29.11.2019, 12:48 | czytano: 3445

Abp Marek Jędraszewski na adwent: "Nauka Chrystusa zawiera w sobie "nie" wobec ideologii gender i LGBT"

Arch. Podhale24.pl
- Dzisiaj musimy za wszelką cenę trwać przy nauce Chrystusa, zdając sobie sprawę z tego, że zawiera ona w sobie jednoznaczne „nie” wobec lansowanych przez niektóre środowiska ateistycznych ideologii gender i LGBT - pisze do wiernych Archidiecezji Krakowskiej w liście na adwent abp Marek Jędraszewski.
Abp Marek Jędraszewski w tegorocznym liście pasterskim na adwent zwraca uwagę, że Boże Narodzenie, do którego ten okres liturgiczny przygotowuje wiernych, stanowi „pełnię czasu” (por. Ga 4, 4-5). Fundamentalną treścią tego wydarzenia jest nieskończona miłość Boga do wszystkich ludzi. Bóg Ojciec dał nam swego Syna jako dar. Z kolei Syn Boży niejako przedłużył ten dar Ojca, przez swoje śmierć i zmartwychwstanie.
Arcybiskup zaznacza, że podobnie, jak bywa w odniesieniu do każdego daru, który może zostać przyjęty lub odrzucony, tak też jest i z darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. - Tylko ci ludzie nie zginą i tylko ci będą mieli życie wieczne, którzy ten Boży dar przyjmą w duchu wiary – to znaczy uwierzą w Jezusa Chrystusa Syna Bożego i staną się Jego prawdziwymi uczniami. Tak wiele więc zależy od nas – od naszej otwartości na Bożą miłość w odniesieniu do każdej i każdego z nas! Tak wiele zależy od przyjęcia Bożego daru – Jezusa Chrystusa – i dziękowania Bogu za to, że On „nas do końca umiłował” – podkreśla metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski dodaje, że święta Bożego Narodzenia są czasem dziękowania i wysławiania Boga za wielkie dzieło Jego miłości do człowieka, a adwent czasem przygotowania do dobrego przeżycia tego dziękczynienia. – Adwent – czas modlitwy, czas oczyszczania serc w sakramencie pokuty, czas dobroci okazywanej innym, zwłaszcza bardziej od nas potrzebującym ludziom. Prawdziwie błogosławiony czas! – pisze metropolita krakowski.

Charakterystyczna dla adwentu postawa czuwania i gotowości – jak zaznacza abp Jędraszewski – polega przede wszystkim na nieustannym wsłuchiwaniu się w głos Chrystusa i trwaniu przy prawdzie, którą On sam nam objawił odnośnie do nas jako ludzi.

Odwołując się do słów św. Jan Paweł II z Placu Zwycięstwa w Warszawie z 2 czerwca 1979 roku, o tym, że „człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”, abp Jędraszewski podkreśla, że Chrystus jest podstawowym kluczem dla człowieka, aby mógł on zrozumieć siebie samego. - Jedynie bowiem w świetle Chrystusowej Ewangelii każdy człowiek może pojąć swoje powołanie i swoją osobową godność. To Chrystusowa Ewangelia rzuca też fundamentalne światło na to, kim jest człowiek jako kobieta i mężczyzna, a także: jak powinny kształtować się relacje małżeńskie i rodzinne, i w oparciu o jakie wartości należy budować nasze życie społeczne i narodowe – pisze w liście na adwent metropolita krakowski.

Arcybiskup zauważa, że czterdzieści lat temu słowa Jana Pawła II wzywały Polaków do jednoznacznego sprzeciwu wobec materialistycznej i ateistycznej wizji człowieka, którą głosiła obowiązująca wówczas totalitarna ideologia marksistowska. - Dzisiaj musimy za wszelką cenę trwać przy nauce Chrystusa, zdając sobie sprawę z tego, że zawiera ona w sobie jednoznaczne „nie” wobec lansowanych przez niektóre środowiska ateistycznych ideologii gender i LGBT – podkreśla abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski zaznacza, że jeśli chcemy ocalić prawdę o sobie jako o istotach stworzonych na obraz i podobieństwo Boga i odrodzonych do godności dzieci Bożych dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, musimy przyjąć sposób myślenia o człowieku i o jego powołaniu do życia wiecznego, który jest zawarty w Jego Ewangelii. - Jednocześnie zaś w tym Chrystusowym sposobie myślenia o człowieku musimy być do końca jednoznaczni i konsekwentni, w myśl Jego słów: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37) – dodaje abp Jędraszewski.

List kończy się pasterskim błogosławieństwem abp. Marka Jędraszewskiego na „adwentowy czas czuwania i gotowości – czas pełnego radosnej wiary głoszenia Chrystusowej prawdy o człowieku”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Ka30.11.2019, 23:16
Ciągle o jednym i tym samym...jakby nie było innych tematów...to jakaś obsesja
wierna30.11.2019, 15:09
ciekawe co na to papież Franciszek.......
maturzystka29.11.2019, 22:15
Znam rodzinę kościółkową i silnie wierzącą, ale jeszcze nie wiedzą, że wnusia "robi za faceta". Nie wie ani babcia, ani mamusia ani tatuś. Te dwie Panie zamiast się interesować dzieckiem siedzą bez przerwy w kościele. Babcia wszystkie pielgrzymki za JP II zaliczyła w Polsce. Ciekawe jakie będzie rozczarowanie.
Paweł29.11.2019, 22:11
To jest właśnie ta mowa nienawiści o której mówił niedawno papież Franciszek. Przykro mi że przykazanie miłości jest ignorowane przez większość katolików.
wieśniak29.11.2019, 22:00
A ja uważam to całe lgbt za zarazę i koniec
Wojtek29.11.2019, 21:11
czytałem SODOME książka napisana przez dziennikarza geja który przez 4 lata mieszkał w Watykanie i sypiał z kardynałami, biskupami, księżmi gejami, według niego 80% kleru to homoseksualiści, skala tego zjawiska poraża autor rozszerzył swoje dziennikarskie śledztwo 37 krajów w tym Polskę gdzie również wskazuje na osoby homoseksualne na wysokich stanowiskach w kk
ścierwojad29.11.2019, 21:08
Ci cali LGBT to całe 2% społeczeństwa, a ten w koło Macieju nawija jakby za każdym rogiem czaił się jakiś tęczowy gość w latexie, eh...
Rozwiedziony kawaler29.11.2019, 19:47
i bardzo dobrze ...ja tak też uważam - mam do tego prawo, staram się szanować wszystkich ludzi, ale moim zdaniem gender i LGBT nie jest ani normalne ani naturalne - jeszcze raz powtarzam mam prawo tak twierdzić i nikogo tu nie obrażam! i nie piszcie w komentarzach że jestem faszystą czy nawiedzonym katolikiem (prywatnie jestem ateistą)
Pozdrawiam wszystkich - tych hetero i homo itd.
Szanujmy się !!!!!!!
Wierzący w Chrystusa.29.11.2019, 19:23
Takich nam trzeba Biskupów.
Szczęść Boże.
woda kwiatowa29.11.2019, 18:49
Widać i słychać, że Abp Marek jest nawiedzony i ma jakiś dar, ale nie od Boga.
fan TVP29.11.2019, 17:04
Już dawno przestałem zaglądać do kpścioła i wierzyć w Boga. Świadectwo na to dał mi papież jp2
katolik29.11.2019, 16:04
Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem a bliźniego swego jak siebie samego.
MiKi29.11.2019, 15:33
Po co tu publikować tę ideologiczną propagandę ?
karolina29.11.2019, 15:24
Brawo!!! Piękne słowa. Jeden z bardziej odważnych w dzisiejszym kościele, dobrze, że są jeszcze tacy duchowni bo czasami ręcę opadają wierzącemu człowiekowi,..Ja osobiście dziękuję, że jest taki biskup. W takich osobach jeszcze nadzieja!!!! Brawo za odwagę, kościół zawsze był konserwatywny i taki powinien pozostać.
z Harendy29.11.2019, 15:21
Co za wstretne wpisy.Widac ile zamieszania zrobilo LGBT w mozgach.Ideologia ta nowa forma komunizmu.Dlatego lewacy tak popieraja.Ja brzydze sie takimi odmiencami. Zwolennikow tej ideologii nie szukajcie wsrod ksiezy tylko,a moze wsod nauczycieli,lekarzy,policjantow itp
qwerty29.11.2019, 14:44
Biskupi - ludzie wiedzący wszystko. Od zachowania, przez życie w związku po wychowywanie dzieci.
Można by poematy napisać o tym jak kierujący kościołem są hipokrytami. Jeszcze to kilka lat potrwa i w swoich kościołach będą garstką osób kierować - reszta mądrzejszych wybierze własną drogę. Można wierzyć w Boga nie będąc uwiązany jarzmem kościoła. Można i też w Boga nie wierzyć, każdy ma prawo wyboru. Tak samo z orientacją. Można być hetero i można być homo - każdy ma własny wybór. I to się batmanom nie podoba - że ludzie mogą wybierać. Wg. nich ludzie mają być nakierowani, sterowani a nie mają prawa wybierać.
ksionc29.11.2019, 14:42
LGBT to on ma wśród księży. Polecam książkę SODOMA.
Piekna mloda29.11.2019, 14:17
Biskupie kochany ja wiem jak mam zyc,ty sobie pilnuj swoich owieczek w kosciele.A ferment to siej w Toruniu...
Jan Tek29.11.2019, 14:11
Mocne słowa jak na obrońce pedofilii i biskupa molestującego podwładnych. Ten pan nie ma moralnego prawa krytykować kogokolwiek i wypowiadać się na temat, które sam ignoruje. Sprzedał się władzy też już dawno. Ale wiadomo, łatwo znaleźć wymyślonego przeciwnika i z nim walczyć.
nie dla kosciola29.11.2019, 14:10
Nie ma Boga,sprawiedłiwosci,sa za to niedzielne msze.
Ja tylko przejazdem29.11.2019, 14:06
Chętnie przeczytam, w który miejscu swojego nauczania Jezus potępiał gejów czy lesbijki. Bo wygląda na to, że moje Ewangelie spisane przez Marka, Mateusza, Łukasza i Jana są mocno wybrakowane - nigdzie Pan Jezus nie miota takich radykalnych tez jak Jędraszewski, ale możliwe, że arcybiskup Jędraszewski ma jakieś lepsze wydanie (nie ocenzurowane przez gejów i lesbijki:):):)
Swoją drogą chyba uwielbia ideologię LGBT i seks, bo o niczym innym mnie potrafi powiedzieć a ni napisać. We wszystkich listach i kazaniach, jest jak gwiazda popu, która napisała jedną piosenkę i zawsze ją śpiewa - tylko ideologia LGBT i seks, seks i ideologia LGBT i jeszcze raz i jeszcze raz. Powinien napisać sobie jakąś nową śpiewkę (i zamiast takich nadętych, lepsze, żeby było tak śmieszne jak jego artykuł o Biustynie i innych żonach Mieszka I, wymyślonych przez dowcipnisia, ale poważnie potraktowanych przez księdza profesora).
...29.11.2019, 13:54
A to ciekawe. Ja poproszę o cytat. Kiedy to nauka Chrystusa sprzeciwia się gender i LGBT? Co w takim razie Jędraszewski odpowie na słowa naszego Papierza Franciszka. Cudownego mądrego człowieka który ma miłość do ludzi w sercu . Mniej więcej padły takie słowa. Kościół powinien przeprosić homoseksualistów .muszę prosić Boga by wybaczył dyskryminowanie i wzbudzanie wrogich postaw wobec innych......I co panie Jędraszewski. Można ? i jeszcze jedno. Co u licha mają do gender i LGBT słowa Wojtyły prawie z przed pół wieku nawiązujące do materialistycznego świata ? Ja rozumiem że można tak mówić żeby nic nie powiedzieć ale żeby pójść aż tak daleko żeby coś takiego opowiadać? Jaki odbiorca każdy widzi aczkolwiek poszanowanie intelektu drugiego nie powinno popadać w niełaskę .. Pycha kroczy przed upadkiem . Szkoda.
wierny, zwykły pył ziemski29.11.2019, 13:17
Przeczytajcie sobie polecam w tegorocznym Adwencie książkę wywiad z Papieżem Franciszkiem pt. "Bóg jest młody" i książkę Kardynała Jałmużnika Papieskiego Konrada Krajewskiego pt. "Zapach Boga". Czy wiecie, że Papież Franciszek całował po nogach przywódców z Sudanu Południowego prosząc aby zapanował w tym kraju pokój? Czy wiecie, że wszystkie dary jakie Papież Franciszek dostał w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 rozdał biednym nie patrząc co w ogóle dostał? Czy wiecie, że Papież wszystkie ofiary pieniężne jakie dostaje Papież przynosi co rano, żeby je rozdawać biednym?
ciekawy29.11.2019, 12:56
"Fundamentalną treścią tego wydarzenia jest nieskończona miłość Boga do wszystkich ludzi." właśnie miłość Boga do wszystkich - zarówno hetero, homo itp. kościół nie powinien nawoływać do nienawiści wobec osób, które utożsamiają się z inną ideologią, gdyż same słowa pisma mówią o bezgranicznej miłości Boga do wszystkich bzwzg. na "nacje".
Zobacz pełną wersję podhale24.pl