużego zapożyczania się w bankach zachodnich, poza tym ogromne pieniądze pożyczane nie zawsze, a nawet dość często, idą na nieracjonalne cele. Oczywiście Polska dalej będzie rozwijać się, ale długi mogą sprawić, że my Polacy nic z tego nie będziemy mieć, bo 90 procent z tego co wypracujemy zabiorą nam na spłaty długów.
Rodaków za granicę nie wysyłaj do pracy, wręcz odwrotnie, przygotuj się raczej że zaczną oni na masową skalę zjeżdżać do kraju, bo właśnie Nigel Farage znokautował obie partie rządzące w UK, głównie z powodu że Polacy zabierają Brytyjczykom pracę.
Z planów pięcio i dziesięcioletnich nie naśmiewaj się, bo gdybyś zaglądnął do ściśle strzeżonych tajemnicą sejfów wielkich firm i koncernów na Zachodzie, to zobaczyłbyś w nim takie same dokumenty o nazwie np. Strategia rozwoju do roku 2030, 2040, 2050, itp. To tylko w Polsce do tej pory nie było dalekosiężnego myślenia po 1989 roku. Ale teraz już ono jest, PiS i inne partie mają profesjonalistów, jest dobrze.
nie ślepy28.05.2019, 00:08
@Gość: biedny człowieku, nie mój problem, że masz kłopot z myśleniem. Oczywiście wszyscy z PISu idą do unii po pieniądze i oni sobie sami ustalili wypłaty..?. Ci twoi idą tam, bo są samarytanami i będą wszystkie pieniądze oddawać na schroniska dla psów!
Kto mi daje coś? Nie biorę, żadnego 500+ a swoje dzieci wychowałem za swoje! Ty tu bredzisz, ale po 5 stów, to pewnie jesteś pierwszy w kolejce. Jak ci nie pasuje, to wyjeżdżaj, czym mniej takich, jak ty, tym lepiej dla nas! Jedź do Donalda, on ci da, bo on dopiero kasuje za nic nie robienie... no przepraszam robi - szkaluje Polskę! Mówisz, że PIS rozdaje pieniądze, to dobrze. Donek pytał się ludzi, gdy rządził, gdzie są pieniądze "zakopane"? Słyszeliśmy, że nie ma i nie będzie! I co wystarczy nie kraść i się znalazły! No oczywiście dla takiego kłamcy, jak ty, to teraz Polska jest w ruinie, gospodarka leży itp...za twoich to była" zielona wyspa" z której Polacy byli zmuszani jechać na zmywak! Wielki ekonomisto, kto ci podnosi ceny w Polsce...rząd? No dla takich geniuszy, jak ty, to i cena pietruszki zależy od rządu! Tyś został chyba jeszcze w PRL i przerabiasz jakiś" plan pięcioletni".
Wyjedź na zachód, bo tam jest taniej i twoi już się pakują, ci od zwijania czerwonego sztandaru. Dla nas będzie ulga, bo nie będziemy czytać twoich wypocin!
Matka27.05.2019, 23:09
Odezwali sie Peowcy , niech wystapia ci co 500 plus nie biora! S*** na Pis a biora kaske. Przynajmniej dzieci beda mialy lepsze dziecinstwo od poprzednikow . Kradna? ale przynajmniej sie dziela , a PO kradli sprzedawali i g*** ludziom dali.
maverick27.05.2019, 23:04
@ mieszkaniec:
Właśnie to rozdawnictwo jest najniebezbieczniejsze, ponieważ w polityce międzynarodowej, zwłaszcza tej gospodarczej, nie da się zamówić w restauracji obiadu, zjeść go i wyjść bez zapłacenia. W życiu prywatnym taki trick jeszcze komuś indywidualnie może się udać, ale państwu taki numer nie przejdzie nigdy. Zapłacimy za to wszyscy, z horrendalnymi odsetkami. Ale wyborcy PiS się z tego rozdawnictwa cieszą i nawet tak naprawdę nie chcą być doinformowani o tym jakie tego będą straszliwe konsekwencje za parę lat, tak jak dziecko zakrywające oczy rękami w obliczu poważnego niebezpieczeństwa. Profesjonalni politycy przerzucą ciężar politycznego sporu w inne miejsce, np. LGBT, a my będziemy tę nonszalancję spłacać.
PiS powinien teraz znaleźć na tyle odwagi politycznej, aby swoim wyborcom powiedzieć wprost: wiecie Polacy, przez ostatnie parę lat żyliśmy na wyrost, musimy przyhamować z wydatkami, trzeba się pogodzić że pogorszy się statystycznemu Polakowi stopa życia, kto co 5 lat zmieniał samochód teraz będzie go zmieniał co lat np. siedem, kto dwa razy w roku jeździł do Austrii czy w Dolomity na narty, teraz będzie mógł pozwolić sobie na taki wyjazd tylko raz do roku, itp.
Gość27.05.2019, 22:22
Nie ślepy, co Ci ludzie dla Ciebie robią?? Poza dawaniem nie swoich pieniędzy - tylko pieniędzy ludzi pracujących. Wam Szydło, Jaki i reszta z PIS da ochłap w postaci 500 zł na dziecko, podniesie ceny do poziomu europejskiego i wyższego (tak mamy ceny europejskie pomimo braku euro!)...a sama wyniesie się do Brukseli, gdzie sama dostanie pensję europejską. A wcześniej sama dla siebie wzięła premie i inne dodatki. Rany jacy Wy jesteście durni. Kurde aż się odechciewa tu mieszkać. Kiedy zrozumieć, że PIS Wam nie daję swoich pieniędzy. Rozdaj nasze, zadłużając nasz kraj i rujnując naszą gospodarkę...a Wy im na to pozwalacie za durne 500 zł, 13 emeryturę i głupią gadkę, że robią wszystko dla rodzin.
wlwkm27.05.2019, 22:04
Obawiam się, że do pisowskich fanatyków nie dotrą Wasze argumenty. Mój Boże.
Ewa27.05.2019, 21:52
pani Beata pokazała, że jest wartościowa osoba. Nie watpiwe , że kosztuje ja to wiele (i nie chodzi tu o pieniądze) . Walczy ... umie walczyć. Nie poddaje się , choć walka nie jest łatwa. Trzeba walczyć o Polskę, o normalność. A nie to co teraz mamy.
Ewa27.05.2019, 21:49
Gratulacje dla Pani Beaty. Kobieta konkret.
v27.05.2019, 21:42
Klasa średia TO Rzemiosło
ewi27.05.2019, 21:08
Wstyd mi za Polaków;)))
Wyborca27.05.2019, 20:58
@Janosik
Myślisz tylko dniem dzisiejszym. Zobaczysz jaką dostaniesz emeryturę. Ale będziesz zdziwiony :(. Tylko wtedy nie narzekaj. Twój wybór.
Do "nie ślepy"27.05.2019, 20:38
Poczekaj, poczekaj, jeszcze ci "gały"wyjdą z orbit. Skończy się ta zabawa wielkim hukiem.
Partyzant27.05.2019, 19:47
Głosowałem na PiS i od***cie się od nich! dają to biorę co dają i będę głosował puki dają zasiłki 500+ bo lewica nawet nadziei mi nie dała.
Lelumpolelum27.05.2019, 19:46
Jeden taki bosok nawet na FB straszy, że jeszcze chwila i będzie tak jak w Grecji, wszystko pieprznie.Nieźle mu nakładli soku z buraka.
mieszkaniec27.05.2019, 19:33
@nie ślepy
No faktycznie robią coś dla Polski, cofnęli ją w zaścianek Europy, a pomimo tego, że te wybory wygrali to i tak w UE nie będą mieli nic do powiedzenia bo dalej będą w mniejszościowej frakcji unijnej ale wyznawcy pis-u tego i tak nie pojmą więc zdrowia życzę.
@maverick
obecnie rządzący nie zadbają o klasę średnią bo to nie ich elektorat, a oni stosują rozdawnictwo w tych grupach, które prawdopodobnie na nich zagłosują, sprawdź sobie jakie grupy społeczne i z jakim wykształceniem w większości głosowały na pis wtedy może zrozumiesz dlaczego nie zadbają o klasę średnią.
PIS=PZPR27.05.2019, 19:24
Obludni pisowcy!!!Plakali ze Unia jest im do niczego nie potrzebna a teraz leca za euro jak muchy do lepu...
maverick27.05.2019, 19:14
Zaskoczyły mnie te wyniki wyborów, ale tak naprawdę nie powinny były. Premier Szydło wygrała, bo inni ex-premierzy (Belka, Miller, Cimoszewicz) również wygrali; okazuje się że ludzie całkiem mądrze wybrali. Pani Szydło, która dała 500 plus najbiedniejszym Polakom, uzyskała dwa razy więcej głosów aniżeli pani Thun, która dała setki milionów na remonty pałaców dla najbogatszych Polaków, hrabiów, etc. - to daje do myślenia: jest w Polsce cały elektorat klasy średniej do zagospodarowania! Po odcięciu 5% najbogatszych (PO, SLD, PSL) i 5% najbiedniejszych (PiS), zostaje 90% polskiej klasy średniej, która jest dojona na wszelkie możliwe sposoby. I to na tę klasę średnią warto dziś postawić, póki nie jest za późno - sorry, Platformo i Lewico, ale coś konkretnego tym razem zrobić musicie, bo inaczej to całkowicie znikniecie ze sceny politycznej. I to już nie jest ten czas, kiedy to w latach 2003-2007 mówiło się że poparcie dla Platformy jest jak zboże chłopa w polu, tzn. że chłop nic nie musi robić, bo samo mu rośnie. Nie, nie, teraz muszą w PO zacząć coś naprawdę robić albo zginąć. Lawirowanie się skończyło, o konkrety prosimy.
nie ślepy27.05.2019, 18:36
@Gość: spadaj do swoich! Tyś dopiero zacofany! Nawet ci we łbie nie świta, o co w tym wszystkim chodzi! Ugrać to ty możesz w "gałę" z donkiem! My zaś głosujemy na ludzi, co coś robią dla Polski a nie na zdrajców!
@Janosik27.05.2019, 17:40
Czym sobie p. Beata zasłużyła na takie pochwały?? Mogę wiedzieć?
Czego takiego dokonała??
PIS przekupiło Was zasiłkami, a ludzie są tak naiwni, że dali się nabrać!!!
Ci którzy zagłosowali na PIS i KE liczą, że z nieba im teraz pieniądze polecą!!!
Ludzie obudźcie się!!!! Jesteśmy cholernie zadłużeni!!!! A ktoś z Was potrafi sobie wyobrazić czym to grozi?!?!?!?! Co to znaczy dla nas?!?!
Pozbawią nas wszystkiego!!!
maverick27.05.2019, 17:14
@ Janosik:
Tu nie chodzi o mentalność niewolnika, tylko o poważny problem że jedna partia jeszcze nigdy w Polsce nie miała pełni władzy. PiS obecnie ma powiaty (w naszym też wygrali, ale oddali go bo zaczyna PiS-owi powoli brakować ludzi do rządzenia), ma województwa, ma większość w Sejmie i rząd, ma Prezydenta RP, a teraz wygrał w wyborach do PE. Myślę że PiS powinien ten wyborczy kapitał poparcia przełożyć na reformy z osłonami, również dla klasy średniej, a nie tylko dla najbiedniejszych. Trzeba ochronić podupadającą w Polsce klasę średnią, np. nauczycieli, którzy niedawno bardzo niemądrze zastrajkowali (podpuszczeni przez Schetynę i ZNP) li tylko o nagą kasę bez żadnych reform, ale to jest pierwszy z brzegu przykład na frustrację klasy średniej w Polsce, którą na siłę chce się zepchnąć do stanu biedoty, całe społeczeństwo chcą uczynić biednymi pracującymi i tylko jeden procent będzie opływał we wszystko. Jest to bardzo trudne zadanie, o czym zaraz po ogłoszeniu wyników mówił wczoraj Jarosław Kaczyński, ale to jest teraz imperatyw polskiej polityki, bo inaczej, tj. bez silnej klasy średniej w Polsce, oni nas wszystkich skundlą, czyli wykorzenią z polskości, bo oni dążą do unitarnej i globalnej Europy.
szara eminencja27.05.2019, 16:36
To ta Pani która myślała że to Unii weszliśmy w 93?
Janosik27.05.2019, 16:35
Brawo, pani Beata!
Głosowałem na nią, bo jej się należało!
Dziękuję, przede wszystkim za to, że ja i moja żona nie musimy zapie.....ć do 67 roku życia.
A wszytkim tym, którzy głosowali na Thun, życzę aby wasza opcja wygrała, kiedy ja już będę emerytem. Żeby wam podnieśli wiek emerytalny do 72 lat. A wtedy ja skorzystam, bo nam się też coś z życia należy. Wam niestety nie, bo ludzie o mentalności niewolnika ni zasługują na dobre traktowanie,.
Gość27.05.2019, 16:28
Pozostaje tyko pogratulować góralom. Szczególnie Jaki zadba o Was...jeszcze parę miesięcy gdy chciał się załapać na stanowisko prezydenta Warszawy to określał się jako "Warszawiak". Po przegranych wyborach raptem się zmienił, albo inaczej obrał inną taktykę. Wiedział, że tylko na pisowskim Podhalu coś ugra. No i się nie pomylił.
To jest jakiś dramat, jak to Podhale dalej jest zacofane.
,..,.,.,.,27.05.2019, 16:25
wiosna przekroczyła próg....
k27.05.2019, 16:17
Nic mnie tak nie bawi jak ta radocha biorców 500+. Te ........py myślą że Beata im załatwi z Unii kasę w euro na kolejne dzieci. Bezzwrotne zapomogi,darmowe bony na obiady,zakupy i środki czystości dla emerytów i talony do sanatorium . Ja nie wiem kto im tak namieszał pod tą siwa czupryną ale gratuluje skutecznego bajkopisarstwa . No ja pi......... Pisowska propaganda skuteczna jak KGB. Bu ha ha ha ha. Podziwiam.Szczerze.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl