20.12.2019, 12:38 | czytano: 4725

Rabka broni się przed paraliżem. Jest porozumienie z PKP sprawie przejazdów kolejowych

Wygląda na to, że znaleziono rozwiązanie, które sprawi, że miasto nie stanie w korkach, gdy w Rabce-Zdroju pojawią się pociągi. Burmistrz Leszek Świder poinformował, że udało się w tej sprawie porozumieć z PKP.
Spółka kolejowa modernizuje linię kolejową z Nowego Sącza do Chabówki. gdy powstanie linia Podłęże-Piekiełko, to przez Rabkę-Zdrój pociągi będą jeździć do Zakopanego. Władze miasta obawiają się, że sparaliżuje to ruch samochodowy w mieście, bo w centrum miasta znajdują się aż trzy przejazdy kolejowe zlokalizowane przy trzech kluczowych skrzyżowaniach. Przy wzmożonym ruchu pociągów miasto stanie w korkach.
Rozmowy z udziałem przedstawicieli miasta, powiatu i PKP przyniosły propozycję rozwiązania problemu. Jak informuje burmistrz Leszek Świder, plan zakłada budowę dwóch nowych rond - pierwszego koło Janosika, a drugiego przy wyjeździe z chińskiego marketu (butik Azja). Mniej więcej w połowie drogi między oboma rondami, naprzeciwko dawnej bazy PKS i supermarketu Tani, powstanie wiadukt i przejazd pod torami, a dalej przez pola poprowadzi nowa droga, która będzie wylatywać koło GS-u na ul. Podhalańskiej. To właśnie będzie bezkolizyjny przejazd, który będzie można swobodnie pokonywać samochodem, gdy pozostałe przejazdy kolejowej będą zamknięte na czas przejazdu pociągu. Co ważne, PKP planuje całkowicie zamknąć dla ruchu samochodowego przejazd kolejowy koło Janosika. W tym miejscu ulica Podhalańska będzie zamknięta.

- Będzie dwupoziomowe rozwiązanie kolejowe w Rabce. W tym miesiącu Ministerstwo Infrastruktury umieściło tą inwestycję w planie rozwoju dróg Podtatrza do 2030 roku. Opracowanie dokumentacji rozbudowy skrzyżowania wraz z uzyskaniem zgody na wykonanie robót budowlanych przewidywane jest na rok 2020/2021 i ma być realizowane wspólnie przez PKP PLK SA, Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu i Miasto Rabka Zdrój. Oznacza to, że budowa nowego przejazdu staje się faktem - ogłosił Leszek Świder.

r/
zobacz także
komentarze
AHN22.12.2019, 17:49
@mieszkaniec
Prawdopodobnie  żadne skrzyżowanie, w tym rondo, nie są możliwe przy wiadukcie, ze względu na różnicę poziomów. Torów raczej na pewno nie podniosą, bo to miejsce jest za blisko stacji, więc siłą rzeczy trzeba asfaltem zejść kilka metrów poniżej poziomu obecnej drogi.
mieszkaniec22.12.2019, 10:02
@AHN
Zgadzam się, to rozwiązanie byłoby strasznie skomplikowane, gdyby rondo było przy planowanym wiadukcie to jeszcze jeszcze, ale znając życie pewnie się nie zmieści. Miejmy nadzieję że jeszcze dopracują ten projekt.
AHN21.12.2019, 20:53
@mieszkaniec
Z mapki wynika że jadąc od strony GS będzie trzeba skręcić w prawo, przejechać pod wiaduktem, zawrócić na rondzie koło chinola, i dopero na rondzie koło Janosika będzie można wrócić na Podhalańską. Trochę do bani, biorąc pod uwagę że nie będzie przejazdu starą Podhalańską nawet jak nic nie jedzie.
mieszkaniec21.12.2019, 11:31
do j23: ta linia kolejowa to szansa dla Rabki, trzeba być ograniczonym żeby tego nie rozumieć.
Nie rozumiem tylko sensu ronda przy chińskim markecie, przecież droga za torami jest tam bardzo wąska i ze względu na zabudowania będzie ciężko ją poszerzyć.
Maria G.21.12.2019, 11:24
Pożyjemy zobaczymy. Na razie to jakaś koncepcja. Do zrobienia jeszcze daleka droga. Panie burmistrzu miał Pan już kilka spektakularnych pomysłów które skończyły się na mglistych wizjach. Jak będzie tym razem?
j2320.12.2019, 18:32
do burmistrza rabki jeśli nie pozbędzie się pan podegrodzia to podegrodzie powie trzeba wybudować dworzec centralny w rabce to się wybuduje podegrodzie wykończy to miasto
nowotarżanin- NIE dla Grzegorza Watychy20.12.2019, 18:11
i tu widać jakiego burmistrza niektórzy wybierają i popierają w Nowym Targu! Owoce jego kilkuletniej zarządzania Miastem to największy w Polsce dnia trujący mieszkańców i paraliż komunikacyjny wg p. Watych nie da się nic zrobić z przejazdem kolejowym na ul. Ludzmierskiej ... Burmistrz Rabki działa niedługo ale skutecznie.
vicek20.12.2019, 15:41
@Nowotarżanin
Tak głosowaliście,teraz nie pora narzekać...
piotrek20.12.2019, 15:39
i napewno wykona tą inwestycję jakaś firma z Podegrodzia ?
Nowotarżanin20.12.2019, 13:35
Panie Burmistrzu Rabki Zdroju Leszku Świder bardzo proszę o obronę przed paraliżem ulicy ludźmierskiej w Nowym Targu Co powoduje też paraliż komunikacyjny części miasta Nowego Targu. Proszę Pana o to bo nasz nowotarski Burmistrz nie potrafi tej sprawy załatwić, albo też nie chcę.
hop siup20.12.2019, 13:34
W Nowym Targu co? Jak zwykle tylko wstążki, imprezki, bale i MOK. Reszta może się bujać
mieszkaniec20.12.2019, 13:31
Nowy Targ odczuje juz korki od poniedzialku!!!!
Loko20.12.2019, 13:19
A Nowy Targ spi czy tez naciska na PKP? Zeby nie bylo ze sie obudza jak Ludzmierska bedzie zamykana co 10 minut na minimum 5.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl