23.06.2019, 20:31 | czytano: 6895

Komendant Policji pod gradem pytań radnych

NOWY TARG. Podczas spotkania z radnymi, komendant i jego zastępca zaprezentowali podsumowanie pracy policji w ub. roku. Statystyki wykrywalności wykroczeń i przestępstw okazały się dla szefa nowotarskiej komendy, powodem do zadowolenia. - Mam nadzieję, że taki poziom zostanie utrzymamy, a może nawet będzie lepszy - stwierdził mł.insp. Grzegorz Wyskiel.
Obecny Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu swoje stanowisko objął niespełna 4 miesiące temu, dlatego omawianie poszczególnych zdarzeń oddał swojemu zastępcy. Kom. Zbigniew Zacher zaprezentował działanie nowotarskiej KPP, nieco więcej miejsca poświęcając profilaktyce, bo jak podkreślał "dobre wyniki świadczą o dobrej pracy funkcjonariuszy prewencji".
Policjanci podzielili Miasto na 4 części. 1 sektor to tzw. stare miasto osiedle Topolowe i Bereki, sektor 2. to tzw. nowe miasto, czyli osiedla mieszkaniowe, sektor 3. - os. Bór i Na Skarpie, a sektor 4. - Kowaniec i Niwa i rejony polan gorczańskich. Ilość zgłoszeń łamania prawa i poziom wykrywalności sprawców omówiony był na kanwie porównań występowania zdarzeń w poszczególnych sektorach i zestawienia ich z danymi z roku 2017.

Dobra praca poszczególnych wydziałów

Porównaniu poddano wykroczenia typu zakłócenie porządku, wybryki, nieobyczajne zachowania, umieszczenie w przestrzeni publicznej nieprzyzwoitych napisów czy rysunków, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, kradzieże, kradzieże z włamaniem, przestępstwa na szkodę osób starszych, czyli oszustwa metodą "na wnuczka", "na policjanta", wydarzenia drogowe - wypadki i kolizje, nietrzeźwi kierujący. Osobną kategorią stanowią przestępstwa kryminalne, czy uchylanie się od obowiązków alimentacyjnych, albo bójki, pobicia, rozboje, czy uszkodzenia mienia.

- Jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw to jest ona na poziomie 75 procent i systematycznie ulega znaczącej poprawie. Mam nadzieję, że ten rok będzie na podobnym poziomie, a może i wyższym - mówił kom. Zbigniew Zacher. Przywołał przypadek brutalnego napadu na właściciela kantoru. - Dobra praca służb kryminalnych sprawiła, że sprawcy w całym składzie zostali ustaleni i zatrzymani.

KPP w Nowym Targu może się pochwalić tym, że tutejsi funkcjonariusze - sierż. Patryk Adamowski i sierż. Jerzy Monterian z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Nowym Targu zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej i drugie w klasyfikacji generalnej XXV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji - Turniej Par Patrolowych "Patrol Roku". Służbę w Mieście pełni także jeden z najsilniejszych ludzi w kraju - strongman Stanisław Gąsienica Samek

Priorytet - jeszcze większa skuteczność funkcjonariuszy

- Priorytetem komendanta powiatowego na ten rok jest wzrost skuteczności Policji w zwalczaniu przestępstw uciążliwych społecznie, poprawa ruchu drogowego, bezpieczeństwa turystów, zwalczanie szeroko rozumianej przestępczości narkotykowej, z uwzględnieniem środków psychotropowych, czy tzw. dopalaczy - podsumował wice komendant.

Nawiązując do wątku "zachowań niepożądanych i uciążliwych społecznie", mł. insp. Grzegorz Wyskiel powiedział: - Staramy się, aby nasze miasto było bezpieczne. Co drugi przypadek kradzieży, czy uszkodzenia mienia jest wykrywany. Mamy więc bardzo dobre wyniki. Kradzież z włamaniem pozostawia na ofiarach duże piętno, ale nasza komenda wykrywa 85 procent sprawców. Co się tyczy uciążliwych zachowań - to dużą rolę odgrywa tu niewłaściwe parkowanie. Zarejestrowaliśmy prawie tysiąc tego rodzaju wykroczeń - mówił komendant.

Komentując wątek poszukiwania zaginionych osób, których było w zeszłym roku ponad 50, a odnaleziono ok. 40, komendant dodał: - Dla nas policjantów jest punktem honoru, by tych 12 osób odnaleźć. Bo dla rodziny ważny jest finał, żeby te sprawy zakończyć, żeby wiedzieć...

Radni zgłaszają problemy
Gdy nadeszła pora zadawania pytań i rozmów z komendantami - radni zarzucili policjantów swoim uwagami. A dotyczyły one wyścigów samochodowych w Rynku, zabaw motoryzacyjnych z cyklu "kto głośniej, kto szybciej, kto z większym piskiem opon...", uciążliwości związanych z motocyklami krosowymi. Pytano o możliwość przywrócenia w Rynku posterunku Policji, o możliwość zwiększenia ilości patroli weekendowych, o wolne etaty w policji, o to czy potrzeba nowotarskiej komendzie wsparcia w postaci zakupienia psów patrolowych, czy Policja korzysta z istniejącego w Mieście monitoringu, a także czy ... kontroluje swoją pocztę elektroniczną, bowiem skrzynka jest notorycznie "zapchana" i nie przyjmuje nowych zgłoszeń.

Na wszystkie pytania komendant Wyskiel odpowiadał uspokajająco "wiemy o tym", "znany jest nam ten problem".

Policja wie...

A mówił tak: - Znamy problem kubu ADHD, ale o jaki posterunek państwu chodzi? My to nazywamy komórką. Planujemy odtworzyć dwa posterunki policji , ale jeśli chodzi o Rynek to w chwili obecnej raczej będą to zwiększone patrole. Nie stać nas na komórkę, ale patrole będą. Proszę na nas liczyć. Wiemy o naszej "skrzynce" emaliowej. Znamy ten problem... Co się tyczy zatrudnienia w KPP, to mamy dwa wakaty. Borykamy się z problemem etatów, bo przychodzą do nas młodzi policjanci. Mamy takich 16. Odbywają oni szkolenia potem czeka ich adaptacja zawodowa. W tym czasie są dla nas "niedostępni". Mamy też 5 chorych funkcjonariuszy, cześć z nich nie wróci do służby. Stan personalny topnieje, ale oficjalnie etatowo mamy stan pełny i tylko dwa wakaty. Pytacie państwo o monitoring... tak, to narzędzie, którego nie da się przecenić, ale to kwestia rozmowy "na potem". Potrzebne będą dwa etaty do obsługi monitoringu. Ale trzeba też położyć na szali - co jest ważniejsze: obsługa monitoringu, czy patrol. Jednak temat jest do podjęcia, bo trzeba wykorzystać wszystko do poprawy bezpieczeństwa. Psy w służbie... w KPP mamy 5 psów patrolowo-tropiących. Podczas służby na meczach piłkarskich na przykład wystawiamy patrole z psem. Radzą sobie doskonale, widać, ze pies budzi respekt. Problem krosów to nie tylko lotnisko, ale w zasadzie całe miasto - wzdłuż brzegów Dunajca, ścieżki rowerowe. Dostrzegamy ten problem. Już kilka miesięcy temu przygotowaliśmy się to tego. Policjanci pełnią służbę na motocyklach i na kładach. Komenda ma dwa krosy, ale my je mamy zarejestrowane, a inni nie. Tym młodym ludziom poruszającym się na krosach brakuje umiejętności i rozsądku - a to mieszanka wybuchowa. Wiele już osób trafiło za swoje zachowania przed Sąd Rodzinny, a pozostałe, dorosłe poniosły i ponosić będą odpowiedzialność za wykroczenia. Mam nadzieję, że państwo zobaczycie nasze działania, to że one skutkuję.

Rynek "perełką"

- Liczę na udaną i owocną współpracę z pożytkiem dla mieszkańców. Ważne jest reagowanie policjantów. Przykładem jest Rynek, gdzie permanentnie dochodzi do naruszania porządku, brakuje mandatowania za parkowanie na zakazach, czy przejściach dla pieszych. Bardzo bym prosił, by pilnować porządku w centrum Nowego Targu. Tam jest strefa płatnego parkowania, sa parkingi, ale każdy chce wjechać jak najbliżej. Z naszej strony deklarujemy dalsze wsparcie, jak zajdzie potrzeba - zamawianie służb prewencji z Krakowa na sezon letni. Nie mamy Straży Miejskiej, dlatego miasto - w geście rekompensaty - jest zainteresowane dodatkowymi służbami, patrolami i deklarujemy dalsze wsparcie w zakupach - podsumował burmistrz Grzegorz Watycha.

- Dziękuję. Jesteśmy z panem burmistrzem w stałym kontakcie. Podjęliśmy już rozmowy na temat dodatkowych służb. Rynek jest dla nas perełką, o którą chcemy dbać i dbamy. Co się tyczy parkowania - dziennie 20 tego typu wykroczeń jest rejestrowanych, ale to musi potrwać, by nauczyć kierowców, i by zauważono że działania policjantów są skuteczne - zapewniał komendant Wyskiel.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Piotr26.06.2019, 10:06
Gratulacje do Policji!!!
Skoro działają tak dobrze, sprawnie i ogólnie super to może odnajdą się te wszystkie skradzione w Nowym Targu rowery?
"Umorzenie sprawy z powodu niewykrycia sprawcy" mnie nie satysfakcjonuje.
Życzę dalszych sukcesów w prezentowaniu wspaniałych statystyk!
maverick24.06.2019, 20:58
@ Stefek:
No oczywiście że ja chcę parkować za darmo, natomiast Burmistrz w zamian za mandatowanie mieszkańców deklaruje wsparcie Policji w zakupach, ale spoko, przyjdą następne wybory i ten sam Burmistrz będzie prosił mieszkańców (dla których dziś prosi policję o mandaty dla nich) żeby na niego głosowali, i oni zagłosują - czy śmiać się z tego czy płakać to ja już nie wiem.
Rachmistrz24.06.2019, 15:19
Zwolnić na czas wakacji wszyskich zplacenia za postöj,koszty ? utrzymania? równaja sie sumie jaka kasa miejska dostaje od dzierźawców
Stefek Burczymucha24.06.2019, 11:40
@ maverick
Wez nie opowiadaj że jest za mało miejsc postojowych tylko powiedz ze chciałbyś parkować za darmo. Druga sprawa to że nie wszyscy są w stanie zaparkować pod samymi drzwiami punktu docelowego ale z Kościuszki czy z parku to chyba większość dojdzie do urzędu czy banku
miple24.06.2019, 10:51
ANTY_LEWAK Łapka w górę!
Do komendanta24.06.2019, 10:41
Bardzo proszę nie wpadać w samo zadowolenie. Należę do tych 25% których niewykryto. A o traumie nic Pan nie wie...
rychu24.06.2019, 10:05
Nawiązując do monitoringu to dwa etaty to trochę mało, jeżeli chcemy by miasto było 24h pod obserwacją, bo przecież po to te kamery się montuje. Ale wydaje się logiczne, żę przyjmując 8godzinny czas pracy, tylko w ciągu jednego dnia potrzeba na to stanowisko 3 osób. A wiadomo, że 7dni w tygodniu oni pracować bez dnia wolnego nie mogą. Doliczając urlopy, zwolnienia itp. to na takie stanowisko potrzeba by min. z 4 osoby. Choć i to wydaje się mocno zaniżona liczba. Bardzo rozsądny głos - @Anty-_Lewak, choć jeżeli mówimy o etatach cywilnych to co stoi na przeszkodzi, aby Urząd Miasta już dziś zatrudnił takie osoby i one obsługiałyby monitoring. Jest do tego przewidziana logistyka w budynku UM, są już zatrudnione do tego osoby(osoba?), które na dzień dzisiejszy zajmują się monitoringiem. Odpowiedź jest prosta - miastu szkoda $$$$, więc lepiej szukać komu by ten monitoring opchnąć. Mimo, że środki, które zaoszczędzono na likwidacji Straży Miejskiej w całości pokrywałyby nowo powstałe miejsca pracy za monitoringiem, co przekładałoby się na na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. A tak to przeznacza się je po prawdzie na nie wiadomo co...No ale cóż - pogadają pogadają, problemu nie rozwiążą ale skoro wydaje się, że coś robimy to niech się tak dalej wydaje.
mwm24.06.2019, 09:35
Skomentuję sytuacje z policją tak: wielu nas a jakoby nikogo nie było
k24.06.2019, 09:26
Mam wrażenie jak by komendant mówił o innym mieście a nie o Nowym Targu. Gdzie te piesze patrole? Ja nie spotkałem żadnego a mieszkam tu wystarczająco długo. Wczoraj wieczorem nad Dunajcem crosowcy baraszkowali w najlepsze. Jak co niedzielę.
Maks24.06.2019, 09:19
Ja proponuję zainteresować się odcinkiem drogi od Chyżnego do Rabki. To co się tam dzieje w niedzielę po południu oraz w czwartki i piątki woła o pomstę do nieba. Samochody w większości na rejestracjach z Austrii (ale nie tylko), za to wszystkie z anteną radia CB, jadą przez teren zabudowany z prędkością znacznie przekraczającą 100 km/h. Wyprzedzają na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, jadą na czołówkę a bezpieczny odstęp za samochodem przed nimi to dla nich 2 metry. Będzie tragedia kiedyś przez to!
maverick24.06.2019, 09:07
Pan Burmistrz skarży się na to że Policja nie daje mandatów, że "brakuje mandatowania", ale pan Burmistrz nic nie robi żeby zwiększyć liczbę (powierzchnię) parkingów w mieście; te przypadki złego parkowania to jest problem strukturalny Nowego Tagu, który nie mieści w sobie tak dużej liczby samochodów i mandatowanie nic tu nie pomoże. Zupełnie nie rozumiem pana Burmistrza w tym punkcie (dawajcie moim wyborcom mandaty, niech zapiszczą od ich opłat, dajcie się moim wyborcom we znaki, a autem i tak nie będzie gdzie stanąć).
Filip24.06.2019, 09:01
Widać co niedziele skuteczność działań policji na ul. Krolowej Jadwigi i Brzozowej. Gratulacje!!! Dobre wyniki statystyk tworzy się na zasadzie nie dostrzegania wykroczeń?
ian.24.06.2019, 07:15
do ANTY_LEWAK i bardzo dobrze powiedzialeś bo ja bardzo chętnie posiedziałbym na monitoringu od dawna szukam takiej pracy...
Podatnik24.06.2019, 06:48
I znowu urzędasy debatują jak to pięknie, jak wspaniale za naszą krwawiznę. Panie Watycha, obniż podatki,cenę wody,cenę wstępu na basen,a nie sztuczne rauty i inne głupoty. Napiszę po raz setny Zus,pup i milion urzędasów do zwolnienia.
ANTY_LEWAK23.06.2019, 22:59
Smieszy w tym kraju problem: 2 osoby do monitoringu czy do patroli.
Dlaczego do monitoringu trzeba sadzać mundurowych i to z bardzo dobrym stanem zdrowia?

Uwierzcie żę jest gro osób niepełnosprawnych ruchowo, które chętnie podjeły by prace i to bez oglądania sie na przywileje mundurowe, a pracowali by z większym zaangażowaniem niż 2-jka znudzonych byków w mundurach.

Ciekawe ile w skali kraju jest tych 'etatów' na monitoringu z wczesniejszą emeryturą. Pewno ktoś powie że rotują kadrowo, tak czy owak w przeliczeniu na etaty (godziny), bedzie to skala duża.
ja23.06.2019, 22:23
wszystko piękinie ładnie tylko że jak kiedyś widziałem patrol policji taki co chodzą po mieście a spotkałem ich może ze dwa razy w życiu to jak przechodzili koło samochodu który zaparkowany był na chodniku to nawet nie zwrócili na niego uwagi .
xxxx23.06.2019, 21:37
a gdzie ulice miasta
Oczy szeroko zamknięte23.06.2019, 21:07
Jeszcze problem narkotyków w mieście, na Suskiego na przykład jeden delikwent już od jakiegoś czasu utrzymuje się z dilerki. Naprawdę to takie trudne, żeby zrobić z tym porządek?
qw/we/er/rt23.06.2019, 21:04
może warto skorzystać z miernika hałasu stanać koło " nowego " kościoła i sprawdzić kilka motocykli mistrzów prostej .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl