30.08.2019, 14:25 | czytano: 4756

2 września rusza kolejny etap inwestycji na trasie Kraków - Zakopane

Arch. Podhale24.pl
Inwestycja Polskich Linii Kolejowych, to bardzo szeroki zakres robót. Wielobranżowe prace podnoszą komfort i bezpieczeństwo, skracają czas podróżowania na trasie Kraków - Zakopane do ok. 2 godz. 15 minut w 2023 roku.
Kontynuowana jest przebudowa trasy Skawina - Sucha Beskidzka. Dalsze prace - od września br., obejmą m.in. przebudowę mostu kolejowego w Skawinie oraz toru i sieci trakcyjnej w jego obrębie. PLK zrealizują także modernizację kolejnych - 15 przejazdów kolejowo-drogowych, zwiększających poziom bezpieczeństwa. Dzięki wcześniejszej realizacji, bezpieczniej jest już na 43 skrzyżowaniach drogi z torem. Istotnym efektem ostatniego etapu, będzie także dodatkowy przystanek Radziszów Centrum. Jego budowa już trwa. Faza robót po wakacjach, obejmie również odcinek Sieniawa – Nowy Targ, między Chabówką a Zakopanem.
Prace postępują, widoczne są już elementy nowego obiektu. Powstają krawędzie, tworzy się nawierzchnia peronu. Peron będzie wyższy, co ułatwi wsiadanie do pociągu. Pojawią się odpowiednie oznakowania i ścieżki naprowadzające. Zapewnią one sprawną i bezpieczną komunikację osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dojście ułatwi także pochylnia. Przystanek zostanie wyposażony w dwie wiaty i ławki dla podróżnych. Będzie również tablica informacyjna z rozkładem jazdy pociągów. Dodatkowy przystanek Radziszów Centrum, już niebawem otworzy mieszkańcom nowe możliwości komunikacyjne. Od grudnia br. zwiększy dostęp do kolei i ułatwi podróżowanie na trasach Kraków - Skawina - Sucha Beskidzka – Zakopane.

Prace od września wymagają zmian w organizacji ruchu. Na odcinkach Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów – Nowy Targ, za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych.

Między Skawiną a Suchą Beskidzką podniesiono standard na 9 stacjach i przystankach: Rzozów, Radziszów, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów. Przebudowano już blisko 34 km torów, 22 km sieci trakcyjnej oraz ponad 90 obiektów inżynieryjnych, w tym 4 mostów i 2 wiaduktów. Na 43 przejazdach kolejowo-drogowych podniesiono poziom bezpieczeństwa. Zmodernizowano także tory na odcinku Nowy Targ – Szaflary. Dzięki już zrealizowanym pracom, PLK zapewniły w wakacje tysiącom podróżnym sprawniejsze i wygodniejsze podróże na Podhale.

Efektem wszystkich prac PLK z Krajowego Programu Kolejowego, realizowanych do 2023 r. na trasach do Zakopanego, będzie wyższy standard obsługi na stacjach i przystankach oraz szybsze i sprawniejsze podróże do stolicy Tatr. Podróż z Krakowa do Zakopanego skróci się o ponad godzinę, tj. do ok. 2 godz. 15 minut.
Inwestycje realizowane są w ramach projektu -„Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane” za ponad 930 mln zł netto.

Od września na odcinkach Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów – Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Od 2 września pociągi EIC Tatry jako EIC Kościuszko, IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa.

Źródło: PKP PLK, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Jo227.01.2020, 17:04
A Kraków-Warszawa 293 km da się w 2h18m...
józek powrózek30.08.2019, 22:40
21 wiek ludzie w kosmos lecą a my nadal w szaflarach stoimy w korkach aby włączyć sie na zakopianke ale mi ułatwienie , bo szlabany dadzą ,rzygać sie chce
wwbb30.08.2019, 19:23
Do Wyborca. One remontują, czyli przelewają z pustego w próżne.
Wyborca30.08.2019, 16:55
A w jaki sposób zostanie przebudowane skrzyżowanie tej linii kolejowej z ulicą Ludźmierską w Nowym Targu ? No, bo na pewno nie może być tak jak dzisiaj. Ciekawe jaki jest projekt.?
KG30.08.2019, 16:23
do JO

5 godz. z Zakopanego do Warszawy to bardzo dobry czas! Cieszmy się a nie marudźmy. Czas dla malkontentów chyba się kończy, oby!
Głosuję na PIS30.08.2019, 15:08
JO - Gdyby nie PO-PSL to już by to było dawno wybudowane.
JO30.08.2019, 14:54
130 km i 2:15h za 4 lata- trzeci świat...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl