31.12.2019, 13:14 | czytano: 2724

Budżet powiatu nowotarskiego: inwestycje i kredyty

Rada Powiatu Nowotarskiego uchwaliła budżet na 2020 rok. Powiat zaplanował duże inwestycje, konieczne będzie jednak zaciągnięcie kolejnych kredytów.
Na inwestycje przeznaczono ponad 51 milionów złotych. - Budżet na 2020 r. jest kolejnym budżetem proinwestycyjnym, dającym podstawę dalszego rozwoju powiatu nowotarskiego. Jednocześnie jest budżetem oszczędnym, nastawionym na wykonanie zadań priorytetowych. Wszystkie podległe powiatowi jednostki  oraz ustawowe zadania Powiatu mają zabezpieczone niezbędne środki finansowe na ich płynną realizację – podkreślił radny Jacek Stopka-Studencki., który prezentował stanowisko klubu radnych Wspólnie dla Powiatu. To radni tego klubu rządzą w powiecie i to ich głosami przyjęto budżet.
Do najważniejszych inwestycji należy zaliczyć modernizację połączenia drogowego Pienińskich Parków Narodowych (10,8 mln z), rozbudowę drogi powiatowej w Trutem i Lasku (1,5 mln zł), budowę mostów w Długopolu (3,8 mln zł), rozbudowę drogi w Skawie (2,7 mln zł), rozbudowę drogi w Łapszach Wyżnych (1,3 mln zł), rozbudowę dróg w Podwilku i Podsarniu (5,9 mln zł) oraz rozbudowę dróg w Spytkowicach i Rabie Wyżnej (5,6 mln zł). W planach na 2020 rok jest także rozbudowa budynku wraz z salą gimnastyczną w Zespole Szkół im. W. Orkana w Nowym Targu za 2 mln zł i przebudowa budynku Domu Nauczyciela w Nowym Targu 2,7 mln zł. Oprócz inwestycji, powiat zaplanował też podwyżki płac na poziomie 5-8%.

Deficyt, czyli różnica między przychodami a wydatkami, wyniesie prawe 21,5 mln zł. - Od roku 2011 kwota zadłużenia powiatu z 55 mln zł zmalała w 2018 r. do kwoty 22 mln zł. Przy czym realizowaliśmy przez wszystkie lata inwestycje na poziomie 25 %. Kredyty były zaciągane, jako wkład własny na realizację projektów dofinansowanych ze środków budżetu UE bądź budżetu państwa - uspokajał. Żeby pokryć wszystkie zaplanowane wydatki, powiat planuje zaciągnąć 17-milionowy kredyt.

- Klub ma pełną świadomość, że budżet roku 2020 będzie trudny. Uznajemy jednak, że Zarząd Powiatu i Rada Powiatu swym odpowiedzialnym działaniem - wzorem lat poprzednich - są w stanie zapewnić jego dobrą realizację i funkcjonowanie organizmu powiatowego na dobrym poziomie – dodał przedstawiciel klubu Wspólnie dla Powiatu.
Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości miał do budżetu kilka uwag. - Nie ulega wątpliwości, że jest to budżet inwestycyjny, ale musimy patrzyć na tą drugą sferę, czyli na zaciąganie kredytów, bo nic z niczego się nie bierze – mówił Julian Stopka, przewodniczący klubu. Zdaniem radnych opozycji, największe zaniepokojenie budzi fakt zadłużania się powiatu. Może to, ich zdaniem, doprowadzić do sytuacji, że powiat nie będzie mógł korzystać z funduszy np. dróg samorządowych, gdzie trzeba mieć wkład własny, żeby otrzymać dotację. - Należy cały wysiłek włożyć to, żeby środki zewnętrzne ściągać, a żeby je absorbować, zawsze musimy mieć wkład własny - dodał.

W głosowaniu 18 radnych była za przyjęciem budżetu, 8 wstrzymało się od głosu, a 1 radny był przeciw.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
UP01.01.2020, 01:52
@Komu- nista

Wieść gminna niesie że systemowo urząd pracy nie jest od "wyszukiwania ofert", bo nikomu jeszcze nie wyszukali a od:
- zgłaszania do NFZ bezrobotnych
- dofinansowania zatrudniania pracowników w firmach znajomych królika (ogłoszenie jest w UP żeby urząd dopłacał ale zatrudnimy może być tylko ustalony znajomy)
- udzielania znajomym królika pieniędzy na otwarcie działalności gospodarczej w miejsce takiej samej zlikwidowanej - raz otwiera na dwa lata ten sam np. sklep matka, raz syn a raz ojciec. Cała koncepcja opiera się na tym że ktoś kto dwa lata nie może znaleźć pracy ma najlepsze kwalifikacje na biznesmena :) :) :)

Więc z punktu widzenia zwykłego obywatela wystarczy przyznać status ubezpieczonego w NFZ każdemu i można z dnia na dzień ZLIKWIDOWAĆ urzędy pracy, bo nie będzie chętnych do rejestracji w nich.
Piotrek31.12.2019, 23:09
Do niezadowolony:
Wszak Poradnie Psychologiczno-pedagogiczną trzeba gdzieś przenieść.....Przecież właściciel odzyskał działki pod dawnym budynkiem na alejach i wszyscy out!
Niezadowolony31.12.2019, 20:36
...przebudowa budynku Domu Nauczyciela w Nowym Targu 2,7 mln zł.
A czy nie był ostatnio ocieplany???
Dalej wywalać kasę na coś, co nikomu nie jest potrzebne??
Niech mi ktoś powie, jakie korzyści dla Powiatu niesie ten budynek?
Komu- nista31.12.2019, 19:49
I jeszcze zapomniałem dopisać, że PUP-y też do likwidacji, natychmiast.Przy tak niskim bezrobociu wystarczy te konieczne zadania przekazać prywatnym podmiotom, już gdzieś był taki eksperyment, gdzie prywatna firma była skuteczniejsza w wyszukiwaniu ofert pracy od urzędników.
Gustaf31.12.2019, 18:24
Również jestem za likwidacja tego szczebla biurokracji, jakim są powiaty, podano jaki będzie deficyt, ile planują wydać na inwestycje ale jaki jest cały budżet już nie (dokładną kwotę wpływów i wypadków) i ile kosztuje utrzymanie tych struktur . Może ktoś wie i się podzieli informacja ile kosztuje utrzymanie budynku starostwa (media , papier do drukarek itp.) , ilu urzędników zatrudnionych jest w starostwie i ile w skali roku przeznaczone jest na ich wypłaty. Byłoby to dobre zobrazowanie stosunku efektu do nakladow.
Robert31.12.2019, 17:50
Podwyżki płac na poziomie 5-8% przy obecnych wzrostach cen to ubożenie pracujących ludzi.Macie swój dobrobyt pisowski.
POLI31.12.2019, 16:59
Komu-nista

MASZ RACJĘ ZLIKWIDOWAĆ BO SZKODA KASY /.../

Proszę nie nadużywać wielkich liter. Moderator.
Maria G.31.12.2019, 15:31
Hmm, 50 milionowe inwestycje w Powiatowym Zarządzie Dróg. Jeszcze parę lat temu podobne inwestycje szły w Szczawnicy. Przypadek? Gratuluję staroście i radzie powiatu dobrej decyzji co do wyboru nowego dyrektora.
bucz31.12.2019, 14:46
Zgadzam się Z Kumu-nistą!
Komu- nista31.12.2019, 13:24
Przy najbliższej okazji powiaty i senat powinny być zlikwidowane! Obywatele tego oczekują i tylko takich posłów którzy są za tym powinniśmy wybierać lub ustanowić referendum obywatelskie i wtedy każdy będzie mógł decydować co jest dla niego dobre.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl