16.06.2019, 14:57 | czytano: 6406

Przyjechali z Ohio do Sieniawy opowiedzieć o amerykańskim bohaterze wojennym (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
Ponad 40-osobowa grupa z Ohio, potomkowie i krewni Sylwestra Antolaka, amerykańskiego bohatera wojennego, przyjechała z wizytą do Sieniawy, żeby poznać swoich krewnych i opowiedzieć o bohaterstwie wspólnego przodka.
Głównym celem wizyty potomków polskich emigrantów było poszukiwanie korzeni rodowych i opowiedzenie mieszkańcom Sieniawy o bohaterstwie wojennym polsko-amerykańskiego żołnierza Sylwestra Antolaka, urodzonego w 1916 r. w Ohio, którego rodzice Teofil i Maria Antolak pochodzili z Sieniawy. W 1944 r. we Włoszech, podczas amerykańskiej ofensywy przeciw Niemcom, Sylwester Antolak zginął bohaterską śmiercią, ocalając swój oddział. Pośmiertnie został uhonorowany najwyższym odznaczeniem wojskowym USA - Medalem Honoru, nadawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, w imieniu Kongresu za wyjątkowe akty odwagi i męstwa z narażeniem życia z przekroczeniem granic oraz ponad obowiązki.
Amerykańska gałąź rodziny Antolaków swój przyjazd do Sieniawy rozpoczęła od mszy św. w kościele św. Antoniego. Potem byli gośćmi spotkania zorganizowanego dla niech przez mieszkańców. Był hymn polski i amerykański, występ regionalny i czas na wspomnienia, rozmowy z krewnymi oraz uzupełnianie drzewa genealogicznego. Spotkanie w ogrodach kościoła prowadziły Sylwia Matejczyk i Teresa Rusnak. Goście z Ohio odwiedzili też cmentarz, dwór w Sieniawie i spotkali się z przedstawicielami gminy.

r/ zdj. Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Anna22.06.2019, 20:27
Piekne spotkanie

Ten przyjazd 40 osob pochodzenia polskiego...z Ohio do Sieniawy, aby poznac to miejsce na ziemi, gdzie przyszli na swiat ich przodkowie, to piekna sprawa. Godna podziwu.
Sieniawa jest bliska mojemu sercu. Wiele lat temu poznalam tam wspaniala rodzine, wspanialych ludzi. Od 40 lat mieszkam poza Polska, ale nasza przyjazn trwa. Los rzucal Polakow w rozne miejsca na swiecie. Najwazniejsze, aby zachowac POLSKA DUSZE i POLSKIE SERCE.
Dobra zmiana to Rusłana20.06.2019, 08:46
@ Ola Kultury bez Grosza

A gdzie ty tu kampanię widzisz?
Ola Kultury bez Grosza19.06.2019, 11:26
Oho! Widać, że kampania jesienna się rozkręca, dokręcanie atrakcyjności życiorysu i dodawanie sobie nobilitacji kosztem śp. Sylwestra.
Za to, że są17.06.2019, 07:14
Uznanie dla PGRH "Błyskawica"
Kto Polak, ten wie17.06.2019, 07:10
@ szuser
Do tego samego co tam robią. Tam tez robią to co jest potrzebne USA.
Wszelkie łajzy znad Jordanu nie pytają czy ich Polska potrzebuje, pchają cię tu sami i robią ferment.
szuser16.06.2019, 22:04
Do czego nas Polska potrzebuje? Do sklepu w Biedronce? a może na nauczycieli przyjść za 700 dolarów? , albo na profesora na uniwersytecie podhalańskim? albo do robót na drodze czy na budowie?
Do radia a może telewizji? No do czego nas potrzebujecie -mogliby zapytać.
Do Sieniawy wróć ...16.06.2019, 18:53
Ludzie! Co Wy tam robicie w tej Hameryce? Polska Was potrzebuje! Tu jest Wasze miejsce. Inaczej nazłazi się nam tu znowu tych znad Jordanu!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl