28.09.2019, 16:00 | czytano: 9331

Mieszkańcy zażądali likwidacji progu zwalniającego

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Od jakiegoś czasu nie ma już progu zwalniającego w górnej części ul. Św. Anny. Zdziwienie tym faktem wyraził radny powiatowy Michał Borzęcki, a dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Moskalik wytłumaczył, dlaczego tak się stało.
- Te hopki były dobre, moim zdaniem. Dzięki temu nikt się nie rozpędzał - mówił radny, przypominając, że spowalniały one ruch na tej coraz bardziej ruchliwej ulicy.
- Progi montuje się zwykle na wniosek mieszkańców. O ile o ich montaż wnioskują mieszkańcy danej miejscowości, o tyle o ich likwidację najczęściej proszą ci mieszkańcy, którzy mieszkają tuż obok progu. Dzieje się tak ponieważ próg powoduje wstrząsy. Każdy, kto przy nim mieszka, zaczyna zauważać, że np. rysują mu się ściany. Dlatego od progów zaczyna się odchodzić - tłumaczył na sesji dyrektor Moskalik. - W tym konkretnym przypadku likwidacja progów wynikała z tego, że mieszkańcy bezpośrednio mieszkający przy nim, wnioskowali o jego likwidację, bo zaczęły im się domy rysować - dodał.

Drugi próg na ul. Św. Anny, znajdujący się nieopodal zjazdu na cmentarz, na razie pozostanie. W tym przypadku nie było żadnych wniosków ze strony mieszkańców, którzy skarżyli by się na jego uciążliwość.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gggggggggggggg29.09.2019, 15:23
Te progi zwalniające to tylko niszczenie zawieszenia w samochodach bo nawet bardzo powolny wjazd na próg to niezły wstrząs samochodu . Nie mówiąc już o zawieszaniu się aut o niskim podwoziu bo progi są bardzo wysokie ,co za głupek kazał takie wykonać .
tek29.09.2019, 00:01
Dokładnie chodzi o pękanie ścian, niszczenie budynków spadanie z pólek, mebli ,róznych przedmiotów spowodowane wstrzasami przejeżdzająych dużych cięzkich, załadowanych samochodów o wysokich podwoziach, które na progach nie zwalniają w ogóle i najeżdżają z pełnym impetem. O huku jaki powoduje taki najazd nawet nie wspominam.
tek28.09.2019, 23:59
Dokładnie chodzi o pękanie ścian, niszczenie budynków spadanie z pólek, mebli ,róznych przedmiotów spowodowane wstrzasami przejeżdzająych dużych cięzkich, załadowanych samochodów o wysokich podwoziach, które na progach nie zwalniają w ogóle i najeżdżają z pełnym impetem. O huku jaki powoduje taki najazd nawet nie wspominam.
?28.09.2019, 23:37
Kart...a czytane ze zrozumieniem ci jest obce?
Budowlany28.09.2019, 22:11
Kart
Próg zwalniający powoduje to, iż samochód zjeżdżając z niego uderza dynamicznie kołami o podłoże, na skutek czego powstają drgania w ośrodku gruntowym. Następuje propagacja fali w gruncie i przenosi sie ona bezpośrednio na budynki. Jeśli częstości kołowe drgań fali oddziałującej na fundamenty pokrywa się, lub jest zbliżona do częstości kołowej drgań własnych budynku to dochodzi do rezonansu, czego skutkiem jest większe oddziaływanie sił bezwładności na budynek. Wtedy zaczynają pojawiać się zarysowania na elementach konstrukcyjnych.
Niemniej jednak, pojawianie się rys od drgań wywołanych zjeżdżaniem z progu zwalniającego świadczy raczej o partactwie przy wykonywaniu budynku (posadowienie na gruntach o różnej nośności, za cienkie płyty stropowe)
hej28.09.2019, 21:29
@kart
no normalnie, samochody jeżdza a dzieci kredkami rysują domy
kazdego krew zaleje po dłuższym czasie.
wiesz ile to roboty z usunieciem takiej kredy?
Jedna mieszkanka bloków tez ma z tym trudności
moim_zdaniem28.09.2019, 21:17
Normalnie "zaczarowany ołówek" !
Progi28.09.2019, 21:12
Mało tego próg zgodnie z przepisami musi być co najmniej 10 m od budynku inaczej budynek od drgań może się w końcu zawalić, a często nie przestrzega się tego.
Ja na przykład mam chory kręgosłup i każdy próg to ból i ryzyko większego wysunięcia nawet przy prędkości na progu 5 km/h i mówiąc krótko jak sobie ktoś chce "pochopać na chopkach" to niech sobie chopa na podwórku, a jak mu przeszkadza, że szybciej jeżdżą niech karze tych co szybko jeżdżą a nie wszystkich.
Cały świat odchodzi od progów, bo nawet przedszkolak pyta zdziwiony jak można specjalnie dziury robić. Lobby progowe jeszcze tylko w Polsce działa.
Później się dziwią, że powoli co drugie auto jeżdżące po mieście to terenówka albo SUV. Chcesz mięć zdrowy kręgosłup to tylko terenówka.
nowotarżanin28.09.2019, 20:31
pewnie radny Mikołajski zdecydował
Kart28.09.2019, 17:33
Jakie rysowanie domów przy progach zwalniających o co z tym chodzi ?
oko28.09.2019, 17:15
Radny powiatowy się obudził :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl