05.11.2019, 19:33 | czytano: 5334

Radni nie zgodzili się na drastyczną podwyżkę opłat za śmieci

Wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz zaproponował, aby cena za wywóz segregowanych śmieci wynosiła 17 zł za osobę miesięcznie. Radni nie zgodzili się jednak na taką podwyżkę i finalnie zatwierdzili stawkę 13 zł.
Do tej pory mieszkaniec tej gminy płacił 9 zł miesięcznie za odpady zbierane w sposób selektywny, a 18 zł za niesegregowane śmieci. Wzrost cen związany jest z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy nie pozwalają mieszkańcom na deklarację, że śmieci nie będą segregowane. Wszyscy muszą je segregować, w przeciwnym razie grożą za to opłaty sankcyjne. W gminie Łapsze Niżne zaproponowano, aby była to czterokrotność opłaty podstawowej.
Koszt wywozu śmieci rośnie w wielu gminach. Podyktowane jest to koniecznością pokrycia kosztów funkcjonowania systemu śmieciowego.

Łapszańscy radni nie zgodzili się na podwyżkę zaproponowaną przez wójta – 17 złotych, które zostało zaproponowane. - To stawka, która zamyka nam system śmieciowy i nie dopłacamy wtedy nic – stwierdził na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. – Obniżenie stawki z 17 zł do 13 zł, oznacza rezygnację z pewnej puli inwestycyjnej – podsumował, wyjaśniając, że gmina będzie musiała pokryć różnicę z własnego budżetu, co oznacza, że być może będzie też musiała zrezygnować z niektórych inwestycji, na które zabraknie pieniędzy.

ao/
zobacz także
komentarze
antyPO08.11.2019, 10:33
Powiem tak, krew mnie zalewa jak słyszę narzekania na obecnego Wójta w Łapszach....... Mówię, były wybory wybraliście Jamroza, 70% głosów dostał!!! No tak, bo Dziuban był dobry gospodorz, ale arogancki do ludzi..... to macie miłego i fajnego teraz, ale za to z gospodarnością na bakier.

PS: Mo... w kubeł i czekać do następnych wyborów!! Jak wybraliście Kubę, to teraz musicie Go zdzierżyć, a jak się Wam nie podoba to mu zróbcie referendum...... Eee gdzie tam, Śpisocy to ino mocni w gymbie!
a co07.11.2019, 11:11
spisok...powiem to jeszcze raz ja wam Wójta nie wybrałem!!! Do kiedy to tak będzie trwać????? odpowiedz prosta do końca kadencji jeśli Gmina nie padnie do tego czasu czy odpowiedz jest jasna? Stańczyk oczywiście że Gmina jest szczęśliwa tylko pytanie jak długo ??? Druga sprawa to czy Radni są w stanie myśleć logicznie no i.... rzecz jasna samodzielnie??????? i to budzi moje największe obawy i jak sądzę nie tylko moje.........
pispełojednozło07.11.2019, 09:35
hahah a co maja bezradni do podwyzek? :D kupujemy zlom od usa za grube muiiardy, splacamy dlugi zaciagniete przez okragly stol od 89roku do unii evropejskiej, pincet plus i inne wiec obywatel bedzie splacac:)
do kiedy to tak będzie trwać06.11.2019, 21:11
jak to ładnie ubrano w słowa - tyle niby kosztuje system śmieciowy. No szkoda tylko ze ta wojcina nie pyta jak zatrudnia kolejnych kolesi że czy to potrzeba, czy nagrody dla nich trzeba itp.
Nie ma jak tak - ludzie się zlożą na jego durne pomysły
Temat06.11.2019, 14:20
Tylko czy te pieniadze ida na ?śmieci? ?????? Pierw ida na podwyżkę dla wójta , dyrektora , pani sekretarki szparki a to co zostanie na roboli , zupełna reszta na cel, I tak w kółko , zawsze będzie za mało
Kaś06.11.2019, 13:46
Przepisy mówią, że system gospodarowania odpadami zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gmin opłat na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów jego funkcjonowania.Jednostka nie może "dopłacać " do systemu z innych środków. RIO im to zausterkuje i bedą mieć problem upsss...
spisok06.11.2019, 10:29
Nie było to jak w gminie rządził wójt Paweł Dziuban .Wszystko miało i ręce i nogi , a dziś jeden wielki ***żaj .
Kłopotek06.11.2019, 08:59
stańczak:
Skąd może Gmina brać pieniądze??? Co za głupie pytanie.....no jak skąd, od Swoich mieszkańców. Podatek od nieruchomości, podatek dochodowy itp. No to jak skąd? Problem jest gdzie indziej i na to Wójt zwraca uwagę, że oświata to zadanie Państwa, a gmina musi dokładać do tego biznesu "swoją" kasę, bo rząd nie daje tyle ile oświata kosztuje.
M. M.05.11.2019, 21:23
Nie zgodzili się? A co mają powiedzieć Ci co płacą 25zl na osobę!
jasieklapsukę05.11.2019, 21:05
W Nowym Targu się zgodzą dwanaście rączek przeciwko 32 tys nowotarżan
stańczyk05.11.2019, 20:03
hehehe, szczęśliwa Gmina Łapsze Niżne, że niby będzie musiała tylko zrezygnować z niektórych inwestycji, a skąd bierzecie kasę żeby się finansować? takie gminy żyją na koszt innych, pytanie jak długo, błogo się muszą czuć radni, ale ta błogość długo nie potrwa bo kraj nie będzie mógł już dłużej finansować takich tworów
Zobacz pełną wersję podhale24.pl