23.12.2019, 12:10 | czytano: 3378

Papież - patronem powiatu. Radni jednomyślni

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Radni jednogłośnie przyjęci rezolucję w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.
W 2020 roku minie setna rocznica urodzin Karola Wojtyły/ Jana Pawła II. Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, zorganizowanej z okazji jubileuszu samorządu - podjęto uchwałę o wystąpienie do metropolity krakowskiego o zgodę na to, by powiat mógł mieć ustanowionego patrona - Jana Pawła II. - W tym tygodniu wpłynęło do nas pismo, że arcybiskup Marek Jędraszewski przyjął prośbę i będzie działał dalej, by mogła ona być spełniona, a na to zgodę dać musi Stolica Apostolska - mówił w Radiu Alex starosta tatrzański Piotr Bąk.
Do tej uchwały Rady Powiatu dołączają się wszystkie gminy, podejmując uchwały czy rezolucje, które przesłane zostaną do powiatu i kurii.

Dziś radni miasta Zakopane podjęli taką rezolucję - jednogłośnie.

Oto jej treść:
"Rezolucja Rady Miasta Zakopane uchwalona na XV Sesji Rady Miasta Zakopane w sprawie: ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Radni Miasta Zakopane uznają za niezbędne wyrazić swoje stanowisko związane z podjęciem działań w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Uzasadnienie

Historyczny rozwój ziem należących do Powiatu Tatrzańskiego jest nierozerwalnie związany z wiarą katolicką, która dla górali zawsze stanowiła najwyższą wartość. Rozwój kultu Matki Bożej Jaworzyńskiej, działalność św. brata Alberta Chmielowskiego, powstanie zakopiańskich sanktuariów MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, MB Fatimskiej na Krzeptówkach i Najświętszej Rodziny na Krupówkach, wreszcie wzniesienie u progu Giewontu metalowego krzyża – daru wotywnego za 1900 lata obecności Chrystusa wśród ludzi. Wszystkie te wydarzenia kształtowały historię skalnego Podhala umacniając wiarę jego mieszkańców. Ich zwieńczeniem stała się wizyta Ojca św. Jana Pawła II w Zakopanem w czerwcu 1997 r., która jednocześnie pozwoliła na położenie duchowego fundamentu dla formującej się idei powstania Powiatu Tatrzańskiego, a także na wyznaczenie kierunków jego rozwoju.

Wkrótce po niej został utworzony Powiat Tatrzański, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Radni Miasta Zakopane podzielają stanowisko, iż zgodnie z wielowiekową tradycją chrześcijańską wspólnota samorządowa powiatu powinna posiadać świętego Patrona, którego osoba powinna być żywym przypomnieniem wyznawanych przez jego mieszkańców wartości.
Bez wątpienia takim patronem jest św. Jan Paweł II, w którego biografii wielokrotnie pojawiały się Podhale, Tatry i Zakopane. Momentem szczególnym był pamiętny Hołd Górali Polskich złożony Ojcu Świętemu 6 czerwca 1997 r. przez Burmistrza Miasta Zakopane wraz burmistrzami i wójtami gmin Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, Gorców i Beskidów. Wypowiedziane wówczas słowa w dalszym ciągu pozostają dla nas zobowiązaniem przekazywanym kolejnym pokoleniom.

Jan Paweł II wielokrotnie dawał wyraz zaufaniu, jakim obdarzył mieszkańców Podhala, powierzając nam nie tylko opiekę nad krzyżem na Giewoncie, ale również wskazując istotną rolę naszego regionu oraz jego kultury w historii Polski.

Uchwałą Nr X/84/19 z dnia 13 listopada 2019 r. Rada Powiatu Tatrzańskiego postanowiła wystąpić do Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o wszczęcie procedury w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Radni Miasta Zakopane deklarują swoje pełne poparcie dla działań Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Starosty Tatrzańskiego w przedmiotowej sprawie oraz są przekonani, że wkraczający w kolejne lata działalności Powiat Tatrzański, zyska w osobie św. Jana Pawła II przewodnika wspierającego działania naszej wspólnoty samorządowej.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
realista do lol i innych27.12.2019, 13:36
Grzech nie wiedzieć jakiej wagi sprawę nazywasz zwyrodnieniem? Czy wy nie grzeszycie? Nie - bo na lewicy nikt grzechu nie popełnia - taka jest idea lewicy i komunistów. Po II wojnie otrzymaliście przyzwolenie na niemoralne mordowanie Bohaterów. I tak zostało. Nauczyli się niektórzy zabijać i nie przestali. A potem podnieśli zwyrodniałą rękę na księży, na ks. Jerzego Popiełuszkę. Udawali, że uwięzili morderców - zwyrodnialców. Wypuścili i ukryli zwyrodnialca P., który akcją kierował. Dzisiaj kabarety zakładacie i komitety, myślicie że nadal będziecie się śmiać z tego co robicie? Moralność - to zespół przykazań Bożych służących Wam i Nam aby ludzkość mogła przetrwać. Rzecz w tym, że Wy na lewicy widzicie grzechy nasze, a swoich nie, zupełnie nie widzicie. Sądzicie, że Wam wszystko wolno a przepiękne "uzasadnienie" razi i kole w oczy.
do realista27.12.2019, 09:57
Jakie Podhale jest każdy widzi. Nadymać się bez powodu to takie góralskie? Co z tego ze wszyscy w koło się śmieją jak sami zainteresowani udają że powodu do śmiechu nie ma. Zapraszam do zejścia na ziemię.
lol25.12.2019, 09:32
realista - Zagrałbyś u mnie w kabarecie
Do realista24.12.2019, 15:54
Świętość polega na czynieniu dobra a nie ukrywaniu zwyrodleńców
realista24.12.2019, 11:51
Obudzili się zwolennicy dzieł Lenina i Marksa, którzy atakują zaciekle jedynie to co jest święte. Jak szerszeń wbijasz Gg żadło w JPII i w katolickie Podhale i myślisz, że Ci wolno. Jesteście wszyscy w poniższych wywodach lepsi od nas Górali - ale jedynie w cierpkim i nieprawdziwym słowie. Honor nasz nie pozwala nawet z Wami wymieniać poglądów bo godność człowieka jest o wiele większa od słabości - którą w majestacie
wyrażacie czcząc jedynie pogańskiego guru - złotego cielca , który zamieszkał w waszych wnętrzach - bo już serca nie macie.
Brawo Panie Starosto i radni Powiatu Tatrzańskiego. Na Was zawsze
można liczyć.
Gg23.12.2019, 17:23
Czy radni w ogóle nie czytają prasy, nie słuchają czy nie rozumieją, ze JP II nie jest głodny żadnych wyroznien? Wstyd
...23.12.2019, 17:17
Uzasadnienie czy manipulacja? Tak sobie przypominam / czytając historię tych ziem/ te wszystkie bandy które grasowały na początku XIX wieku po Podhalu a Zakopane było wiochą zabitą deskami wiochą gdzie dochodziło do samosądów a złodzieja boso sąsiedzi wieszali na szubienicy. Chyba Wojciech Kossak nam to w wspomnieniach przekazał ??? Jakoś nie widzę powodów żeby mu nie wierzyć. A bliżej dnia dzisiejszego to przypominam że Zakopane jako jedyne w POLSCE nie przyjęło ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ! Radni doskonale wiedzą ze problem jest ,tylko nie wiem co im się wydaje? Może uznali to za tradycję na tych terenach ?? Nie wiem po co im ten patronat i czemu ma posłużyć ale kiepściutko to wybrzmiewa.
JanekPawla23.12.2019, 16:43
Będzie patronem bo lubił góry i już, dziękuję dobranoc xD
Wierny23.12.2019, 12:31
Kwestia czasu jak zostanie jakimś patronem w innym kraju naprzyklad na Dominikanie
Mówiący wszystkim23.12.2019, 12:25
To już przesada
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl