- Rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich – zapowiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji władz województwa małopolskiego i Krakowa dotyczącej organizacji igrzysk. Już w listopadzie poznamy dyscypliny, a także wstępny koszt imprezy, natomiast na początku przyszłego roku zostanie podpisany kontrakt organizacyjny.
- Deklarujemy wsparcie przy organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Traktujemy to wydarzenie jako ogólnopolskie przedsięwzięcie. Samorządy mają nasze pełne poparcie - powiedział wicepremier Jacek Sasin, przewodniczący stałego komitetu rady ministrów.Wicepremier Sasin zaznaczył, że na początek konieczne jest określenie wymiaru igrzysk europejskich m.in. ustalenie listy rozgrywanych dyscyplin, a w ślad za tym pójdą decyzje dotyczące inwestycji, kwestii organizacyjnych i finansowych. Dodał, że Kraków i Małopolska są wizytówką Polski i warto je pokazać nie tylko uczestnikom igrzysk, ale także kibicom. Przypomniał, że Kraków ominęły mecze piłkarskie Euro 2012. - Chcemy to nadrobić - dodał wicepremier Sasin. Zaznaczył, że Kraków ma doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń - jednym z nich były Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.- Małopolska od początku była zainteresowana organizacją Igrzysk Europejskich. Mam nadzieję, że deklaracje Pana Premiera Jacka Sasina i Pana Ministra Witolda Bańki rozwieją wiele wątpliwości związanych z przedsięwzięciem. Wsparcie rządu jest dla nas bardzo cenne - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.
Gospodarz regionu przypomniał, że inicjatywę wspólnego zorganizowania Igrzysk Europejskich przez Małopolskę i Kraków poparły jednogłośnie 52 narodowe komitety olimpijskie, a samorządy z Małopolski już dziś deklarują swoje wsparcie.
- Wiele samorządów w Małopolsce chce włączyć się w organizację Igrzysk Europejskich. Wykorzystajmy tę szansę - dodał Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
W podobnym tonie o igrzyskach wypowiedział się Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który podkreślił że zarówno region jak i miasto są przygotowane do organizacji imprez tej rangi.
- Uważam, że Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce to nie jest dobre rozwiązanie. To bardzo dobre rozwiązanie - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
Piotr Ćwik, wojewoda małopolski dodał, że w ostatnich latach w regionie zrealizowano szereg inwestycji infrastrukturalnych, co jest znaczącą zmianą w stosunku do wielu ostatnich lat. Rząd planuje przeznaczyć blisko 8 miliardów złotych dla drogi i kolej, co mocno ułatwi organizację przedsięwzięcia.
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki dodał, że kontrakt dotyczący organizacji Igrzysk zostanie podpisany na początku 2020 r. - Polska jako organizator zrobi wszystko, by te zmagania sportowe miały jak najwyższą rangę - powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes PKOL.
Rolę gospodarza igrzysk europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku, a za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga - zakończona 30 czerwca - w Mińsku.
W zakończonym kilkanaście dni temu wydarzeniu na Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów, którzy walczyli o medale w 23 dyscyplinach. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Czy ten "pracownik" pytał nas POLAKÓW o zdanie?
Czy tylko ogłosił nam, że chce bawić się naszym kosztem, nie licząc się w ogóle z naszym zdaniem?!