09.07.2019, 12:17 | czytano: 5417

Mieszkańcy Raby Wyżnej zapłacą za śmieci metodą "od osoby"

Arch. Podhale24.pl
Dotychczas obowiązującą metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym z metody „od gospodarstwa domowego” zmieniono na metodę "od mieszkańca".
Rada Gminy Raba Wyżna zdecydowała, że opłata za śmieci naliczana będzie miesięcznie od każdego mieszkańca, a nie od określonej liczby mieszkańców zamieszkujących gospodarstwo domowe, jak było dotychczas.
Uchwalono też wyższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Za śmieci niesegregowane mieszkaniec gminy zapłaci miesięcznie 30 złotych, a za segregowane 15 zł.

Zmianie ulegnie także termin i częstotliwość uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi tak, aby opłata ta była uiszczana raz w miesiącu, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy. Opłatę uiszczać się będzie na indywidualny rachunek bankowy, przyporządkowany właścicielowi nieruchomości lub do kasy znajdującej się w budynku Urzędu Gminy, położonym w Rabie Wyżnej pod nr 41.

Źródło: UG Raba Wyżna, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Gość4311.07.2019, 08:00
Do Jasiek-ja śmieci segreguje i staram się robić to jaknajdokladniej ale kiedy patrzę na to jak potem te śmieci są zbierane to niewiem czy ma to sens bo panowie zwiozą je mniejszymi autami na place przy głównej drodze potem wyzbieraja z przecznic smieci zmieszane zjadą do drogi i tam odrzucają te segregowane do zsypu i jadą dalej. Poprzednia firma była duzo rzetelniejsza a ją wykosili. W Spytkowicach dalej mają tą firmę co my mieliśmy poprzednio i podnosili im cenę a płacą 8.50 zl od osoby. Dalej nie wiem co skłoniło gminę że zmienili odbiorcę
Tadeusz Węglarczyk10.07.2019, 16:58
Tadeusz Węglarczyk. Miałem kontrole samitarną posesji. Okazałem faktury aż tu nagle w Policji otrzymuję zarzut, że nie wykonuje uchwały Rady Gminy w Rabie Wyżnej. Sprawa trafiła do Sądu wq Nowym Targu. W trybie nakazowym kara za nie wywożenie nieczystości ciekłych. Z uzasadnienia wynika, że moja wina nie budzi wątpliwości a na temat faktur nie ma wzmianki. Nie wiem czym kierowała się Gmina i Policja sporządzając wniosek do Sądu. Po otrzymaniu uzasadnienia podejmę dalszą walkę, że jest to nieprawda. Posiadam zbiornik z atest5em szczelny i nigdy nie dopuściłem by zbiornik został przepełniony chociaż i tu są trudności z odbiorem. Czyżby okazane faktury nie miały znaczenia dla Gminy Policji i Sądu?. Pozostawiam to do oceny czytających bez dalszego komentarza.
jeszcze kosz10.07.2019, 15:41
Zapomnieliście dodać, że jeszcze kosze musimy sobie wykupić na własność. Ja zapłacę 90 zł miesięcznie. ( trzykrotnie więcej niż do tej pory) Przykro mi, że nasza gmina nie potrafi zauważyć rodzin wielodzietnych tylko wszystkim od łebka. Żadnej polityki prorodzinnej poza tą odgórnie przez Warszawę wymuszoną.
Grr10.07.2019, 10:23
Zamiast podnosić koszty wywozu śmieci czas na uświadamianie obywateli o tym jak zużywać mniej śmieci. Może jakieś spotkania z mlodzieza chociaż, tlumaczenie i pokazywanie alternatyw dla plastiku. Siatka na jedną cytrynę, siatka na dwa pomidory, siatka na banany... No ludzie, do czego my zmierzamy? A kiedy widzę że ludzie do tych siatek wkładają warzywa/owoce w jednorazowej rękawiczce to krew mnie zalewa. To wszystko później ląduje w śmieciach za które płacicie i jesteście oburzeni że coraz wiecej. Walczmy z tym i starajmy się zużywać mniej. Jest tysiące rozwiązań, o których nawet byście nie pomyśleli. Niektórych śmieci nie da się wyeliminować ale jest mnóstwo takich które są bezsensu. Które mają stworzyć pozory sterylności, ale to są tylko pozory! Te wszystkie warzywa i owoce, są przewożone w brudnych skrzynkach, dotykane brudnymi rękami przez wiele osób zanim je kupicie. I tak trzeba je umyć, czy zapakujecie w siatce, czy weźmiecie luzem czy w wielorazowy woreczek.
ta ruda10.07.2019, 06:52
Jasiek, ja szyję buty, może ty tez powinieneś skoro chcesz chodzic w nich bez nalezytego szacunku, nawiasem mówiąc w ekskluzywnym sklepie widziałąm średniej klasy buty za ok tys. euro, wg ciebie, tez powinni tyle płacić ci co ich nie szyją?
A;lek09.07.2019, 20:09
Rodziny wielodzietne mają na wszystko zniżki .Dostaja 500+ na dziecko więc może ze swoich zarobków zapłacą za wywóz odpadów. U mnie wzrost 200% nikt mi do niczego nie dokłada, a jak każdy pracujący czy emeryt ponoszę koszty wprowadzenia 500+.Nie było "ustawy śmieciowej", firmy podpisywały umowy z mieszkańcami i było cacy. Weszła ustawa, śmieci stały się własnością gminy, ceny wzrosły niebotycznie i dalej rosną.
Więc pytam. Kto nas tak bezczelnie okrada?
DARO :)09.07.2019, 18:55
To zdjęcie, to tak chyba średnio z Raby Wyżnej...
gel09.07.2019, 16:59
Do mieszkanka, częstotliwość się może zmieni płacąc ekstra za worek jak w Szczawnicy.
Rena53@09.07.2019, 16:04
Śmieci podnieśli ok!? Ale przy tym zmuszają do kupowania worków lub pojemników na zmieszane śmieci
mieszkanka09.07.2019, 14:50
Zastanawiam się czy w związku z podwyżką zwiększy się również częstotliwość odbioru. Obecnie śmieci odbierane są raz w miesiącu - co szczególnie w okresie letnim jest dość uciążliwe.
Jasiek do srtowni09.07.2019, 14:46
Jasiek
Ja jestem z tych co zaplace x2 za niesegregowane zeby tacy jak Ty je segregowali...
Jasiek09.07.2019, 14:05
Śmieci powinny być segregowane,jest to ułatwienie w ich utylizacji,to żadna trudnosc dla ludzi,każdy kto uważa inaczej powinien być karnie zatrudniony bezpłatnie przez okras jednego miesiaca przy ich segregacji I utylizacji,nawet jak jest nieodpowiednio ustawiony kosz na śmieci w cell odebrania ,tu gdzie mieszkam,jest piers pouczenie ,a za drugim razem doliczana podwójna stawka ,koszty stoja jak żołnierze na mustrze,jest tylko jeden pracownik - kierowca ,ale wydajnosc jego jest niesamowita,sa dwa samochody odbierajace ,obsługuja miasteczko 38 tys ,słownie trzydzieści osiem tysiecy,zbieraja raz na tydzień,koszt śmieci - Miesięcznik to przeliczajac na pln, 50 zarabiajac 2000 ,śmieci sa na liczane na dom
dopiero teraz ?09.07.2019, 13:36
Czyli do tej pory mieli promocję " 10 razy taniej " ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl