08.07.2019, 13:14 | czytano: 6018

Nowotarżanin w zespole zajmującym się technologiami kosmicznymi

Arch. AGH Space Systems
Adam Kolusz z Nowego Targ jest członkiem zespołu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który zajął trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach CanSat Competition w Teksasie (USA). Do rywalizacji, która polegała na symulacji prawdziwej misji kosmicznej, stanęło niemal 100 drużyn z całego świata.
Zadaniem studenckich zespołów było zbudowanie niewielkiej sondy planetarnej, która opadając, po uprzednim wystrzeleniu na wysokość 700 m, miała zbierać określone dane. - Zawody polegają na wystrzeleniu na pewien pułap w rakiecie sondy planetarnej zbudowanej przez nas, która musi spełniać zadane wymagania. Takie jak określone wymiary, waga 500g, przesyłanie w czasie rzeczywistym telemetrii do stacji naziemnej, opadanie z zadaną prędkością z użyciem zjawiska autorotacji i w międzyczasie stabilizacja lotu w celu osiągnięcia jak najstabilniejszego nagrania - opisuje Adam Kolusz, który w drużynie AGH Space Systems był teamleaderem.
CanSat to największy i najbardziej prestiżowy konkurs akademickich technologii satelitarnych, który organizowany jest przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki oraz NASA. Zawody odbyły się w dniach 14-16 czerwca 2019 r. w Stephenville w Teksasie.

Zespół Cansat tworzyli: Adam Kolusz, Kornel Kowalczyk, Dagmara Stasiowska, Mateusz Rajzer i Artur Biernat.

AGH Space Systems jest interdyscyplinarnym kołem naukowym zajmującym się budową rakiet, sond planetarnych, łazików marsjańskich i balonów stratosferycznych. - Jesteśmy grupą zapaleńców którzy starają się ruszyć w Polsce sektor kosmiczny poprzez swoją pasję i zamiłowanie do technologii kosmicznych - mówi Adam. - Głównie nasze projekty są budowane pod kątem wszelkich międzynarodowych zawodów takich jak Spaceport America Cup czy NASA Cansat Competition. W tym roku zajęliśmy trzecie miejsce na zawodach Cansat, a także udało się również zająć drugie miejsce na Spaceport America Cup w kategorii rakiet hybrydowych/ciekłych SRAD na 10000 stóp.

oprac. r/ źródło: AGH Space Systems
Może Cię zainteresować
komentarze
mak11.07.2019, 06:27
Super! Gratulacje!
woj09.07.2019, 02:56
Gratulacje. Super wiadomość. Per aspera ad astra.
EE09.07.2019, 02:56
Super, gratulacje dla calej druzyny!
Balbina08.07.2019, 19:09
Kazdy człowiek ma wolny wybór i może robic to co chce i lubi , wystarczy tylko odwaga , samozaparcie i wiara w to co chce sie osiągnąć . Bravo chłopaki i równiez dla dziewczyny a dla Adama Wielkie Gratulacje .
Super wiadomośc !
Mombasa08.07.2019, 16:40
@Z. I nie wróci, co najwyżej raz na parę lat zawita zza wody na lody... Znajomy po studiach od razu fruu do USA straże, nie straże i praktyki, a teraz w Blue Origin zapitala na kredyt... przynajmniej nie stęka na ryk silników turboodrzutowych, chodź ma je obok siebie prawie na codzień...
KG08.07.2019, 16:17
Brawo Młodzi! Jesteśmy z Was bardzo dumni!
Z08.07.2019, 13:52
Gratulacje. Choć zapewne do NT już nie ma po co wracać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl