09.10.2019, 14:30 | czytano: 8630

Pół miliona rozdzielone. Już wiadomo na co pójdą pieniądze z Budżetu Obywatelskiego w Nowym Targu

zdj. S. Palka
NOWY TARG. Trzy zadania inwestycyjne i cztery tzw. projekty miękkie zakwalifikowały się do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, tym razem mieszkańcom oddano do dyspozycji 500 tysięcy zł. Okrojony BO (pozostała kwota przeznaczona została na działania związane z ochroną powietrza), burmistrz określa jako "dobre posunięcie".
W 6. edycji Budżetu Obywatelskiego 2020 - wydano 2 179 kart do głosowania. - To więcej, niż przed rokiem, gdy wydanych zostało 1945 kart - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Wojciech Watycha. Naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami kierował zespołem pracującym przy weryfikacji projektów.
Przypomniał, że tym razem zgłoszonych zostało 16 zadań - 8 inwestycyjnych i 8 pro-społecznych. W głosowaniu oddano ponad połowa głosów oddana została w wersji elektronicznej (54%). 64 karty, czyli prawie 2,9% zostało uznanych za nieważne. Powodem było dwukrotne głosowanie, błędnie wpisywany numer PESEL, brak podpisu osoby głosującej, albo kłopoty w przyznawaniu punktów. Każdy głosujący miał do dyspozycji 3 punkty. Mógł je przeznaczyć na jedno zadanie lub rozdzielić na kilka.

Na liście zadań przyjętych do realizacji znalazła się:
- Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców Parafii pw. św. Jana Pawła II (kwota 15 tys. zł), przyznanych punktów 1130;
- Bezpieczeństwo przede wszystkim - szkolenia z pierwszej pomocy trzecia edycja. Wsparcie działań poszukiwawczo ratowniczych OSP Nowy Targ i Grupy Podhalańskiej GOPR (kwota 150 tys. zł - zadanie inwestycyjne) - punktów 850;
- Nowotarski rower miejski (150 tys. zł) - 820 punktów;
- Piracki Plac Zabaw - doposażenie Nowotarskiej Strefy Relaksu (kwota 149 953 zł ) - 786 punktów;
- Niewidomi nie gryzą (15 tys. zł) - 566 punktów
- Nowotarski festyn na osiedlu Niwa (15 tys. ) - 548 punktów;
- Gimnastyka AQUA dla Seniorów (11 520 zł zadanie miękkie) - 242 punkty.

Po podliczeniu kosztów zgłoszonych zadań, w puli zostało 5 tysięcy zł. Burmistrz zdecydował o przekazaniu tej kwoty na ostanie zadanie na zaprezentowanej liście, czyli na gimnastykę dla seniorów. Grzegorz Watycha przewiduje, iż "będą emocje", bowiem kilka zadań uzyskało niewiele mniej głosów i punktów, niż te zwycięskie projekty. Przykładem jest "Rozbudowa elementu (MINIRAMPA) o przeszkody betonowe, zwanym dalej jako skatepark, który przegrał z Pirackim Parkiem o 29 punktów.

Realizacja projektów wybranych w głosowaniu przez mieszkańców nastąpi po ich przyjęciu w ramach zadań budżetu miasta Nowy Targ na 2020 r.


W zespole pracującym nad weryfikacja zadań prócz Wojciecha Watychy byli - Robert Wójtowicz z Referatu ds. Sportu i Turystyki, Jakub Bryniarski z Biura Budżetu i Analiz oraz Marcin Bryniarski z Biura Obsługi Informatycznej.
Trwa jeszcze badanie ewaluacyjne. Członkowie zespołu roboczego proszą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli urzędnikom poznać opinie o sposobie realizacji tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. "Uzyskane informacje pomogą nam lepiej poznać Państwa oczekiwania i potrzeby oraz będą przydatne przy organizowaniu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w naszym mieście. Udział w badaniu daje możliwość realnego wpływu na kształt przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Corocznie słychać głosy krytyki dotyczące niektórych rozwiązań przyjętych w regulaminie BO. Niestety głosy te nie przekładają się na wyniki badania ewaluacyjnego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym badaniu" - ubolewają.

Ankieta ewaluacyjna jest dostępna na stronie internetowej www.obywatelski.nowytarg.pl.

s/
zobacz także
komentarze
Maria z utw13.10.2019, 11:11
Wspaniale, że będą festyny parafialne. Pani Joanna zawiesi wstążki i znów miasto stanie się piękniejsze. Na chwilę zapomnimy o smogu i innych smutnych sprawach. Wspaniale że radny Łapsa znów pozyskuje środki na straż. Wspaniały radny, aktywny i mądry człowiek. Najwspanialej że będę mogła ćwiczyć w wodzie z radną Kasią. Byle tylko suszarki były lepsze, żebym nie wyszła na pole mokra. Cieszę sie , że mamy takich aktywnych radnych i realizują projekty z budżetu. Idę podziękować proboszczowi w obecności moich braci i sióstr w naszym wspaniałym kościele pasywnym, jedynym takim na świecie. Cieszę się że mamy ten budżet, szkoda , że odebrali nam te 500 tysięcy na smog, który jest wymyślony przez lewacką młodzież. W kolejnym roku będzie lepiej.
paragraf12.10.2019, 23:04
Panie Watycha zamiast zabawy w bale wstążki imperzki proszę się zająć bezdomnymi, którzy terminują na ławkach w rynku a wkrótce umrą. Każda śmierć na ulicy to będzie pozew sądowy o przestępstwo umyślne. Proszę pamiętać o ludziach a nie o żonie szefa sztabu wyborczego i jej komforcie
ŚlepyDudek11.10.2019, 23:33
Może na kolejną pseudo ścieżkę rowerowa jak ta Dursztyn - Łapsze... Która zbudowano po to by zrobić z niej drogę do działek a więc podnieść znaczącą ich wartość...
Wiewiórka11.10.2019, 20:35
Ubolewam nad podejściem władz do psów. Z jakiej racji to ich właściciele mają płacić za ich utrzymanie? Kosze na taki skarb jak psie kupiątka powinny być gwarantowane, powinni się na nie zrzucać wszyscy podatnicy, nawet ci, którzy psów nie mają. Co tam pieniądz, kiedy w grę wchodzi miłość do, dajmy na to, spaniela. To bardzo istotny problem, choćby dla psiarzy z ulic Maczka i Sikorskiego. A jak, o nieszczęście, idzie para kochanków na spacer, a tu pies splugawi podłoże, a presja społeczna nakazuje plugawą treść z podłoża usunąć, to gdzie tu taki fant sprezentować? Nie posprzątawszy - wychodzi się na chama i nastrój romantyczny pryska bezpowrotnie. Posprzątawszy - nie ma co dalej poradzić. Trzeba z taką siatką chodzić. To wszak zaburza nastrojowość sytuacji, nawet chyba bardziej niż telefon od żony kochanka w stylu: Skarbie, gdzie jesteś?
BO11.10.2019, 16:57
Kasa pójdzie jak zwykle do radnego strażoka, proboszczów, przewodniczącego Luberdy i radnej Kasi .... To też obywatele
Pump11.10.2019, 06:58
Nowy skatepark był obiecany przez Stegową jak jednego roku zamknęli na 10 miesięcy ten przy Wojska Polskiego. I co? Oszukała nas
Mlody czlowiek10.10.2019, 23:55
A gdzie skatepark ? Jak zawsze nie ma nic dla młodzieży skatepark obecny kompletny cały do wymiany sprzęt jest poniszczony i mały , minirampa nie starcza wogóle, jak zawsze ida pieniadze na co nie potrzeba
Bolek10.10.2019, 20:12
Proboszcz na burmistrza.
Rozumu mnie będą uczyć!10.10.2019, 17:33
Jak oprawisz grzbiecie jeden z drugim 40 arów buraków. Tak ja z matką i bratem, od maja do listopada. To nie będziesz chodził po żadnych różańcach bo nie będziesz miał czasu na to. A trzeba było jeszcze iść do szkoły. Zapłać ZUS tak ja przez 20 lat.
Ewa10.10.2019, 14:29
Akurat Pani Kasia bardzo dobrze prowadzi zajęcia. zadanie to uzyskało wystarczające poparcie i dobrze. Seniorzy tez niech coś maja dla siebie. A nawet fajna atmosfera i muzyka dobrze działają na tych co w basenie przebywają.
Tadeusz Głodek Podtatrzańska10.10.2019, 12:35
@ Serdok -wyjaśnij. No to Serdok Wam dopiekł. Zresztą nie tylko on jeden co widać czytając komentarze. Ja nadal czekam na tych ukrytych "serdoków", których w Kościele Katolickim jest 80%. A Ciebie mój Drogi Chrześcijański Bracie pozdrawiam. Wybacz ale ja nie przechodzę popod drewniane "Bramy Miłosierdzia". Miłosiernym się jest z urodzenia, tego się nie da nabyć. @To jest mój prawdziwy nick, którego się nie wstydzę. Natomiast co do nicków, to forma przekazywania opinii. Bo gdyby pisać pod nazwiskiem to tacy Tadeusze, których jest kilku w Nowym Targu. Mogliby dostać po gnatach za nie swoje winy. Rozumiemy się?! A po wyjaśnienia na Niwę ale to już.
nieswój10.10.2019, 11:03
@tutejszy zwróciłem tylko uwagę, że zanim ktoś rzuci oskarżenie, to powinien sprawdzić czy ma do tego podstawy i to jest zgodne z etyką. Plucie, wyśmiewanie i krytykowanie bez podstawowych informacji i dowodów jest nie tylko nieetyczne, ale też niezgodne z prawem.
wioskowy głupek10.10.2019, 10:55
Pragnę przypomnieć że już w tamtym roku do burmistrza kierowane były sygnały o NIELEGALNYCH praktykach w zbieraniu głosów przez pewną parafie, jak widać nic z tym nie zrobiono i oto efekt.
Nowotarżanka10.10.2019, 10:08
Tak dużo jest psów w Nowym Targu, a nie ma na osiedlach koszy na psie odchody. Dlaczego miasto wzorem innych o tym nie pomyśli.
W niektórych miastach nawet są psie ogródki.
Jest to miasto nie przyjazne dla czworonogów. Szkoda???
Wacek10.10.2019, 08:46
Kpina z budżetu obywatelskiego jak wszystko u Watychy i Steg w krzywym zwierciadle.
tutejszy10.10.2019, 08:19
do nieswój - nie ważna jest forma i stosowanie prawnych uników, które w większości wypadków są nieetyczne i tyle. Najsmutniejsze w tym wszystkim nie jest to, że ten Pan, czy ta Pani wywija niemoralne fikołki, ale, że to wszystko odbywa się na biurkach władzy i za ich przychylnością. I to jest wstrętne, ponieważ kupczenie głosami nie zmieni tego miasta na lepsze, a wcześniej czy później ta choroba zeżre samą pazerną władzę. Dlatego proszę nie robić z ludzi idiotów!
nieswój09.10.2019, 23:45
@swój zanim się coś napisze to trzeba sprawdzić
swój09.10.2019, 23:00
Pani Kasia prowadzi działalność na majątku gminy? To chyba pan Luberda powinien wygasić uchwałą mandat? No jak tam z obiektywizmem i transparentnością? Kolesiostwo przesłania oczy? Nasze Miasto=Miasto dla naszych!
zawiedziony09.10.2019, 22:53
Oj widzę, że urzędasy nie mają ani serca, ani pomysłu jak ożywić to miasto i porzucić błogi spokój przy biurkach na rzecz prawdziwych działań obywatelskich. Oj nie mają...
Nie chciałbym oczywiście zarzucać komuś braku obiektywnych wyników podczas głosowania, ale to właśnie dla pełnej transparentności i wiarygodności w komisji powinni według mnie zasiadać liderzy grup składających projekty. Byłoby zupełnie fair, nawet gdyby ich rola była ograniczona do funkcji obserwatorów. Bo tutaj coś chyba jest nie hallo, a brak społecznej kontroli umożliwia w łatwy sposób manipulowaniem przebiegu głosowania oraz ustawiania wyników.
Śmiem także twierdzić, że to poukładana z góry zabawa, nad którą sam burmistrz nie ma żadnej kontroli, bo nie przejawiał i nie przejawia większego zaangażowania, by z roku na rok coraz bardziej motywować mieszkańców do społecznej aktywności. A szkoda.
Tomasz09.10.2019, 19:42
Jak zwykle nie ma nic co służyłoby młodym ludziom.
Potem słyszymy że wyjeżdżają do dużych miast lub do UE.
Czy jak będę miał jakąkolwiek informację na co wydała pieniądze parafia JP II? Wydawało mi się że żyje w państwie świeckim.

To kolejny dowôd na to że błędnie interpretuje się prawo w UM i duży błąd strategicznego marketingu politycznego.
koesiostwo09.10.2019, 19:27
@ Darek
dlatego Watycha dołoży 5 tys. kolesiostwo, kolesiostwo.
spostrzegawczy09.10.2019, 19:18
Na 7 zadań, dwa parafialne. Coś chyba nie gra w tym regulaminie budżetu OBYWATELSKIEGO.
dramat09.10.2019, 18:21
No super! Czytamy: "Członkowie zespołu roboczego proszą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli urzędnikom poznać opinie o sposobie realizacji tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego." To żart?! Z ubiegłego roku zadania nie są wykonane, a tu nagle takie pytanie?
Darek09.10.2019, 17:58
A ten aquaaerobik to Pani Kasia poprowadzi?
Serdok - wyjaśnij09.10.2019, 17:53
Piszesz "Parafialny festynik wyborczy radnego". A jakie to wybory się szykują? Pan Luberda startuje do parlamentu?

Człowieku, ty się już tak zakręciłeś w tym swoim wylewaniu żółci na tym portalu, że faktycznie nie ma wątpliwości kim jesteś. Nawet używanie 30 nicków ci nie pomoże. Ogarnij się. Przegrałeś, dałeś ciała - odpuść.
GFf09.10.2019, 17:39
Dlaczego dopuszczane są projekty kościoła? to ma być budżet obywatelski, służący obywatelom miasta NT, a nie grupie wyznaniowej
serdok09.10.2019, 17:37
Kolesiostwo nawet w Budżecie Obywatelskim. Parafialny festynik wyborczy radnego Luberdy.
wujek09.10.2019, 16:55
Zdzisek na burmistrza :)
gg09.10.2019, 16:15
Co to znaczy dla mieszkańców parafii? Od kiedy miasto dzieli się administracyjnie na parafie? I czy to miasto ma parafie czy parafia ma miasto? A ja? Gdzie ja jestem, skoro nie naleze do zadnej? A byla wielka kampania rok temu o zapobieganiu wykluczeniu...
To ma byc budzet o b y w a t e l s k i a nie pomoc finansowa dla kościoła.
Obatel09.10.2019, 15:26
Okrojony o pół bańki budżet antyobywatelski. Nie ma się czym chwalić. Większość zadań bieżących reszta zgłoszona przez radnych i znajomków czyli kliki Watychy.
coraz lepiej09.10.2019, 15:05
No świetnie zaorany parafialnie budżet obywatelski. Brawo! Pytanie tylko, czy oto w tym wszystkim chodzi, by honorować *** umiejętność wykorzystywania pozycji proboszcza w relacjach z władzami? I czy Burmistrz ma pojęcie jak daleko odszedł od przyświecającej idei tym działaniom - O B Y W A T E L S K I M !
To jakieś krzywe zwierciadło *** Szkoda słów!

Proszę uważać na słowa. Moderator.
Obiektywny09.10.2019, 14:56
To powie mi ktoś do jasnej ciasnej Kiedy pneumatyczna Hala przy szkole nr 2 i doposażenie siłowni na Wojska Polskiego????
Zobacz pełną wersję podhale24.pl