17.01.2020, 12:37 | czytano: 5355

Śmieci drożeją, a pomysłów na szukanie oszczędności coraz więcej

Arch. Podhale24.pl
Czorsztyńscy radni wraz z wójtem szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy związanych z obsługą gospodarki odpadami komunalnymi. Jednym z pomysłów jest wniosek do parlamentarzystów, kolejny – oddanie makulatury do skupu.
O problemach z gospodarką śmieciową coraz głośniej mówią podhalańskie samorządy. Ceny drastycznie wzrastają. W nowym roku wcale nie będzie lepiej. Powodów jest kilka, między innymi drożejący prąd, wzrost cen za wywóz śmieci, wzrost płac minimalnych, co przełoży się bezpośrednio na podwyżkę cen usług. Duży wpływ ma także nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wymusza segregację śmieci.
Czorsztyńscy radni zauważyli kolejny powód podwyżek – jest za mało firm, które przystępują do przetargów na odbiór i wywóz śmieci. – Jest tylko dwóch monopolistów do odbioru tych śmieci. Czy, jako rada gminy, nie moglibyśmy złożyć wniosku do parlamentarzystów o to, żeby podjęli stosowną uchwałę? Niech popracują nad tym, aby była jakaś konkurencyjność, bo z tego wynika, że na naszym terenie nie ma żadnej konkurencji w odbiorze śmieci – zauważyła na ostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn jedna z radnych.

Wójt, Tadeusz Wach, przyznał radnej rację. – Trzeba coś z tymi śmieciami zrobić, bo w chwili obecnej faktycznie tej konkurencji nie ma, co powoduje bardzo wysoki wzrost cen – odpowiedział. Radna dodała, że firmy mogą ustalać dowolne ceny. – My nie jesteśmy w stanie z tym nic zrobić. Problem musi zostać rozwiązany w Warszawie – skwitował wójt.

Z kolei w dyskusji poddano kolejny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy w budżecie, a mianowicie część radnych zaproponowała, aby zbierać oddzielnie makulaturę od mieszkańców i wywozić ją do skupu. – Za pół tony dostaniemy 10 zł. Nie wiem, czy nam się to opłaca, biorąc pod uwagę koszty wywozu – powiedział jeden z radnych.

ao/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ktos21.01.2020, 17:57
W Islandi za oddanie butelki szklanej , plastikowej , czy puszek dostaje sie 16 koron (0.50 zl - za sztuke ) . Skupy sa czynne 1 raz w tygodniu tylko przez 2 godziny a mimo to ludzie zbieraja oddaja i dostaja spora kase . Da sie ? Mamy segregowac placic duza kase a czemu by nie zarabiac ?
realny18.01.2020, 16:31
do Gorol Ty przeczytaj jeszcze raz albo dwa albo trzy razy moze zrozumiesz moją mysl ,,,,,,bo własnie o tym pisałem , ze nie firm konkurencyjnych bo nie dokonca sa opłacalne , troche Cie poniosło
oby tak dalej18.01.2020, 11:19
Brawo Dobra Zmiana !!! tak trzymać trzeba dobić najbiedniejszych i przedsiebiorców podatkami !!!
gorol18.01.2020, 10:32
@realny
Ty wiesz co piszesz ?!?!
System jest tak skonstruowany, żeby żadna POLSKA FIRMA nie mogła się utrzymać na rynku zbyt długo.
Ty sobie załóż i utrzymaj się !!! Przekonasz się na własnej skórze !!!
PODWYŻKI ZAWDZIĘCZAMY WYBORCOM PIS18.01.2020, 10:15
PODWYŻKI ZAWDZIĘCZAMY WYBORCOM PIS-U !!!
TEN UCISK ZAWDZIĘCZAMY WYBORCOM PIS-U !!!

Proponuję, aby wyborcy PIS-u poszli do swoich wybrańców z PIS-u i zapytali dlaczego nas dobijają !!!!!

Problem śmieciowy dotyczy CAŁEJ POLSKI - to jedna z pierwszych odczuwalnych decyzji PIS-u
Wcześniej PO, PSL, SLD wbijało nas w ziemię, teraz PIS dociska zrównując nas z ziemią !!!!!
kluszkowianinka_bez_głowy17.01.2020, 21:32
hej ludzie a może by tak zbierać smieci raz na 3-4 miesiace w tedy była by oszczedność
ja17.01.2020, 21:03
Dobra Zmiana :) będzie jeszcze drożej , to dopiero początek podwyżek .
realny17.01.2020, 20:58
szanowni radni takie Wasze rozumowanie prowadzi do nikąd , kazdy z Was niech załozy firme zwiazana z utylizacja smieci , ze spalarnia i stancie do przetargu z nizsza cena , zobaczycie jak bedzie wyglądał Wasz biznes????prosty przykład załózcie firme transportowa i zaproponujcie bilet z Sromowiec Niżnych do Nowego Targu za cene 2 zł i bądzcie konkurencyjni , ja i wielu pasazerów bedziemy Was wychwalać , wiec proponowanie parlamentarzystom niech wymysla inne firmy odbierajace śmieci ok , tylko , życze wam zebyscie taka firme założyli i obniżyli cene za odboir smieci chwała i powodzenia w interesach
Jo17.01.2020, 18:59
Dlaczego zwykly smiertelnik ktory musi wszystko dac czyste posegregowane nie ma mozliwosci samemu odwiesc do specjalnych punktow i jeszcze kase dostac? Nie bo musimy plastyki , szklo , puszki umyc (co z oszczednoscia wody ktorej brakuje?) Jeszcze mamy placic powinni nas po rekach calowac i doplacac za to
Piękna17.01.2020, 16:41
Jeśli dobrze doczytałem ostatnie uchwały to Wójt i Radni z Czorsztyna powinni się wpierw zastanowić czyje interesy reprezentują, szarych mieszkańców czy lobbyb turystyczne. Szary mieszkaniec płaci za śmieci 14 zł na miesiąc czyli 168 na rok to jest więcej niż właściciel modnych ostatnio w Kluszkowcach na Stylchnie domków rekracyjnych, które przyjmują po 10 turystów. Opłata za śmieci za taki domek wynosi 160 zł na rok. Wiem że nie zawsze jest pełne obłożenie ale i tak nie widać jakieś skrzywienie.
nie do wiary17.01.2020, 15:52
Jak mawiał śp. Stefan Kisielewski, założyciel UPR: "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!"

PAŃSTWO Z DYKTY!
wiesniak17.01.2020, 15:32
a jak jo nimom smieci to tys muse placic ????? krowe mom mlyko mom kury mom jojko mom grule nasadzym marchew mom owce mom to miyso tys mom chlyb kupiym cukier kupiym to opakowanie papiyrowe spolym i cemu mom placic zasmieci kompot tys mom ugotujym ze sliwek swoik
Postronna17.01.2020, 15:04
@ zainteresowany

Ja rok temu zrobiłam burde z Bogu ducha winnym kierowcami, którzy odbierają śmieci. Nie wzięli mi dwóch worków bo butelki zgniecione i zakręcone. No myślałam że mnie z butów wy****li. Po czym zwracając honor, gdy doczytałam przepisy okazało się że faktycznie butelki mają być czyste, puste, nie uszkodzone, co za tym idzie nie zgniecione i dokrecone. Więc temu, kto stworzył te przepisy należy się porządny kop w d**e!!!
FRANEK17.01.2020, 14:47
a może trzeba zastrajkować i nie płacić za śmieci, jak całe podhale zastrajkóje to się zastanowią.tyle w temacie.strajk od 1.02. 20
helen17.01.2020, 14:40
bo wojt z saflor to madrzyjsy nie trza sie kontaktowac z ludziami ((((((
wyjście17.01.2020, 14:32
Szkoda przedłużać tą śmieciową agonięTylko powiatowa spalarnia. Patrz Kraków
baciok@17.01.2020, 14:04
Bicie piany. Dlaczego mi zwykłemu człowiekowi każą segregować i mam jeszcze płacić jak za złoto.
Sedno jest w tym że najpierw niech producenci ograniczą ilość opakowań.
Prosze popatrzeć że 5 plasterków szynki, 3 plasterki sera żółtego , 2 łyżki jogurtu w opakowaniach z plastiku,
Nie ma konkurencji w zagospodarowaniu śmieci, bo tu trzeba dysponować sporą bazą techniczną. Do odbioru śmieci firmy się znajdą , wystarczy pare samochodów.
Tak że problem będzie narastał.
Plus tej ustawy że zmusiła wszystkich do płacenia, przedtem jak nikt nie kontrolował to połowa lądowała w lasach i potokach.
rentgen*17.01.2020, 12:57
Radni pytaja, mysla jak pomoc mieszkancom, a w gminie Szaflary? sama uchwała o stawce bez zadnej debaty. Pan Wójt nie pofatygował sie aby przedstawic uchwały z możliwościa częściowego zwolnienia mieszkancow z opłat. Slychac tylko o spalarni zadnych szczegółów
papa17.01.2020, 12:46
za pół tony 65 zł a nie 10, pała z matematyki
zainteresowany17.01.2020, 12:42
oszczędności jakiekolwiek by były, jakby ludzie wrzucający plastiki i inne opakowania do worków zechcieli je zgniatać !!! żeby nie wozić pustego powietrza , jak widzę worki ze śmieciami to mnie rozpacz ogarnia, że ktoś nie potrafi zaoszczędzić miejsca i zgnieść butelki plastikowej wrzucając ją do worka - tyle w temacie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl