29.05.2019, 11:27 | czytano: 14815

F-16 w Nowym Targu! Pokaz Tiger Demo Team

zdj. Michał Adamowski
Na tegorocznym Pikniku Lotniczym w Nowym Targu będziemy podziwiać umiejętności pilotów 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Załoga pilotów z Bazy Lotnictwa potwierdziła nam, iż 6 i 7 lipca w Nowym Targu przewidziany jest pokaz dynamiczny Jastrzębi (Viperów) - wielozadaniowych samolotów myśliwskich.

F-16 to najpopularniejszy samolot bojowy świata. W Polsce jest 48 tego typu maszyn.

Jak dodaje Aeroklub Nowy Targ - "na nowotarskim niebie swoje umiejętności zaprezentuje pilot pokazowy mjr pil. Dominik ‘ZIPPITY’ Duda. Pokaz możliwości samolotu F-16 „Jastrzębia” będzie można podziwiać w obydwa dni pikniku.

Z ciekawostek to Tiger Demo Team w tym roku będzie obchodził 4-lecie swojego istnienia. Pierwszym pilotem pokazowym w polskich barwach na samolocie F-16 był pilot demonstracyjny kpt. Robert „Bluto” Gałązka."


Dane technicznie F-16:
Rozpiętość- 10,0 m,
długość- 15,03 m,
wysokość-5,09 m,

Masa własna- 8710 kg,
Prędkość max na dużej wysokości- 2,2 Macha
prędkość max na poziomie morza- 1472 km/h,
wznoszenie max- 340 km/h,
pułap praktyczny- 15 250 m,
zasięg do przebazowania- 3890 km,
Organizatorzy Pikniku Nowotarskiego przewidzieli dla fanów także coś na ziemi - na terenie imprezy zostanie wydzielone specjalne miejsce pod namiot promocyjny, w którym będzie można spotkać pilotów F-16 wraz z całym swoim zespołem.

ANT zastrzega, że "ostateczne potwierdzenie udziału nastąpi dopiero po weryfikację przez wojsko czy samolot będzie mógł wykorzystać lotnisko w podkrakowskich Balicach do celów operacyjnych."

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
tak pytam02.06.2019, 19:35
maverick weź ze jeszcze pacyfkę na czole wytatułuj i tęczowa flagę weź w dłoń ;D jpd...filozofujesz jak ten debil z Nowoczesnej co wojny chce książkami wygrywać...
you31.05.2019, 21:31
przed 2 wojną starzy opowiadali że w nowym targu na rynku też pokazywali zakupiony ze składek nowotarżan karabin maszynowy Karlik a pózniej jechano do innego miasta pokazując ten sam karabin powtarzając tę samą bajkę. Kto nie odrobił historii musi ją przeżyć jeszcze raz .
maverick31.05.2019, 19:11
Nie miejsce i czas na dyskusje o Ukrainie, natomiast te ćwiczenia to jest jednak pretekst do rozmów o tym kto i co sobie na terytorium Rzeczpospolitej urządza. Jacy Rosjanie chcą do Polski wtargnąć? Oni pamiętają z historii ile problemów kosztował ich zabór rosyjski, jak trudno im było zapanować nad Polakami wtedy, w 19-tym wieku. Teraz, w dobie demokracji i internetu, nie są w stanie nawet przez pół dnia Polską rządzić, no way. Ta antyrosyjska obsesja u nas nie ma sensu także dlatego, że nasi najbliżsi sojusznicy w UE, a więc Węgrzy, Czesi, Słowacy, Austriacy i Włosi coraz bardziej zacieśniają współpracę z Rosją.
Mieszkaniec Nowego Targu.31.05.2019, 16:10
8 baza NATO napewno przyjmie JASTRZĘBIE !!!
rychu31.05.2019, 13:59
do maverick
Niestety ani ja, ani Ty nie mamy wpływu na to czy staniemy się obiektem czyjejś agresji. Ukraina (choć tam sytuacja jest jednak inna niż nasza z uwagi na znaczącą ilość mniejszości Rosyjskiej) również myślała, że nic jej nie grozi, że obecnie różnice polityczne rozwiązuje się innymi środkami, niż te militarne. A jak jest obecnie wiemy wszyscy. Dodać należy, że Ukraina w momencie rozpadu ZSRR i stania się niepodległym krajem dysponowała olbrzymią armią, setki SU-27, Migów-29, posiadając fabryki zdolne do produkcji i MODERNIZACJI uzbrojenia, czołgi, śmigłowce bojowe, posiadali nawet bombowce taktyczne Tu-160 zdolne do przenoszenia broni atomowej(którą również Ukraina po ZSRR odziedziczyła), a któreż to bombowce oddano Rosji, a z atomu zrezygnowano pod naciskiem i gwarancją bezpieczeństwa Rosji/USA - dziś z gwarancji zostały puste słowa, tak jak i z zapewnień naszych sojuszników z 1939r...Ukraina armię całkowicie zaniedbała, sprzęt pancerny rdzewiał po polach, a z ponad pół tysiąca samolotów bojowych z 1991r. w chwili walki o Krym Ukraińcy mieli do dyspozycji około 16(sprawnych) samolotów bojowych !! Brak nakładów na wojsko może się srogo zemścić, gdyż przy silnej armii Ukrainy, Rosja nie była by w stanie takimi pół-środkami jak to zrobiła zająć obecnych terytoriów, lecz musiałaby przystąpić do otwartej wojny narażając się na duże większe straty w ludziach,uzbrojeniu i zdecydowanie poważniejszymi konsekwencjami politycznymi. Po przykładach krajów bałtyckich widać co znaczy brak armii, gdzie to min. Polska bierze na plecy ciężar ochrony ich przestrzeni powietrznej, gdyż rosyjskie myśliwce urządzają sobie loty wiedząc, że gospodarz nie jest w stanie im zagrozić. Całkiem niedawno Zuchwałość Rosji okazana została, gdy z terytorium Estonii po przekroczeniu granicy wywiad Rosyjski uprowadził Estońskiego funkcjonariusza. Wiadomo, że na takie przypadki trudno zareagować w sposób wyważony, jednak nie mając żadnych argumentów stajemy się całkowicie bezbronni. Bo nie chodzi o to by pokonać wroga(w tym miejscu należy wymienić Rosję, gdyż tak naprawdę są naszym jedynym realnym zagrożeniem) bo do obrony przed agresją tego wroga w pojedynkę są w stanie dwa-trzy państwa na świecie. Nie zdawałbym się również na sojusze bo one zawodzą. Chodzi o to, aby mieć taką armię, która wyrządzi możliwie największe szkody, która nie pozwoli na wjazd kolumny ciężarówek do samej Warszawy, będąc niepokojona co najwyżej przez patrol policji. Nie można również tworzyć armii na którą nas nie stać (przykład Grecji), bo gospodarka klęknie i będziemy w czarnej d... Musi to być wypośrodkowane.Gdyby Tajwan nie posiadał silnej armii już dawno byłby wcielony przez Chiny. Argentyna z silną armią już dawno odzyskałaby należące do niej Falklandy, a których to na taką odległość Królestwo Brytyjskie nie jest w stanie skutecznie bronić. Przykładów jest wiele ale to raczej nie miejsce ani czas te dyskusje. Pozdrawiam
maverick30.05.2019, 19:21
@ Rychu:
No i to przynajmniej jest argument, choć uważam że anachroniczny, ponieważ wielcy tego świata już dawno nie dążą do militarnych konfrontacji pomiędzy sobą (przynajmniej na swoim terytorium), a wojna odbywa się w gospodarce, internecie, nauce, itd. Natomiast niepoważnie jest domniemywać że ktoś kto pisze o pokojowym współistnieniu robić to może jedynie pod wpływem jakiegoś środka. Nie jestem ponadto przekonany aby interesem Polski było wystawiać się na kandydata do potencjalnego teatru konfrontacji pomiędzy dwoma przeciwstawnymi obozami militarnymi - już raz w historii wyzwoleńcze bomby naszym pradziadkom na głowy leciały. Ja bym wolał żeby polska myśl techniczna stworzyła jakąś broń, którą nawet za darmo dalibyśmy państwu na drugiej półkuli - niech się tam nawzajem bombardują jak tak bardzo tego pragną.
ja30.05.2019, 11:40
viper to po angielsku żmija, a nie jastrząb xD
rychu30.05.2019, 08:36
do maverick

Chcesz pokoju, to szykuj się do wojny.
maverick29.05.2019, 22:35
@ Tak pytam:
No więc uprzejmość za uprzejmość: idź się prześpij, dobrze Ci to zrobi, rano jak wstaniesz to może zrozumiesz swój błąd w rozumowaniu (sorry, ale z Tobą po prostu nie da się polemizować).
tak pytam29.05.2019, 20:12
maverick co ty bierzesz? Pytam poważnie, bo nikt zdrowy nie może aż takich głupot pisać...
iskra29.05.2019, 17:41
A czy przyleci ktoś na drzwiach od stodoły.
Anna K.29.05.2019, 16:12
... brawo władze Aeroklubu... na pewno pojawię się z cała rodzina, a mam ośmioro dzieci:) pozdrawiam i do zobaczenia...
maverick29.05.2019, 15:04
Średnio mnie interesują tego typu pokazy, zwłaszcza że jest to samolot bojowy, do walki z wrogiem, a Polska nastawiona jest przecież na pokojowe współżycie ze swoimi sąsiadami. Jak ktoś będzie się non stop kręcił koło zakłądu fryzjerskiego to w końcu mu ogolą głowę. Jak ktoś non stop będzie się epatował i napawał samolotami bojowymi F16 (cyt: "będziemy podziwiać" - wow!) to w końcu nam taki F16 wyląduje kiedyś na głowie i tyle z tego będziemy mieć.
jasiek29.05.2019, 14:41
@Zaskroniec - info jest podane poprawnie, 40 sekund w internecie wystarczyłoby by to sprawdzić. Amerykanie nazywają go Viper-em, nawet demo USAF na F-16 nosiły nazwy ,,Viper East/West coast demo team" Nie wiesz, nie pisz.

@Skała:
1. F-16 na pewno nie będą lądować w NT, nie są przystosowane do operowania z pasów trawiastych, ich podwozie jest zbyt delikatne - F-16 to nie MiG-29 (zresztą nawet w jego przypadku, choć 29-ty może operować z trawy bez większych problemów, polskie dowództwo pewnie i tak by się nie zgodziło). Pokaz będzie z dolotu, na 99% z Łasku (F-16C/D ma wystarczający zapas paliwa na dolot + pokaz + odlot na takim dystansie).

2. Lotnisko w NT nie jest ,,małe" - mamy pasy startowe 1050 i 1680m. Dla porównania Bielsko-Biała (aeroklub większy niż nasz) ma 660m, średnia dla lotnisk aeroklubowych to 1000 - 1200m, Radom, gdzie odbywają się największe pokazy w Polsce, przed rozbudową miał 1800m (ale beton, nie trawa). Lotnisko w NT jak na aeroklubowe jest ogromne (jedno z największych w Polsce), wielu pilotów przylatujących tutaj jest pod jego wrażeniem. Szkoda że w parze z wielkością nie idą hangary (mamy jeden...), infrastruktura, stacja paliw lotniczych (była ale padła) etc. na których stworzenie nasz aeroklub jest za biedny.
piknik29.05.2019, 13:06
A wyląduje w Nowym Targu?
Stary z młyna29.05.2019, 13:05
Do :
Zaskroniec oraz do zaskroniec
Nie do końca macie rację.
Więc tak : F16 w momencie powstania w USA otrzymał nazwę F16 Falcon (sokół). Gdy Polska kupowała F16, nazwa "Sokół" była zarezerwowana dla śmigłowca polskiej produkcji SW-3 Sokół, dlatego polskie F-16 nazwano F-16 "Jastrząb" - takie praktyki odbywają się w wielu siłach zbrojnych świata. Natomiast Viper to nic innego jak określenie najnowszej wersji samolotu F16 V (inaczej blok 70/72 - od naszych "jastrzębi" różni się miedzy innymi radarem - może ktoś słyszał o takim cacku jak AESA? ...ale to raczej nie to forum). F16 V (viper) w ilości 14 sztuk zakupiła min. niedawno Słowacja, choć chcąc być tak całkowicie dokładnym to literkę "V" przy nazwie F16 powinno się stosować do maszyn modernizowanych do tej wersji, a nie fabrycznie nowych, gdzie właściwym jest nazewnictwo F16 block 70 lub 72, w zależności czy jest to wersja jedno, czy dwuosobowa.
Podsumowując, jeżeli nie powstała jakaś grupa akrobacyjna na Polskich F16 o nazwie "Viper" o czym mi nie wiadomo to używanie nazwy Viper wobec F16 należących do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest błędem. I przyznam, że nie spotkałem się by Polscy piloci używali takiej nazwy. Jeżeli coś się zmieniło to bardzo chętnie zapoznam się ze źródłem. Pozdrawiam bez napinki
do Zaskrońca29.05.2019, 12:17
Info podane poprawnie. Viperami nazywają te maszyny amerykańscy piloci, nasi - nazwali je Jastrzębiami.
fan politycznej propagandy29.05.2019, 12:15
Brawo! Piknik lotniczy zaczyna być o wiele atrakcyjniejszym widowiskiem niż Jarmark Podhalański...

Ta wiadomość to moc!
Harzak 300029.05.2019, 12:14
ciekawe cz z procy go ustrzeli ??
Pijak29.05.2019, 12:09
Może to nie f-16 tylko jakieś tam brzydkie Fee którego zapach w nosie kręci
z29.05.2019, 12:05
i to jest PETADRA !!! w końcu coś się zacznie dziać :)

ps. gratulacje dla redakcji za prawidłowy PR dla pikniku
Zaskroniec29.05.2019, 11:55
Viperów? Jeśli jastrzębi to raczej Hawk'ów.
Viper to żmija proszę Autora.
Skała29.05.2019, 11:50
Super! Z drugiej strony, ciekawostką jest, że taki myśliwiec może wylądować na małym i trawiastym lotnisku w Nowym Targu. A może tylko przelecą nad nami bez lądowania?
hehe29.05.2019, 11:37
Jest moc. Czuje się przelot takiej maszyny. Jak mawia mój znajomy - pannom pozdziera letnie sukienki...
mas29.05.2019, 11:31
I to jest wiadomość!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl