25.08.2019, 22:13 | czytano: 8484

Abp Marek Jędraszewski odwiedził rannych, poszkodowanych podczas czwartkowej burzy w Tatrach

zdj. ks. Rafał Wilkołek
ZAKOPANE. - Wobec takich wydarzeń, potęgi natury, bezradności człowieka, pozostaje modlitwa. I właśnie o nią prosili mnie wszyscy. - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski, który w szpitalach w Krakowie i Zakopanem odwiedził rannych, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach.
Najpierw metropolita krakowski złożył prywatną wizytę u trojga poszkodowanych dzieci, które dochodzą do zdrowia w szpitalu dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Metropolicie krakowskiemu towarzyszył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Rannym i ich bliskim od Papieża Franciszka przekazał najgłębsze wyrazy współczucia, solidarności, błogosławieństwo i zapewnienie o modlitwie za ofiary tragedii w Tatrach.
– Jestem pod wielkim wrażeniem odwiedzin w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu – powiedział arcybiskup Jędraszewski. – Gdy byliśmy u rannego dziecka, pochodzącego z rodziny prawosławnej, jego rodzice byli ogromnie wdzięczni za naszą obecność. Ojciec mówił do swojego nie do końca świadomego dziecka: ”Synku, to są kapłani innego Kościoła, ale to też chrześcijanie. Modlimy się tak samo, wierzymy w tego samego Boga, będziemy się razem z tobą i za ciebie modlić.” To był ekumenizm w najpiękniejszym, najgłębszym doświadczeniu tego spotkania przy łóżku ocalonego dziecka – podkreślił arcybiskup.

W niedzielę metropolita krakowski odwiedził poszkodowanych w szpitalu powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Pasterska wizyta także miała charakter prywatny. Arcybiskupowi towarzyszyła dyrektor placówki, Regina Tokarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach w Zakopanem, ks. Piotr Pławecki oraz kapelan szpitala ks. Kazimierz Króżel.

– Są to nasze wyrazy jedności, solidarności i modlitwy z ofiarami tego nieszczęścia, ale także z ich rodzinami, które przyjechały nieraz z dalekich stron, np. z Białegostoku, ze Słupska, z Lublina, z Piotrkowa Trybunalskiego. To pokazuje, jak Zakopane ściąga ludzi z całej Polski. Przyjechali tutaj, żeby odpocząć, żeby zobaczyć piękno przyrody, nagle doświadczyli gór w ich najbardziej dramatycznym wymiarze i na pewno zapamiętają to do końca swojego życia. – powiedział metropolita.

Wśród rannych, których w zakopiańskim szpitalu odwiedził arcybiskup Marek Jędraszewski, jest ks. Jerzy Kozłowski z Dzierżoniowa. Młodego kapłana przebywającego na feralnej wycieczce w rejonie Giewontu, piorun raził trzykrotnie. Ks. Kozłowski mimo licznych obrażeń dochodzi do zdrowia. Jak mówią świadkowie: ks. Kozłowski, gdy rozpętała się burza i nie było już czasu na ucieczkę, mimo zagrożenia, udzielał absolucji generalnej, czyli formy rozgrzeszenia dla każdego żałującego swych win – aż sam został rażony błyskawicą. Metropolita krakowski pobłogosławił ks. Jerzego i czuwającą przy jego łóżku mamę.
– Po odwiedzinach rannych w szpitalu w Zakopanem, widzę, że ich stan na szczęście się poprawia. Jest to kwestia czasu, gdy wrócą do swoich domów, do swoich najbliższych – powiedział arcybiskup Jędraszewski. – To, co ich wszystkich łączy to przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że przeżyli, a nie wszystkim niestety było to dane. Łączy ich też wiara w Pana Boga, która dodaje im sił, otuchy i nadziei, że to nieszczęście, tragedia, której byli uczestnikami, odpowiednio przeżyta, z perspektywy wiary, stanie się także dla nich umocnieniem na dalsze życie.

Metropolita w Księżówce spotkał się z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie. Przy pomniku św. Jana Pawła II pod przewodnictwem metropolity krakowskiego odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych, rannych oraz ich rodziny i bliskich.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do sąsiad i ja*26.08.2019, 20:42
Jak PO było przy władzy to oni zaczęli dzielić Polaków... PiS się od nich wiele nauczył... Tak jedni jak i drudzy szczuja... Tylko każdy człowiek słucha się swoich panów... Niestety naród tego nie widzi opluwaja się nawzajem... A co do biskupa to jeżeli środowisko lgbt ma prawo wysmiewac nasze wartości i obrażać Boga drwic z nas katolików to dlaczego on nie mógł powiedzieć takich słów? Odrazu fala nienawiści do niego poszła, lgbt chce szacunku ale dlaczego oni jie maja do nas szacunku? Publicznie w mediach się pewna Pani wyraziła o starych k... Żeby szybko zdechły? Więc o co chodzi? Dopóki człowiek nie będzie miał swojego rozumu tylko będzie sterowany przez kogoś to nigdy nie będzie dobrze w tym kraju...
Polak zza Wisły26.08.2019, 18:58
Do Gal Anonim. Mnie nie przekonałeś. Zagłosuję na lewicę nie dla tego że jeztem gejem, ale dla tego by Państwo Polskie było świeckie.
sąsiad i ja26.08.2019, 17:49
Ale się Galu Anonimie naprodukowałeś...a tu jest krótka piłka: My i Oni czyli PiS z przystawkami i reszta Polski. Tak Kaczyński podzielił Polaków, jak nikt wcześniej.
Gal Anonim26.08.2019, 16:49
Biedroń będzie premierem. BO PiS nie utworzy koalicji.

Bardzo bym prosił o poruszenie
( wszedzie gdziekolwiek kto może )
tematu połączenia list wyborczych - połączenia się wszystkich wyborców bo jest to jedyne wyjście wygrania decydującej bitwy typu Grunwald lub Bitwa Warszawska.
Wszyscy WYBORCY muszą się połączyć od PiS Kukiz i Konfederacja. W innym przypadku Koalicja wygra przykladowo 1% I utworzy rząd z Wiosną .Możliwe, że nawet dojdzie do połączenia ich list wzamian Premierem będzie Biedroń a tęczowa flaga będzie wisieć obok biało czerwonej i UE po środku.
Już pierwsze dyskusje medialne - rozmowy między Biedroniem a Schetyną na ten temat były.
Dopiero po wygranej bitwie niech się sprzeczają politycy o detale ustroje podatki itp?
W innym wypadku historia zatoczy Koło i miałeś chamie złoty róg został???
Wiem że będzie mnóstwo komentarzy przeciwnych ale naprawdę po jesiennych wyborach nie będziecie mieli się o co sprzeczać bo Kraj ? ten który pamiętacie i europa którą pamiętacie znikną bez powrotnie.
Czas zchować swoje ambicje do zakończenia wyborów.
Do wyborów musi przystąpić cały Naród . Wyborców lewicowych ,LGBT i całej tej zgnilizny jest zdecydowana mniejszość ale przy niskiej FREKWENCJI jak dotychczas ta mniejszość może wygrać wybory.

Dawniej Niepodległość , Suwerenność, Wolność otrzymywało się walcząc dziś wystarczy iść na wybory. Dawniej przed walką i w trakcie słychać było jeden wielki okrzyk Jeszcze Polska Nie Zginęła .Dziś wszyscy zamiast Dumy, Honoru mają spuszczone główny jak słyszą, że mają iść na wybory jak NIEWOLNIK w piątym pokoleniu.
Pamiętajcie JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA ................... ( do krytykujących troli słowa nie są w "... " ) - te słowa cały czas są aktualne. TE SŁOWA w ustach powinien mieć każdy trzymając dlugopis w rekach i głosując.
Mam nadzieję, że po jesiennych wyborach przy frekwencji 80 % 90% każdy z dumą idąc ulicą będzie mógł te słowa wypowiedzieć.
dziadek26.08.2019, 15:38
Nie przyjąłbym błogosławieństwa od tego człowieka.
A26.08.2019, 12:42
@no cóż. Prawda o tym człowieku rzeczywiście w oczy kole. I przyzwoitego człowieka powinna kłuć. I żadne tam propagandowe ocieplanie swojego wizerunku fotkami z rannymi, rozsyłanych po wszystkich mediach tej prawdy nie sfałszuje.
Mombasa Asad26.08.2019, 10:26
Dać Wam wszystkim absolucję generalną?
no cóż26.08.2019, 10:24
A... czyli przysłowie ma rację - prawda w oczy kole...
Michał26.08.2019, 10:07
Arcybiskup jest bardzo Dobrym pasterzem
Czarna zaraza26.08.2019, 09:58
Co jak co ale prosić o modlitwę takiego człowieka który nienawidzi innych a swoich kolegów pedofili ukrywa
G26.08.2019, 08:27
Każdy popełnia błędy, tylko najlepiej komentować zachowanie innych. Zal mi Cię "bryk"
Monika26.08.2019, 08:06
Autor ?tęczowej zarazy? a o zarazie pedofili w kościele to należy zapomnieć?!!
z zakopanego26.08.2019, 02:29
Ty nie możesz patrzyc a ja mam łzy w oczach czytając ten artykuł - taka między nami smutna róznica....
bryk26.08.2019, 00:08
Czy Arcybiskup zapytał rannych gdzie mieli rozumy, kiedy było widać zbliżającą się burzę a Ci jednak nie schodzili z kopuły Giewontu? bo jeżeli pojechał tylko ich pocieszać to jest to bez sensu. Wszystkim należy się opieprz a nie mówienie o wdzięczności i umocnieniu na dalsze życie... Oby zmądrzeli!!!
A25.08.2019, 23:52
Nie mogę patrzyć na tego człowieka.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl