18.06.2019, 21:47 | czytano: 4990

Ekologiczne ciepło z wnętrza Ziemi

Ze wszystkich odnawialnych źródeł energii największy potencjał w Polsce ma geotermia, która może zaspokoić nawet 30 proc. zapotrzebowania na ciepło w kraju - przekonywali goście konferencji prasowej zorganizowanej przez Geotermię Podhalańską. Zaproszenie prezes spółki Wojciecha Ignacoka przyjęli poseł Anna Paluch oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Tematem wtorkowej konferencji prasowej, która odbyła się w zakopiańskiej siedzibie Geotermii Podhalańskiej, były wyzwania ekologiczne, przed którymi stoją mieszkańcy Podhala.
Spotkanie poprowadził wiceprezes zarządu PEC Geotermia Podhalańska S.A. Robert Wójciak, który przybliżył gościom szczegóły Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, dzięki spółka rozbudowała sieć ciepłowniczą, podłączając nowych odbiorców.

- Obecnie mamy ponad 113 km sieci ciepłowniczej. Z naszych usług korzysta 1630 odbiorców, głównie domy jedno i wielorodzinne, ale także pensjonaty, szkoły, obiekty sportowe czy instytucje. Dzięki RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 możliwa jest dalsza rozbudowa sieci ciepłowniczej i podłączenie 123 nowych odbiorców - mówił Robert Wójciak.

Dzięki Geotermii Podhalańskiej coraz więcej Podhalan rezygnuje z węglowych pieców na rzecz ekologicznego i bezpiecznego źródła ciepła. Na rozbudowie sieci korzystają także przedsiębiorcy, którzy inwestują w rozwój usług turystycznych, takich jak termy i pensjonaty.

Poseł Anna Paluch podkreśliła, że inwestycja w odnawialne źródła energii jest koniecznością, zaznaczyła jednocześnie, że polski rząd robi wszystko, by poprawić jakość powietrza w naszym kraju, nie tylko na Podhalu. Jedną z flagowych inicjatyw rządowych jest program “Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez domy jednorodzinne. W ramach programu możliwe jest uzyskanie częściowego lub całkowitego wsparcia finansowego na wymianę starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła, takie jak geotermia. - Bardzo ważna jest także termomodernizacja. Dobrze ocieplony dom to nawet 30 proc. więcej oszczędności na ogrzewaniu - dodała poseł Paluch.

- Panuje przeświadczenie, że ogrzewanie geotermalne jest drogie, ale analizując dokładnie koszty ogrzewania węglowego i geotermalnego okazuje się, że różnice są znikome lub nawet żadne - mówił Robert Wójciak. - Gminy podhalańskie cechuje duże rozproszenie domostw, do tego dochodzą trudności związane z górzystym terenem. Podłączenie ciężko dostępnych obiektów do sieci jest dużym wyzwaniem i pochłania spore zasoby finansowe. Mamy tego świadomość, dlatego czynnie pozyskujemy fundusze z różnych źródeł finansowania, dzięki czemu oferujemy całkowite lub częściowe pokrycie kosztów podłączenia, np. 122 nowych odbiorców naszych usług nie poniosło żadnych kosztów tytułem podłączenia ich domów do ciepłowni - dodał wiceprezes.
Zaproszenie na konferencję przyjął także burmistrz Leszek Dorula, który podkreślił, że jest dumny, że Geotermia Podhalańska jest najstarszym producentem ciepła geotermalnego. - Jestem zadowolony, że to właśnie Zakopane jest miastem, w którym działa najstarsza i największa spółka geotermalna w Polsce. Jej praca - można powiedzieć - jest wzorcowa - powiedział Leszek Dorula. Dodał także, że liczy na dalsze wsparcie rządu w inwestowanie w odnawialne i ekologiczne źródła ciepła na Podhalu. - Liczę na to, że za 4-5 lat problem smogu w Zakopanem zniknie całkowicie, m.in. dzięki działalności Geotermii Podhalańskiej.

Część merytoryczną spotkania zamknął kierownik Ruchu Zakładu Górniczego PEC Geotermia Podhalańska S.A. Wojciech Wartak, który przybliżył zgromadzonym szczegóły techniczne dotyczące serca geotermii, czyli odwiertów.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Piotr26.06.2019, 10:14
"Atlas wykorzystania wód termalnych do skojarzonej produkcji elektrycznej i cieplnej w układach binarnych w Polsce"
Monografia: Wiesław Bujakowski, Barbara Tomaszewska
Kraków 2014
Strona 59-61, z załącznikami.

Miłej lektury
Wyborca19.06.2019, 15:48
"Piotr" : z jakich wiarygodnych źródeł można sie dowiedzieć, że pod miastem Nowy Targ nie ma wody termalnej ? Chętnie przeczytam.
Piotr19.06.2019, 08:38
"tyle w temacie" - ceny energii w Polsce reguluje "Urząd Regulacji Energetyki" i tylko tam trzeba wnioskować o zmiany. Ignacok to może sobie regulować co najwyżej długość szelek.
"Wyborca" - na Podhalu na północ od Pienińskiego Pasa Skałkowego (a więc w Nowym Targu także) nie ma zdatnych do sensownego wykorzystania energetycznego zasobów wody termalnej. Jednym słowem Bozia poskąpiła Nowotarżanom wody termalnej.
"maverick" - już teraz odwierty na Podhalu przekraczają głębokość 5 000 metrów. Wszystko jest ok. Sie nie bój! Białodunajcowe tsunami nam nie grozi ;)
"gumis" - patrz powyżej.

Przydało by się trochę poczytać przed umieszczaniem mądralowych wpisów na tematy, o których nie ma się najmniejszego pojęcia.
darko19.06.2019, 07:58
tylko czemu tak drogo płacimy za to dobro
roman ekolog amator19.06.2019, 07:20
Oni o wszystkich tych sprawach doskonale wiedzą , bo ta wiedza jest ogólnie w kręgach naukowo biznesowych znana , ale lepiej jest dusić społeczeństwo kosztami życia . Tak była ekonomia przez dziesięciolecia nastawiona na duszenie płac. Podnosiło się je o grosze , a każdy ekonomista wiedział ,że gospodarkę może nakręcić jedynie podniesienie płac i konsumpcja . Dziś się coś już tu zmienia , bo i 500+ i inne społeczne działania rozwijają gospodarkę , ale w kwestii ochrony środowiska nadal się to nie może przedrzeć do świadomości decydentów , ktoś po prostu trzyma na tym łapę . Nie ważne jest czyste powietrze i ekologia , a ważny jest duży interes i trucie się wzajemne szkodliwymi gazami i pyłami oraz rozwijanie szpitalnictwa i leczenie nowotworów . Ktoś kto firmuje to gadulstwo i te konferencje gadu , gadu , powinien zmienić swoje nastawienie do tematu i zwolnic wreszcie ceny tych dóbr , jak choćby przez ograniczenie, jak ktoś słusznie pisze , akcyzy , kolejnego kagańca nałożonego na te dobra .
gumis19.06.2019, 00:55
A moze zaczac od obnizenia akcyzy na wode termalną a nie urzadac czcze pogaduszki ?
maverick18.06.2019, 22:55
A jak sprawa się ma z bezpieczeństwem samych odwiertów, bo przecież to będą odwierty na dwa kilometry w głąb ziemi. Czy po przebiciu fliszu karpackiego w kilku punktach nie dojdzie do zaburzenia tektoniki warstw ziemi które może sprawić że budynki ulegną pochyleniu?
Wyborca18.06.2019, 22:38
Czy zamiast prowadzić wodę termalną do Nowego Targu, z nowego - planowanego odwiertu w Bańskiej Niżnej nie lepiej by było taki odwiert wykonać w Nowym Targu najlepiej kolo stacji paliw BP ? (wydaje mi się, że były w tym rejonie robione badawcze odwierty). Nie trzeba by było wtedy dogrzewać (co podwyższa koszty) wody idącej około 10km z Bańskiej Niżnej do Nowego Targu. A przy okazji byłoby zasilanie w wodę termalną dla planowanego w Nowym Targu aquaparku. Ze względów ekonomicznych to Nowy Targ (ponad 32 tysiące mieszkańców) powinien być pierwszy zaopatrzony w wodę termalną a nie dużo mniejsza miejscowość - Szaflary (około 3,5 tysiąca mieszkańców). Inwestowanie w ogrzewanie termalne jest bardzo dobre, ale też i kosztowne dlatego należy te nasze wspólne pieniądze wydawać bardzo rozsądnie !
tyle w temacie18.06.2019, 21:58
Do kiedy Ignacok będzie utrzymywał wysokie ceny i niekonkurencyjne wobec węgla i gazu , to jego gadu, gadu , to takie rzucanie grochem o ścianę . Ceny geotermii muszą być 25-30% tańsze jak ceny gazu , to wówczas każdy myślący gospodarz podłączy się do tego źródła energii. Kiedyś dusili Polaków niskimi płacami , a dzisiaj wysokimi cenami i kosztami ciepła . Nic się nie zmienia dopóki takich prezesów trzymają na stołkach .PosłANKA NIECH LEPIEJ NIE FIRMUJE TEJ SPRAWY , BO TO SIĘ DLA NIEJ SKOŃCZY W JESIENNYCH WYBORACH .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl