28.06.2019, 17:24 | czytano: 2486

Finansowe wsparcie ratowników górskich i wodnych

Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego ekipy ratowników wodnych i górskich z naszego regionu będą mogli zakupić niezbędny sprzęt, a także podnieść swoje kwalifikacje podczas licznych szkoleń.
W piątek, na terenie działania Grupy Regionalnej GOPR Grupy Jurajskiej w Dolinie Będkowskiej w Będkowicach wicemarszałek Łukasz Smółka przekazał 15 beneficjentom symboliczne czeki gwarantujące wsparcie finansowe jednostek ratowniczych, opiewające na łączną kwotę 1,2 mln zł.
- W sytuacji zagrożenia, o każdej porze dnia i nocy możemy liczyć na ich pomoc. To właśnie ratownicy górscy i wodni wielokrotnie wykazywali się ogromną odwagą, determinacją i siłą, gdy gra toczyła się o ludzkie życie. Takie postawy należy nagradzać, dlatego od lat samorząd Małopolski wspiera finansowo ich działania. Łącznie od 2012 roku z budżetu województwa przekazaliśmy już 4,4 mln zł - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.


W ramach udzielonych dotacji jednostki ratownictwa wodnego i górskiego będą mogły utrzymać swoją gotowość ratowniczą, zakupić niezbędny sprzęt, prowadzić kompleksowe działania ratownicze, a także organizować i przeprowadzać szkolenia służące podnoszeniu kwalifikacji i umiejętności tych ważnych dla społeczeństwa grup.

- 1,2 mln zł – to kwota, którą samorząd województwa zdecydował się przekazać w 2019 roku piętnastu małopolskim grupom ratowniczym. Doceniamy ich codzienną, trudną i niebezpieczną pracę. To właśnie dzięki ratownikom możemy czuć się bezpiecznie idąc w góry czy odpoczywając nad wodą - dodaje marszałek Witold Kozłowski.


Wśród jednostek, które w 2019 roku otrzymają wsparcie są m. in. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 225 tys. zł, Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupa Podhalańska – 217,5 tys. zł oraz Wodne Pogotowie Ratunkowe – 30 tys. zł.

opr.s/ zdj. UMWM
komentarze
zzzzzzzzzzzzz29.06.2019, 21:32
jeśli już - to będą mogły
wicedyr29.06.2019, 15:18
Nie rozumiem czemu wspiera się prywatną firmę WPR a nie policję, straż, WOPR? Wyjaśni mi ktoś
leming doskonały29.06.2019, 10:17
Na jeziorach w pierwszej kolejności powinny być dotowane wodne patrole POLICJI - STRAŻY POŻARNEJ, a nie prywatnej firmy WPR
leming doskonały29.06.2019, 10:14
do : zainteresowany

porównaj koszt utrzymania motorówki - pontona z kosztem utrzymania - jednej godziny lotu helikoptera i sam wyciągnij z tego wnioski - owszem, częściowo zgadzam się z Twoim tokiem myślenia, że wiele lotów helikoptera jest nieprzemyślanych i zbędnych i tak będzie dotąd, dopóki nie będzie wprowadzonej odpłatności za wezwanie, użycie helikoptera w sytuacjach nieuzasadnionych.
zainteresowany29.06.2019, 09:26
rab.Mam takie samo zdanie.Nie tylko Gopr,ale i ratownictwo wodne jest rażąco zaniedbywane tak jak jak rażąco więcej jest utonięć niż wypadków w Tatrach.Nie ma pieniędzy na ratownika na plaży,ale są na transport śmigłowcem sraczki ze schroniska,czy zwichniętej kostki w zimie z Kasprowego.Ktoś powinien to zacząc kontrolować.
nickb29.06.2019, 09:05
Chodzi o WPR czy WOPR? WPR to chyba prywatna inicjatywa
rab28.06.2019, 19:05
TOPR to tylko jedna placówka a GOPR to kilka lokalizacji rozsianych w terenie,dlaczego GOPR tak mało dostał?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl