W Chochołowie rozpoczęły się III Międzynarodowe Targi Cieśli i I Targi Dekarzy. W południe odbyło się ich oficjalne otwarcie. Potrwają do niedzieli.
Zaproszonych gości, wystawców, sponsorów i widzów powitał prowadzący imprezę Andrzej Jakubiec Kubosek. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, które jest współorganizatorem imprezy, gminy Czarny Dunajec, Kościelisko, obecny był także Radosław Kwiecień, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.- Cieszę się, że ta impreza się tak rozwija. Pamiętam jak kilka lat temu z Józkiem Zborowskim rozmawialiśmy i chcieliśmy coś takiego stworzyć. Początki były trudne, przez pierwsze targi padało cały czas, ale jak dziś widać, jest taka potrzeba, bo jest coraz więcej wystawców, sprzętów i coraz ciekawsze rzeczy się tutaj dzieją. EW ubiegłym roku przewinęło się kilka tysięcy osób, co świadczy o ich dużym zainteresowaniu. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację tych targów, dziękuję Józkowi, za zaangażowanie i organizację - mówił starosta nowotarski Krzysztof Faber.Józef Zborowski, którzy oficjalnie otworzył targi, podkreślił, że w naszym regionie ciesielstwem zajmuje się około 200 podmiotów. To właśnie z myślą o nich organizowane są chochołowskie targi. I właśnie im, firmom i cieślom, podziękował szczególnie za przybycie. - Ta impreza to wielka promocja regionu i tych zawodów, które się tu dzisiaj prezentują. Życzę wszystkiego dobrego na te trzy dni i mam nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku - dodał wójt Marcin Ratułowski.
Targi Cieśli i Dekarzy są wyjątkową okazją dla regionalnych firm działających w branży do zapoznania się z najnowszymi technologiami, narzędziami i wszystkim tym, co sprawia, że dom budowany metodą ciesielską, drewniany, w zakopiańskim stylu, może być w pełni nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie obiektem. Udział w targach potwierdziły firmy, które są liderami w branży. Na ekspozycji znajdzie się również wyposażenie do już istniejącego domu, które sprawi, że jego użytkowanie będzie tańsze, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Cieśle będą mogli zmierzyć się w corocznych zawodach robiąc węgły, a na wszystkich przybyłych, łącznie z paniami, czeka wiele atrakcji.
r/ zdj. Michał Adamowski