02.10.2019, 10:58 | czytano: 2824

Policjanci na przejściach dla pieszych

Arch. Podhale24.pl
PODHALE. Również w powiatach nowotarskim i tatrzańskim trwają dziś policyjne działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Policjanci szczególną uwagę zwracają na wykroczenia zagrażające pieszym i rowerzystom.
Szczególną kontrolą są objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach, oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Zasada szczególnej ostrożności i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dotyczy również kierującego pojazdem zbliżającym się do przejazdu dla rowerzystów. Ponadto, gdy skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze. Dodatkowo nadchodząca zmiana czasu na zimowy spowoduje, że wcześniej będzie robić się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Andrzej04.10.2019, 11:30
bardzo dużo kierowców jest też czasami pieszymi. Potrzebna wzajemna uprzejmość.
coś pozytywnego02.10.2019, 17:22
A ja tak z innej beczki. W ostatnich latach zauważam wzrost uprzejmości, uwagi, czy tam czegoś, co w każdym razie powoduje zatrzymywanie się samochodów widzących stojącą przy przejściu osobę. Dawniej trzeba było stać znacznie dłużej, udawali, że nie widzą i czlowiek czekał. Teraz chyba polepszyła się świadomość w społeczenstwie, a może i mandatów nadostawali, tak czy siak większość samochodów sie zatrzymuje. Mało który sie pcha tak na chama przed człowieka. Wiadomo, zawsze sie pare tych czarnych owiec znajdzie, ale generalnie to większość uważa i zatrzymuje sie, przepuszczając. Tak że jako osoba chodząca głównie pieszo chcę pochwalić nowotarskich kierowców :-)
Wyrocznia02.10.2019, 14:33
Do mieszkańca - większość zdarzeń nie jest z winy pieszych, powiedziałbym, że wręcz odwrotnie. Ale główna przyczyna to ciągłe zatracanie instynktów samozachowawczych po stronie pieszych i narastającej głupoty u ludzi, co widać u jednej i drugiej strony. Piesi czasami zapominają, że w samochodzie może siedzieć idiota, który nie przewiduje, że na drogę może wyjść ktoś starszy. Starsze osoby nie mają już takiego bystrego umysłu, refleksu, wzroku itd. Ale jakim trzeba być idiotą żeby o tym nie wiedzieć jadąc samochodem. Kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość dwukrotnie, a gdyby jechali zgodnie z prawem nie byłoby 99% wypadków. Wprowadzić nakaz przejeżdżania przez przejście dla pieszych z prędkością nie większą niż 15 km/godz. i surowo karać za niedostosowywanie się do przepisu.
mieszkaniec02.10.2019, 11:47
Bardzo dużo w tym artykule przypomnień o obowiązkach kierujących, a zapomina się o obowiązkach pieszych, w szczególności tych podstawowych wynikającymi z treści ustawy prawo o ruchu drogowym tj. art. 13 " pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność..." i art. 14 " zabrania się: wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych..." Może na przyszłość warto byłoby o tym pamiętać opracowując materiał prasowy w KPP Nowy Targ, bo statystyki są nieubłagane i większość zdarzeń z udziałem pieszych jest z ich winy.
ja02.10.2019, 11:08
znowu bedą na staruszki polować , aby statystyki sie zgadzały .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl