22.11.2019, 12:00 | czytano: 6731

Brak porozumienia ws. przenosin lodziarni

Arch. Podhale24.pl
Lodziarnia na Rynku w Krościenku musi być przeniesiona w inne miejsce z powodu rewitalizacji budynku ratusza. Wójt zaproponował właścicielom najem innego lokalu, ale ci nie chcą się zgodzić.
Projekt rewitalizacji zakłada remont XIX-wiecznego ratusza, który znajduję się na rynku. Jest to jednocześnie budynek, w którym znajduje się urząd gminy. Tam z kolei mieści się lokal, wynajmowany pod lodziarnię, która musi zostać zamknięta z powodu przewidzianych prac budowlanych.
Do rady gminy wpłynęły dwa pisma od właścicieli z prośbą o wznowienie negocjacji w celu ugodowego załatwienia sprawy. Odbyło się kilka spotkań, ale nie przyniosły one rezultatu. Na ostatniej sesji Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem, wójt Jan Dyda stwierdził jednoznacznie, że temat najmu jest bardzo ważny i stanowiska w tej sprawie nie zmieni. – Trzeba podejmować decyzje, które przyniosą efekt w postaci rewitalizacji, a ona musi dojść do skutku, to nie podlega dyskusji – rozpoczął wójt.

Dodał, że dzierżawiony lokal nie będzie miał prawa istnienia w takiej formie. –Przedstawiliśmy propozycje zastępczych lokali w tzw. sukiennicach i również lokal, gdzie obecnie znajduje się bank. Państwo nie zgodzili się. Doszło do kolejnych spotkań, gdzie przedstawialiśmy dalsze propozycje – kontynuował.

Jednak właściciele nie przystali na warunki wójta i postawili swoje, czyli bezprzetargową sprzedaż lokalu na ul. Jagiellońskiej, który obecnie dzierżawią. Również zgodzą się na wynajem pomieszczenia obok banku, ale za połowę proponowanej stawki. Wójt stwierdził jednak, że ugoda w takiej formie jest nie do przyjęcia, bo sprzedaż tego lokalu „nie ma zasadności racjonalnej i finansowej”, a poza tym nie można zrobić tego w formie bezprzetargowej.

W konsekwencji właścicielom lodziarni wypowiedziano umowę najmu. – Nie może tak być, że będziemy szantażowani. My nie jesteśmy przeciwko ludziom, którzy prowadzą własną działalność. Z pełnym szacunkiem do pana (...), ponad 90-letniego człowieka, który całe życie poświęcił dla biznesu. Trzeba jednak rozmawiać, iść na kompromisy, tym bardziej, że to, co chcemy robić, przyniesie korzyść dla wszystkich mieszkańców, również dla tych, którzy prowadzą jakąś działalność na rynku. Żadnej krzywdy nie chcemy nikomu zrobić – wytłumaczył Jan Dyda.
Na koniec dodał, że gmina przygotowała dwa lokale, ale spotkała się z niechęcią do rozmów. Sprawą zajmie się mecenas. – Prace nie mogą być wstrzymane. Mówimy tutaj o 8 mln zł. Jeżeli byłyby jakieś blokady, ktoś będzie musiał to pokryć – skwitował.

ao/
Może Cię zainteresować
komentarze
REAL22.11.2019, 15:14
Wójt to niech się nie zasłania tym, że chce remontować budynek UG dla dobra mieszkańców (na siłę). Ten ignorant nie ma bladego pojęcia co można zrobić dla dobra mieszkańców. Od następnego roku ceny energii elektrycznej poszybują do góry. Gdzie jest program dofinansowania do fotowoltaiki, który parę lat temu wójt miał wprowadzić. Trzeba mieć jakieś priorytety zgodne z oczekiwaniami mieszkańców, aby w gminie żyło się lepiej, ale nie urzędnikom, tylko mieszkańcom. Za taką kasę można by było zbudować farmę zielonej energii, a dzięki temu ograniczyć wydatki na energię i przy okazji zmniejszyć smog, lub np. wybudować basen, lub zainwestować w drogi. Większość sąsiednich gmin weszła w fotowoltaikę, ale wójt Krościenka śpi i śni o pięknym pałacu dla siebie i urzędników. Ciekawe, jak mieszkańcy będą mu dziękować za wprowadzenie strefy płatnego parkowania. Jak na razie widać, że tylko pan Przewodniczący Rady i kilku inteligentnych Radnych kontrolują zasadność wydawania pieniędzy, aby nie przepłacać z gminnej kasy (przykład PPK)
zuzka22.11.2019, 12:36
Ja lodziki to tylko w rynku
Obiektywny22.11.2019, 12:30
Drogie i na tle konkurencji mało smaczne.
Mieszkaniec22.11.2019, 12:14
A ciekawe na co komu remont tego budynku w rynku.... trzeba było przenieść gminę do dawnego gimnazjum na Tylce, teraz budynek stoi pusty, bo nie ma tam tylu uczniów, a pieniądze które pójdą w remont zainwestować w coś bardziej przydatnego dla mieszkańców gminy.
BRAWO DLA PANA WÓJTA ZA JEGO POMYSŁOWOŚĆ!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl