02.06.2019, 12:12 | czytano: 2818

Góralski Dzień Dziecka w Zakopanem

Po zeszłoroczny rycerskim Dniu Dziecka, w tym roku Zakopanego postawiło na regionalizm, który był hasłem przewodnim tegorocznej imprezy zorganizowanej na Dolnej Równi Krupowej.
Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11:00, kiedy zielony krajobraz Dolnej Równi wypełnił się stoiskami, namiotami i trasami zawodów. Nie zabrakło oczywiście również sceny, z której pozdrowiła wszystkich Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, oficjalnie otwierając wydarzenie. Towarzyszył jej prezes Marcin Zubek ze Związku Podhalan.
Ilość punktów i atrakcji Zakopiańskiego Dziecka mogła przysporzyć rodziców o mały zawrót głowy. Dzieci natomiast szybko odnalazły się na plenerowej przestrzeni Dolnej Równi, gdzie mieliśmy do czynienia z prawdziwą kondensacją najważniejszych instytucji i inicjatyw Podhala. Stoisko otworzył Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem, gdzie można było uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Oświatowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiczna dbała o zdrową żywność, częstując bywalców świeżymi owocami. Muzeum Tatrzańskie oferowało również zajęcia i aktywności. Związek Podhalan uczył dużych i małych wiedzy o regionie. Nie obyło się bez Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli patrona słowa pisanego. Tatrzański Park Narodowy przywitał gości z edukacyjnymi animacjami oraz otworzył wielką partię gry w Monopoly. Wydział Turystyki, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta zorganizował m.in. laserową strzelnicę biathlonową. Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa SEWIK dbała o odpowiednie nawodnienie, częstując chłodną, krystalicznie czystą wodą. Trasę rowerową otworzyła firma Kross, zapraszając wraz z Zakopiańskim Centrum Kultury do konkurencji z nagrodami. Zakopiańskie Smaki częstowały gości moskolami robionymi na miejscu, a Społem Zakopane rozdawało soki owocowe, również za darmo.

Program wydarzenia był równie bogaty. Pierwszy występ Zakopiańskiego Dnia Dziecka przywołał klasykę literatury romantycznej w wykonaniu uczniów z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej. Przedstawienie „Pani Twardowska” w dziecięcej interpretacji teatralnej był wspaniałym pierwszym krokiem młodych aktorów. W plenerze Dolnej Równi seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pokazały, że wiek nie ma znaczenia przy obchodach dnia dziecka. Pokaz gimnastyki Tao to była chwila relaksu połączonego ze wspaniałą zabawą.
Szczególnym wydarzeniem była oficjalna premiera gry planszowej Monopoly Tatry i Zakopane, zaprojektowanej we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Dyrektor instytucji, Szymon Ziobrowski opowiadał o merytorycznym zapleczu produkcji, a Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves tłumaczył czym konkretnie różni się ta wyjątkowa edycja klasycznej gry planszowej. Później nastąpiło odsłonięcie ogromnej planszy do gry, na której dzieci mogły pojawić się w charakterze pionków. Grę można było zdobyć w wielu konkursach organizowanych w ramach imprezy.
W kolejnych częściach Zakopiańskiego Dnia Dziecka, na scenie pojawiły się oczywiście dzieci z zakopiańskich szkół. Regionalny repertuar przygotował chór szkolny „Ogniki i radości” ze Szkoły Podstawowej nr 3. W odrobinę innym klimacie muzycznym zatańczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 ze swoim „Tańcem country zza Wielkiej Wody”. Sabałowe opowieści przytoczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w występie „Jak Mateja karcmę na Orawicach okradł”. Występy taneczne i muzyczne przygotowały również Szkoły Podstawowe nr 5 i nr 9.

W trakcie Zakopiańskiego Dnia Dziecka doszło do rozstrzygnięcia kluczowych dla miasta konkursów. Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, razem z Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Joanną Staszak, ogłosiły i rozdały nagrody w ramach projektu Cool_turalny Człowiek. Pakiety upominków trafiały zarówno dla placówek zakopiańskich, jak i indywidualnych uczniów.

Istotną konkurencją była tradycyjna „Przezieracka skrzyni”, czyli spektakularny pokaz młodocianej mody w wydaniu podhalańskim. Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli wytaczały nowe trendy w folklorze, pokazując kolorowe kreacje z prawdziwym szykiem i elegancją. Taki przegląd zaskarbił sobie największą uwagę licznie zgromadzonych uczestników. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na nagrody, wręczane przez Joannę Staszak z Urzędu Miasta.
Zakopiański Dzień Dziecka zwieńczyły występy zdolnej młodzieży w ramach koncertu Zakopiańskiej Akademii Śpiewu. W czasie trwania imprezy, Telewizja Kraków prowadziła transmisję na żywo, gromadząc prominentne osoby spośród organizatorów i partnerów wydarzenia. Słoneczna pogoda dopisała, a prawdziwy tłum gości był jasnym świadectwem tego, że 1 czerwca jest bardzo istotnym i wesołym dniem, a jego bohaterami są dzieci – te zupełnie małe, jak i te wcale pełnoletnie i dojrzałe, pełne życzliwości i entuzjazmu.

inf. prasowa, zdj. Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl