03.12.2019, 18:16 | czytano: 5346

Klikuszowa: mieszkańcy coraz usilniej domagają się chodnika przy zakopiance

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy Klikuszowej, mieszkający z okolicy kościoła, chcą przyspieszenia prac nad budową chodnika przy zakopiance. Od kilku lat nie mogą się o niego doprosić, a policja, jak mówią, dodatkowo każe ich za to, że chcą poboczem dojść do własnych domów.
Problem przedstawiła na sesji radna Czesława Fic. Radna przypomniała, że rada sołecka poniosła już koszty przygotowania projektu chodnika, zawarto porozumienie, lata płyną, a chodnika nie ma. - I nie ma widoków na zrobienie tego - mówiła. - Tymczasem mieszkańcy naszej miejscowości są zatrzymywani przez policję poruszając się po poboczu, na którym nie ma chodnika. Są rozżaleni, bo po drugiej stronie jest chodnik, ale nie ma szans przejścia na drugą stronę, bo przejścia dla pieszych są tylko przy "Szewczykówce" i przy cmentarzu. Więc mieszkańcy domów o wyższych numerach znajdujące się vis-à-vis kościoła nie są w stanie przemieścić się na druga stronę, bo chodnik jest zabarierkowany - tłumaczyła. - Mieszkańcy tej części Klikuszowej, po zrobieniu chodnika z barierkami, nie mogą poprawnie poruszać się po wąskim poboczu zakopianki, żeby dojść do domu. To coraz większy problem, bo ludzie będą płacić mandaty, żeby do swojego domu dojść?
Radna zwróciła się do wójta, żeby pomógł rozwiązać problem i zwrócił się w tej sprawie do policji i do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Gmina już ponad 2 lata temu obiecała zająć się problemem, radni przeznaczyli kilkadziesiąt tysięcy złotych na projekt chodnika, który mimo to nie powstał do dzisiaj.

- Podzielam pani opinię, że po to zrobiliśmy projekt i go przekazaliśmy, żeby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do pracy - odpowiedział wójt Jan Smarduch. - Możemy ponowić pismo w tej sprawie do GDDKiA. Rozmawiałem z zastępcą dyrektora i mówił, że jedną stroną już jest chodnik, a teraz realizują tam inwestycje, gdzie jeszcze żadnego chodnika nie ma. Mówił, że w Klikuszowej nie jest tak źle, bo z jednej strony jest chodnik. Mówił, że będzie wszystko robił, żeby nam pomóc, żeby to dofinansowanie w przyszłym roku się pojawiło. Więc będziemy go trzymać za słowo, natomiast swoją droga musimy też na piśmie do niego wystąpić - zapewnił.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kris29.04.2020, 12:42
Proszę, jeszcze uwzględnić fakt, że tym chodnikiem może się poruszać karawan pogrzebowy, o czym zapomnieli projektanci chodnika od strony koscioła.Chodnik ten służyłby nie tylko wsi Klikuszowa, ale całej Parafi.
Klik05.12.2019, 19:15
Wystarczy wyciąć barierki i po problemie.
dodo05.12.2019, 18:33
a ja widze ze tam chodnik jest i to szeroki
edek05.12.2019, 11:02
a co ma gmina do chodnika przy drodze krajowej, wołajcie sobie Posłów których wybraliscie i jak sobie tez wymyslili stacje biegowa wiec czego mało Wam jeszce , a mieszkancu Trute i Lasek im sie nic nie nalezy......
Mieszkaniec05.12.2019, 08:29
Zdaje się że to Obidowa jest ostatnią wsią na Podhalu bez chodnika bo zapomnianą.... A wiejskie władze zafundowały mieszkańcom zwiększony ruch turystyczny. A na pytanie o chodnik tylko się śmieją.
Trucianek04.12.2019, 22:45
A miejsce na chodnik i na poszerzenie jezdni jest i to ile bo fosy w kierunku lasku po prawej stronie maja ok 3 m szerokości..szkoda ze nie raz trzeba uciekać do niej przed pedzacymi samochodami aż strach wysłać dziecko do sklepu po zakupy.
Olatola04.12.2019, 13:40
/.../Co do chodnika w Trutym i Łasku to jest dramat, gdyby jeszcze jakieś pobocze było, ale miejscami to i tego nie ma, jest ciężko. W momencie kiedy zakopianka stoi jest koszmar, samochód za samochodem, OK niech jadą, ale niech pamiętają o tych 50na godzinę. Czasem kolumna aut przejedzie z prędkością 100na godzinę. Naprawdę jest ciezko, latem jeszcze jakoś ale zima jak ledwo droga odśnieżona to strach z wózkiem wyjść, a czasem trzeba czy do sklepu, przedszkola czy dzieci do szkoły. Miejmy nadzieję że nie będzie żadnej katastrofy,bo na nasze władze ciężko czekać. Lepiej napisać projekt na dofinansowanie ścieżki rowerowej niż na chodnik. Ścieżkę rowerową i tak pewno piszczą znowu drogami polnymi i później rowerzyści mają pretensje że rolnik jedzie z gnojem...szkoda słów...
Typ704.12.2019, 12:04
Zwracanie się do Urzędu Gminy to jak wysłanie listu w kosmos. Są, pracują ale kiedy trzeba coś zrobić to bezradnie rozkładają ręce.
Mieszkaniec04.12.2019, 11:53
Mieszkańcy Lasku i Trutego mają dość braku chodników, tylko rządzący mają ich głęboko w d.... Pamiętać będziemy przy następnych wyborach. Droga tutaj to jak autostrada bez poboczy ale kogo to obchodzi. Proszę redaktora o /.../

Proszę się zwrócić bezpośrednio do redakcji. Moderator.
@asd04.12.2019, 11:39
Twój komentarz to strzał w dziesiątkę. Dzięki
asd04.12.2019, 08:40
Przydałby się, ale chodnik łączący Klikuszową z Nowym Targiem ...
MLP04.12.2019, 08:40
Niedługo staruje budowa Zakopianki do Nowego Targu. Po jej ukończeniu, na starej drodze, można wymalować będzie wymalowac więcej przejść dla pieszych, zrobić dodatkowe azyle i ... i po problemie. Cierpliwości.
Partyzant04.12.2019, 08:05
Do szczesliwy mieszkaniec Trutego
Ja znam odp. Na pytanie, kiedy powstanie chodnik. Mianowicie chodnik powstanie zaraz po tym, gdy dojdzie do jakiegoś nieszczęścia i któreś z aut lub ciężarówek potraci dziecko albo inną osobę. Ludzie, jak wogole doszło do tego, że w czasach dotacji unijnych została się ostatnia Wieś na podhalu, gdzie nie ma chodnika? Poprostu źle wybieracie sobie wojtow i sołtysów.
mruwka03.12.2019, 22:51
Podzielam zdanie Pana Wójta, oczywiście w Klikuszowej wcale nie jest tak źle. Żyje się spokojnie, śmieci się segreguje, podatki się płaci, do kościoła chodzi chodnikiem co to powyżej o nim mowa jest, a łapiduchy starają się na czerwonym stać a na zielonym iść, także jest dobrze albowiem chodnik jest z prawej a nie z lewej strony. Zawsze co jest z prawej jest lepsze od tego co z lewej co udowodniły czasy slusznie minione. Nawet ci co to mają serca z prawej strony są lepsi od tych co to mają je po lewej. Pozdrawiam z Klikuszowej ja co to zawsze prawą stroną staram się poruszać !!!
Jasiek03.12.2019, 22:40
Chcieli świateł a zjeżdżają do wsi na wysokości cmentarza na zakręcie ?zakopianki?. Mają chodnik wzdłuż tej drogi a nadal chodzą drugą stroną. Może metro albo tunel ?
Broda03.12.2019, 21:05
W Trutem w czasie zimy i dużych opadów śniegu to jest masakra. Totalna masakra. No ale glosujta dalej na smarducha a będziecie chodzić niedługo kanałami!:)
Szczęśliwy Mieszkaniec Trutego03.12.2019, 20:25
Zarówno w Trutym jak i w Lasku brak chodnika, którego od lat nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. W Trutym juz nawet paliki wytyczyli jak ma lecieć chodnik ale prace wciąż się nie rozpoczęły. A.jaki powód? Oczywiście brak środków finansowych. Jak długo jeszcze dzieci z Trutego będą musiały pokonywać odcinek do szkoły w Lasku droga bez chodnika na której z roku na rok więcej samochodów. A w wakacje czy ferie lub pod koniec weekendu to strach na droge wyjść gdyż auto za autem pędzą omijając zakoopianke.
dd03.12.2019, 19:42
Nie Trute tylko Lasek.
Partyzant03.12.2019, 18:47
Spojrzcie na Wieś Trute, tam nie ma chodnika i żyją. Nie narzekaja. Mimo, że ruch spory, Ciezarowki zrobiły sobie z drogi Trute- Klikuszowa autostradę, dzieci chodzą do szkoły, i mimo to ludzie tam żyją i są szczęśliwi. Jedyna Wieś na Podhalu, gdzie nie ma jeszcze chodnika. Gratuluję władzom zainteresowania.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl