15.01.2020, 11:16 | czytano: 3344

Rozpoczęła się modernizacja zasobów geodezyjno-kartograficznych w rejonie Witowa

ZAKOPANE. - Prace geodezyjne już się zaczęły, a pracownicy ruszyli w teren. Są to trzy dwuosobowe ekipy - informuje naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w powiecie tatrzańskim. Jacek Kuchta prosi właścicieli działek o "czujność na informacje".
Modernizacja obrębu Witów rozpoczęła się podpisaniem umowy w listopadzie ub. roku z firmą GeoArt z Czarnego Dunajca.
Pierwszy etap to pomiar budynków i zebranie wszystkich informacji, czyli określenie funkcji nieruchomości, ilości kondygnacji i obrys budynku, który pojawi się na mapie ewidencyjnej. Drugi etap, który będzie pracochłonny dla pracowników wydziału geodezji i ważny dla właścicieli działek położonych w Witowie - to ustalenie przebiegu granic .

- Prace wykonuje firma wyłoniona w przetargu, która ma doświadczenie w takich pracach. Już wcześniej wykonywała tego typu usługi i dla naszego i dla ościennych powiatów. Pracownicy mają na sobie kamizelki odblaskowe z napisami "geodezja" oraz "Geo Art", identyfikatory oraz upoważnienia od starosty do wykonywania pomiarów w terenie, wiec zawsze można sprawdzić uprawnienia takiej osoby u nas w urzędzie, lub legitymując danego pracownika - dodaje naczelnik.

Firma wykonała już w listopadzie ub. roku zdjęcia całego obrębu Witów z wysokości ok. 150 metrów, na kanwie których będą wykonywane prace geodezyjne.

Prace w rejonie Witowa planowo zakończą się pod koniec tego roku, ale wcześniej pojawi się ważny etap. Otóż na na przełomie października i listopada całość prac geodezyjnych, które firma wykona można będzie zobaczyć na zobrazowaniach gotowych mapach i wtedy będzie czas na poddanie ich ocenie. To wyłożenie do publicznego wglądu to okazja do wniesienia ewentualnych poprawek. W ciągu 15 dni roboczych każdy będzie mógł obejrzeć swoje działki, budynki i granice i odnieść się do tych danych.

- Wielka prośba do mieszkańców Witowa, by byli czujni na informacje na naszej stornie internetowej, bo każdy etap prac będzie przez nas omawiany. Prosimy, by wszelkie uwagi i propozycje zgłaszać do nas do wydziału. lub do firmy GeoArt - apeluje naczelnik Wydziału Geodezji.

Jeśli chodzi o Suche, tu prace się opóźnią. Ogłoszony jesienią przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, więc zostanie powtórzony. Prawdopodobnie jego rozstrzygnięcie nastąpi na przełomie lutego i marca. - Po podpisaniu umowy "startujemy z Suchem" i tam prace potrwają prawdopodobnie do 2021 roku - precyzuje Jacek Kuchta.
Sprawy dotyczące działek nigdy nie są łatwe. - Dodatkowo powiat tatrzański charakteryzuje się specyficzną dokumentacją geodezyjną, której pewnie nie ma w innych regionach Polski, posługujemy się jeszcze mapą katastralną tzw. opracowaną w skali nietypowej, niemetrycznej. Ale jakoś sobie z tym radzimy, między innym modernizując poszczególne obręby w naszym powiecie. Głównie chodzi o przejście z mapy analogowej - papierowej, arkuszy foliowych do formy elektronicznej. Jednocześnie modernizując nośnik mapy ewidencyjnej, aktualizujemy pewne rzeczy dotyczące gruntów, czyli użytki gruntowe, przebieg granic działek ewidencyjnych, informacje o budynkach - doprowadzając te wszystkie dane do zgodności z rozporządzeniem w sprawie ewidencji budynków i gruntów - tłumaczy naczelnik.

Modernizacja ewidencji gruntowej w poszczególnych obrębach realizowana jest dzięki projektowi RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 pn. "E-usługi w informacji przestrzennej w powiecie tatrzańskim", który daje współfinansowanie ze środków unijnych. Z tych środków wykonane mają być pomiary w Witowie i Suchem.

- W tej chwili cyfrową formą pomiarów i map ewidencyjnych objętych ok. 46 procent powiatu. Wykonując obręb Witów i Suche ten wskaźnik wzrośnie do 60 procent. Zostało nam jeszcze do modernizacji większość wsi w gminie Bukowina Tatrzańska, sama wieś Bukowina oraz Groń, Leśnica, Brzegi, Jurgów , Rzepiska i Czarna Góra. W Poroninie - Poronin i Nowe Bystre, w Białym Dunajcu - Sierockie, Gliczarów Dolny i sam Biały Dunajec, a w kościelisku czeka nas jeszcze duży obręb Dzianisz - wymienia Jacek Kuchta.

Do zasobów kartograficznym dostęp ma w zasadzie każdy. - Jest on otwarty dla wszystkich. Po dokument, mapę, czy wypis z rejestru gruntów może przyjść każdy i otrzyma go i po opłaceniu dostępu - zgodnie z cennikiem. Ale chcę przypomnieć, że w ramach wspomnianego wcześniej projektu unijnego, uruchomiliśmy geo-portal powiatu tatrzańskiego. Na naszej stronie internetowej jest zakładka, gdzie można bez opłat, czy logowania się znaleźć podstawowe dane dotyczące działek - przypomina naczelnik.

Radio Alex, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Stanisław16.01.2020, 11:12
Panie Michale...
Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
piiiip15.01.2020, 15:59
@abab
A co Ty myślałeś, że jak rozbudowaliście domy czy postawiliście garaże to powierzchnia budynków się nie zmienia i wszystko zostaje tak jak było?
Michał15.01.2020, 11:37
Portal mapowy starostwa tatrzańskiego to porażka!!! Nie wiem ile kasy dali ale poza ładnym wyglądem wszystko działa kiepsko, brak podkładów satelitarnych, słabo się wczytuje, brak połowy budynków, wyszukiwanie dramat a o niezgodnościach już nie wspomnę!! Brawo naczelniku jest się czym chwalić polecam sprawdzić portale ościennych powiatów które może tak ładnie nie wyglądają ale są praktyczne.
M15.01.2020, 11:32
Chodzą chodzą - widziałam ich dzisiaj.
okaziciel15.01.2020, 11:29
tak samo w gminie Szaflary, później ludzie musieli chodzić do starostwa i naprawiać ich błędy. TO KOMPLETNI PARTACZE. Geo Arty. HA HA HA
abab15.01.2020, 11:28
w Ludźmierzu też mierzyli i się narobiło ;) dodatkowo większość otrzymała dopłaty do podatku za budynki;) wszędzie kasy szukają ;(
górol15.01.2020, 11:19
W Białce tak sp.......li mapy , że jest gorzej niż było
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl