29.07.2019, 16:08 | czytano: 2898

Powiat nowotarski będzie mieć budżet obywatelski?

Pomysł zgłosił radny powiatowy ze Szczawnicy Tomasz Hamerski, a starosta Krzysztof Faber jest otwarty, choć widzi pewne przeszkody. Temat ma przedyskutować komisja kultury przy Radzie Powiatu Nowotarskiego.
Radny Hamerski, przytaczając przykłady miasta Nowy Targ i województwa małopolskiego, zwrócił się do zarządu powiatu o uruchomienie w 2020 roku Budżetu Obywatelskiego Powiatu Nowotarskiego. - Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom brać czynny udział w wydatkowaniu środków publicznych, mieszkańcy mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale też sami zostać ich autorami. Pozwala im kształtować najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb, daje możliwość wskazania co jest dla nich szczególnie ważne – wyliczał i przekonywał.
- Ten temat musiałaby przedyskutować komisja kultury – stwierdził starosta Krzysztof Faber, odpowiadając radnemu na sesji Rady Powiatu Nowotarskiego. - To będzie się wiązać z dodatkowymi wydatkami z budżetu. Osobiście zastanawiałem się kiedyś nad tym pomysłem, ale nie wiem, czy ta inicjatywa spełniła by oczekiwania mieszkańców, gdyż trzeba się zastanowić jak to się będzie miało do zadań powiatu. Co mieszkańcy zgłoszą? Przystanki przy drogach powiatowych? Co innego jest mieście czy gminie, bo dotyczy to będzie konkretnej miejscowości np. budowa placu zabaw. A mieszkańcy powiatu co mogą zgłosić, chodnik? Przecież my i tak mamy go robić. I pojawiają się pytania, czy w każdej gminie robić jakieś zadanie, tylko w mieście? Temat jest otwarty, ale trzeba to przedyskutować – dodał.

Radny Hamerski przekonywał, że powiatowy budżet obywatelski mógłby funkcjonować na podobnych zasadach jak budżet obywatelski województwa małopolskiego. - Zadania budżetu województwa nie są realizowane w konkretnych miejscowościach, tylko mają troszkę szerszy zakres, a działa to i funkcjonuje. Można pójść tym tropem – sugerował.

Temat ma zostać przedyskutowany na Komisji Kultury Rozwoju i Promocji.
Może Cię zainteresować
komentarze
abc201930.07.2019, 11:23
sandra
Skoro widzisz gdzieś nielegalne reklamy to zgłoś to na policję. Budżet obywatelski to nic dziwnego. Bardzo potrzebna inicjatywa.
wk.....y29.07.2019, 18:55
Ja mam propozycję. Przyznajcie sobie cwaniaki nagrody obywatelskie.
sandra29.07.2019, 17:59
Kto wybiera takich dyletantow , chlopak chce zablysnac wertuje kolejne media a zero wiedzy , a na moscie (powiatowym)w Kroscienku nie widzi nielegalnych reklam na wysokosci znakow drogowych ,zreszta gdzie jest dyr.PZD ktory codziennie ta trasa przejezdza , przywrocic poprzednikow bo nie siedza wiec sa niewinn,i a przynajmniej cos robili
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl