06.08.2019, 12:18 | czytano: 3409

Napad zbójników, golenie ciupagą i nauka pucenia oscypka. Redyk w Jaworkach za nami (zdjęcia)

Już po raz XXXIX w Jaworkach koło Szczawnicy odbył się tradycyjny redyk - najpopularniejsza impreza folklorystycznej, która każdego roku przyciąga w Pieniny ogromną rzeszę turystów i wczasowiczów.
Podczas imprezy można było zobaczyć napad zbójników, pokaz strzyżenia owiec i wyrobu oscypków tradycyjnymi metodami, który przygotowali bacowie i juhasi wypasający swoje owce w okolicach Jaworek. Przy tej okazji można było skosztować świeżych oscypków i żętycy oraz barana pieczonego na sposób pieniński. Ciekawostką był widok przepędzanego przez juhasów stada owiec.
 Zanim rozpoczęły się występy artystyczne, wszystkich zgromadzonych gości gorąco przywitała dyrektor szczawnickiego MOKu Alina Lelito oraz prowadzący Piotr Gąsienica. 

Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne i folklorystyczne, m.in Zespól Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza, Jaworcanie, Tatra Folk Cimbalovka – Muzyka Łuku Karpat, Zespół Regionalny Szlachtowianie.

Podczas mianowania na Harnasia i Jego Frajerkię, po próbach, wody, ognia i śpiewu wybrano turystę z Krakowa oraz Panią, która przyjechała do Jaworek z Wielkiej Brytanii. Wystąpił także duet finalistów The Voice of Poland – Sebastian Wojtczak i Daniel Rychter. Dużo śmiechu zapewnił gościom Kabaret z Konopi, który nie po raz pierwszy gościł w Pieninach.

Podczas redyku obywały się kiermasze twórczości ludowej i regionalnej, można było skosztować tradycyjnych potraw góralskich przygotowanych przez panie z Pienińskiego Związku Podhalan oraz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Jaworek. Miała miejsce także loteria fantowa na rzecz budowy domu mieszkalnego w Szlachtowej dla niepełnosprawnych koła PSONI w Szczawnicy.
Redyk zakończyła tradycyjnie wspólna zabawa do północy z DJ ADD.

Organizatorem imprezy było Miasto i Gmina Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

JD/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl