12.01.2020, 09:48 | czytano: 3992

Burmistrz: "Na bieżąco podejmuję działania, by monitoring jakości powietrza na terenie miasta Nowy Targ ciągle się rozwijał"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Na złożoną przez radną Ewę Pawlikowską interpelację w sprawie montażu przy każdej szkole i przedszkolu ekosłupków Air Sensor, burmistrz odpowiada: "Na terenie Miasta prócz stacji pomiarowej państwowego monitoringu środowiska zainstalowane są także inne urządzenia badające jakość powietrza np. Airly". Jedno z nich właśnie zamontowano przy SP nr 4 na Niwie.
"Obecnie na terenie placówek oświatowych system powiadamiania ma postać tablic tekturowych przestawianych manualnie lub nie - na podstawie pomiaru ze stacji przy SP nr 11. Nie odzwierciedla on stanu powietrza np, na Kowańcu, czy w okolicy bloków mieszkalnych" - argumentuje radna.
W opublikowanej właśnie odpowiedzi Grzegorz Watycha napisał: "informuję, że na bieżąco analizuję możliwości rozwoju systemu monitoringu jakości powietrza na terenie Nowego Targu. W tym celu wystąpiłem pisemnie w dniu 14 listopada 2019 r. do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie z wnioskiem montażu kolejnej państwowej stacji pomiarowej. Dodatkowo wystąpiłem do Starosty Nowotarskiego o uwzględnienie w budżecie Powiatu Nowotarskiego, środków na zainstalowanie stacji monitorujących powietrze, w szczególności w pobliżu lub na wybranych budynkach placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Nowotarski.

Na terenie Miasta prócz stacji pomiarowej państwowego monitoringu środowiska zainstalowane są także inne urządzenia badające jakość powietrza np. Airly, których w Nowym Targu jest obecnie 5 sztuk - ostatni zainstalowano w grudniu 2019 r. na siedzibie Nowotarskiej Telewizji Kablowej przy ul. Józefczaka. W najbliższym czasie taki czujnik zostanie również uruchomiony na budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 na os. Niwa. Mapa z pomiarami i lokalizacjami czujników oraz stacji państwowych znajduje się na stronie: www.airly.eu/map/pl."

Tu słowo wyjaśnienia - czujnik zakupiony przez Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdę został już zamontowany na balkonie budynku Szkoły Podstawowej na Niwie i można sprawdzać jego odczyty.

Wracając do odpowiedzi burmistrz na interpelację radnej, samorządowiec pisze, iż "w ramach programu LIFE w dniu 3 stycznia 2020 r. Krakowski Alarm Smogowy zainstalował na budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej 2 pyłomierze. Jeden z pyłomierzy dokonuje pomiaru na zewnątrz szkoły, natomiast drugi w jednej z sal lekcyjnych."
"Mając na uwadze powyższe, informuję, iż na bieżąco podejmuję działania, by monitoring jakości powietrza na terenie miasta Nowy Targ ciągle się rozwijał. Wyrażam również nadzieję, że Zarząd Powiatu wesprze nasze działania edukacji ekologicznej instalując na jednostkach oświatowych czujniki jakości powietrza, co będzie uzupełnieniem sieci monitoringu na terenie naszego miasta. Ponadto pragnę zauważyć, że walka z niską emisją nie jest tylko i wyłącznie zadaniem miasta i jego jednostek. Aby osiągnąć efekt poprawy stanu powietrza, do działań muszą się włączyć także inne instytucje oraz samorządy sąsiednie" - podsumowuje burmistrz.

s/
zobacz także
komentarze
Fakir16.01.2020, 16:46
Bekir
I dzięki Grzesiowi te 2,5 mln turystów szerokim łukiem ominęło Nowy Targ pozostawiając u nas spaliny a. w Zakopcu i Białce 500 mln złotych. Brawo Watycha!
bekir16.01.2020, 14:42
Trzeba alarmować . Argument...
Na Podhale w 2018 roku przyjechało około 10 mln.(10.000000) turystów, to około 2, 5 mln samochodów.
Dziennie zatruwa powietrze 700-800 pojazdów samochodowych, w których nikt nie sprawdza układu wydechowego. Kierowcy stoją na Zakopiance i .....cały czas bezkarnie "poprawiają stan powietrza" w Kotlinie Nowotarskiej.
........................................
Czy ktoś , to monitoruje? i myśli jak, ulżyć mieszkańcom, choćby w podatkach- stosowna cena energii cieplnej- gazu, ciepła systemowego, czy w skrajnym przypadku ekogroszku.
MariaB16.01.2020, 08:41
do obierzyswiat
masz racje. Brawo dla Grzesia, dzięki niemu Niwa będzie miała wspaniałe powietrze. Brawo Grzesiu, usciskam CIe
obierzyswiat15.01.2020, 16:12
prywatna osoba ... brawo dla Grzegorza Luberdy koniec w temacie
Marek z Niwy14.01.2020, 21:56
Dobry pomysł z tymi ekosłupkami przy szkołach. Niestety nie Watychy ani nie królowej więc choć racjonalny niemożliwy do realizacji. Do tego tani. Watycha nie dostrzega w mieście problemu braku czystego powietrz bo smog mu zasłania.
Ciutrok13.01.2020, 23:08
Watycha inwestuje w turystykę ekstremalną. Kąpiele smogowe, smogowanie na smogowisku pod ratuszem, lot Cesną nad smogiem, ćwiczenia na smogowych siłowniach i gra w koszykówkę smogową na nowootwartym boisku. Turystyka Smogowa przyszłością smogowej stolicy Polski.
MariaB13.01.2020, 21:28
Bardzo dobre urządzenie. Chodzę tamtędy do kościoła i od czasu instalacji czuje dużą zmianę w powietrzu. Ciekawa jestem ile będą kosztować filtry do tego urządzenia. Poprawa duża.
..13.01.2020, 17:40
W buty niech sobie wsadzą te ich pozorowane działania. CHCEMY DOFINANSOWANIA na wymianę pieców. Której części zdania łaskawy pan nie rozumie? Jak długo rezydenci z Krzywej zamierzają obrażać naszą inteligencję? Nie pojęte.
mieszkaniec13.01.2020, 16:40
Ale propaganda na forum. W Krakowie jak śmierdziało wieczorem tak po wymianie iluś tam tysięcy piecy w dalszym ciągu śmierdzi. Smog jak był tak jest i nic go nie zmieni dopóki nie wyrzuci się samochodów z miasta.
Rittberger13.01.2020, 08:49
do Hehehe - szkoda, że nic nie rozumiesz i tak Ci już pewnie zostanie. Otóż muszę zareagować na te Twoje żałosne ironizowanie. Przyjmij do wiadomości, że to burmistrz podejmuje decyzje, co i w jakim zakresie ma funkcjonować na terenach miejskich, a Rynek jak najbardziej do nich się zalicza. Zresztą sam, osobiście i publicznie na sesji deklarował, że w momencie wysokich przekroczeń będzie interweniował u dzierżawcy o czasowe zamknięcie tego lodowiska. Ale to jak wszystko pod publiczkę... Nie jest to też pierwszy rok funkcjonowania tej komory gazowej dla dzieci. Więc ochłoń i zapisz się na przyspieszony kurs czytania ze zrozumieniem i logicznego myślenia. Wtedy pewnie to zrozumiesz, tylko nie wiem czy nie będzie za późno i czy będziesz miał na to czas, gdy trzeba będzie wspierać własne dzieci na oddziałach onkologicznych. Ja zaś rozumiem, że za jakieś tam stanowisko trzeba bronić każdej głupoty pracodawcy, ale na miły Bóg, to nie jest sprawa błaha, którą należy bagatelizować.
dronek13.01.2020, 08:31
latałem nad niwa, piękne powietrze i pejzaże
supermem13.01.2020, 07:49
Burmistrz będzie miał nowa ksywę - kapitan Planeta
Kicha13.01.2020, 07:44
Efekty tych działań Watychy codziennie słyszymy w radiu gdy o Nowym Targu mówi się już tylko w kontekście największego smrodu w Polsce. Im bardziej się Grześ stara tym głośniej o mieście w tym negatywnym znaczeniu.
@pniok12.01.2020, 21:26
No weźże i rób to referendum a nie pisz bo to żałosne .
zły12.01.2020, 21:13
W lecie też jest smog.Autka tlenu nie emitują.Leniwi jesteśmy.Pięćset metrów do pracy,kościoła z buta nas przeraża, sru autkiem.
Wr12.01.2020, 20:55
Panie Watycha...coś pan z tymi czujnikami???? Weź czlowieku zacznij dzialać. Nie buduj MOK u za 40mln ani innych inwestycji typu jarmarki powitanie lata czy inne pierdoly. Pomóż ludziom daj dofinansowania do kupna kotłów . Rozwijaj geotermie zeby byla bardziej oplacalna niz wegiel...oboje ze swoja zastepxzynią i innymu kierownikami wydzuałow postawcie zdrowie mieszkancow w tym swoje na 1 miejscu. Obudź sie czlowieku!!!!! Bo tak jak mowia inni na tym forum za pare lat zdechniemy wsxyscy od tego syfu ktory leci z kominów..!!
wyborcaNT12.01.2020, 20:00
Pensja burmistrza - ok. 10 tys. miesięcznie + dwoje zastępców - niewiele mniej - to jakieś 5-6 wymienionych "kopciuchów". × 12 m-cy to już ok. 60-70. Wniosek - jak sobie ze smogiem nie radzą to oddawć kasę - nikt nie będzie płakał
Basia12.01.2020, 19:31
Szczytem możliwości Watychy było uruchomienie po 4 latach aplikacji wysyłającej smsy o przekroczeniu norm. Co ciekawe działa tylko w godzinach i dniach pracy urzędu bo jak informował Jabcoń w TP Watycha nie wyraził zgody na obsługę apki po godzinach i w weekendy. Większość działań to kulą w płot i pełna pozoracja.
besala12.01.2020, 18:49
Porażająca filozofia! W momencie, gdy doskonale wiemy, że Nowy Targ otwiera wszelkie rankingi dotyczące poziomu zatrucia powietrza, gdy doskonale wiemy, jak bardzo smog niszczy nasze zdrowie, gdy na ten temat można w łatwy sposób znaleźć kompetentną literaturę, to burmistrz Watycha pragnie rozwijać system monitoringu powietrza i organizuje "sesję naukową".
Są to działania pozorujące walkę Urzędu Miasta ze smogiem! Wszelkie możliwe środki powinny być przeznaczone na wymianę "kopciuchów", które emitują najwięcej trucizn, na prowadzenie usilnych działań uświadamiających szkodliwość palenia śmieci oraz na szukanie kompleksowych rozwiązań, które w ciągu krótkiego czasu (kilka lat) uwolnią nasze miasto od smogu. Nie widzę w mieście propagowania masek ochronnych, nie widzę akcji skierowanych bezpośrednio do mieszkańców domów jednorodzinnych, nie widzę apeli o korzystanie z komunikacji publicznej, nie widzę działań miasta mających na celu ograniczenie ruchu kołowego. Pieniądze marnowane na monitoring i na "naukową sesję" sensowniej byłoby przeznaczyć na zakup masek ochronnych dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych, gdyż te grupy są najbardziej narażone na szkodliwe działania nowotarskiego "powietrza".
Smogus12.01.2020, 17:41
Prezes poleci dronem i będzie piękna panorama i będzie pięknie
Smoguś12.01.2020, 17:20
Burmistrz podejmuje? Chyba gości na rauciku w ratuszu. Wstążkowa ekipa wiecznie rozbawiona
Andrzejx4812.01.2020, 16:35
No a może by wreszcie ta leniwa i nic nie warta posłanka Paluch złożyła interpelację poselską o zniesienie akcyzy na gaz i olej opałowy no ale lenistwo jej na to nie pozwala
Klm12.01.2020, 15:24
Ziemia do Burmistrza !!! Nie potrzeba więcej czujników, bo wystarczy wyjść z domu po 16 i zaczerpnąć powietrza. Smród aż gryzie w gardło, w wszystkie ubrania w których się było śmierdzą czadem.

Człowieku, trzeba likwidować paleniska węglowe w centrum, później na obrzeżach, a później w wioskach otaczających Nowy Targ. Nie ma innego wyjścia.

W Krakowie jest zdecydowanie przyjemniej wyjść wieczorem na spacer niż w NT. Ubrania przynajmniej nie śmierdzą...

Nowy Targ ma powietrze jak Trzeci Świat... Sami się trujemy. Nikt tu nie chce przyjechać ani mieszkać, bo taką mamy renomę. Za 15 lat w Mieście będą tylko stare dziadki umierające na raka. Świadomość społeczna rośnie, wszyscy stąd uciekną.
miejscowy12.01.2020, 15:03
Mierzyć, mierzyć i mierzyć. Nic kurde tylko mierzyć. Czy przez pomiar temperatury termometrem gorączka ustaje?

Brać się do roboty, sprawdzać nie tylko prywatne domy, ale również firmy. Piekarnia na Kolejowej/Ludźmierskiej - bez pomiaru widać po ścianach budynku, że syf i nic się z tym nie robi. Czujniki aplikacji Airly zamontowane na kombinacie wykazują zanieczyszczenie, a nie znam by ktokolwiek tam mieszkał, pewnie kolejna piekarnia. W Rynku to samo.

W Radio Kraków codziennie mowa o smogu, a zaczynają od Nowego Targu. Ktoś powie, że w Krakowie większy syf i odwracają kota ogonem. To prawda, ale liczy się PR.

Grzesio do roboty, a radni nie bawić się w politykę, tylko bez względu na opcje polityczne zabrać się wspólnie do naprawienia problemu, bo żaden turysta tu nie zawita. A gdy już otworzą dalszą część zakopianki, skończy Nowy Targ jak Pcim. Miasto przy drodze.
PiK2612.01.2020, 14:57
Jeżeli burmistrz podsumował z uśmiechem to ja podsumuję na smutno :
wiemy że jest gorączka.
Po co kupować następne termometry ???
przede wszystkim trzeba gorączkę zwalczyć doraźnie:
maski maski jeszcze raz maski !!!
na to trzeba wydać kasę najpierw, a potem sobie zakładać następne czujniki.

Co mi z tego przyjdzie że będę na następnych termometrach widział taką samą gorączkę ???
rany, czy do tego człowieka i do tych którzy o tym decydują to nie dociera w ogóle...
PiK2612.01.2020, 14:53
Staś w punkt :))Marysia też bardzo celnie :) rittberger popieram.. natomiast ten hehehe... żałosny komentarz... to przecież nie o to chodzi żeby burmistrz zabraniał wstępu .
Dopiero co czytaliśmy na Podhale 24 o tym, jak ma zamontować tablicę ostrzegająca..
gdzie jest ta tablica ???
Gdzie są maski dla dzieci jeżeli już jeżdżą w tym straszliwym syfie ?????
przecież w rynku nie jest 600 500 ale ponad 1000 procent i ponad PM 2,5 !!!!!
co z tego, że na szkołach założą następny czujnik...Zresztą Niwa jest wysoko.
Na długiej polanie jest czujnik 120 m wyżej od rynku i tam jest zawsze zielono, powietrze jest zawsze czyste, tylko że lodowisko jest w rynku największej dziurze !!!
czy burmistrz planuję akcje uświadamiające w kościołach w szkołach i tak dalej żeby dzieci chroniły płuca i CHODZIŁY W MASKACH???
Czy dalej będzie na "bieżąco podejmować działania w celu monitoringu "...No przecież tutaj by się takie przekleństwo nasunęło ....albo będzie koło słownie zapowiadać Tablicę ostrzegającą o nienajkorzystniejszych jak się wyraził normach w rynku w rynku.

Piszę i piszę o maskach do znudzenia, efekty marne :(((
wszyscy mówicie o wymianie kotłów, a przecież ZANIM to nastąpi o ile nastąpi, nawdychamy się tak, że pozdychamy w tym smrodzie.
Matka12.01.2020, 14:42
Z tym lodowiskiem smogowiskiem to skandal. Faktycznie miało być zamykane przy dużych stężeniach PM 10 ale nie jest zamykane. Raz zrobili akcyjkę /.../
Hehehe12.01.2020, 14:29
@Rittberger - co ty bredzisz człowieku? Burmsirz ma decydować za rodziców kiedy i gdzie ich dzieci mają przebywać? Może ma też chodzić po domach i sprawdzać co mają w lodówkach i czym karmią dzieci? Puknij się w głowę.
realnie myślący12.01.2020, 14:25
a nie lepiej było by zadbać o czystość powietrza poprzez walke z trucicielami??Może wtedy nie były by potrzebne urządzenia momitorujące???Takie naiwne pytanie mnie dręczy?:)
Rittberger12.01.2020, 13:39
Hahhaha, ma nasz burmistrz poczucie humoru, mówiąc o kontroli jakości powietrza w Nowym Targu. No, naprawdę chciałbym wierzyć, ale ilekroć przechodzę przy lodowisku na Rynku i patrzę jakie są przekroczenia dopuszczalnych norm na moje komórce (300, 400, 500, 600%), to widzę jeżdżące dzieci z mamusiami, tylekroć zadaję sobie pytanie gdzie jest burmistrz i dlaczego na coś takiego pozwala? Czy On nie ma własnych dzieci i czy świadomie bagatelizuje to zagrożenia dla ich zdrowia i późniejszego komfortu życia? Przecież sam Pan deklarował, że wówczas lodowisko będzie nieczynne. Więc jak to jest z tą Pana wiarygodnością i monitorowaniem podległego Panu miasta? Skandal i bezmyślność.
2man12.01.2020, 13:28
halo! to nie monitoring ma sie rozwijac tylko maja mbyc wieksze zabiegi zmierzajace do poprawy powietrza. Fantastyczna filozofia
Janusz Widelec12.01.2020, 13:20
Ludzie, po co Wam te czujniki? To tak jakby do stojącego auta kupić kolejny radar, żeby sprawdzić czy rzeczywiście stoi!
Trzeba piece wymienić! Komunikację miejską usprawnić!
A nie ciepła wodę miejska do nowego prywatnego osiedla robić, zamiast do aktualnych mieszkańców.
Grzesiek! Twój ojciec mieszka na Ogrodowej przecież! Wiesz jak powietrzem on tam oddycha, to czemu nic nie robisz?
Jeżeli masz nas, mieszkańców gdzieś, to chociaż o swoją rodzinę zadbaj!
Waldek12.01.2020, 13:01
Panie burmistrzu. Na interpelację odpowiada się tak lub nie. A pan jak zwykle flaki z olejem. Nie da się. /.../
Rak12.01.2020, 12:42
Winę za smog w Polsce ponosi rząd z premierem i prezydentem na czele, przecież prezydent A. Duda powiedział że węgla mamy na 100 lat i 100 lat będziemy wydobywać i palić.
Podhale głosuje na PiS za którym stoi potężne finansowo lobby węglowe, a potem pretensje to jakiegoś wójta czy burmistrza że mamy smog, trzeba na kogo innego głosować, to smog może zniknie.
Mirek12.01.2020, 12:32
Kasy na wymianę pieców jest w mieście wystarczająco i każdy kto chce wymienii. Niech radna z kandydatem PiS na burmistrza sprawia że obecna władza państwa zacznie poważnie zajmować się smogiem
Miastowy12.01.2020, 12:30
Może doświadczenia Burmistrza i Z-cy Burmistrza zdobyte w Gminie Czorsztyn wykorzystać w Nowym Targu.
Pniok12.01.2020, 12:25
Pawlikowska o wozie Watycha o kozie. Interpelacja radnej była bardzo prosta i zrozumiała. Chce żeby przed każdą szkołą i przedszkolem zamontować ekosłupki jak w innych miasta np. w Żywcu. Można na ten cel przeznaczyć środki nieorganizując rzutu ok. 25 tys. Co odpisuje Watycha? Nie da się! Jak dla mnie powinien zostać natychmiast odwołany w referendum.
kasandra12.01.2020, 11:51
Przy odpowiedniej cenie gazu, oleju, ciepła geotermalnego, rozwoju śieci wiodącej te wymienione nośniki energii, nikt nie zapyta o węgiel.
..........................................
O węgiel upomna sie górnicy i tu jest pies pogrzebany. Polityka bierze górę nad racjonalnym myśleniem. Efekt zdrowotny jest taki, że ludność Polski wymiera - bezradna opieka zdrowotna- sto tysiecy rocznie umiera na raka!!!
.............................................................................
Niedobór uzupełnią przybysze z dalekich krajów , przynosząc nowe obyczaje i nową religię.
Spod Giewontu12.01.2020, 11:40
Monitoring monitoringiem. Cóż nam to da jak nie zaczną nic robić w kierunku poprawy jakości powietrza. Przy tej jakości powietrza to niedługo wszystkich wytrują.
Burok12.01.2020, 11:12
Problem leży w tym iż decydenci z Warszafki nie wiedzą widocznie iż w górach pali się trochę więcej niż w stolycy . Może Poslowie i Senator zaczną cosik robić ?
Punkcik12.01.2020, 11:12
I co to da? Ze reklama punktu będzie w aplikacji. Co to da dla naszego zdrowia
soog jak smok12.01.2020, 11:11
Walka ze smogiem to nie stawianie czujnikow , bo one smogu nie zlikwidują , ale wymiasna piecow na gazowe. dziwna polityka burmistrza. Zabiega o czujniki i rozwija w miescie ogrzewanie miałem węglowym, likwidując kotłoqwnie gazowe. Ktoś to pojmuje? Bo ja nie.
Marysia12.01.2020, 11:07
Monitoruje. haha to my też monitorujemy i po co nam burmistrz za 10 000?
wdychaczsmogu12.01.2020, 10:58
Ja- zwykły mieszkaniec miasta NT - wdychacz największego (!) w Polsce smogu - tego NIE KUPUJĘ ! - miasto JUŻ powinno mieć conajmniej kilkanaście czujników . NA CO ? czeka burmistrz i jego urzędnicy ?? - na pozwy mieszkańców w spawie opieszałości władz miasta w walce ze smogiem i narażanie na utratę zdrowia, którego tak gorąco nam życzył Pan Burmistrz w swoim orędziu ? A sponsorem czujnika na SP nr 4 na Niwie jest Prywatna Osoba a nie miasto, co można sprawdzić na stronie airly. Na co czekają urzędnicy ? Brawo Pani Ewo ! - niech Pani nie odpuszcza - dziękuję Pani za walkę o naze zdrowie ! A panowie z UM - "nie monitorować sytację" - bo czas na to był kilka lat temu - tylko zakładać czujniki ! Do roboty w Nowym Roku ! Powietrze w mieście nie jest "nie-nienajświeższe" - tylko TOKSYCZNE i potencjalnie RAKOTWÓRCZE !
Janusz Widelec12.01.2020, 10:44
Po co marnować kasę na czujniki, skoro to nie jest źródło problemu? Przecież wiadomo, że powietrze jest złe!
Wymienić trzeba piece! Burmistrz z radną to powinni nas rzęsach stawać, żeby tylko poprawić ale jakość powietrza!
Ale widać Grzesiu woli budować MOK za 30mln, robić bale i zatrudniać znajomych niż zadbać o oddychanie ludzi.
Z tym, że co on się będzie przejmować skoro tak naprawdę miastem rządzą wice Steg, która nie lubi ludzi i Wojtaszek, który mieszka w Maniowach.
Wojt12.01.2020, 10:43
Niech nasz jaśnie panujący Burmistrz przejdzie się po mieście wieczorem to zobaczy na własne oczy i płuca jaka jest sytuacja smogowa.
Od samych czujników nie będzie lepsze powietrze!!!
Panie Burmistrzu gdzie są dotacje do wymiany kopciuchów na ekologiczne np.pelet
STAŚ12.01.2020, 09:56
Urządzenie mówi-smog, i co robimy dalej ?!!
Baca12.01.2020, 09:53
Pani Pawlikowska powinna intepelowac do naszych Poslow o zniesienie akcyz na gaz i olej opalowy do ogrzewania ....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl