12.01.2020, 19:54 | czytano: 6585

Grzegorz Watycha o geotermii: "Ciężko nadrobić stracone lata"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. O konkretne informacje związane z postępami inwestycji pod nazwą "Ogrzewanie geotermalne Miasta", czyli: kiedy będą gotowe projekty, kiedy zacznie się budowa ciepłociągu do Nowego Targu i na kiedy planowany jest finalny efekt - zapytał burmistrza, radny Marek Fryźlewicz.
- W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że MPEC będzie kupował od Geotermii Podhalańskiej tzw. ciepło odpadowe, czyli wodę o temperaturze 50-60 stopni C. Jak się to ma do faktu, że działający obecnie system ciepłowniczy w mieście, opiera się na parametrach wody tłoczonej do ciepłociągu, która ma temperaturę 130 stopni C, a na powrocie utrzymuje jeszcze temperaturę 80 stopni. Jeśli te informacje są prawdziwe, to brakuje w tym wszystkim logiki i sensu, nie tylko ekonomicznego, ale i technicznego. Dlatego proszę o wyjaśnienie tej sprawy - zwrócił się radny do burmistrza.
Grzegorz Watycha odpisał, że "zadanie inwestycyjne dotyczące budowy magistrali geotermalnej zasilającej system grzewczy Miasta Nowy Targ rozpoczęło się w 2016 roku, dzięki otrzymanym dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - jest obecnie na etapie wykonywania dokumentacji projektowej realizowanej przez firmę KELVIN Sp. z o. o. z Bielska Białej na podstawie umowy /.../ zawartej w dniu 9 listopada 2018 r. dla zadania inwestycyjnego pn." "Sieć ciepłownicza magistrala od Ciepłowni Geotermalnej w Szaflarach - Bańskiej Niżnej przez Szaflary do kotłowni przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu - prace projektowe". Termin realizacji tego etapu inwestycji został ustalony na koniec października 2020 roku. Na początek 2021 roku planowane jest rozpisanie przetargu na realizację magistrali geotermalnej do Nowego Targu. Pierwotnie planowany na pierwsze półrocze 2023 roku termin rozpoczęcia dostaw ciepła geotermalnego do Miasta nie uległ zmianie.

- W odniesieniu do Pana uwag co do temperatur pracy obecnych instalacji ciepłowniczych na podstawie informacji uzyskanych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Nowego Targu informuję, iż przytaczane przez Pana dane i fakty są nieścisłe. System ciepłowniczy eksploatowany obecnie przez MPEC pracuje zgodnie z zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki "Tabelą Regulacyjną". Tabela ta wyznacza zakres temperatur na zasilaniu i powrocie w zależności od temperatur zewnętrznych. W 2017 roku wprowadzono pierwsze zmiany optymalizacyjne polegające na obniżeniu obliczeniowych (nie rzeczywistych) temperatur maksymalnych w sieci, to jest przy temperaturach zewnętrznych poniżej - 22 °C, do poziomu 120 °C na zasilaniu i 65 °C na powrocie. Tak więc temperatury są wartościami zmiennymi w czasie - dodaje burmistrz.

Swoja odpowiedź włodarz puentuje: "Ciepło odnawialne jest obecnie rozważane jako alternatywa do uzyskania statutu przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie przez MPEC. Analiza taka jest wykonywana przez wykwalifikowany zespół fachowców. Ponadto należy zaznaczyć iż energia odnawialna jest rozważana jedynie jako stan przejściowy, do momentu wykonania odwiertu przez Gminę Szaflary i docelowo zasilanie z nowego źródła na co mieszkańcy Miasta z nadzieja czekają od ponad 20 lat i co zostało uskutecznione dopiero w ostatnim czasie. Projektowanie i wykonanie odwiertu oraz magistrali ciepłowniczej jest czasochłonne i ciężko nadrobić stracone lata."

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pershing16.01.2020, 20:02
Ciężko to jest władzy uruchomić myślenie i zacząć rozwiązywać problemy. Nawet bardzo ciężko, o czym najlepiej świadczy nieporadność burmistrza i jego urzędników, pozorujących pracę od pięciu lat. No miasto iluzjonistów! jak pragnę zdrowia. Może już zatem dość tego bałamucenia w naszych głowach. Trzeba ich pogonić razem z tą bezradną radą tam gdzie pieprz rośnie, póki jeszcze nie doprowadzili miasta do bankructwa. Jak na razie po tym radosnym okresie "świetnego gospodarowania" mamy deficyt 30 milionowy. Ale już za rok będzie jeszcze gorzej... Dlatego to ostatni dzwonek... dopóki nie zabił nas smog i nie pękła mydlana bańka Watychy.
swok14.01.2020, 15:31
Oj miescany bedziecie pisceć i klepać bide
Szeryf14.01.2020, 06:49
Ostatnie 5 lat nie do nadrobienia. Czas ucieka życie idzie naprzód tylko NT się cofa przez nieudolnego burmistrza i jego zastępców.
Halo14.01.2020, 00:20
Trzeba zorganizować protest przeciwko geotermii, bo pójdziemy z torbami.
Radni z opozycji powinni się tym zająć, w końcu po to ich wybraliśmy, żeby
nas reprezentowali (organizowali) w takich sytuacjach. Oczekujemy od nich organizacji protestu.
@sitwa13.01.2020, 20:03
tak było jest i czy? będzie
Minor13.01.2020, 18:31
To nie Nowy Targ potrzebuje Geotermii ale Geotermia potrzebuje Nowego Targu a raczej pieniędzy nowotarżan. Nie rozwiąże żadnego problemu ekologicznego bo bloki nie dymią, a wydrenuje portfele i tak uciskanych emerytów. Watycha chce oddać ciepłownictwo spółce, na którą miasto nie będzie miało żadnego wpływu, a która będzie nam dyktować ceny. Odbywa się właśnie proces uzależniania miasta od podmiotu zewnętrznego za cenę srebrników otrzymywanych za udział w radzie nadzorczej. Mieszkańcy obudźcie się w końcu!
STAŚ13.01.2020, 18:15
Poprzedni burmistrz, cliwi obecnego ! Coś w tym jest...chyba ?!!
zusik13.01.2020, 14:44
@sitwa - jak tak od 6-10 tys miesięcznie łykną to za pięć lat się trochę nazbiera
sitwa13.01.2020, 12:28
Popatrzcie jak się panowie ustawili. Burmistrz obsadził radę nadzorczą Geotermii, zastępca MPECu, szef MPCu radę Gaspolu. A smog coraz większy. Na szczęście świadomość ludzi też większa.
Ktoś13.01.2020, 11:54
Do Bacy: Baca to mi wstyd za Twoje słowa i twój komentarz klakierze
pytajnik13.01.2020, 11:19
Panie Watycha. Był pomysł poprzednich władz MPEC, żeby budować szczytową kotłownie gazową. Pan wyrzuciuł tych ludzi z pracy i teraz MPEC dalej pali miałem. Co będzie jak skońxcza się uprawnienia do emiscji CO2 i trzeba będzie placić grube pieniądze? Kilka takich kotłowni z tego powodu upadło w Polsce.
kejti13.01.2020, 10:44
neander - strzał w dziesiątkę
neander13.01.2020, 10:09
Tempo działań iście kosmiczne:
W 2016- starania o środki,
2018r -zlecenie projektu
Rok 2020- oddanie projektu
2022-.....?- poprawki projektowe, przetarg na wykonawce
2022.... 2050 -prace nad siecią w terenie
Najpierw podłaczyć centrum miasta, a okolice w XXII w.
.........................................................
I pomyśleć, że kiedyś elektryfikowano wsie i miasta , mając do dyspozycji łopatę!
jacek13.01.2020, 10:04
MF był zły GW też zły , ludzie opamietajta sie
aha13.01.2020, 10:01
Kto zapłacił za odwierty co są wykorzystywane przez prywatne termy?
geotermia głównym hamulcowym dla jej rozpowszechni13.01.2020, 09:56
Geotermia jest sobie sama winna, dlatego ,że jest bardzo droga , a rzekomo jest ekologiczna. Gdyby była faktycznie ekologiczna , to wszyscy na Podhalu by jej używali i nie byłoby tu smogu . Nikt się nie przyłączy dopóki będzie myślenie typu ignacoka .
stw13.01.2020, 09:38
W odpowiedzi na wątpliwości Pana Fryźlewicza burmistrz Watycha powinien odwołać się do przeprowadzonych badań. Przy planowanej wielomiliardowej inwestycji musiała przecież powstać opinia instytutu naukowego, która stwierdziła, że to ma sens ekonomiczny i techniczny. To nie jest dyskusja dla polityków tylko naukowców.
sauna13.01.2020, 09:32
Burmistrzowie z kawą będą z dachu MOK-u oglądać widok na 4 piętro bloków alei. Ulice będą ozdobione wstążkami i będzie miło. Nie marudzić.
J2313.01.2020, 08:32
Panie Watycha, proszę o odrobinę przyzwoitości i poczucia pokory. To naprawdę nie wypada, by tak kajać własne stanowisko! Jak to drzewiej mawiano w takich przypadkach, że "złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy".
pod rozwagę13.01.2020, 08:23
Szkoda, że ktoś na tym stanowisku udaje głupa i nie chce przyjąć do wiadomości, że samorząd to sztafeta i zawsze należy szanować swoich poprzedników, którzy jak wszyscy popełniają błędy, ale jednak czegoś dokonali, borykając się z takimi samymi lub większymi problemami.
Jak widać kłamstwo ma jednak krótkie nóżki i bardzo źle świadczy o zdolnościach manipulantów do realizacji zadań poprawiających jakość życia mieszkańców.

Dlatego jako mieszkaniec przypominam:
- od czasów burmistrza Ramsa Nowy Targ ponosił ogromne nakłady na modernizację wszystkich sieci komunalnych, które znajdowały się po PRLu w stanie ruiny
- również od 1990 r. Nowy Targ przyjął strategię sukcesywnej budowy sieci gazowej wydając do 2014 r. miliony złotych
- w międzyczasie włodarze miasta poradzili sobie z bezpośrednim zagrożeniem ze strony wysypiska śmieci, oczyszczalni ścieków, dziurawej sieci wod-kan, fatalnej jakości wody - raz za razem zanieczyszczanej w Dunajcu przez Zakopoane
- no i na koniec świetnie funkcjonujący MPEC, zmodernizowany jednak przez poprzedników, z doskonałym wynikiem finansowym, który obecna władza również odziedziczyła.

Mało?

No to niech to wszystko będzie punktem odniesienia do działań komunalnych i infrastrukturalnych dla obecnego burmistrza Watychy.
I jakoś nikt z poprzedników nie przerzucał swoich problemów na innych. Przyjmował je na klatę i w miarę możliwości z nimi walczył, nie zachowując się małe dziecko w piaskownicy.

Trzeba zatem panie Burmistrzu albo szybko dojrzeć do pełnionej funkcji po pięciu latach odbijania się od Pana obietnic i okrągłych słów rzucanych na wiatr, albo zrezygnować i wrócić na inne urzędnicze stanowisko, które nijak nie będzie szkodziło mieszkańcom i nie będzie hamowało rozwoju miasta.
Smutna prawda13.01.2020, 08:19
Współczuję Wam nowotarżanie za burmistrza, który was w ostatnich wyborach po raz drugi otumanił. Współczuje również mieszkańcom mojej gminy Szaflary, za pseudo wójta nowotarzanina.
Zal mi was ludzie, że nie wyciagacie wniosków i nie myslicie samodzielnie, a ulegacie psychozie tłumu. Czas najwyższy popędzić to towarzystwo bo na nic innego juz ich nie stać, tylko na opowiadanie bajek, utopijne inwestycje, te tzw. szklane domy, czyli po prostu pozorowane działania. Tylko wiedzcie o tym, że tak łatwo ze *** sie nie rozstaną, bo maja tu warunki cieplarniane dla siebie i wyborców niezbyt myślących.
takitam13.01.2020, 07:41
Watycha=podwyżki. Najdroższa woda i ścieki, najdroższe śmieci, po wprowadzeniu geotermii najdroższe ogrzewanie, przeinwestowany dwór kolesiów. W cztery lata smogowa stolica Polski. Ten facet ma mizerne pojęcie o zarządzaniu. No ale macie miescany coście wybrali.
Baca13.01.2020, 06:59
Jakim trzeba byc cynikiem zeby tyle jadu wylewac na Burmistrza dlaczego nie obniza akcyzy na gaz iolej do opalania monitowac do naszych poslow .opamietajcie sie pismaki....
Fidel12.01.2020, 23:46
Przykro mi i bardzo wstyd że na pana głosowałem
Halo12.01.2020, 23:07
Do: Jan Tek

Popieram i powtarzam.
Były wybory i Nowotarżanie wybrali.
Będziemy krytykować i wyciągać wnioski na przyszłość Panie burmistrzu.
nataczkiznimi12.01.2020, 21:53
Co to za perspektywa - 4 lata, kolejna wydana kasa i "szklane domy" ... Żenujące - dajcie ludziom podłączać się do gazu - wspierajcie ich w tym i naciskajcie rząd i parlamentarzystów, aby obniżyli ludziom akcyzę na gaz na terenach z "nienajświeższym powietrzem" a przestali dopłacać do nierentownych kopalni węgla ... Geotermia ... to może u tego buznesmena z Torunia, gdzie temperatury w zimie rzadko spadają poniżej -5 st. i nie trzeba tej wody w przepompowniach dogrzewać ... gazem z resztą... Weźta się do roboty - a jak nie umieta to oddawać pensje - bedzie na wymianę kilkudziesięciu kopciuchów w mieście i pakować walizy - nie będziemy płakać
Anonim12.01.2020, 21:52
Niech żyje MOK za 40mln, niech żyje
Manfred12.01.2020, 21:40
Za geotermię zapłacą mieszkańcy bloków i to bardzo słono. To że będzie dużo drożej to wiadomo już dziś choć burmistrz nie ma analizy ekonomicznej przedsięwzięcia i o nią nie występuje. Wystarczy, że sam co miesiąc bierze za radę nadzorczą Geotermii spore pieniądze. Geotermio łapy precz od NT
abc12.01.2020, 21:23
ja się pytam - ile będzie nas to kosztowało - piszę o kosztach ogrzewania???
czyżby jak w Zakopcu - było ładnie i sruuuuu poszły opłaty.
w Nowym Targu nie wynajmujemy pokoi i nie mamy możliwości rozliczenia tychże kosztów.
a co ci w blokach?
postawicie ich pod ścianą?
wybór - ciepło, leki czy jedzenie?
jakie mamy gwarancje, że nas ta geotermie nie przerośnie i nie zje razem z laczkami?
obalenie mitu12.01.2020, 21:07
Wszyscy włodarze blokowali centralną ciepłownię (gotową do pracy).
Wykonanie ciepłociągu do miasta (bo to twór komunistyczny).
Teraz jest problem z poprowadzeniem go od nowa .
Wyśmiewali się z geotermii nazywając ją mrzonkami !
A to tylko dlatego że byli żywotnie "zainteresowani" innymi mediami
i pracą czy to w zarządach czy radach konkurencji -Gazpol czy mpec .
Blokowano skutecznie gaz ziemny i budowano w budynkach zależnych od miasta kotłownie olejowe ,do których dostarczał olej szwagier rady.
Wstyd ,żenada i kryminał !
To wy wszyscy włodarze jesteście bezpośrednio odpowiedzialni
za smog w mieście !
Wr12.01.2020, 20:57
Panie Watycha..Weź czlowieku zacznij dzialać. Nie buduj MOK u za 40mln ani innych inwestycji typu jarmarki powitanie lata czy inne pierdoly. Pomóż ludziom daj dofinansowania do kupna kotłów . Rozwijaj geotermie zeby byla bardziej oplacalna niz wegiel...oboje ze swoja zastepxzynią i innymu kierownikami wydzuałow postawcie zdrowie mieszkancow w tym swoje na 1 miejscu. Obudź sie czlowieku!!!!! Bo tak jak mowia inni na tym forum za pare lat zdechniemy wsxyscy od tego syfu ktory leci z kominów..!!
Rafi12.01.2020, 20:46
Górale dajta se spokój zanim wybudujecie geotermie to poziom wod gruntowych opadnie tak,ze w rurkach bedzie lecieć,ale powietrze
cyngiel12.01.2020, 20:20
Tak panie Watycha ciężko nadrobić stracone lata, szczególnie te ostatnie 5 spędzone na balach i wieszaniu wstążek
Jan Tek12.01.2020, 20:15
Słusznie mówi Watycha, że ciężko nadrobić stracone lata... przez niego samego. Od 5 lat jest burmistrzem, a jest gorzej niż było. Miasto zadłużone. Pieniądze wydawane na głupoty jak MOK za 30 mln złotych. Lodowisko niszczeje. Powietrze śmierdzi. Urzędników przybywa. Ludzi ubywa. Ale były wybory i Nowotarżanie wybrali. Ma być brud, smród i ubóstwo.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl