01.10.2019, 20:50 | czytano: 6316

Trzy osoby i zespół regionalny - oto tegoroczni nominowani do najwyższego wyróżnienia za zasługi dla Miasta Nowego Targu

zdj. Podhale24
NOWY TARG. W tym roku przyznane zostaną cztery Medale za Szczególne zasługi dla Nowego Targu. Kapituła Honorowa zdecydowała, że to najwyższe wyróżnienia za zasługi dla Miasta otrzymają: Józef Różański, Stanisław Snopek, Bartłomiej Topa i zespół Śwarni.
Józef Różański - znany pszczelarz, ratownik górski, strażak - senior nowotarskiej OSP. W przeszłości był Przewodniczącym Miejskiej Rady (w latach 1970-1973), wiceprzewodniczący komitetu budowy MOK, długoletnim dyrektorem Specjalnego Ośrodka Wychowawczego na Kowańcu. Na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku był posłem z ramienia Stronnictwa Demokratycznego (zabiegał o środki z budżetu państwa na budowę Al. Tysiąclecia i mostu na Białym Dunajcu), prezesem Aeroklubu Nowy Targ. Uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoją pracę zawodową i społeczną.

Stanisław Snopek - to legendarny komentator sportowy, dziennikarz telewizyjny i publicysta, szef działu hokeja na lodzie w TVP. Zdobywca nagród w plebiscycie "Hokejowe Orły" i "Hokejowe Gwiazdy". Mocno podkreśla swoje związki z rodzinnym Nowym Targiem.


Bartłomiej Topa, także rodem z Miasta - aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Jest absolwentem Technikum Weterynaryjnego, ale i wydziału aktorskiego w łódzkiej szkole filmowej. Wielokrotnie w wywiadach podkreśla swoje nowotarskie pochodzenie.


/zdj. z arch. Bartłomieja Topy/

Zespół Regionalny Śwarni działa od 1973 roku. Skupia członków z Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Powstał przy nowotarskim oddziale Związku Podhalan, ale od 15 lat działa jako niezależne stowarzyszenie. Ma na swoim koncie wiele zagranicznych występów, audycji radiowych i telewizyjnych, nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach - w tym trzy Złote Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ostatnią – zdobytą w tym roku.
Stosowną chwałę o przyznaniu wyróżnienia podejmą radni podczas poniedziałkowej sesji. Medale za szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu wręczone będą podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN08.10.2019, 08:01
Do BM i Rajców Nowego Targu

Zapomniano dodać w uzasadnieniu: Przewodniczący Rady Narodowej za rządów komuny,przyczynił się do zniszczenia bezpowrotnie pamiątki narodowej w raz z aktami erekcyjnymi jakim był Kopiec Wolności,poseł z ramienia satelity PZPR,głosowanie za wprowadzeniem stanu wojennego i PRON
BM07.10.2019, 16:03
Powyższe wpisy pochodzą od jednego no może dwóch nowotarskich pseudo bohaterów, kombatantów. Takich co to na grzbietach walczących czy represjonowanych ojców próbują zaistnieć. Co oni zrobili dla Nowego Targu? Jakieś kiepskie biznesy, jakieś całowanie rączek i kwiaty dla Pani Vice Burmistrz i jątrzenie, szczucie ci godni- ci nie. Pan Różański jak Go znam od 50 lat coś dla Miasta robił, nie ważne z jakiej pozycji i organizacji. Wstydu nam nie przyniósł.Był pierwszym w Nowym Targu magistrem wych.fizycznego, uczył dzieci sportu z pełnym oddaniem. Pełnił różne funkcje nie wiem czy ktoś pamięta, że był I prezesem Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zawsze zapracowany. Nowotarżanie zaświadczcie, niech ci nieudacznicy po...ni kombatanci idą do ***.
Nowotarska Prawda06.10.2019, 09:13
Nowotarska prawda
Za co te wyróżnienia, brak mocnych uzasadnień. Rozumiem zespół Śwarni, działa na rzecz Podhala kultywowanie regionalnej kultury. Dalej, aktor też krzewi w Polsce kulturę ? mówią rodak z NT. ale czy przez lata zrobił coś dla miasta?. Teraz, red. Snopek. Przecież to też pewna zawiła sprawa. Syn lekarza, działacza całą gębom zakładowej egzekutywy - PZPR dobrze oddany tamtej władzy. Jego syn pewnie nic nie jest winny ale ludzie widzą z jakiego pochodzi gniazda. I ten ostatni, dawny Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu, działacz partyjny przez lata w kołach twardej komuny, w kołach PZPR, obywatel J. Różański. Jakże to, zawnioskowany do wyróżnienia, za co , za działalność na rzecz komuny. Apel do miejscowego koła NSZZ Solidarność czemu pozwalacie dla dawnego działacza tamtej władzy na zaproponowane wyróżnienie. Strażacy i miejscowi GOPR ? owcy czy nie widzicie krzywdy w oddaniu tym szacunku którym się należy za walkę o Wolną Polskę. Widać, ludzie nowotarskiej władzy zapomnieli o Internowaniu miejscowych w czasie Stanu Wojennego o naszych Bohaterach co walczyli z czerwonym złem i takim reprezentantom ich władzy jak ob. J. Różański. Tak towarzysz nie może iść w parze do nagrody jako zasłużony Bohater miasta wywodzący się z systemu PRL, z komunistycznego aparatu represji, dyktatury i przemocy. Co to jest za władza i ich Kapituła w NT, która wnioskuje osobę z czerwoną przeszłością. Apeluje, Drodzy Radni Miasta Nowy Targ wycofajcie ten wniosek dla J. Różańskiego. Zablokujcie w głosowaniu na Sesji ową propozycję. To jest kompromitacja dla bohaterskiego miasta. Jak na to popatrzy Podhalańska młodzież i harcerze, jak popatrzą uczciwi ludzie miasta. Popieram wpis o podobnej treści wykluczające Różańskiego z podanego wniosku i popieram ostatni komentarz, Bis ? syn redaktora podziemnego pisma Janosik.
Nowotarska Prawda.
Naleśnik05.10.2019, 11:24
Watycha przemawia jak Gomułka odczytując te przynudnawe sprawozdania i nagradza jak Gomułka.
Bis /syn redaktora podziemnego pisma Janosik/04.10.2019, 17:40
Władysław Skalski i dr. Mroczka się w grobie przewraca ! Ta kapituła to sen do tęsknoty PRL który nam narzuca jak świętować Niepodległość 11 listopada . Gdzie są Bohaterowie Solidarności i Inni represjonowani przez PRL czy nie ma ich w Nowym Targu . Są niestety są zapomniani przez Kapitułę i Władze Nowego Targu które swoją pychą i obłudą nie mogą zaskoczyć że to dla nich jest ten Dzień dla tych co walczyli o niepodległość !, i robią sobie z Święta Niepodległości 1 Maja albo 22 lipca . O nie których już upominała się ojczyzna nadając im statuty osób represjonowanych i inne odznaczenia . Rzeczypospolita i Solidarność pamięta tylko Nowy Targ nie ! Siedzą cicho w swoich domach czasami z nędzną emeryturą schorowani bo swoją młodość i nieraz kosztem rodziny poświęcili walcząc o wolną Polskę czekają aż Nowy Targ się o nich upomni. A Nowy Targ kogo nagradza człowieka który władzy ludowej jako Poseł Stronnictwa Demokratycznego wiernie służył z przekonaniem że gdy nie PZPR to w Polsce był by ZSRR. Był by godny Nagrody Kapituły jakby sprzeciwił się Jaruzelskiemu i zrzekł się mandatu posła. Niech go PRL z ZSRR nagradza nawet orderem Lenina . a nie wolna Polska która i tak już mu płaci emeryturę poselską z PRL-u ,o którą walczyli zapomniani Nowotarżanie w strukturach podziemnej Solidarności i Inni . Ja się pytam za co dostał odznaczenia Poseł , a miedzy innymi odznaczenie im Janka Krasickiego jest to odznaczenie okresu PRL, ustanowione w grudniu 1957 przez Komitet Centralny Związku Młodzieży Socjalistycznej i nadawane w uznaniu zasług w wieloletniej pracy w ruchu młodzieżowym. Po powstaniu Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej nadawane przez ZSMP. Chyba nie za służenie do mszy czy ministranturę .Na koniec za młodość trzeba płacić i spojrzeć prawdzie komu się służyło w latach 80 tych stanu wojennego .
Wyborca 104.10.2019, 12:31
Wielkie Ordery ob PRL-u J. Różańskiego. Czy oby otrzymane ordery nie są przyznane przez gen. W. Jaruzelskiego lub innych Twardo Glowych . Czym sobie zasłużył i czym się Obywatel J. Różański przyczunił do odzyskania przez Polską Niepodległości III RP .
Panie Watycha i p. G. Luberda nie godzi sie kalać ludzi NSZZ Solidarności wyróżniając dawnego towarzydsza PRL-u.
Ludzie Nowego targu i Podhala walczący o wolną Polskę w grobach się przewracają na muśl o tej dekoracji. Dajemy nasz pełny sprzeciw strony ludzi co pamietają... do tych co to zawnioskowali ... Veto !
Jeszcze jest czas żeby to zmienić i naprawić błąd historyczny miasta.
Widać dobrze się mają dawne władze powiatowe PRL.
Wyborca 1
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN04.10.2019, 10:01
Ta Kapituła Honorowa powinna raczej nadawać ordery Lenina
deprecjonowanie02.10.2019, 17:28
Dziwi kandydatura Snopka, który wyjechał z NT na studia i tyle z Miastem ma wspólnego.. A kandydatura Topy też nieuzasadniona niczym. Obaj , czym się zasłużyli dla Nowotarżan kapituło?
Wyborca02.10.2019, 16:59
Kto wystawił taką nominację dla Różańsiego. Wszystkie zasługi i apanaże otrzymywał za KOMUNY. Coś jest nie tak. To za jego czasu i jego rządów zniszczono Kopiec Wolności - Pomnik naszych ojców usypany w 1910 roku. Nawet nie zrobili tego Niemcy - Faszyści. Nie nagradza się ludzi z tamtego systemy. Czy ktoś sprawdził jego oświadczenie lustracyjne w IPN ... I takiemu daje się wyróżnienie.
Wyborca.
Śwarny02.10.2019, 16:46
No i oczywiście PRON.
Anty Bolek02.10.2019, 15:07
SD+ZSL+PZPR=FJN taki był poseł za komuny.Rozebrany kopiec koło lodowiska , głosowanie za Stanem Wojennym to też dokonania jednego z nagrodzonych .
PasterzPPP02.10.2019, 09:12
Widać po nominacjach, jak chcesz coś osiągnąć to trzeba opuścić Nowy Targ
Gregor01.10.2019, 22:31
Dobre nominacje. A nie będzie ambasadorów? Statuetki się skończyły?
wiecznie żywi towarzysze01.10.2019, 22:16
Snopek super, ten wspaniały głos ?,Topa też OK, ale ostatnia to zawsze będzie mi się kojarzył z pochodami na pierwszy maja lub obecnie z procesjami na Boże Ciało, no ważne aby zawsze z wiatrem...
dd01.10.2019, 21:11
Staszek Snopek! Super!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl