30.05.2019, 20:17 | czytano: 6091

Onkologia w nowotarskim szpitalu? To możliwe, ale brakuje miejsca

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Podhalański Szpital Specjalistyczny chce leczyć raka, ale brakuje mu przestrzeni na uruchomienie pododdziału, na którym pacjenci mogliby przyjmować tzw. chemię.
O powstanie oddziału onkologicznego w nowotarskim szpitalu zapytał na czwartkowej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego Robert Furca, radny z Nowego Targu. - Wiem, że w szpitalu znajduje się punkt konsultacyjny, jeśli chodzi o onkologię. Czy w przyszłości przewiduje pan możliwość uruchomienia oddziału onkologicznego, aby mieszkańcy powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego mieli na miejscu leczenia się w tej chorobie. To ułatwiłoby dostęp do lekarza dla tych pacjentów – zwrócił się do dyrektora szpitala Marka Wierzby.
- W podstawowym zakresie leczenie onkologiczne jest realizowane w naszym szpitalu, mówię tu o pacjentach, którzy są prowadzeni tzw. krótką ścieżką – mówi dyrektor. - Jednak zapotrzebowanie pacjentów na tego typu usługi lecznicze jest niewspółmierne do tego, ile my na tą chwilę możemy robić i robimy. Wynika to z tego, że brakuje nam lekarzy, szczególnie anestezjologów. I to jest problem, który trapi nasz szpital, i nie tylko nasz. Chcielibyśmy rozwinąć tą gałąź bardziej, w pierwszej kolejności doprowadzić do uruchomienia w naszym szpitalu przy oddziale internistycznym pododdziału, na którym moglibyśmy podawać pacjentom tzw. chemię. Tego się u nas nie robi. Najbliższy szpital, który to robi, jest w Suchej Beskidzkiej, a kolejne w Krakowie. Już rok temu podjąłem działania w tym kierunku. Jednak miejsce, gdzie moglibyśmy zlokalizować taki oddział z 8-10 miejscami do podawania leków, potrzebuje sporą ilość przestrzeni, a my niestety nie dysponujemy wolnymi przestrzeniami w szpitalu. Po prostu nie mamy gdzie tego robić – mówił.

Zdaniem dyrektora Marka Wierzby, rozwiązaniem byłoby przeniesienie siedziby Powiatowego Urzędu Pracy, który mieście się w budynku szpitala, w inne miejsce. - Póki nie zwolni się część pawilonu H, w którym mieści się PUP, to trudno mi mówić odpowiedzialnie o jakichś konkretnych działaniach – dodał.

Dyrektor zaapelował do władz powiatu, by zająć się tym problemem. Bo jeśli, jak mówił, szpital chce się rozwijać, to musi mieć do tego przestrzeń. - Twarde dane specjalistów mówią, że w ciągu 15 lat połowa z nas zachoruje na taki czy inny nowotwór, z czego w przypadku 70% pacjentów to będzie forma ciężka, być może zakończona zgonem. Jeśli nic się nie będzie działo. Ja się czuję zobowiązany do tego, by coś w tym kierunku robić, ale muszę mieć do tego możliwości – podkreślił.

Z dyrektorem zgodził się starosta Krzysztof Faber. - Problem, jak wszyscy wiemy, jest w nieruchomości przy Alejach Tysiąclecia, dawnej siedzibie starostwa, która mogła by być przeznaczona na siedzibę urzędu pracy, ale jest kwestia uregulowania spraw własnościowych, które ciągną się od 10 lat - mówił. - Nie chcielibyśmy budować jakiegoś nowego budynku na urząd pracy, gdy w tym budynku jesteśmy współwłaścicielem. Mam nadzieję, że w niedługim czasie się porozumiemy i będziemy szukać środków na przeniesienie tam urzędu pracy. To jest tylko kwestia porozumienia się ze współwłaścicielem, żeby nam to sprzedał - dodał.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do@maverick03.06.2019, 22:19
pielęgniarki teraz to tylko z nosem w kompach siedzą a OM odwala za nich robotę
...02.06.2019, 19:30
maverick...chłopce ty mylisz opiekunki z pielęgniarkami (te drugie po wprowadzeniu reformy nie zarabiają już takich małych pieniędzy, natomiast opiekunki jeszcze podwyżek nie dostały jak i reszta personelu który jest w nowelizacji ustawy) i to kto teraz daje podwyżki... które od zeszłego roku wynikają z USTAWY i zbierasz głos....
pacjentka02.06.2019, 11:24
Urząd Pracy do Starostwa lub do starego miejsca starostwa,jest tam dość miejsca, lub do PZU gdzie chcą wynająć pomieszczenia. Obok oddziału onkologii, dobrze by było aby też był punkt dla hematologa, teraz trzeba jeździć do Krakowa lub Sącza, albo płacić prywatnie za wizytę u hematologa w Almedice, hematolog przyjeżdża z Krakowa raz w miesiącu, w poradni przy szpitalu mógłby przyjmować tak jak Pani Doktor onkolog 2 razy, dla chorych było by to duże ułatwieni i oszczędność pieniędzy. Można przenieść reż oddział opiekuńczy z powrotem na Kowaniec i już jest miejsce.
totalne dziadostwo02.06.2019, 04:34
powinni otworzyć odział rehabilitacyjny po zabiegach biodra , a nie szybko pozbywać się pacjentów zaraz po 5 dniach z ortopedii
maverick01.06.2019, 22:37
@ Marta:
Więc może należałoby dowartościować pracę tych opiekunek (czytaj: pielęgniarek) godnymi tego zawodu zarobkami, może jakaś podwyżka dla tych ciężko pracujących pielęgniarek?
Marta01.06.2019, 10:40
Bylam tydzien w tym szpitalu w kwietniu i jestem pod wielkim wrazeniem opieki. Szczegolne podziekowania dla opiekunek, ktore sa na szostke z plusem
Nowotarżanin31.05.2019, 23:19
A może czas ogłosić konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Nowotarskiego. Przecież Pan Wierzba jest jedynie pełniącym obowiązki Dyrektora Szpitala. Na dodatek jest jeszcze Radnym Województwa Małopolskiego. Jak ten Pan godzi te obowiązki ? Tego nie wiem. A może to geniusz ? Dość tych cyrków ! Człowiek, który kilka dni pracujących w miesiącu poświęca na bycie Radnym Wojewódzkim nie może pełnić obowiązków dyrektora dużego szpitala. A to, że kilkanaście lat nie ogłasza się konkursu na dyrektora szpitala nowotarskiego do kpina z nas mieszkańców !
miejscowy31.05.2019, 22:35
Oddział onkologiczny w nowotarskim szpitalu byłby bardzo przydatny .Obecnie ciężko chorzy muszą dojeżdżać do Krakowa lub innych odległych miast, co nie dla wszystkich jest możliwe.Niekiedy zwłaszcza starsi pacjenci rezygnują z tego powodu z leczenia.Trzeba podjąć starania zmierzające do jego utworzenia,ponieważ choroby nowotworowe niestety nie omijają mieszkańców Podhala i ich ilość systematycznie się zwiększa .Na początek można utworzyć pododdział chemioterapii w ramach oddziału wewnętrznego ,ale na dłuższą metę to nie wystarczy i trzeba uruchomić samodzielny oddział.Starostwo niech znajdzie miejsce dla PUP ,bo szpital to nie jest miejsce dla tego typu urzędu i nie może uniemożliwiać rozwoju szpitala .A onkologia na Podhalu jest wręcz niezbędna.
prac UP31.05.2019, 21:41
UP to skrzydło ma wykupione dużo wcześniej niż cały szpital a o to zadbał śp. Solecki, chyba Wierzba o tym zapomniał albo ż...głupa
maverick31.05.2019, 17:12
@ Zaszczepiony przeciwko obietnicom:
W polskiej służbie zdrowia potrzebny jest przewrót na miarę tego kopernikańskiego: trzeba zabrać władzę urzędnikom a dać ją lekarzom, bo to oni wiedzą najlepiej co trzeba robić, jaki wydatek jest racjonalny a jaki nie.
Jeżeli rząd powie że nie wszystko się należy w ramach podstawowego ubezpieczenia to będzie miał do czynienia z protestami, bo znajdą się grupy osób które powiedzą że za tak niewielkie i elementarne świadczenia to oni dziękują i oświadczą że nie życzą sobie płacić ubezpieczenia zdrowotnego, a ono jest obowiązkowe. Dlatego to nie jest takie proste. Na początek jednak trzeba zwiększyć kompetencje lekarzom, tak żeby oni z majestatu prawa stali ponad urzędnikiem, a nie odwrotnie.
nowotarski31.05.2019, 15:56
a po co ten urząd pracy ,powiem tak nikomu pracy nie załatwili ,nie polecili ,tylko przy każdej wizycie pytają czemu pan sobie pracy nie szuka.Pytam po co ten urząd-i tylu pracowników.PYTAM PO CO
oli31.05.2019, 15:13
PUP można przenieść do starostwa.Po co takie wielkie pomieszczenie kilkunastu pracownikom.nowotwory ,to po zawałach i udarach najwięcej zbierają pacjentów.A z wiekiem ,starzejące się osoby będą miały wszelakie rodzaje raka,więć trzeba wcześniej pomyśleć a nie szukać miejsca w ostatniej chwili.
Zaszczepiony przeciwko obietnicom bez pokrycia31.05.2019, 13:14
@maverick
najpierw trzeba by było powiedzieć Polakom, że nie wszystko im się należy w ramach podstawowego ubezpieczania zdrowotnego.
I tu właściwie skończyło się gadanie o konkurencyjnym szpitalu, bo konkurencja jest wyłacznie tam, gdzie są pieniądze.
Procedury są tak wycenione, że opłacalne dla szpitala są tylko bardzo nieliczne (zawał, sztuczne biodro, udar, zaćma). Reszta - na przykład pacjent z niewydolnością krążenia i dodatkowo jakąś cukrzycą to dopust boży. Im lepszą szpital ma opinię i im więcej pacjentów do niego dociera - to w tym systemie rozliczeń tym więcej ma długów.
A żaden, absolutnie żaden rząd nie odważy się Polakom powiedzieć, nawet tyle, że za pobyt w szpitalu i jedzenie trzeba zapłacić, bo zaraz miałby 100% pewności, że przerżnie następne wybory. A o jakimś poziomie współpłacenia, to nawet nie ma co marzyć - a tym samym o realnej wycenie usług medycznych.
Gorol31.05.2019, 11:07
Weź pan pierwsze zadbaj należycie o te oddziały które już masz.
Kadra jest przemęczona, pracuje po więcej godzin niż trzeba, za głodowe stawki, - nie ma odpowiedniego sprzętu a co poniektórym brakuje wiedzy i empatii.
A później zabieraj się za następne oddziały.
Pracownik31.05.2019, 08:53
Za 20 lat mojej pracy w tym szpitalu o jest JEDYNY mądry dyrektor. Nie dość ze dba o wszystko to jeszcze rozwija instytucje .Szacunek Panie Dyrektorze
maverick31.05.2019, 07:07
Jak inaczej chcą lekarze odtworzyć prestiż dla siebie w społeczeństwie jeśli nie poprzez stworzenie konkurencji w postaci drugiego szpitala w mieście? Pacjent dowie się że w szpitalu A są, powiedzmy, cztery przypadki sepsy na miesiąc, to idzie do szpitala B, w którym są na miesiąc przypadki trzy, i w ten sposób poprawiać by się mogła jakość świadczonych usług w realu, a nie tylko na papierze.
Poza tym Urząd Pracy też jest potrzebny i gdzieś musi być ulokowany, zatem i tak coś budować trzeba.
totalne dziadostwo31.05.2019, 05:54
Taki duży szpital i miejsca brakuje he he
ramzesII31.05.2019, 00:06
Jak PiS będzie rządził jeszcze przez 2 kadencje to Urzędy Pracy zostaną zlikwidowane...
Magda30.05.2019, 22:58
Onkologia by sie sprzydała. Z prawdziwego zdarzenia.Czasami jednak jak sie patrzy to widać,ze prawdziwego gospodarza brak.Na schodach do szpitala można stracić życie-takie bezpieczne (nierówności ,dziury),drzwi główne za chwilę na kogoś spadną,o dziurach na płatnym parkingu i braku miejsc parkingowych juz nie wspomnę....
Misio30.05.2019, 22:06
a czemu nie, firma ze Skawy wam tradycyjnie wykona jak wsyztskie inne budynki.
Grześ30.05.2019, 22:05
Żeby Urząd Pracy był w szpitalu to jest śmieszne od lat tego pojąć nie mogę, jest dość innych budynków na terenie miasta.!!!
D.30.05.2019, 21:38
Urząd pracy należy zlikwidować. Kompletnie nie przydatna instytucja. Idzie się tam tylko po ubezpieczenie, pracy się tam nie znajdzie. Darmozjadów którzy tam pracują należy zwolnić. Poradzą sobie oni ze znalezieniem pracy, gdyż są od tego ,,ekspertami".
pytoc30.05.2019, 21:29
hahaha dobre z tym miejscem. wybudowali same korytarze to nie ma miejsca
PAL30.05.2019, 21:24
PUP zlikwidować komu to potrzebne tylko ,,zawodowym bezrobotnym''
maverick30.05.2019, 20:37
Narzuca się wręcz opcja ze stworzeniem drugiego, konkurencyjnego szpitala w Nowym Targu. Po co tak kurczowo trzymać się koncepcji tylko i wyłącznie jednego szpitala, w którym i tak brakuje miejsca, jeśli mamy wolny rynek, a konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, więc dwóm, rywalizującym względem siebie o pacjenta, nowotarskim szpitalom również nie zaszkodzi. Dopóki ten jedyny w mieście szpital nie będzie miał konkurencji, nie ma co nawet liczyć że poprawi się jakość jego usług - w oczach pacjentów i ich rodzin oczywiście, bo w rankingach oficjalnych szpital ponoć stoi dobrze (brak konkurencji czyni go niezastąpionym).
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl