16.01.2020, 20:38 | czytano: 17060

Gigantyczny smog w Nowym Targu w czwartkowy wieczór

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Chciałoby się powiedzieć "Nowotarżanie, nie wychodźcie teraz z domów". Około godz. 19 stacja pomiarowa na Placu Słowackiego pokazała, że stopień zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym wynosi 474.8 [µg/m3] podczas gdy norma to 50.
Tak źle nie było od wielu dni. Choć, trzeba dodać, że w styczniu już trzykrotnie stan zanieczyszczenia powietrza przekraczał stan alarmowy, nawet przy średniej dobowej.
r/
zobacz także
komentarze
Twardowski19.01.2020, 23:49
@gazownic.Gaz jest niebezpieczny.Nie ,,purkaj,, przy otwartym ogniu.Możesz stać się rakietą albo delikatnie ci portki na de... rozerwie.
lejdipank19.01.2020, 15:05
Efekt działań Watychy w walce ze smogiem jest jeden - MNIEJ NIŻ ZERO!
Jak w słynnym przeboju: "Są tacy - to nie żart, dla których jesteś wart, mniej niż zero. Oooo oooo oooo".
No i na otarcie łez będzie kosmiczny bal... kosmitów!
hihotek19.01.2020, 13:34
Samochód spali 100 kg benzyny powstaje ok.200 kg zdrowego dwutlenku węgla nie licząc innych substancji
uwolniony metan19.01.2020, 11:28
do wg
Ależ przecież sieci są i jest ich dość, by przyjąć sensowny program umożliwiający przejście prawie całego centrum miasta na gaz. Sensowny w znaczeniu korzyści dla mieszkańców, dla operatora i częściowego uporania się ze smogiem. Przyjąć i wynegocjować w PGNiGe taryfy dla określonej grupy odbiorców. Dzisiaj takie możliwości istnieją, ale trzeba mieć jakiś pomysł na rozwiązanie problemu jakości powietrza nawet kosztem mało istotnych inwestycji. Ale trzeba określić jaką politykę energetyczną miasto chce prowadzić. Przecież przez trzy ostatnie dekady Nowy Targ z pieniędzy swoich mieszkańców wybudował ponad 80 km sieci gazowych!
I trzeba być w końcu uczciwym i nie ulegać nierealnym mrzonkom o geotermii. Mówić całą prawdę, ponieważ nawet zakładając wariant optymistyczny, że źródła geotermalne w Szaflarach będą miały świetne parametry i osiągały nawet 130 stopni to i tak Nowy Targ chcąc skorzystać z tego dobrodziejstwa będzie zmuszony do budowy kotłowni szczytowej za 40-50-60 mln zł. A przecież kotłownia ta będzie pracowała w oparciu o GAZ! (teraz w oparciu o miał węglowy). Więc w jakim celu dzisiaj MPEC wydaje 8 mln na rozbudowę swojej sieci ciepłowniczej, skoro w większości tam wszędzie jest już sieć gazowa? Jakaś ekonomiczna i praktyczna paranoja! Stąd też i ogromne wątpliwości i pytanie dlaczego burmistrz Watycha nie podaje nigdy terminów, nawet granicznych 5-10-15 lat, które świadczyłyby o planowaniu, kontroli, zarządzaniu? I dlaczego prezes Ignacok nie potrafi określić ile to ciepło geotermalne będzie kosztowało? To jest jakaś polityczna komedia i błazenada, w której słowa mają mieć moc sprawczą, bo może jeszcze rok, dwa, trzy uda się wmówić niedoinformowanemu społeczeństwu, że przecież to ich wina, albo topniejących lodów Arktyki, słonecznych eksplozji i może kosmitów.
Nie dajmy się zwariować. Zacznijmy od władz wymagać tego, do czego się zobowiązali i za co są odpowiedzialni. Postawmy twarde warunki, dzięki którym ten problem smogu będzie rozwiązywany nie w perspektywie "nigdy", ale w najbliższych trzech latach!
wg18.01.2020, 20:49
Największym szkodnikiem jeśli chodzi o smog to jest władza, ta duża i ta mała. Obiecuje się ludziom "miliony na wymianę kotłów". Jedni nie wymieniają pieców bo czekają na miliony (choć ich stać, ale jak mają dawać to poczekam) inni jak się dowiedzą ile trzeba załatwić, żeby cokolwiek otrzymać (wnioski, zaświadczenia, pozwolenia, termomodernizacja, załatwienie spraw własnościowych) to rezygnują - i smrodzą. Podstawowym warunkiem poprawy jest rura z gazem lub z ciepłowni pod każdym domem. U nas w okolicy (Zakopane) jak podciągnęli rury z gazem pod każdy dom i "geotermię" na uliczkach to wszyscy się podłączyli bez żadnych opłat i wniosków. Inna sprawa to samochody - gaz-hamulec, gaz-hamulec, a kilometrów nie przybywa. Klocki i tarcze zamieniają się w pył zawieszony. Ciekawe, że podaje się ten parametr nie podając składu chemicznego. Analiza składu by pokazała skąd ten pył się bierze !
max18.01.2020, 20:47
Wystarczy palić w piecu metodą od góry i może być najgorszy opał, a dymu
NIE BĘDZIE tak wiele jak w przypadku normalnego rozpalania.
Nowy burmistrz18.01.2020, 17:06
Zamknę własną firmę i poświęcę się, by zwalczyć problem smogu w NT, jeśli wybierzecie mnie na burmistrza! Będziemy najbardziej innowacyjnym i ekologicznym miastem w UE. Dopilnuję też, żeby każdy nowotarski przedsiębiorca dawał paragon i płacił podatki... dobra, teraz wiem że już mnie nie wybierzecie. Wolicie nową furę od czystego powietrza...
total brud i smrod18.01.2020, 10:55
pytam kiedy stanieje olej opalowy
Tylko pozew zbiorowy ma sens!18.01.2020, 10:32
Tylko pozew zbiorowy ma sens, aby stanowczo wyegzekwować działania ze strony burmistrza, który jest odpowiedzialny za ten haniebny stan rzeczy!Mieszkańcy muszą się zmobilizować w ochronie zdrowia swoich rodzin!
przeciąg18.01.2020, 02:54
Smog raz jest a raz nie ma dlaczego? W każdym mieście był plan przewietrzania miasta. Tylko że już nikt o nim nie pamięta bo został zabudowany.
a oni palą i palą17.01.2020, 23:17
do Kolejarz, niestety ale Twoje podejrzenie jest jak najbardziej prawdopodobne. Ostatnio czytałem świetną publikację o smogu, jego przyczynach, skutkach ale i udanej walce samorządów w Polsce o czyste powietrze. Jest też raport o milionach ton drewnianych podkładów, wymienianych przez PKP w ramach unijnych projektów modernizujących trakcję, następnie pociętych i sprzedawanych jako paliwo do pieców Kowalskich i Nowaków. Miliony ton, zamienione w lotne substancje z całą tablicą Mendelejewa i toksyczne formaldehydy.
stary mieszkaniec17.01.2020, 23:08
Ale ściema totalna. Straszą i straszą. Zastanówcie się. przecież tu idzie o wielkie pieniądze dla gazowych korporacji. Myślicie, że gaz nie zanieczyszcza powietrza? Ekogroszek to ambrozja? olej opałowy to nie źródło smogu? Ekogroszek to węgiel ! Olej opałowy na dobrą sprawę można zastosować do samochodów z silnikami wysokoprężnymi.
Ktoś promuje na siłę opalanie gazem. Jaki ma w tym interes? Zapomnieliście już o wybuchu na ulicy Waksmundzkiej?
Kolejarz17.01.2020, 19:23
Proszę państwa. Mam teorię na temat tegorocznego smogu.
Otóż była robiona modernizacja torów kolejowych od Lasku do Nowego Targu. Jak myślicie, co się stało z starymi podkładami? Widziałem ich wielkie hałdy, które znikały sukcesywnie. Piękny opał. Impregnowane drewno. Długo się pali i pachnie smołą. A jaki daje piękny czarny dym.
Idzcie za zapachem. Im bliżej torów tym bardziej go poczujecie.
xxx17.01.2020, 19:08
Burmistrz zaczął kampanię reklamową w radiu Zet skierowaną do turystów .
Wymieniono Nowy targ na 1 miejscu jeśli chodzi o smog !!!
/.../
gazownic17.01.2020, 18:30
gaz jest nie bezpieczny
ol17.01.2020, 17:33
Szkoda,że ten kopcący budynek jest anonimowy,a może należy tych trucicieli upubliczniać?
geotermia17.01.2020, 17:18
Jestem ciekawy czy poniesie odpowiedzialność Pan burmistrz Watycha i Pan Wójt Gminy Nowy Targ za zachęcanie dzieci i nie tylko do głębokiego oddychania smogiem na lodowisku w Rynku i na stadionie w Waksmundzie gdzie postarano się za pieniądze Gminne truć nasze dzieci . Tym powinna zająć sie prokuratura !
Kominiarz17.01.2020, 16:32
Ale się dajecie nakręcić w ten smog. On zawsze był jest i będzie w kotlinie .
besala17.01.2020, 16:13
W dniach publikacji w ogólnopolskich mediach informacji o poziomie smogu w Nowym Targu i w dniach niewyobrażalnego przekroczenia wszelkich norm czystości powietrza (jak wczoraj) Pan Burmistrz i jego przyboczni znikają. Nie ma ich. Należy się domagać opublikowania szczegółowych danych dotyczących stanu powietrza w Nowym Targu na przestrzeni ostatnich pięciu lat, aby zobaczyć skutki działań Pana Burmistrza, który zapewnia, że od początku swojego urzędowania robi wszystko, co tylko można, aby "żyło się nam lepiej". Nie wiem, czy w tym lepszym życiu uwzględnia oddychanie czystym powietrzem.
Wyrocznia17.01.2020, 16:00
Była gęsta mgła to i normalne, że norma została wielokrotnie przekroczona. Niewielu ludzi wie jak wielką rolę w podnoszeniu stężenia pyłów odgrywają warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu, za to większość myśli, że tam gdzie jest największe stężenie to oznacza, że spalane są śmieci na potęgę. Polecam poszperać w internecie i dowiedzieć się coś więcej o smogu.
mieszkaniec17.01.2020, 15:21
Ja mam ogrzewanie ekologiczne, nie wspomnę ile kosztuje olej opałowy. Słucham, oglądam programy publicystyczne, chodzę ulicami Nowego Targu i co. W TV eksperci mówią, że 60% zanieczyszczeń powietrza to spaliny. W Nowym Targu stale korki, samochody stoją i "trują". Tak sobie myślę, że gdyby choć w niedzielę niektórzy zostawili samochód w garażu i ruszyli na spacer pieszo - trochę by ulżyło wszystkim. Ale jakoś wszyscy widzą kominy, a o smrodzących samochodach zapominają, albo też udają że ich nie ma. A ile takich rozpadających się aut jeździ po mieście i one czyszczą powietrze?
FRANEK17.01.2020, 15:12
nad miastem nowy targ nie ma smogu tylko mgła wilgotne powietrze bardzo zdrowe na płuca ludzie przyjeżdzajcie do nowego targu powietrze za darmo.
wodnik szuwarek17.01.2020, 14:40
Coraz bardziej na poważnie rozważamy z żona wyjazd i przeprowadzkę z tej zasyfialej komory gazowej jaka jest Nowy Targ1!!Brawo Panie Burmistrzu!!Zrobiliście komorę do zagazowania mieszkańców!!Wstyd!!!
ponury świat braci Grimm17.01.2020, 13:46
Szedł Grześ przez wieś i doszedł do miasta.
A gdzie przeszedł tam pozostał smród i ruina.
Macie zatem to, czego chcieliście, wierząc w słowa nowotarskich bajkopisarzy i tej wiecznie uśmiechniętej Pani od wstążek, dla której praca i zarządzanie miastem to jeden wielki bal, imprezka i korowód z wodzirejami: Bolkiem i Leszkiem, voil? i tylko ten uporczywy zapach wielkiego świata... w oborniku.
9821017.01.2020, 12:29
Przy takich zarobkach jakie mamy w Polsce i tym że wszystko drożeje - myslicie że kazda nowotarska rodzina wywali po 15-20tys na wymiane piecy i instalacji...? Zastanówcie się. Niektórzy nie mają za co rachunków zapłacić.
tylko referendum17.01.2020, 12:25
Od momentu objęcia rządów przez Watychę ubyło 1000 mieszkańców!!!!!!! Nowy Targ staje się wymarłym miastem emerytów, którym cały czas się podnosi podatki i opłaty. Brakuje tu gospodarza. Eksperyment Watycha się nie udał. Traczki i tyle.
Ciekawy17.01.2020, 12:24
Witam, gdzie mozna kupic maske antysmogowa w nt?
Donegal17.01.2020, 11:53
W tym mieście brak gospodarza. I to widać. Tu żelazną ręką należałoby ustalić konkretne zasady, mapę drogową jak dojść do upragnionego celu - czystego powietrza. A robi się bardzo niewiele. To samo widać jeśli chodzi o czystość na ulicach, o zbieranie zalegającego śniegu, o organizację ruchu kołowego, o utrzymanie porządku w zakresie parkowania. Czyli wszystko to co czyni mieszkanie w danym mieście przyjemnym i wygodnym. Niestety Nowy Targ jest brudny, zaniedbany, zasnuty śmierdzącym smogiem, a kierowcy czują się jak na dzikim zachodzie, tu prawo się nie przyjęło... To oczywiście wina ludzi, ale jednak jakieś wyższe standardy powinna narzucać władza, a u nas władza okopała się w UM i wychodzi tylko na rauty, bale i przecięcia wstęgi.
LITOSCI!!!17.01.2020, 11:47
Koniec jarmarkow, rautow i wszystkich przyjemnosciowych wydatkow, a za to kupic duzy oczyszczacz do miasta, sa juz takie montowane w roznych miastach, nie wiem ile to kosztuje, ale moze mozna sie wystac o jakas dotacje, to co dzieje sie w naszym miescie to tragedia, ludzie, panie burmistrzu, pani wstazko i inni czy wam zycie jest niemile? czy nie przeraza was wizja waszego dziecka chorego na raka?? potrficie sobie je wyobrazic? czy wytluczecie wtedy wszystkie lustra, zeby na siebie nie patrzec? jeszcze nie jest za pozno.. macie pieniadze, ktore mozecie zadysponowac odpowiednio i co robicie? pijecie szampana??!!
zdumiony obserwator17.01.2020, 11:12
Taka sytuacja nowotarska. Ku przestrodze, brońmy się przed głupotą tych, którzy mają dawać przykład - od góry do dołu.
Otóż odpowiedzialni rodzice wysłali do jednej ze szkół swoje dziecko z maską przeciwsmogową na twarzy. No i się zaczęło już na wejściu, kiedy poirytowana nauczycielka (!) zaczęła kpić z tego dziecka, głośno komentując niezrozumiałą manifestację i maskaradę tego dziecka.
Szok, prawdziwy szok... gdzie i z kim my żyjemy!
3000000017.01.2020, 11:04
panie ze nieporadny a morze trzeba wyjsc na ulice i zamanifestowac stop mok a 30 miliony na wymiane piecy
aro17.01.2020, 10:55
..a gdyby tak miasto NT zrezygnowało na rok na dwa z masowych imprez typu np. jarmarki podhalańskie itp. gdzie zbiorowo gromadzą się ludzie, którzy chcieliby mieć czystsze powietrze już w niedalekiej przyszłości, a pieniądze wydane na takie imprezy przeznaczyć na ekologiczne kotły, na solary, na inne ekologiczne formy ogrzewania domostw. Gdyby np p. Kurski powiedział, że Sylwestra 2020-2021 a Zakopcu nie będzie, tylko te pieniądze przeznaczy na zakup kotłów czy solarów dla domostw w Zakopanem , gdzie są stare piece, nieekologiczne, aby w następnym roku, czy w następnych latach, mieszkańcy, turyści cieszyli się zdrowym i czystym powietrzem to byłby jakiś postęp w dbaniu o czystość powietrza na Podhalu. Tak samo w NT. Niech "władza" nie kara, nie zakazuje, tylko dąży finansowo do zmian jeśli chodzi o środowisko, czystości powietrza. Coś za coś. Czasami trzeba zrezygnować z przyjemności (bo ona kosztuje), aby uzyskać inny zamierzony efekt (który kosztuje tyle same lub ciut więcej). Teraz po takim wpisie mieszkańcy bloków w NT się wzburzą mówiąc: Co? Nie będzie Jarmarków Podhalańskich ani Sylwestra w Zakopcu ? Przecież ja nie palę węglem w mieszkaniu. Ale mieszkańcy bloków, odkręcając zawór w grzejnikach nie zdają sobie sprawy, że i tak ciepło idzie z kotłowni w NT na W. Polskiego i że jest tam palony węgiel (chyba, że już jest inaczej to proszę mnie poprawić, chyba, że tam już geotermia, gaz czy solary działają, czy ciepło ze słońca bezpośrednio:))
pispojednozlo17.01.2020, 10:54
SMOK? nie powtarzajcie glupot, to sa zanieczyszczenia wielkoczasteczkowe,dym. aby tego uniknac,dajcie ludziom lepiej zarobic,beda ogrzewac np. gazem bo bedzie stac!
Zatroskana17.01.2020, 10:44
To miasto powinno ze swojego budżetu zakupić maski dla mieszkańców i rozdać je za darmo. Nie jest to rozwiązanie problemu smogu, ale przynajmniej coś by się działo w tej kwestii. Bardzo bierne działanie władz miasta. Jak tak dalej pójdzie, to nawet nie chcę myśleć co będzie ze zdrowiem naszych dzieci i nas samych.
fan politycznej propagandy17.01.2020, 10:30
ej ludzie ludzie, żal mi was... wszystkich.
DR MARTENS17.01.2020, 10:22
do Monika a z jakiego miasta jestes?Napisz chetnie opisze Twoje miasto,jesli tam bylem.A jezdze duzo po naszym kraju.Pozdrawiam.
Monika17.01.2020, 09:59
Okropne miejsce...najbrzydsze miasto w jakim bylam... ludzie straszni bez wiedzy, wyobraźni i poczucia odpowiedzialnosci. Szaro buro i ponuro. Wspólczuję wszystkim dzieciakom, że muszą sie tu wychowywać.
Kolejnik17.01.2020, 09:45
Lodowisko było zamknięte czy otwarte? Kolejowa cala zakopcona . Nie było czym oddychać . Ze tez burmistrz nie czuje tego jak to jego najbliższe otoczenie. Może i mamy tu taki klimat jaki mamy ale zamiast narzekać burmistrzu to tym bardziej trzeba zadziałać.
STAŚ17.01.2020, 09:43
Gołym okiem o nosem, widać i czuć ! Szkoda pieniędzy na przyrządy do pomiaru, ludzie piszą - SYFU !!!
Krakowianka17.01.2020, 08:59
Mb w Krakowie teraz ( od wprowadzenia zakazu) jest lepsze powietrze ale smog jest dalej. A skąd sie bierze? A no stąd, że wszystkie wsie pod Krakowem dalej palą w kopciuchach. Krakow jest w niecce i caly syf z powiatu krakowskiego leci do krakowa i wisi nad nim. Do tego zabudowa miasta ( brak korytarzy powietrznych) powoduje, że wiatr nie ma jak tego wywiać. Nowy targ powinien zacząć od zakazu palenia węglem.
ja17.01.2020, 08:49
Chciałem wymienić piec na ekologiczny typu pellet , ale niestety dla przedsiębiorców ( samozatrudniony ) powierzchnia zakładu 60 m2 NIE MA DOTACJI !! więc kopciuch jeszcze długo bedzie w pracy .
nowotarżanka17.01.2020, 08:42
Nie mogę już czytać argumentów typu: dawniej się paliło byle czym a smogu nie było. Ludzie, był od zawsze tylko nikt tego nie badał!!! Unia narzuca normy emisji gazów itd. zaczęto wreszcie prowadzić monitroring i nagle powstał kłopot. Winę za smog w Nowym Targu i okolicznych wioskach ponoszą ludzie, którzy palą syfem w piecach i mają gdzieś nakazy, zdrowie swoje i wszystkich dookoła. W lecie smogu prawie nie ma, czyli odpowiedż sama się nasuwa...
apel do władz17.01.2020, 08:33
Jakie to żałosne, gdy wciąż od osób, których obdarzyło się mandatem zaufania słyszy się, że nic się nie da zrobić. To poczucie beznadziejności staje się zresztą od lat legitymacją nieporadnej władzy, która okopała się w swoim ciepłym dworze, wysyłając za każdym razem komunikat - NIE DA SIĘ!, NIC NIE MOŻEMY (inaczej mówiąc *** gincie!) bo:
- palicie węglem (ruskim o najniższej jakości)
- palicie śmieciami (taka bzdurna teza władzy, która szuka usprawiedliwienia dla swojego partactwa)
- palicie eko-groszkiem z fontannowym wyrzutem PM10 i 2,5
- palicie peletem z formaldehydem
- a ostatnio, bo rząd nic nie robi i utrudnia prace samorządowcom
No właśnie, jak widać najlepszym rozwiązaniem antysmogowym dla władzy ma być pałka do lania niepokornych mieszkańców, szczucia jednych na drugich, powoływanie fikcyjnych eko-patroli, eko-doradców i innych form wyrzucania publicznych pieniędzy.
Efekt? Coraz większy smog i coraz większe niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia naszych dzieci!
Raczej to proste wnioski i łatwo przewidywalna przyszłość. Ale nie dla wszystkich, ponieważ to nie mieszkańcy zarządzają miastem a władza (Burmistrz i Rada).
Niestety dla władzy wręcz przeciwnie, a przecież tym różnimy się od bezmyślnych kręgowców, albo nawet bezkręgowców, że władza myśląca potrafi przewidywać skutki własnej bierności, potrafi coś planować na najbliższe lata, potrafi analizować, potrafi odróżnić rzeczy ważne od najważniejszych i w końcu potrafi rozwiązywać podstawowe problemy mieszkańców (gdyby zapomnieli o swoich obowiązkach to niech sięgną po Statut Miasta).
W przeciwnym razie ta władza jest równie żałosna jak używane argumenty mające jedynie zadanie ochrony własnej *** i zupełnie nie jest godna by nas reprezentować.
smogwawelski17.01.2020, 08:32
@Mb

Jeżeli chodzi o Kraków to największym problemem jest emisja napływowa z ościennych miejscowości, niekorzystne położenie miasta (podobnie jak NT), zabudowa korytarzy powietrznych, przemysł. Identycznie byłoby w NT gdyby wprowadzono zakaz palenia węglem. Taki zakaz musiałby być wprowadzony w całej gminie.
lb17.01.2020, 08:26
mordercy. a jak zaczynaja odwracac kota ogonem, tydziez ulegaja autosugestii ze to nie ich wina... to juz nie bede pisal, moderacja w koncu jest. ale dodam jeszcze raz - mordercy. i ci mordercy wiedza ze to do nich to kieruje, a nie do kazdego.
ski alpine17.01.2020, 08:23
Istnieją też inne portale informujące o jakości powietrza. Wykorzystują dane z prywatnych stacji pomiarowych. I tak np w Nowym Targu w okolicach Willowej było bardzo żle, wręcz tragicznie, a już kilka km dalej na Długiej Polanie było wręcz doskonałe powietrze. Różnica wysokości to nie więcej niż 150 m npm. Wiadomo, że im wyżej tym lepiej, ale czy aż tak...? Nie da się oprzeć domniemaniu, ze niektórzy będą przesyłać dane korzystne dla siebie. Gdyby ktoś chciał zachęcić w ten sposób do przyjazdu do jego stacji narciarskiej, a pomiary były nierzetelne, to bardzo nie w porządku. Wobec powyższego wolę sugerować się oficjalnymi danymi miejskimi, które są zamieszczane na tym szacownym portalu, a to że wyżej może być trochę lepiej biorę na logikę. Pozdrawiam.
Głupi palacz17.01.2020, 08:21
Ludzie to pajace i tyle czym pali to samo ma w kotłowni
Wicher17.01.2020, 08:18
A wszystko dla tego że nie ma wiatru.
Bb17.01.2020, 08:13
Mb smiga Krakowie bierze się stąd, że tylko w Krakowie jest zakaz palenia!!!! Cząsteczki powietrza nie są nieruchome, na skutek dyfuzji zanieczyszczenia przemieszczają się z sąsiednich miejscowości do Krakowa! Popatrz na statystyki np Londynu, tam nie spala się nic prócz gazu wszędzie!!! Nie tylko w Londynie.
Devina17.01.2020, 07:52
Jakie maski antysmogowe polecacie?
Grzegorz Podwyżka17.01.2020, 07:43
Niestety Watycha z ekipą to burmistrz na czas zabawy. Zastali wyremontowane przez Fryźlewicza miasto i zaczęli balować. To wstążki, to bal, to imprezki a zarządzanie miastem leży i kwiczy. Likwidacja straży miejskiej przehandlowanej w konsultacjach za niedziałający (jak większość rzeczy za Watychy) Color Parkiem było błędem. Watycha o tym wie więc powinien złożyć urząd - dla nas i dla naszych dzieci. Miasto się wyludnia!!!
Antysyf17.01.2020, 07:07
Tak naprawdę, żeby zrobiło zdecydowanie lepiej to należy wprowadzić zakaz palenia węglem (w tym różnymi rodzajami ekogroszków) na całym Podhalu. Wtedy nie będzie sytuacji że pali się syfem w NT czy tez w okolicznych wioskach
Emeryt17.01.2020, 06:49
Mb: powietrze porusza się wraz ze smogiem. Kraków nie smrodzi, ale obwarzanek krakowski owszem i smród spływa do Krakowa. Kto dawno miał węgiel na Podhalu, a nawet jak miał to ile go spalał i w czym go spalał? Ludzie mieli po 10 stopni w domu, a palone było głównie drewnem tylko w pomieszczeniach w których siedzieli. Dziś piece z nadmuchem wyrzucają najdrobniejszą część popiołu w powietrze, ogrzewa się całe domy na okrągło i na 25 stopni. Domów w NT jest min drugie tyle co dawniej, głównie spala się węgiel. No i jest smród. W Krakowie są strefy, do których nie wolno wjechać, w NT nie ma żadnych ograniczeń, a ile jest samochodów to każdy widzi - i większość stare smrodzące złomy. NT jest w kotlinie, z okolic smród spływa tam gdzie jest niżej. Z tych powodów mamy smog o nieprawdą jest że dawniej też tak było. Był smród ale nie w tym stężeniu i nie o takim składzie. Za komuny były przydziały węgla i trzeba było palić oszczędnie. Dziś ludzi stać na węgiel i kupują go znacznie więcej.
Baca17.01.2020, 06:43
Jak trzeba byc niedorozwinietym i obczerniac Burmistrza monitujcie do naszych Poslow ozniesienie akcyzy na gaz i olej opalowy do ogrzewania a nie importowac tani wegiel zRosji a Polski zalegaja haldy....
LU 123XX17.01.2020, 06:24
@mb i inne gady, posłuchajcie, otóż smog w krakowie sie bierze z sasiednich gmin , tak samo jest w nowym targu, mam wymieniać?
Proszę bardzo,ludzmierz,waksmund. Klikuszowa już nie bo jest za górą, stad też ten absurd,ze w krakowie jest zakaz,a dymek sobie wędruje mimo zakazu,a ludzie sie dziwią skad to i ułomni myślą, ze z aut.
Ja slyszalem,ze mozna wytoczyc zbiorowy pozew przeciwko miastu/panstwu o to,ze jest brudne powietrze i to sa milionowe odszkodowania... tak orzekł tsue tylko nikt głośno o tym nie mówi.
jaga217.01.2020, 06:00
Powystawiali domy jak bloki to jeszcze za Gierka , bo kozuchy wtedy szły jak woda i kombinat dawal pracę i pożyczki , teraz te kolosy trza czyms ogrzać więc dymią aż w d.... szczypie
Kappa17.01.2020, 00:23
Dla tych co się zastanawiają skąd w Krakowie bierze się smog.
Godzina aktualna, czyli parę minut po północy, sam zaświadczam o tym, że samochodów na ulicach już nie ma, bo mieszkam w Krakowie, a wskazania stacji pomiarowych ciągle na bardzo wysokim poziomie... od aut, których nie ma? Nie.
To skąd? Przecież w Krakowie jest ZAKAZ palenia węglem itd...
Ale na obrzeżach Krakowa i w wioskach dookoła już nie i podejrzewam, że aktualnie to właśnie wpływa na taki stan rzeczy.
Bale17.01.2020, 00:01
Brawo panie Burmistrzu jest pan znany w Polsce, NT miastem smogu, a pan w tym kierunku nie robi ABSOLUTNUE NIC! Lodowisko hit! Bawcie się dalej kosztem zdrowia naszych dzieci. Na bal burmistrza przyjdziemy w maskach antysmogowych będzie kosmos!
Kilion16.01.2020, 23:24
Dziwne że jak ja bylem w urzedzie to spokojnie mozliwosci dotacji sa i uzyskalem wiedzę. Ale komentarz opozycji byle by uderzyć w burmistrzą mowia tylko ze nic nie ma i ze wina wstąża i burmistrz. Ale wiadomo kto w opozycji w miescie jest..Ci co sa mają te same poglady co obecna wladza w kraju która stawia na wegiel....no i wszystko jasne. Dowalić Burmistrzowi to cel jedyny
Jupek16.01.2020, 23:23
W Krościenku nie badano a o 9 wieczór nawet nie radzę otwierać okna. Jak widzę tych turystów znikomych spacerujących wieczorowa porą to sobie tłumaczę że oni muszą być ze Śląska bo nikt normalny by nie wytrzymał wyjścia na spacer w takich warunkach:-
I se myślę jak taka Szczawnica ma w tytule nazwę uzdrowisko ?
SiG16.01.2020, 23:21
Sami sobie syficie, sami sobie wdychacie!!!! To jest proste. W całym centrum gdzie jest największy syf jest gaz. W większości jest ciepło z MPEC. Jak nie ma tego ani tego to jest pelet, a Wy wolicie nowe autka kupować zamiast kotłownie wymienić. Piece są dostępne na drugi dzień, roboty w kotłowni na dwa dni. Można złożyć wniosek np w ramach "Czystego powietrza". Ale Wy będziecie chrzanić o Alarmie smogowym, burmistrzu, radnych i PiS-ie. To jest miara Waszego patriotyzmu. Jak mielibyście swój piec, w swojej piwnicy za swoje pieniądze wymienić to nie daj Boże. "Niech mi burmistrz zapłaci" jojcycie. Niech każdy zrobi co do niego należy ze swoim piecem i za miesiąc mieszkamy w normalnym mieście. Miescany, miescany...
miłych snów16.01.2020, 23:20
Do Mb. Z okolicznych miejscowości. Mieszkam przy ulicy Wielickiej i mam czystsze powietrze niż Wy w Nowym Targu. Przejeżdżałem przez Waksmund i Ostrowsko, to widać, że koty i psy się pochowały. Zwierzęta są mądrzejsze od ludzi, niestety.
Dd16.01.2020, 23:16
Ludzie ludzi zabijają. Tragedia umrzemy z tego syfu A cent mieszkac w górę ciekawe kto tutaj będzie chciał mieszkac za kilka lat w tym smogu kto nam ZDROWIE ODDA
Mb16.01.2020, 23:12
Proszę mi wytłumaczyć w takim razie skąd w Krakowie aktualnie bierze się smog skoro wprowadzono zakaz opalania węglem i drewnem. Może przyczyny należy doszukiwać się gdzie indziej. Od zawsze palono w piecach węglem i drewnem, nie było tylu piecy gazowych, olejowych i innych ekologicznych co teraz a smogu nie było. Może warto się zastanowić co i gdzie wybudowano a nie zaraz winić ludzi za jakość czy te sposób ogrzewania domów.
Waldi16.01.2020, 23:05
Nie wincie urzędnika bo to nie on pali w waszych piecach, co on ma zrobić, najwyższy czas żebyście zaczęli robić porządek od siebie, większość tych co pisze czają się i czekają na wieczór, może ich nie widać ale czuć, Polak /.../ wszystko robi na opak
odrobinka16.01.2020, 23:00
straszne to jest przerażające nie ma czym oddychać nie można przed tym syfem nigdzie się schować uchronić ...wykapiemy jak przysłowiowe muchy
Czytelnik podhale2416.01.2020, 22:54
Witam
Ministrant /.../ każdy widzi NT a jaki syf palą po wsiach to już nie. Wystarczyło dzisiaj przejechać się drogą z Gronkowa do NT to na wysokości boiska i bacówki spojrzeć w stronę waksmunda, ostrowska ile syfu się nad nimi unosi. Dzisiaj przez nie przejeżdżałem , masakra jaki dym unosi się z kominów a smród . Pali się wszystko zwłaszcza kawałki i odpady krawieckie . Wymianę źródeł ciepła należy tez zrobić w okolicznych wsiach.
Pozdrawiam
pedał16.01.2020, 22:46
SUPERRRRR całe Podhale w smogu ci na kotelnicy też to wdychają BRAWO
WW16.01.2020, 22:39
Wstążki, bale, rauty, siłownie smogowe i smogowisko które mimo zagrożenia życia wciąż działa. Zapewnienia administracji Watychy były inne ale jest jak jest. Nowotarżanie umieramy!!! Dobrze że poruszono temat bloku biznesmana który obecnie remontuje MOK za 35 mln bo jego blok zablokował cały kanał napowietrzający miasto biegnący pomiędzy blokami na Sikorskiego i Podhalańskiej. Skiśniemy przy tym burmistrzu
Hanuś16.01.2020, 22:25
10%węgla reszta śmieci.
zły16.01.2020, 22:11
Czy autka produkują tlen ? Trzydzieści lat temu było sto razy więcej pieców ,,kopciuchów,, tysiąc razy mniej autek i smogu nie było.Trzeba było widzieć wczoraj Kraków z Mogilan(Nowego Targu z Niwy też) przy słonecznej bezwietrznej pogodzie,nie było go widać! Tam jest zakaz palenia w piecach a kooorki,samochodów miliony.Wygoda wygrywa z ekologią.Tu jest problem
mieszkaniec16.01.2020, 22:09
Starać się o dotacje panie Burmistrzu.bo inaczej będziemy zdychać od tego smogu!!!!!!!!!!!!!!!
Marian T.16.01.2020, 21:59
@Kajtek:
Co jest robione? Wymieniane piece? Żartujesz?
Byłem i pytałem o wymianę pieca, o dotację. Nie ma. Szanowny pan Wojciech Lorek z miną męczennika powiedział, że nie ma. Miasto kończy projekty z poprzednich lat. Pompa ciepła? Zapomnij! Panele? Mogę się ewentualnie wpisać na listę rezerwowa, z sugestia że i tak marne szanse. Dzień później UM trąbił że otworzono dodatkowy nabór. Dla kogo w takim razie są te magiczne dotacje, skoro zwykły mieszkaniec się nie łapie?
Na wstążki jest, na remont za miliony jest. Ciepła woda do prywatnego osiedla? Żaden problem! A na najważniejsze rzeczy nie ma...
W jak Watycha, W jak Wstyd!
Ministrant16.01.2020, 21:59
Nowotarżanie, którzy palą syfem i śmieciami jesteście mordercami
Bbbjgdjdjdj16.01.2020, 21:50
No dzisiaj jest konkretnie na 5 m nic nie widać i się okazało że stacja powyżej 500 się zawiesza ( na godz 21.49 nie ma wyniku pm 10 )
Raczej zmiana pogody się zbliża
góralka16.01.2020, 21:43
Makabra
wista wio16.01.2020, 21:31
Miastowi,za chwilę smog wam nosy powykreca ha ha.Będziecie podobni do Pinokia.
Lawik16.01.2020, 21:25
Rząd nam to funduje ....niech radni z PiS wymusza na rządzących zakaz sprzedaży taniego węgla. Niech uproszczą program Czyste Powietrze. A nie tylko na burmistrza jechać....
Okoliczny16.01.2020, 21:24
Sarkofag nad Nowym targiem i niech się duszą sami .
Mirek16.01.2020, 21:23
O jakich odszkodowaniach mówicie? To tych co trują do sądu albo rząd że nie zakarze węgla....
Buka16.01.2020, 21:23
Sami ich wybraliście, a teraz narzekacie :)
Życzę dużo zdrowia!
Idzie przez wieś16.01.2020, 21:22
Nawet wstążki przestały fruwać. Oby żyło się lepiej
Pp16.01.2020, 21:19
Na początek obowiązkowo maski dla osób przebywających w syf targ.
Dana16.01.2020, 21:17
Pogonic to towarzystwo od Watychy skoro nie umieli zrobic porzadku przez prawie 5 lat ...bawia sie i marnotrawia pieniadze podatnikow remontuja za tyle dom kultury a wczesniej podusza ludzia ..REFERENDUM i TACZKI.
Kajtek16.01.2020, 21:14
Jestem ciekawy kiedy Nowotarski Alarm Smogowy zacznie wśród mieszkańców akcję robić bo to że wymieniane piece są widać a jak ludzi przekonać by wymieniać to właśnie rola organizacji takich jak alarmy smogowe. Nie sztuką tylko mówić że źle jest i krytykować. Wystarczy napisać wniosek na działania edukacyjne i już mozna działać...
Obserwator16.01.2020, 21:13
Ludzie ale syf w powietrzu mam astmę i to się odczuwa od razu zmiany wychodząc na pole chociaż by na pięć minut.
Jest tam.kto16.01.2020, 21:13
Prosciej byłoby zakazać palić badziewiem, nietrzeba by pomiarów robić czy to tak trudno pomyśleć?
Przyjezdny16.01.2020, 21:11
Są tu jacyś madrzy ludzie adwokaci, da się miasto podać o odszkodowanie? jest takie prawo?
Antygona16.01.2020, 20:57
Oj tam,oj tam.Zamiast bali u burmistrzu nowych biur poselskich cos z tym zróbcie urzedasy !.A nie zdjęcie zrobić,napisać ile jest jednostek i po sprawie !? Większość ma chyba juz gdzieś wasze wasze "ile jest jednostek a ile powinno być "!.Kombinujcie,od tego jesteście,za to wam płaca,nie za zale jak to jest bee a powinno być cacy...
ski16.01.2020, 20:49
stacja nie jest na pl.słowackiego tylko na boisku szkolnym szkoły nr 1
Zobacz pełną wersję podhale24.pl