19.10.2019, 17:12 | czytano: 5157

Nie dla wszystkich większe wypłaty

Radna gminy Łapsze Niżne apeluje o podwyżki dla pracowników obsługi szkół. Twierdzi, że ich wynagrodzenia są na niskim poziomie, a wzrost płac dla urzędników i nauczycieli, z ich pominięciem, jest niesprawiedliwy.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne została odczytana interpelacja radnej Doroty Wasielak: „W związku z tegorocznymi podwyżkami zarówno pracowników urzędu gminy, jak i nauczycieli, zwracam się z uprzejmą prośbą o informacje, kiedy i w jakiej wysokości podwyżki otrzymali pracownicy obsługi szkół. Wyrażając zgodę na podwyżki dla wspomnianych wyżej pracowników, zapomniano niestety o pracownikach obsługi szkół. Z posiadanych przeze mnie informacji, ich wynagrodzenia są na bardzo niskim poziomie”.
W dalszej części radna twierdzi, że pomimo wieloletniego stażu, ich wynagrodzenia zbliżają się do najniższej krajowej.
„W obecnej sytuacji, kiedy rosną ceny towarów i usług, a tym samym zwiększył się koszt życia mieszkańców, nie można podnosić wynagrodzenia tylko wybranym grupom pracowników. Tym samym proszę o uwzględnienie w budżecie na przyszły rok podwyżek dla pracowników obsługi szkół, pomijając fakt wzrostu najniższej krajowej od 1 stycznia 2020 roku”.

– Ostatnie podwyżki dla pracowników obsługi w szkołach były w 2018 roku, a na ten cel przeznaczona została pula ponad 53700 zł. Na przyszły rok, zgodnie z przepisami ogólnokrajowymi, wynagrodzenie minimalne ma wzrosnąć do 2600 zł, w związku z czym konieczne będzie dostosowanie wynagrodzeń do tych przepisów – stwierdził w rozmowie z nami wójt Jakub Jamróz.

ao/
komentarze
matka22.10.2019, 17:03
Jasne płacić ile się tylko da,nie pytać o wyniki pracy nauczycieli w szkole bo po co skoro i tak słabszy uczeń bierze korepetycje.Jeśli chce się nauczyć czegoś żeby zdobyć jakieś wykształcenie.Ja wiem ile mnie to kosztuje bo moje dziecko bierze korepetycje..........
ok22.10.2019, 09:44
Czy za OŚWIATĘ w Gminie czasem nie jest odpowiedzialny Wójt? a za finanse SKARBNIK ? są też pracownicy którzy zajmują się w Gminie szkołami jak ZEAS ,Dyrektorzy Szkół ? i w końcu jest słuszne pytanie w tym temacie Komisja Edukacij Spraw Społecznych i Praworządności?????to jakiś żart ? a kto się z nimi liczy. Co wszyscy tam robią i za co biorą kasę oto jest pytanie? Skoro jest tak dobrze to po co te żale wylewane na tej stronie.W obecnej Radzie zasiada kilku nauczycieli i co? jajco można powiedzieć........
W temacie21.10.2019, 23:01
@Ekonomiczny brutal
Nie rozumiem aktualnie gdzie widzisz różnicę?
Odnosiłeś się do wypowiedzi Partyzanta ale co to zmienia? Moja odpowiedź nie pasuje do Twojej wypowiedzi? Pracownicy szkół również mogą być bez wykształcenia... Nie zmienia to faktu że pomimo wieloletniego stażu minimalna krajowa tych pracowników nie dotyczy. Nowy pracownik i tak dostanie to samo co pracownicy z ponad 20 letnim stażem. Pracownikom z długim stażem doliczane są bonusy. Przez co ogólna wypłata jest niska. Jeszcze jedno... Potencjalny sojusznik swoją wypowiedzią próbuje pomóc pracownikom szkół bez wykształcenia czy ich pogrążyć? ;) kwestia czytania ze zrozumieniem ;)
A co do @ Aa
Panie woźne i reszta pracowników na pewno siedzi w szkołach dłużej niż nauczyciele ;) taka sytuacja :)
Ekonomiczny brutal21.10.2019, 21:49
@?nie? W temacie

Pozwolę sobie nie przyjąć zaproszenia i samemu odesłać do lekcji czytanka ze zrozumieniem. Wystarczy spokojnie przeczytać mój komentarz, aby wiedzieć, ze skierowany został do Partyzanta.

Reasumując - czasami będąc w temacie, należy uciszyć negatywne emocje, bo można zrazić do siebie potencjalnych sojuszników
Obserwator21.10.2019, 19:11
Najwięcej do powiedzenia na temat czasu pracy i obowiązków obsługi w szkole mają te osoby które nigdy nigdzie nie pracowały i mają za dużo czasu wolnego i interesują się tym co niepowinni.
i tyle w tym temacie21.10.2019, 10:12
W jakim zawodzie można przychodzić do pracy co drugi dzień na 8 godz? a tylko popołudniami wpadać na 2 lub 3 godz i mówić że się mało zarabia ???Jeśli stać Gminę na utrzymanie takiej rzeszy nauczycieli i obsługi w szkołach to podnosić ile sobie życzą.Podobnie jest z administracją w tej Gminie.Moje zasadnicze pytanie....gdzie jest i co robi w tej dziedzinie Komisja Edukacji Spraw Społecznych ,że nie wspomnę o praworządności.Najwyższy czas by ktoś z zewnątrz taką sytuacją się zainteresował.
Kłopotek21.10.2019, 08:23
Taaaa po godzinie robią......to, że jedna, dwie woźne idą na 12 do pracy nie oznacza, że pracują do 16......bo jak zapewne wiesz w kilku szkołach jest hala, sala gimnastyczna, która jest czynna do 21......więc daj se siana z taką tanią propagandą.

Prawdą jest, że jak przychodzi "nowy" pracownik, to ma na starcie tyle ile ludzie pracujący już lata. Ale nie tylko w szkole, tak samo jest i w UG. Takie czasy, natomiast brawa dla radnej, że się ujęła za tymi mniejszymi.
Aa20.10.2019, 20:54
A czy ktoś sprawdził ile pracują panie woźne w szkołach na terenie gminy Łapsze Niżne z tego co da się zauważyć to tylko popołudniami i nie jest to 8 godzin dziennie
Sokrates20.10.2019, 08:27
Jak urzędasom nie pasuje to zatrudnić się do biedronki albo lidla. A ogólnie to zwolnić ok miliona urzędów,Zus,pup i inne stołki, które pożerają miliardy złotych. Wtedy dopiero Polacy zaczną zarabiać jak na zachodzie. I najniżej kwalifikowani będą zarabiać 2 tyś euro m-czie ,ino trzeba zmiany systemu
W temacie...20.10.2019, 00:32
Dla Ekonomiczny brutal i dla Partyzant.
Dla pierwszego z Panów/Pań. Nie będąc w temacie trochę głupio się wypowiadać na dany temat więc jakim niby prawem to robisz? Idąc Twoim tokiem rozumowania każdy (nawet kompletny idiota) który wyda parę złotych i oszukując (znam realia studiów i innych tego typu rzeczy) zdobędzie jakieś tam wykształcenie powinien zarabiać kupę kasy pomimo że po tych naukach jest laikiem i i nie ma pojęcia co robi... Znam wiele osób po studiach które nawet nie potrafią zrobić kawy... A wracając do tematu artykułu. Czytanie ze zrozumieniem które wałkujemy na lekcjach języka polskiego od dziecka się kłania. Obsługa w szkole nie zarabia nawet najniższej krajowej pomimo wieloletniego stażu pracy. Proszę więc milczeć i zachować swoje zdanie dla siebie dopóki nie wtajemniczy sie Pan/Pani w temat.
Teraz dla Pana/Pani Partyzant.
Pracownicy szkoły w większości też mają przepracowane ponad 20 lat pracy i o to właśnie chodzi. Państwo zwiększa płace minimalną ale szkoła to obchodzi właśnie w ten sposób że stawki minimalne mają doliczany bonus z racji długiego stażu pracy przez co wynagrodzenie nie sięga nawet tego minimalnego. Aktualnie lepiej zatrudnić się w szkole w Łapszach Niżnych jako nowy pracownik bo wtedy dostanie się tą najniższą krajową. O to w tym wszystkim chodzi. Pomimo trudu i racji wieloletniego stażu pracownicy są olewani i pracują za stawki które są po prostu śmieszne.
Dziękuję i pozdrawiam....
D
abc19.10.2019, 22:43
poczekaj PIS podnosi najniższą - to eis załapiesz.
oj dostaniemy wszyscy w kość, jeszcze chwila.
Ekonomiczny brutal19.10.2019, 21:04
A ile chciałbyś dostawać za taka robotę? Nie wymaga praktycznie żadnych kwalifikacji, wiec idealnie wpisuje się w definicje zawodu z wynagrodzeniem na poziomie minimalnej krajowej.
Partyzant19.10.2019, 19:11
Niech mnie nie wk....ja!!!Robię fizycznie w panstwówce w największe upały i największe mrozy i opady,zbieram padlinę na drogach,przy koszeniu trawników wszystkie odchody psie mam w oczach ustach uszach, za 12,50zl/h.W komunalce w jednym z rejonów powiatu.I mogę zapomnieć o jakiej kolejek podwyżce po 20 latach pracy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl