10.10.2019, 16:26 | czytano: 10006

Minister podpisał programy inwestycje dla Podhala. W planach m.in. przebudowa drogi Rabka - Chyżne, obwodnica Nowego Targu i ronda w Zakopanem

Fot. UMWM
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w Krakowie programy inwestycyjne dla Podhala.
Trzy programy inwestycyjne, dla budów zlokalizowanych w powiatach nowotarskim i tatrzańskim otrzymały finansowanie w momencie podpisania ich przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, czyli 10 października 2019 r. Są to:
- budowa drogi krajowej nr 7 na odc. Rabka – Chyżne, na proces przygotowawczy,

- budowy obwodnicy Nowego Targu w ciągu drogi krajowej nr 49, etap I proces przygotowawczy,

- rozbudowa dwóch skrzyżowań na DK47 z ul. Wojdyły i ul. Ustup na skrzyżowania typu rondo w Zakopanem.

Budowa drogi krajowej nr 7 na odc. Rabka – Chyżne, proces przygotowawczy:

W ramach zadania do wykonania są: opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie studium korytarzowego z określeniem klasy technicznej planowanej drogi, zlecenie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji środowiskowej, uzyskanie decyzji środowiskowej. Zakłada się: budowę drogi klasy GP o długości ok. 35 km, budowę węzłów drogowych wraz z siecią dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony środowiska i systemu odwodnienia. Kwestia klasy i przekroju tej drogi wynikać będzie z przeprowadzonych analiz w ramach studium korytarzowego oraz prognozy ruchu. Droga będzie dostosowana do nośności nawierzchni wynoszącej 115 kN/oś.

Budowa obwodnicy Nowego Targu, w ciągu drogi krajowej nr 49, etap I proces przygotowawczy:

Etap I obejmuje prace przygotowawcze czyli wykonanie dokumentacji technicznej, nabycie nieruchomości oraz badania archeologiczne dla inwestycji polegającej na połączeniu nowego przebiegu DK47 z DK49, w nowym korytarzu, o długości koło 5 km, który będzie obwodnicą Nowego Targu.

W wyniku realizacji inwestycji wybudowany zostanie nowy odcinek drogi krajowej poza zwartą zabudową miasta. Nastąpi włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 49 (ul. Jana Pawła II) w pobliżu planowanego nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 969, realizowanego jako obwodnica miejscowości Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna.
W ramach inwestycji powstaną 4 obiekty inżynierskie: 1 most i 3 wiadukty, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań i węzłów dwupoziomowych, na projektowanych wiaduktach i moście przez rzekę Biały Dunajec oraz urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne i przejścia dla małych zwierząt. Ponadto zrealizowana zostanie sieć infrastruktury technicznej: wodociągowa, techniczna, kanalizacyjna oraz elektrotechniczna.

Rozbudowa dwóch skrzyżowań na DK47 z ul. Wojdyły i ul. Ustup na skrzyżowania typu rondo w Zakopanem:

Zadanie obejmuje odcinek drogi krajowej nr 47 o długości 220 m (od km 36+890 do km 37+110). Powstaną dwa ronda trzywlotowe, w tym rondo turbinowe na skrzyżowaniu DK47 z ul. Wojdyły oraz ronda na skrzyżowaniu DK47 z ul. Ustup. Ponadto wykonane zostaną: wyposażenie odcinka jezdni pomiędzy rondami (około 100 m) w pas rozdziału, przebudowa dwóch zatok autobusowych, budowa chodników oraz wyposażenie w oświetlenie, odwodnienie i przebudowa infrastruktury technicznej. Celem inwestycji jest usprawnienie komunikacji oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniach z ul. Wojdyły i ul. Ustup w Zakopanem.

Okres realizacji robót budowlanych: 2020 - 2021.

W Krakowie podpisano również list intencyjny w sprawie modernizacji infrastruktury transportowej i poprawy układu komunikacyjnego na Podtatrzu. Swoje podpisy pod listem złożyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Piotr Bąk, starosta tatrzański, Krzysztof Faber, starosta nowotarski, Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu i Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

oprac. r/ GDDKiA
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pv13.10.2019, 17:54
No super, po ścieżkach rowerowych i strefie relaksu :-/
Mietek11.10.2019, 17:10
Chcesz aby cie nazywano poj.... to głosuj na POKO ja wolę być szanowany i głosuję na PIS
POłtora miliona11.10.2019, 15:08
Półtora miliona wydały sPO-KO na reklamę "wybiórczą" w internecie przed wyborami... Widać wyjców i ich roboli - trolli... To ci dopiero wysiłek... Ale sPO-KO, z nami nie wygracie, choćbyście ile poPiSkiwali i łaknęli władzy... Nie macie wiarygodności a spo0łeczeństwo Lewica i Liberały od dawna mieli w ***. Jak sie Naród osoto0ł to ziabe by uwarzyli i zjedli, co ino los - ale sobie POprawić.
słychać wycie znakomicie11.10.2019, 12:58
Widać, że ktoś już nie ma rzeczowych argumentów i mu nerwy puszczają. A co do śmieci, to przecież w ostatnich dwóch latach śmieci drastycznie poszły w górę. A to chyba PIS - SP rządzą?
PIS/PSL/PO/SLD - TO LEWICA11.10.2019, 12:45
@do PIS/PSL/PO/SLD - TO LEWICA
Przecież do Polski za rządów PIS, płyną śmieci z AFRYKI !!! :)
A co z płonącymi wysypiskami śmieci za PIS ?!
Niewiele się zmieniło na lepsze, nie wspomnę o 8 latach rządów PO-PSL
ruina Polski przez PiS11.10.2019, 12:31
nawięcej smieci spływa z całego świata za rządu PiS !!
najwięcej węgla sprowadza się z Rosji Mozambiku za PiS !!
ponad 200 afer
ale gebelsowska propaganda TVPiS robi swoje
do PIS/PSL/PO/SLD - TO LEWICA11.10.2019, 11:50
To są afery??? :))) Kto sprzedał stocznie ,fabryki,kto chciał pozbyć się lotu, czyje są autostrady (na pewno nie państwowe), Co to za gazda co własną ziemię i majątek wyprzedaje i to komu ? Każdy kto dostaje się do władzy ma coś za uszami ale to co było do 2015 to przechodzi ludzkie pojęcie! Polska była śmietniskiem europy
do POKO to zło11.10.2019, 11:40
Masz tutaj rację. Ja nie wiem co musiało by się wydarzyć żeby Polacy przejrzeli na oczy. Dla niektórych prawica to zło ,bo tak, ale argumentów żadnych czemu są tacy źli.
PIS/PSL/PO/SLD - TO LEWICA11.10.2019, 11:26
@POKO to zlo

Szokująca LISTA 217+ AFER za czasów PiS, Solidarnej Polski oraz Polski Razem. (Informacja z internetu)
1. Afera korupcyjna w KNF (Komisji Nadzoru Finansowego)
2. Afera z milionami na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu;
3. Afera z brakiem odzyskania wraku Tupolewa ? a miał się pojawić w Polsce już dawno temu;
4. Afera toruńska z przekazywaniem pieniędzy do ojca Tadeusza Rydzyka;
5. Afera z reparacjami wojennymi od Niemiec ? miały być a nie ma;
6. Afera Polskiej Fundacji Narodowej ? miliony na propagandę, bez żadnej kontroli;
7. Afera ARiMR ? gigantyczne kary i opóźnienia w wypłatach dla rolników;
8. Afera kreatywnej księgowości Matusza Morawieckiego ? nadwyżka budżetowa okazuje się deficytem;
9. Afera z finansowaniem ukraińskich emerytur;
10. Afera z ogromnym zadłużeniem TVP przez Jacka Kurskiego;
11. Afera PZU ? Patrycja Kotecka żona ministra Zbigniewa Ziobry oraz jego brat Witold Ziobro dostali wysokie stanowiska w PZU;
12. Afera z sokami ? rząd chce podwyższyć VAT na soki do 23% a jednocześnie obniża VAT na importowane cytrusy. To cios w polską branżę sadowniczą i przetwórczą;
13. Afera 100-lecia niepodległości ? wydanie 240 milionów złotych na obchody 100-lecia niepodległości Polski, które były prawie niewidoczne w naszym kraju;
14. Afera imigracyjna - ? rząd Mateusza Morawieckiego ściągnął rekordową liczbę muzułmanów do Polski, chodzi o ponad 17 tysięcy osób, najwięcej z całej Unii Europejskiej w ostatnich dwóch latach,
15. Afera ministra Ardanowskiego -? rząd Mateusza Morawieckiego ściągnął rekordową liczbę muzułmanów do Polski, chodzi o ponad 17 tysięcy osób, najwięcej z całej Unii Europejskiej w ostatnich dwóch latach,

10 najgłośniejszych afer PiS (Informacja z internetu - you tube)
- podejrzane interesy szefa NIK
- Afera Srebrnej
- Misiewicze
- Afera z gigantycznymi płacami dla Pań szafa NBP
- Afera KNF
- Taśmy Morawieckiego
- Wypadki VIP-ów
- Loty marszałka Kuchcińskiego
Władek11.10.2019, 10:01
Jak to dobrze , że Redakcja podhale24.pl - publikuje komentarze w "oryginalnej pisowni _ czytając treści komentarzy " włosy się jeżą na głowie i nasuwa się putanie ? jak piszący ukończyli Szkołę Podstawową ???
Obecnie publikowane informację o " zamiarach inwestycyjnych w drogi na Podhalu - to tylko "kiełbasa wyborcza.......!!!!!"
Obecna droga D47 to droga do donikąd .....zobaczycie i dotkliwie odczujecie
jadać z Podhala do Krakowa lub na Podhale - będziecie przeklinali wyborcze obietnice
"usprawnienia ruchu na t.z. zakopiance od Lubina do Szaflar ( nowe skrzyżowania )
Nigdy nie zagłosuję na PiS-rów ........!
DOŚĆ OBŁUDY I LEKCEWAŻENIA OBYWATELI RP.
prawdziwy patriota11.10.2019, 08:32
Przypomnę pewne rzeczy z tych bogobojnych (a może wilków w owczej skórze) i krystalicznie czystych rządów PIS:
1. Czekają nas w przyszłym roku podwyżki cen za energię elektryczną, bo w tym roku sztucznie je schowano żeby ludzi nie zdenerwować przed wyborami do Europarlamentu i Sejmu, Senatu.
2. Dwie wieże na Srebrnej w Warszawie, które chciał wybudować szeregowy poseł PIS (wygrana Trzaskowskiego w stolicy w ostatnich wyborach samorządowych na jakiś czas sprawę zamknęła).
3. Dwie panie asystentki prezesa NBP z bardzo przyjemnymi pensjami.
4. Świeża sprawa hotelu na godziny z P. Banasiem - prezesem Najwyższej Izby Kontroli w tle.
5. Szary, ubogi zakonnik z Torunia, który nagle dostaje 2 luksusowe samochody od bezdomnego.
6. O jakiś agencjach towarzyskich z Paniami za wschodniej granicy na Podkarpaciu też było chyba głośno.
7. Kilkanaście milionów węgla z Rosji, który kupujemy, a przecież mamy wspierać nasze górnictwo.
8. Całkowita likwidacja OFE przez Morawieckiego wraz z OPŁATĄ PRZEKSZTAŁCENIOWĄ w wysokości 15% zgromadzonych przez obywateli środków. To jest dopiero majstersztyk!
A zarzuca się Tuskowi, że to on zlikwidował OFE, a prawda jest taka, że zlikwidowano za jego rządów część obligacyjną OFE, gdzie fundusze emerytalne kupowały bezpieczne obligacje skarbu państwa i jeszcze de facto dostawały za to prowizję.
9. Wstajemy niby z kolan a jak Izrael i USA tupnęły nóżką w sprawie słynnej ustawy o ściganiu przez Polskę wszystkich za używanie terminu polskie obozy koncentracyjne, to zaraz ją zmieniano.
10. Zdjęcie stojącego prezydenta Polski podpisującego dokumenty przy biurku prezydenta USA, który sobie wygodnie siedzi przy tym biurku bezcenne - to jest symbol naszego wstawania z kolan.
11. Liczne podróże samolotem byłego marszałka sejmu, po których musiał ustąpić.
12. Rozwalony system edukacji, z uczniami uczącymi się w przepełnionych szkołach, na zmiany, i w tym roku dodatkowo jeszcze masakryczna kumulacja podwójnego rocznika w klasach pierwszych szkół średnich.
13. Extra dotacje z budżetu państwa dla słynnej uczelni skromnego zakonnika w Toruniu.
14. Świeża afera taśmowa w sprawie zorganizowanego hejtu na sędziów, który prowadzili pracownicy ministerstwa sprawiedliwości.
15. nocne włamanie do centrali NATO w Polsce zaraz po wygranych wyborach przez PIS w 2015, przez co żaden sojusznik nie traktuje nas poważnie.
16. Pan aptekarz Bartłomiej M, który zrobił błyskotliwą karierę w ministerstwie obrony za czasów ministra Macierewicza, przed którym salutowali wysocy rangą oficerowie.
17. Co z Get Back (straty większe niż przy Amber Gold).
18. Nagrody które się "należały" rządowi premier Szydło jak to wykrzyczała z mównicy sejmowej była premier.
19. Co z rozliczeniem Skoków, wokół których kręcili się ludzie z PISu?
20. Syn szefa CBA, który dostaje lukratywną pracę w Banku Światowym i tłumaczenia członków PIS: "że dzieci muszą gdzieś pracować...".
21. Słynne zwycięstwo 1:27 w Brukseli z kwiatami dla byłej premier.
22. Wycinka Puszczy Białowieskiej.
23. Gigantyczne kolejki do lekarzy, a miało ich w ogóle nie być za rządów PIS.
24. Dziwnym trafem uszkodzony materiał dowodowy w sprawie stłuczki premier Szydło w Oświęcimiu.
25. Ledwo zipiąca stadnina koni w Janowie Podlaskim - takie rzady PIS w pigułce.
26. Jak to premier Morawiecki powiedział kiedyś (nagrane na taśmach): Polacy maja za miske ryżu pracować.
27. Ten sam premier "okazyjnie" kupuje od kościoła grunty pod Wrocławiem.
28. Co z tym wrakiem tupolewa ze Smoleńska? przecież PIS miał go sprowadzić, bo Rosja miała drzeć przed naszym wstawaniem z kolan.
29. Eksperymenty z "wybuchającymi parówkami" na komisji ds. katastrofy smoleńskiej, co tak naprawdę ośmieszyło tę komisję która przez kilka lat miała extra finansowanie z budżetu państwa.
Smog wawelski11.10.2019, 08:29
Obwodnica do DK 49 to paranoja....Zablokuje rozwój Nowego Targu, zaszkodzi przyrodzie...Powinni planować tę drogę od Szaflar poza wieś Bór do Gronkowa.... a najlepiej wprost na Leśnicę, Bukowinę Białkę wierchami... Co z tego że zrobią obwodnicę obwodnicę miasta, gdy wszystko w Białce stanie... No chyba , że o to chodzi żeby tu wszystko stanęło i zakwaterowało się...przy okazji.
Mark11.10.2019, 07:40
Do wszystkich ludzi z PO. Wy myślicie że przez te 4 lata wszystko zrobią to co wy ukradliście i sprzedaliście przez te 8 lat. Ludzie ogarnijcie się!!! Jakby nie ten PIS to nas mogłoby juz nie być. Myśleć. Sprawa w niedziele oczywista. PIS na kolejne lata.
MM11.10.2019, 03:13
Drogę mogą robić, ale nie obok strefy relaksu. Nie po to tyle kasy tam poszło żeby teraz to zniszczyć droga dla ceprów.
Ktoś tu nie zna Podhala?!11.10.2019, 00:24
@Z Podhala jestem.
Na Podhalu nie ma Hyżnego !! ;)
Suweren trzeci groźny11.10.2019, 00:03
Lolutka ma racje, idą jak burza,a ja im w tym pomoge w niedziele 13, koniec nastapi krzykaczy z PO i inne dziady.
xxx10.10.2019, 23:27
a skunt oni wezmo na to pinionszki? obiecanki cacanki, na wszystkie te inwestycje są to procesy przygotowawcze które mogą trwać latami i nikt nie obiecuje że zostanie to zrealizowane, pewne jest że w niedziele wybory więc można pomydlić oczka coby yntelygencja zagłosowała na nich...
MS10.10.2019, 23:26
Po co istnieje ta sekcja na komentarze pod kazdym artykulem? Wiem , wiem, nie musze czytac. Narmalnie wstyd. Zawsze zle. Drog nie buduja zle. Drogi chca budawac, jeszcze gorzej. Wszystko tylko ta partia, tamta partia.
pniok10.10.2019, 23:03
@Rufio
A ja myślę że nie masz racji. Ty i Tobie podobni , gadacie o setkach kilometrów autostrad i dróg głównych budowanych za PO . A ja pytam : gdzie jest choć jeden metr takiej drogi na naszym terenie ? na Podhalu ? Otóż - nie ma ! I jeszcze długo by nie było , gdyby nie PIS . Taka prawda - tylko za rządów Pisu możemy doczekać poważnych inwestycji drogowych . Wszyscy inni po prostu oleją Małopolskę i Podhale. A tak nawiasem - nową zakopianką jeździli byśmy już dawno, gdyby nie Grabarczyk i poprzedni rząd , który zawsze miał w głebokim poważaniu mocno prawicowe Podhale .
Obietnice bez pokrycia10.10.2019, 21:42
PiS obiecuje i obiecuje zobaczymy realizację jak helikoptery dla wojska.
POKO to zlo10.10.2019, 20:48
do Rufio !
Prosze wskazac grupe spoleczna oszukana okradziona przez rzad PRAWICY
teraz przyklady rzadow PO PSL
1. afera autostradowa tysiace bankructw kilka samobojstw
2.pisolokaty tysiace ludzi oszukanych przez system bankowy brak regulacji przez rzad!nie do pomyslenia na zachodzie!
3. kredyty frankowe 700tys kredytow nie do splacenia czyste oszustwo
4.afera reprywatyzacyjna Warszawa i inne miasta !mieszkania za 50zl i 40tys ludzi wyrzuconych z mieszkan
5.Ambergold mega przewal setki ludzi okradzionych zadne panstwowe sluzby nie zadzialaly
6.SKOKI wlasnie rzady PO PSL Zero reakcji rzadzacych

Teraz czekam na analogiczne przyklady w czasie rzadow prawicy!

prosze wskasadz te grupy i podac przyklady choc kilka
Borg10.10.2019, 20:42
Ciągle jakiś "decyzje", "przekazania środków" albo obietnic o środkach na...środki, jakieś plany, plany do planów. A realu nic. ZEEERO. Tak to wygląda po 4 latach. PO przynajmniej coś robiło, a nie gadało że robi.
Edek10.10.2019, 20:39
Lolitka przestań oglądać TVpis bo się nigdy prawdy nie dowiesz ***
qwerty10.10.2019, 20:36
jeszcze pół roku temu nie było pieniędzy na obwodnicę , co się zmieniło że już są :)? kiełbaska wyborcza :)
Śliczny10.10.2019, 20:00
PiS,PO,PZPR,LOK,koło gospodyń wiejskich,LDP,PSL chór mężatek z Pcimia, (nawet moja długoletnia żona)Wszyscy obiecują. Nuuuuda.......
wyborca10.10.2019, 19:48
Budowac budowac budowac! PIS bedzie rzadzil 100 lat
andrzej10.10.2019, 19:38
Nie wierze ze to zrobia...
miejscowy10.10.2019, 19:37
Jak zbuduja droge z Rabki do Chyznego to pojde do kosciola!
Z Podhala jestem.10.10.2019, 18:51
Dobra informacja. Brawa dla Posła Siarki. Zabiegał o decyzję nt. drogi do Hyżnego od dłuższego czasu i jak widać z powodzeniem. Dziękujemy !!!
Poseł Siarka to najbardziej merytoryczny, pracowity i zarazem skromny parlamentarzysta z Podhala. Ludzi którzy przychodzą do niego po pomoc zawsze traktuje poważnie i nigdy nie pyta o polityczne sympatie. W przeciwieństwie do niektórych posłów czy posłanek którzy poza swoim środowiskiem politycznym nie dostrzegają nikogo....
KLM10.10.2019, 18:33
A Pani w czerwonym znów się lansuje, po prostu strach otworzyć konserwę.
Rufio10.10.2019, 18:23
lolitka, ty to masz krótka pamięć, albo za bardzo wierzysz w TVP. Wmówili ci że Polska w ruinie.... A ja pamiętam że większość autostrad powstała za czasów PO (1200km +1900km ekspresowych), większość dróg gminnych została przebudowana z ramach schetynówek, ile szkół wybudowano, ile nowych zakładów i firm, stadiony, orliki... Mozna nie lubieć PO, ale kłamać że nic nie zrobili to gruba przesada. Nawet gdy szydło w TVP opowiadała o tym w jakiej ruinie jest Polska na tle jakiejś zruinowanej fabryki w Nowej Soli, to z drugiej strony, za kamerą stał nowopowstały budynek tejże firmy. I tego nie pokazali. To był świetny obraz PISowskiego zakłamania. A jeśli chodzi o fakty, to większość inwestycji zakończonych w czasach PIS została zaczęta przez PO. PIS zająl sie rozwalaniem wszystkiego co się dało, tylko to im wychodzi. I złodziejstwo na niespotykaną skalę, te wszystkie "nam się należało", Misiewicze, Chrzanowskie, Glapiński, Getback, SKOKi i inni. W tym są dobrzy i w zwalaniu wszystkiego na poprzedników. Na każdy zarzut potrafią tylko "a przez ostatnie 8 lat..." . I w gadaniu co to nie zrobią... a potem wychodzi tak jak z helikopterami macierewicza. Z obiecankami dróg będzie tak samo. Po wyborach okaże się, że nie ma kasy. Przed samorządowymi też ministrowie jeździli i obiecywali ile to nie dadzą. Nawet w Nowym Targu kilku było i obiecali kasę na różne rzeczy, a po wyborach okazało się że nie ma tych inwestycji w budżecie, bo środków brakło.
kierowca z N.Targu10.10.2019, 18:20
Brawo, Brawo i jeszcze raz Brawo ,wreszcie choć trochę będziemy gonić Europę.
dziadek10.10.2019, 18:11
1/3 obietnic niezrealizowanych przez PiS. Zrealizowali te polityczne i socjalne, za które płaci każdy podatnik. Ludzie obudźcie się, póki nie jest za późno, bo za 4 lata już nawet tutaj sobie nie popiszemy. Będzie, jak po wojnie. Zamordyzm i praca za miskę ryżu.
Ziomek10.10.2019, 16:54
Powodzenia
Loko10.10.2019, 16:37
Tak jak wczoraj pisalem goraczka wyborcza jest wysoka i minister obiecal rozpoczecie przygotowania dokumentacji dla obwodnicy Nowego Targu w ciagu DK49. Mam nadzieje ze ja odsuna od strefy relaksu, bo zniszcza tamte tereny nieodwracalnie.
Lolitka10.10.2019, 16:34
PIS obiecuje ale i realizuje. Pamiętacie jak PO obiecywało no właśnie i nic.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl