19.11.2019, 17:50 | czytano: 3537

"Może należałoby ograniczyć inwestycje, zamiast podnosić mieszkańcom podatki?"

Podatki od nieruchomości w gminie Czorsztyn pójdą w górę, ale część radnych twierdzi, że podwyżka uderzy bezpośrednio w mieszkańców, którzy już płacą większe rachunki.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn radni debatowali nad wysokością stawek podatku od nieruchomości, którą zaproponował wójt Tadeusz Wach. Ostatnie takie zmiany wprowadzone zostały w 2017 roku i obowiązywały przez dwa lata.
Mieszkańcy za podatek od gruntów płacą teraz 0,91 zł, jednak cena wzrośnie do 0,95 zł. Z kolei Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica za grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi będzie płacił 4,80 zł, stara stawka to 4,63 zł. Nowa stawka podatku od budynków mieszkalnych za m² wynosić będzie 0,81 zł, dotychczas obowiązywała cena 0,77 zł.

Nowe ceny są zgodne z maksymalnymi stawkami, które zaproponowało Ministerstwo Finansów. – W każdym przypadku mamy górne granice, oprócz jednego przypadku, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej – zauważył radny Krzysztof Szczurek. – Weźmy pod uwagę, że na początku roku będzie podwyżka ścieków, śmieci i wody. Wszystko to uderza w normalnych obywateli – kontynuował.

Wójt odpowiedział, że pieniądze są potrzebne na wkład własny do projektów. Pieniądze z budżetu gminnego pozwolą na uniknięcie kredytów. – Gmina nie prowadzi działalności gospodarczej. Funkcjonuje dzięki podatkom. Nie można planować nowych inwestycji i jednocześnie iść w kierunku obniżenia podatków – skwitował Tadeusz Wach.
Radny stwierdził, że wszystko drożeje. Podniesione podatki uderzą w mieszkańców. – Może należałoby ograniczyć inwestycje? – zaproponował.

W odpowiedzi usłyszał, że będzie to podwójna strata. Jeżeli podatki nie wzrosną, gmina pozbawi się większych dochodów, a z drugiej strony subwencja wyrównawcza będzie niższa, a to nie jest stanowisko dobrego gospodarza, który dba gminę.
Ostatecznie uchwałę zaopiniowano pozytywnie. Do tej pory podatki zasilały budżet gminny o prawie 4 mln zł. Dzięki podwyżce wpłynie dodatkowe 120 tys. zł.

ao/
zobacz także
komentarze
jola21.11.2019, 21:00
proponuje asfalt na pieknej
Jasiu20.11.2019, 22:56
Wszystkie podatki maksymalnie w górę, oprócz podatku od działalności gospodarczej. No ale jak samemu sobie podnosić na maksa?
Przecież uchwały przygotowuje się pod siebie, a służalczy radni i tak zaklepią.
Piękny20.11.2019, 22:43
zamiast podnosić podatki należy zrezygnować z budowy oświetlenia ulicy Pięknej, gdzie jest tylko domek Pana Wójta i już mamy zaoszczędzone ponad 150 tyś. złotych
Mln19.11.2019, 20:31
Co to za głupoty opowiada wójt - pozwolą na uniknięcie kredytów.
Przecież na tej sesji postanowiono zaciągnąć 2mln a poprzednio 6mln. Czyli razem zaciągnięte 8 mln.
Mariusz19.11.2019, 20:25
Mam własną studnie głębinową, nie jestem do żadnego "szlaku wodnego " przyłączony. Żadnej dotacji podczas kopania studni nie było koszt bagatela 15 tys. a dzisiaj dostałem rachunki za wodę uwaga: 280 zł... Bo PPK w Nowym Targu doi naszą gminę jak może. To jest cyrk na kółkach rozumiem, że ścieki itd. ale przecież z tych 15m3 wody jakie zużyłem nie wszystko poszło jako ścieki. Przecież ta woda idzie na podlewanie kwiatów, trawnika czy do gotowania. Nie mam żadnego lewego kranu do upustu wody... a licznik mam przy głównym zaworze.
miesz.19.11.2019, 19:35
stylchyn. jak tam by były "normalne" budynki związane wyglądem z naszym terenem to żadnych blokad by nie było. Bloki i "tasiemce" na długość całej działki to NIE w tym tzn. naszym terenie.
Tyle w temacie.
Stylchyn19.11.2019, 18:33
Wójt jest "dobrym gospodarzem" tam gdzie ma interes. Na przykład na Stylchynie w Kluszkowcach zablokował za nasze pieniądze (zmiana planu) inwestycje, która dałaby dużo miejsc pracy i podatki do gminy tylko dlatego że miała powstać przed jego domkiem rekreacyjnym i kolejnymi 3 dla których stara się obecnie o pozwolenie na budowę u starosty.
Karol i Na19.11.2019, 18:30
Te 120 tys. zł to pewnie wystarczy na inwestycje na ul. Pięknej w Kluszkowcach
Zobacz pełną wersję podhale24.pl