31.12.2019, 08:43 | czytano: 1843

Kościelisko w gronie gmin zabiegających o czyste powietrze

zdj. UMWM
KRAKÓW. Marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz oraz burmistrzowie i wójtowie Gromnika, Kościeliska, Krzeszowic, Myślenic, Stryszowa, Sułkowic i Wielkiej Wsi podpisali list intencyjny o przystąpieniu do projektu LIFE.
Od 2016 roku w 55 gminach Małopolski jest realizowany projekt zintegrowany LIFE pn. "wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze". Program potrwa do końca 2023 roku. Wartość projektu oszacowano na około 17 mln euro (70 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł.
Od stycznia 2020 roku do programu przystąpi siedem nowych gmin: Gromnik, Kościelisko, Krzeszowice, Myślenice, Stryszów, Sułkowice i Wielka Wieś. Łącznie projekt będzie zrzeszał 69 partnerów, w tym 62 małopolskie gminy.

Partnerami projektu LIFE na naszym terenie są już: Gmina Bukowina Tatrzańska, Gmina Łapsze Niżne, Gmina Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Gmina Poronin, Gmina Rabka-Zdrój, Gmina Spytkowice (pow. nowotarski) oraz Zakopane.

W połowie września 2018 roku rząd ogłosił program antysmogowy "Czyste powietrze" o wartości 103 mld zł. Zgodnie z nim można aplikować o dotacje i pożyczki na termomodernizację domu i wymianę pieca grzewczego. - Nie ma podziału całej kwoty na województwa. Obowiązuje zasada: kto szybszy, ten lepszy. Dlatego każde rozszerzenie programu LIFE oznacza więcej przedsięwzięć w Małopolsce, związanych z ochroną powietrza - mówił marszałek Witold Kozłowski.

W mijającym roku w małopolskich gminach w ramach projektu LIFE pracowało 60 ekodoradców, pozyskujących środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizujących mieszkańców do wymiany przestarzałych pieców, termomodernizacji budynków itp. W ciągu 3 lat ekodoradcy zorganizowali blisko 5 tys. spotkań z udziałem ponad 350 tys. mieszkańców i udzielili porad dla ponad 536 tys. osób. Efektem ich pracy jest zawarcie ponad 23 tys. umów na dofinansowanie wymiany starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze. Przeprowadzili 961 wizyt i analiz potrzeb poprawy efektywności energetycznej. 2,8 tys. budynków zostało zbadanych kamerą termowizyjną. Ponadto prowadzą doradztwo dla mieszkańców Małopolski w zakresie najbardziej efektywnych sposobów ograniczenia emisji i źródeł finansowania, w tym zapobieganie ubóstwu energetycznemu. Domeną ekodoradców jest także działalność edukacyjna – dotychczas rozdystrybuowali ponad 837 tys. ulotek i broszur informacyjnych.


- 55 gmin z Małopolski realizujących program LIFE wymieniło dwa razy więcej pieców niż 127 pozostałych gmin z naszego regionu, które nie znalazły się w tym programie. Efekt pracy ekodoradców widać także po liczbie przeszkolonych 500 urzędników - zaznaczył wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Ekodoradcy wraz ze strażami gminnymi skontrolowali także ponad 5600 palenisk. Ponadto wprowadzili prawie 50 tys. budynków do bazy inwentaryzacji ogrzewania. Dodatkowo gromadzone są w niej dane o zainstalowanych w budynkach prywatnych Odnawialnych Źródłach Energii.

- Projekt LIFE został wyróżniony przez Komisję Europejską jako dobra praktyka. Otrzymał pozytywną ocenę Najwyższej Izby Kontroli, a wyniki działań projektu są przede wszystkim dostrzegane w terenie - dodał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Więcej informacji na stronie: www.powietrze.malopolska.pl

UMWM, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Rak31.12.2019, 14:53
100-ki programów antysmogowych, a efekt mierny, no cóż skoro prezydent A. Duda w telewizji mówi że mamy węgla na sto lat, a minister zdrowia dodaje że smog, to problem teoretyczny, więc nie ma się co dziwić że mamy takie powietrze.
Za partią która rządzi Polską, stoi potężne finansowo lobby górniczo-węglowe, i ta partia zwalczy smog ha, ha
Miłek31.12.2019, 09:45
W Gminie Nowy Targ już działa Ekodoradca!!! To poprzednia włądza Po-PSL wprowadziła Ekodoradców, a PiS w 2015 roku obciął dofinansowanie z środków rządowych.....a dzisiaj się chwali tym projektem LIFE.....a w 2015 go atakowali!
Astmatyk31.12.2019, 09:32
Wszystkie samorządy na Podhalu walczą o czyste powietrze, a efektów jakoś nie widać. Na czyste powietrze musimy poczekać do wiosny.
smród we wsi31.12.2019, 08:53
super . a gmina Nowy Targ dalej będzie " śmierdzące powietrze "
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl