29.05.2019, 21:11 | czytano: 3127

Podstawówka w Ludźmierzu zostaje w starym budynku. W tym roku przeprowadzki nie będzie

Małopolskie Kuratorium Oświaty nie zgodziło się, by od 1 września przenieść Szkołę Podstawową w Ludźmierzu do budynku gimnazjum.
Podczas kwietniowych konsultacji społecznych Urząd Gminy w Nowym Targu spytał mieszkańców, czy chcą, by w przyszłości ich dzieci uczyły się w budynku gimnazjum czy w budynku szkoły podstawowej. W związku z reformą oświatową i likwidacją gimnazjów, w Ludźmierzu zostanie tylko jedna szkoła, podstawowa, ale zostaną dwa budynki. 63 procent wszystkich głosujących poparło propozycję, by w tej sytuacji przenieść podstawówkę do nowszego i lepiej wyposażonego budynku gimnazjum. Reszta była zdania, że nie należy zmieniać siedziby szkoły podstawowej.
W związku z decyzją mieszkańców, Urząd Gminy w Nowym Targu rozpoczął przygotowania do przenosin. Niestety, jak poinformowała na sesji Rady Gminy Nowy Targ Jadwiga Batkiewicz, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, Małopolskie Kuratorium Oświaty nie zgodziło się, by już 1 września uczniowie ludźmierskiej podstawówki rozpoczęli naukę w budynku gimnazjum. Wszystko przez terminy. Gminy, które chcą wprowadzać takie zmiany, muszą uchwały w tej sprawie podjąć do lutego. Tymczasem konsultacje w Ludźmierzu odbyły się w kwietniu. - Wobec tego, że byliśmy po terminie, wystąpiliśmy do kuratora z wnioskiem, że po ludzku podejść do sprawy, przedstawiliśmy całą sytuację, prosząc, by warunkowo zgodziła się na przenosiny od 1 września. Otrzymaliśmy jednak odpowiedź, że musimy całą procedurę przeprowadzić zgodnie z przepisami prawa - wyjaśniała. To oznacza, że jeszcze w roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa w Ludźmierzu będzie funkcjonować w budynku przy ulicy Tetmajera.

- Budynek gimnazjum znajduje się na tej samej ulicy, co budynek szkoły podstawowej, odległość wynosi 400 metrów, to wszystko wyłuszczyliśmy pani kurator, ale nie zezwoliła na żadne odstępstwa od procedury. To regulują przepisy i pani kurator dała do zrozumienia, że musimy się ich trzymać - tłumaczył wójt Jan Smarduch.

Co się stanie z budynkiem szkoły podstawowej po przeprowadzce? Wynajęciem obiektu od września była zainteresowana szkoła rolnicza z Nowego Targu. Decyzja kuratorium oświaty komplikuje jednak tę sprawę. W tej sytuacji zostaną jej zaproponowane sale lekcyjne w budynku gimnazjum.

W budynku gimnazjum w Klikuszowej pomieszczeniami po gimnazjum są zainteresowane osoby, które chciałyby uruchomić w budynku liceum dla dorosłych.
Na pewno od 1 września przenosiny czekają uczniów Szkoły Podstawowej w Krempachach. W tym przypadku zapadły już ostateczne decyzje. Tutaj również nowotarskiej gminie pozostanie obiekt po podstawówce. Pozostaje problem, co z budynkiem po podstawówce. - Tu nie ma żadnego zainteresowania budynkiem - stwierdził wójt.

r/
zobacz także
komentarze
jo se tako31.05.2019, 17:29
do mieszkaniec:-) to Ty w takim razie wybierałes radnego S....icz hehe jak Ci sie nie podobaja inni radni albo jestes Ty tym radnym hehhe:-) i nie pisz ino idz na zebraznie i zapytaj Pana Ł i Z oraz sołtysa czy wiedziweli :-))))
Paweł31.05.2019, 15:29
Pan radny nie umie się przedstawić tylko używa pseudonimu i to jeszcze kobiecego (Zosia samosia). Dno.
do Ala31.05.2019, 15:09
O wymiarach sal gimnastycznych w nowych szkołach decyduje inwestor czyli urząd gminy, a nie dyrektor. A podstawówka była remontowana dla sześcioklasowej szkoły i nie rozciągnie dla ośmioklasowej, zwłaszcza dla najstarszych, wyrośniętych roczników. Poza tym to tylko 400 metrów dalej i plus w postaci ogromnego terenu zielonego wokół gimnazjum. Przecież w podstawówce nie ma nawet gdzie wyjść z dziećmi zewnątrz!
mieszkaniec prawdziwy31.05.2019, 13:39
do Ala>>> to nie dyrektor gimnazjum nie chciala tylko decyzja zapadla w gminie o wymiarach sali!wszyscy znawcy sie wypowiadaja co maja wiedze na ten temat!prosze sie spytac pana Pazdura i pani Batkiewicz o ta sprawe!

do mieszkaniec>>>> chodz na wybory i wybieraj wtedy bedziesz mial takich radnych jakich sobie zapragniesz!
Zosia samosia31.05.2019, 10:31
Do uczeń :-) kiedy były wybory i na kogo glosowales?bo na zebraniu wiejskim Cie nie widziałam :-) i nie mów komuś co ma robić bo to nie komuna :-)
Edek31.05.2019, 10:26
Do Katowice! Pan dyrektor nie wiem czego się boi? Moim zdaniem działa na szkodę dzieci które już dawno mogły uczyć się w normalnych warunkach, ale on mamil swoją głupota rodziców i decyduje gdzie ma być szkoła choć nie jest ani mieszkańcem Ludzmierza ani gminy Nowy Targ. I co mają zrobić rodzice jak on jest nie do ruszenia już dawno powinna to stanowisko zająć osoba otwarta na nowe pomysły :-)
Ala31.05.2019, 08:37
Szkoła podstawowa również jest po remoncie. Jak trzeba było zrobić salę gimnastyczną pełnowymiarową w gimnazjum to dyrektorka nie chciała. To do kogo pretensje. Po co mamy dzieci posyłać prawie do Krauszowa. Zostawić gdzie jest.
Katowice30.05.2019, 23:25
Czego boi się E.Pazdur?
uczen30.05.2019, 21:30
przed wyborami obiecowali nowom skole jo by się we wsi nie pokazywol radni i sołtys do zobaczenia na wyborach
***30.05.2019, 20:37
***
Wszystko w rękach rodziców: pisma do wójta, do kuratorium. Trzeba zaprotestować. Jak wynajmą budynek gimnazjum to na parę lat, a potem kto wie? Może pójdzie na sprzedaż, a sprzedaje się tylko raz. W Ludźmierzu jest coraz więcej dzieci, a obecna podstawówka jest po prostu za ciasna.
Dziwna jest troska kuratorium o jakość edukacji, bardzo dziwna.
W sumie, jaki był cel tego referendum, skoro i tak nikt się nie liczy z głosem mieszkańców, czyli rodziców uczniów?
Zosia samosia30.05.2019, 17:40
Do mieszkaniec :-@ zapomniałeś że jest trzech radnych i sołtys który cały czas z dyrektorem zabiegali by nie ruszać podstawówki? Bo budynek gimnazjum to ruina? Ciekawe czy wogole brałeś udział w ankiecie i zebraniach? I powiem tylko tyle że o rok udało im się przesunąć i po co? Czemu teraz nikt nie obciąży Waszego wspaniałego dyrektora którego to sprawka.... ????
PasterzPPP30.05.2019, 12:04
Panie Wójcie trzeba zmienić numery budynków. Wtedy szkoła zmieni tylko budynek a nie adres.
Pobudka30.05.2019, 09:37
Radni ludzmierscy obudzić się.
Wicher30.05.2019, 09:01
Trzeba rozliczyć Wójta Smarducha i radnych za te molochy szkolne które budowano przy spadającej demografii , aby sprawiedliwości stało się zadość to oni powinni teraz utrzymywać te molochy ze swoich pieniędzy !
Ludźmierzanka30.05.2019, 07:06
No pięknie! Jeżeli już od września ma być inna szkoła w budynku gimnazjum to my możemy zapomniec o lepszych warunkach! Szkoda że my jako mieszkańcy tej miejscowości mamy najmniej do gadania bo i tak nikt nie słucha nas. My nie możemy mieć lepszych warunków bo po co! Szkoda gadać wogole
Fiona29.05.2019, 21:29
I bardzo dobrze. Podstawówka niech zostanie tam gdzie jest na zawsze.
Mieszkaniec29.05.2019, 21:24
Oczywiście w gminie o takich procedurach nikt nie wiedział, tak samo radni Ludźmierscy ( pan Z i pan Ł). Brawooooooo.....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl