27.10.2019, 20:53 | czytano: 4857

Ocalić od zapomnienia. Zobacz efekty pracy konserwatorskiej przy zniszczonych nagrobkach (zdjęcia)

zdj. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
NOWY TARG. W tym roku Kwesta Nowotarska przy cmentarzu komunalnym zorganizowana będzie po raz dwudziesty. Zebrane do skrzynek datki przeznaczane są na renowację zabytkowych, zaniedbanych nagrobków. W ten sposób odrestaurowanych już zostało 71 obiektów za blisko 400 tysięcy zł.
- Przez blisko dwie dekady zebrano dokładnie 397 tys 652 zł. W kwestowanie zaangażowało się około 2 tysięcy osób, rozdano około 51 tysięcy pudełek zapałek - podsumowuje w imieniu organizatorów Jakub Swalarz.
Ze środków zebranych w ubiegłym roku konserwacji i odbudowie poddano cztery grobowce i nagrobki. To miejsca pochówku Teodora Wasylkowskiego, Karoliny z Neuserów Dudzińskiej, Marii Chlebowskiej i nieznanej osoby. Z pozostałych środków rozpoczęto prace przy jeszcze jednym grobie. Zostaną one ukończone dzięki efektom tegorocznej zbiórki.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i władze Miasta jako organizatorzy XX Kwesty Nowotarskiej liczą, że osoby odwiedzające 1 listopada nowotarski cmentarz (stary) będą jak zawsze hojne.

Dodatkowo, tym roku 1 listopada na terenie cmentarzy w całej Polsce - także na terenie cmentarza komunalnego w Zakopanem - odbędzie się kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych, organizowana przez Fundację Niezłomni. Kwestować na tym cmentarzu będą dzieci i wnuki Żołnierzy Wyklętych.


s/ zdj. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
zobacz także
komentarze
Burok30.10.2019, 16:06
Jak to bezimiennej osoby . Skoro zarząd cmentarza nie likwiduje grbu to znaczy że jest opłacony i w księgach stoi czyj . A może się mylę
Zobacz pełną wersję podhale24.pl