13.08.2019, 11:00 | czytano: 4030

Radni zaniepokojeni brakiem nocnych dyżurów aptek

Arch. Podhale24.pl
Nie milknie dyskusja nad problemem nocnego dostępu do aptek w gminach uzdrowiskowych na terenie powiatu nowotarskiego.
Zaniepokojenie brakiem nocnych dyżurów aptek w Rabce-Zdroju, Szczawnicy i Krościenku, wyrazili radni powiatowi Tomasz Hamerski, Stanisław Kiersztyn i Bartosz Leksander, którzy napisali w tej sprawie interpelację skierowaną do starosty Krzysztofa Fabera. Radni przypominają, że dyżury aptek ustanawia uchwałą Rada Powiatu Nowotarskiego. Mają one umożliwić mieszkańcom swobodny dostęp do leków również w nocy i święta. I to powiat - ich zdaniem - powinien weryfikować, czy wyznaczone apteki dyżurują w nocy według harmonogramu.
Przypomnijmy, iż w czerwcu apteka z Krościenka wycofała się w nocnych dyżurów. Oznacza to, że mieszkańcy Pienin, który w porze nocnej potrzebują lekarstwa, musza jechać po nie do Nowego Targu, gdzie działają najbliższe całodobowe apteki. Z podobnym problemem boryka się również Rabka-Zdrój.

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki, który udzielił radnym odpowiedzi w tej sprawie, podkreśla, że powiat nie ma kompetencji do "dyscyplinowania aptek" w przypadku, gdy odmawiają pełnienia nocnych dyżurów. Jak dodaje, z przepisów wynika, że to Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki "gdy apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych".

- Ustalony przez uchwałę harmonogram pracy aptek w porze nocnej często nie jest przestrzegany - przyznaje wicestarosta. Aptekarze, jak mówi, uzasadniają to względami ekonomicznymi, brakiem realnych potrzeb mieszkańców w tym zakresie i zbyt małą liczbą pracowników. - W obecnym stanie prawnym jedyną możliwość wpływa na właścicieli aptek posiada Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny - ocenia.

r/
zobacz także
komentarze
Mombasa Asad15.08.2019, 14:42
@ strzykawa
Spróbuj nie oddychać przez tydzień. Wpłynie to pozytywnie na negowanie efektu cieplarnianego (!)
he,he,he14.08.2019, 10:49
brak lekarstw w aptekach, to likwiduja dyzury
strzykawa14.08.2019, 09:43
Nie realizować recept,tudzież nie robić zakupów w rabczańskich aptekach przez np.tydzień,może wtedy się oplaci aptekarzom przywrócić dyżury nocne.
Janusz13.08.2019, 20:29
do "Patrząc realnie" od kiedy to samorządowcy decydują o zezwoleniu na prowadzeniu apteki. Samorząd co najwyżej może mieć wpływ na wynajęcie poieszczenia będącego we władaniu gminy. Tyle i tylko tyle.
Mombasa Asad13.08.2019, 17:41
@do Mombasy Asada
Tiaaa jeden dzień w tygodniu... nikogo w okienku albo w toalecie... żebyś Pan/i sam czasem nie był kiedyś w nagłej potrzebie do Wydziału Spraw Społecznych, Sanepidu, NFZ albo ZUS...
Patrzac realnie13.08.2019, 15:18
Te sama kasę robin w godzinach dziennych, to po co będa ograniczać sobie sen ci aptekarze ? Sprawa powinna być rozwiazana przy pozwoleniu na otwarcie apteki, ale mamy takich samorzadowców co nie choruja,albo nie maja mózgów I tyle w temacie
do Mombasy Asada13.08.2019, 13:52
niemal każdy urząd ma w tygodniu dzień, kiedy jest otwarty dłużej...
zestawienie pracy urzędów oraz aptek, które mogą decydować o czyimś zdrowiu bądź życiu, jest delikatnie mówiąc chybione
Mombasa Asad13.08.2019, 12:13
A ja chciałbym mieć dostęp do UM, Starostwa oraz US w tygodniu w godzinach 17-18 oraz w soboty między 14 a 15... trzeba wyprowadzić nową ustawę czy co? Bo raczej mieszkancy tp poprą mimo zapewne tlumaczen ze strony urzędników, że brak kasy na to i ludzi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl