22.01.2020, 15:00 | czytano: 12426

Porozmawiajmy o spalarni. Mieszkańcy mają obawy, wójt mówi o wielkich korzyściach

Fot. Robert Miśkowiec
Około 30 mieszkańców Szaflar przyszło do urzędu gminy zaniepokojonych plotkami, że we wsi powstanie spalarnia odpadów. - Porozmawiamy o tym. Gdybym nie był przekonany, że taka instalacja jest w 100% bezpieczna dla mieszkańców i korzystna dla gminy, to w ogóle nie podejmowałbym tematu - przekonywał ich wójt Rafał Szkaradziński.
Mieszkańcy przyszli na posiedzenie komisji Rady Gminy Szaflary, na którym był dziś opiniowany projekt uchwały intencyjnej pozwalającej gminie na podjęcie działań zmierzających do powstania na terenie gminy Szaflary instalacji termicznego przekształcania odpadów. Gmina poważnie myśli o budowie nowoczesnej elektrociepłowni termicznej na gminnej działce w rejonie Tewikla, w pobliżu granicy z Nowym Targiem, ale najpierw chce o zdanie zapytać mieszkańców. Tego dotyczy też uchwała przedstawiona radnym: zgody na zlecenie analiz i ekspertyz, które mają być współfinansowane przez wszystkie gminy na Podhalu.
Podhalańskie gminy rozmawiają o budowie elektrociepłowni, w której byłyby spalane odpady komunalne, bo ceny śmieci rosną w zastraszającym tempie. W ciągu ostatnich dwóch-trzech lat, opłaty za śmieci w gminie Szaflary wzrosły z 6 do 22 zł od osoby miesięcznie. - I to nie jest koniec tego, co będzie się działo – ostrzega wójt. Szkaradziński przypominał mieszkańcom, że ceny śmieci rosną, a rynek odbioru odpadów jest zmonopolizowany. Jest kilka firm, które podzieliły między siebie rynek. To one dyktują ceny, które muszą płacić mieszkańcy. Gmina Szaflary ma pomysł, by wybudować ją u siebie, bo ekonomicznie jest to bardzo opłacalne przedsięwzięcie. Wójt przekonuje, że jej budowa przyniosłaby gminie wiele korzyści, chociażby mniejsze ceny za ich odbiór. Ale nie tylko. Produkowała by ona prąd, który gmina i mieszkańcy mogą wykorzystać lub sprzedać do sieci. Będzie też produkować ciepło, którym będzie można zasilać planowaną sieć ciepłowniczą. Dla gminy oznacza to wysokie dochody z podatków. Z mieszkańcami miałaby zostać zawarta umowa społeczna, dzięki czemu mogliby oni zdecydować, na jakie inwestycje wydać dodatkowe pieniądze. Efektem spalania jest żużel, którym można utwardzać drogi. Zalet jest więcej. W dodatku, jak podkreślał Rafał Szkaradziński, instalacja służąca do termicznej utylizacji odpadów, jest całkowicie bezpieczna. - Nie nazywajmy tego spalarnią. Spalarnie są w domach, w których niektórzy spalają w piecach śmieci. Gdybym nie był przekonany, że taka instalacja jest w 100% bezpieczna dla mieszkańców i korzystna dla gminy, to w ogóle nie podejmowałbym tematu - przekonywał wójt.

Sołtys Szaflar Władysław Migiel przekonywał obecnych na spotkaniu mieszkańców, że nie można negować pomysłu, zanim się nie pozna szczegółów. Jego zdaniem, gmina powinna podjąć temat i przekazać mieszkańcom wszystkie informacje na ten temat, mówiące o korzyściach i zagrożeniach. - Musimy poznać, co to w ogóle jest i dopiero wtedy podejmiemy decyzję. Ale dajmy szansę jasno przedstawić sprawę - zaapelował.

Mieszkańcy mieli jednak liczne obawy. Przede wszystkim dopytywali o planowaną lokalizację. Wójt mówił, że chodzi o tereny na granicy gminy i miasta Nowy Targ, na gminnej działce. Mieszkańcy chcieli też wiedzieć, czy to bezpieczne, gdzie będą składowane odpady, co się będzie działo z odpadami ze spalania, czy będą utylizowane ścieki itp. Pojawiały się obawy, że do spalarni będą kolejki tirów. W końcu padały zarzuty, że gmina zaczyna coś robić, a o niczym nie informuje mieszkańców. Rafał Szkaradziński na część pytań odpowiadał, na inne nie. Mówił, że rozpoczęcie rozmów pozwoli na przeprowadzenie ekspertyz, analiz, konsultacji i rozmów.

Spalarnia miałaby obsługiwać powiaty nowotarski i tatrzański. Jej koszt szacowany jest na ponad 400 mln zł. - Zapewniam, że bez zgody mieszkańców nie ma możliwości realizacji tej inwestycji. Ten dokument pozwala nam dopiero na to, żeby zacząć o tym mówić – przekonywał wójt do poparcia projektu uchwały intencyjnej.
- To nie będzie decyzja wójta czy rady gminy. Ale przygotujemy dokumenty, na podstawie których mieszkańcy podejmą decyzję – dodał wicewójt Sławomir Furca.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały. Ale ostateczna decyzja i główne głosowanie, czy rozpoczynać rozmowy nad elektrociepłownią (decyzja o budowie będzie podejmowana po otrzymaniu analiz i raportów), zapadną na przyszłotygodniowej sesji Rady Gminy Szaflary.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ewa27.01.2020, 23:11
Brak mi słów , panie Rafale a miałam takie dobre zdanie o panu . Nie Chcemy tego dziadostwa u nas !!!
Mieszkanka27.01.2020, 16:23
Nie wyobrażam sobie tej spalarni w tewiklu to głupota najpiękniejsze miejsce w szaflarach gdzie można zabrać dzieci na spacer na rower z dała od samochodów niegodze się na ta spalarnia!!!
AczemuNie26.01.2020, 23:03
***Może by tak te 1.5 miliona wydać na edukacje dzieci w zakresie gospodarowania odpadami zamiast budować im spalarnie ?
***Może byłby to długoterminowy projekt ale mógłby przynieść zdecydowanie lepsze korzyści niż budowa jakże wątpliwej atrakcji turystycznej.
***Może warto wrócić do czasów kiedy zbierało i oddawało się makulaturę, mleko było w szkalnych/zwrotnych butelkach a na zakupy chodziło się ze sznurkowa siatką....
Może i morze było by wtedy bardziej czyste....może
*26.01.2020, 16:51
Cza było innego sołtysa wybrać...
Zed26.01.2020, 01:22
A byłemu :) sołtysowi Szaflar ręki juz nie podom!
Zed26.01.2020, 01:20
Ostoł sie ino markieting i reklama.
Zed26.01.2020, 01:19
A kany jest Orzeł Biały i flagi. Usunął ze ściany przeszłość i tradycje?
Szk25.01.2020, 23:42
Szkoda ze wójt taki mądry a nie zatrudni specjalistów. Tak, trzeba zapłacić, ale teraz jest kierowniczka budownictwa która owszem ma uprawnienia ale nie ma pojęcia o sztuce budowlanej, zastępczyni to w ogóle abstrakcja bo powinna być zatrudniona jako prawnik, zgodnie z jej wykształceniem (chyba). Specjiści za to są zwalniani jeden po drugim bo nie mogą być mądrzejsi od "kierowniczek". Tam tylko prostego chłopa ze wsi co zna się na budowie, nie zaś panienek Wójtowi na pocieszenie oka. Wójt piwinien myśleć o gminie a nie o swoich powiązaniach. Szkoda. Mądry chłop a taki glupi
Szaflarzanin25.01.2020, 22:24
A sołtys Gminy Szaflary jeszcze nie wie, po której stronie się opowiedzieć, bo nie wie, która strona wygra...jak to gdzieś w Piśmie Świętym pisze "albo być zimny, albo gorący ale nigdy letni...."
ekspert25.01.2020, 22:19
Drogi Panie Wójcie i Szanowni Panowie Radni. Zanim wydacie bardzo duże pieniądze na analizy dotyczące budowy Spalarni śmieci (Termiczne przekształcanie odpadów, elektrociepłownię) zapytajcie mieszkańców czy chcą taki twór w swojej miejscowości! Wójt na ostatniej sesji stwierdził, że jeżeli mieszkańcy się nie zgodzą, to spalarnia nie powstanie, więc pytam się dlaczego chcecie wydawać ogromne pieniądze na analizy, wiedząc że mieszkańcy się nie zgodzą na budowę? Kto pokryje koszty niepoważnego pomysłu Wójta? Wójt i radni ze swojej kieszeni?
Bolek24.01.2020, 20:47
Pytanie do Analizator:
...a gdzie szanowny Pan mieszka ? Może jest koło Pana jakaś fajna działeczka 1.5ha pod tą świetną inwestycje ?
Po co budować most za 20 milionów skoro można by było poszukać działki
za podobne pieniądze?
ekspert24.01.2020, 19:53
Do analizator
Taki z ciebie praktyk jak z Szaflarzańskich Radnych i Wójta eksperci...
Szkoda z tobą polemizować, przytaczać argumenty i fakty, niech będzie jak chcesz ziemia jest płaska...
Zszokowana24.01.2020, 19:02
Szokujaca lokalizacja!!! W centrum dopiero co powstalych rekreacyjnych sciezek rowerowych, tras narciarskich. Ludzie z odleglych miejsc przyjezdzaja do tego jeszcze nie skazonego miejsca, pooddychac swiezym powietrzem, poinhalowac sie sosnowym lasem, poogladac przechadzajace sie sarny i jelenie a tutaj wyrosnie im SPALARNIA pomiedzy sciezka rowerowa a narciarska, smiech na sali!!!!Nie tedy droga p. Wojcie, spalarnie buduje sie na odludziu, z dala od domow i terenow rekreacyjnych, to miejsce po prostu nie pasuje. Wojt powinien reprezentowac interesy mieszkancow, dlatego go wybrali, a mieszkancy na spalarnie mowia NIE!!!
Do analizator24.01.2020, 14:42
Szkodliwość spalarni w Krakowie przejawia się m.in. niskimi wartościami nieruchomości w jej otoczeniu. Polecam sprawdzić jak niskie sa wartości nieruchomości w ogłoszeniach nieruchomościowych w otoczeniu tej spalarni.
To dowód na szkodliwość spalarni.
Gosc24.01.2020, 13:13
Do tych , którzy są za spalarnia.. Na zachodzie spalarnie działa ją ekstra . U nas problem to cwaniactwa, które po czasie wychodzi. Bo trzeba oszczędzać. Więc w dzień się pali zgodnie z zasadami A w nocy już bez zasad, czyli bez filtrów. I tak naprawdę, żadne komisje nie chcą tego rzetelnie sprawdzac bo dostaną w łapę i po problemie.. po czasie kiedy skończy się okres umowy na spalanie A ludzie w końcu zaczynają się buntować wychodzi, że spalarni w nie działa na jak należy. Więc proszę się nie wumadrzac jaka to spalarni w dobra. Bo doba spalarnia to niestety nie w Polsce gdzie jest korupcja i wszystko się załatwia w taki A nie inny sposob.
Analizator23.01.2020, 23:25
widzę, że wiele osób próbuje siać demagogię i rzuca nieprawdziwe informacje. Zakład Termicznego przekształcania Odpadów Komunalnych to jedyne rozwiązanie, które pozwoli poradzić sobie ze śmieciami i WIEM CO MÓWIĘ JAKO PRAKTYK. Gratuluję wójtowi odwagi i trzymam kciuki za realizację. polecam instalację w Krakowie tym, którzy mówią o szkodliwości. NIE MACIE POJĘCIA o czym mówicie.
pniok23.01.2020, 19:21
Budowa spalarni śmieci w Kotlinie Nowotarskiej to iście szatański pomysł. Osobiście , nie sądzę aby pomysłodawcą był wójt Szkaradziński , wielu ludzi ( w tym i ja ) mają Go za człowieka mądrego i dobrego gospodarza. Tym bardziej dziwi fakt, że dał się wmanewrować w tak szkodliwy projekt . Po pierwsze - lokalizacja ! I tu długo by wymieniać : sąsiedztwo tj. rezerwat Bór na Czerwonem , budujące się nowe osiedle domków jednorodzinnych , potok Biały Dunajec a w koło tereny rekreacyjne i ścieżki rowerowe - czy ktoś z pomysłodawców zaglądnął w ogóle w mapy ? A co z dojazdem ? Ulica Polna ? To chyba jakiś żart ! Co z pozostałą - ogromną infrastrukturą ? - niezbędną przy takim zakładzie . Jest jeszcze sprawa planowanych inwestycji po drugiej stronie Dunajca , czyli Parku Rozrywki (PKL ) I Miasteczka Wodnego (P. Wojas ) . Czy sąsiedztwo spalarni śmieci będzie zachętą dla korzystających z atrakcji tych parków ? Wątpię !
Jeszcze jedno - jakoś nie przekonuje mnie przykład Wiednia , w naszym - polskim wydaniu , będzie tak jak z wiecznie śmierdzącą sortownią na Jana Pawła , czy tą nieszczęsną oczyszczalnią na Waksmundzkiej - po prostu dramat. Tak więc uciekajmy od takich pomysłów i duśmy je w zarodku . A skoro spalarnia to taki dobry interes , dajmy zarobić innym. Podhale musi iść w stronę rozwoju turystyki i ogólnie pojętej rekreacji . Mądrze wykorzystajmy nasze atuty a nie będzie problemu z zapłatą za spalanie naszych śmieci . Ot , cała prawda .
rentgen*23.01.2020, 16:32
do @inżynier budownictwa
i do innych:
1.Zadaj pytanie urzednikom w Polsce lub Brukseli dlaczego UE nie dotuje już budowy kolejnych spalarni bo to trochę dziwne, przeciez problem ze smieciami ma cała Europa???
Dlaczego władza centralna sama nie buduje takich instalacji tylko przerzuca na biedne samorządy?
2. Dlaczego p Wójt od roku czasu spotykając się z innymi samorządowcami nie miał czasu lub odwagi na żadnym zebraniu wiejskim w Szaflarach poinformowac mieszkańcow że na terenach Szaflar ma taki pomysł?
3. Obejrzyj sesje z 30 grudnia kiedy kilkoro Radnych zaczęło drążyć temat bo być moża sprawa nienabrałaby takiego medialnego i szaflarzańskiego rozgłosu i Wójt tak szybciutko przepchałby uchwałe?
4. Sięgnijcie pamięcia i zapytajcie p Wójta ile juz poszlo pieniędzy na audyty, analizy i Bóg wie na co i które siedza na półkach?
5. Na ostatniej komisii oberwało sie Radnemu że poszedł z taka inf o uchwale do mieszkańców a dlaczego nie przyszedł do Urzędu? To ja sie pytam kto was Radni i sołtysi wybrał?? P Wójt czy my , mieszkańcy-suwereni??? Brawo Radni odważni, myślący inaczej.
6. Gmina ma Budżet ok 100ml w tym 45mln sam odwiert +plus transfery socjalne. Mówimy o kwocie ok 400-500mln, czyli 10x większej. Mam nadzieje ze p Wójt wie co robi
7. Gminy podhalanskie przystąpiły juz do PPK kiedys, pooddawały majątek i jakie dzis mają prawo dyktowania cen lub odzyskania majątku?

Argument ze bedzie śmierdziec mnie osobiście nie przekonuje, jednak boje się tego możliwego bałaganu
OŚMIORNICA23.01.2020, 15:17
Ludzie ! My nie mieszkamy w Austrii. Znając nasze realia na początku wszystko bedzie cacy ale po czasie znajda się pomysły jak oszczędzać filtry i co robić z odpadami po spalaniu....w sumie to lokalizacja ma uzasadnienie bo zawsze mozna upozorować jakiąś małą awarię i spuścić
wszystko do Dunakca.
chłopek roztropek23.01.2020, 13:18
nikt nie chce spalarni gigant w swojej wsi..teraz każdy sobie spala swoje śmieci i co to komu przeszkadza?
Smieciarz23.01.2020, 10:56
Jeden komin już nad miastem jest to może niech się do niego jaśnie nam panujący wójt podłączy i będzie znowu śliczna wizytówka podhala
stasek23.01.2020, 10:26
Przypominam scenę z Misia Barei
miś= spalarnia

Miś: Powiedz mi po co jest ta spalarnia?
Hochwander: Właśnie, po co?
Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ta spalarnia? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest spalarnia na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą spalarnia? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest spalarnia społeczna, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
Hochwander: Protokół zniszczenia...
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Ciekawy23.01.2020, 10:08
Jestem bardzo ciekawy jaką decyzję podejmą na najbliższej sesji Rady Gminy Szaflary radni. Czy radni z obozu Wójta odważą się mu sprzeciwić.? Utracą wówczas swoje przywileje. To będzie dla nich bardzo trudna próba. Ja uważam, że przed podjęciem tak ważnej uchwały winno być ogłoszone referendum.
Gg23.01.2020, 09:46
Ważna od słowa WAGA!
leśnik23.01.2020, 08:54
Lokalizacja wątpliwa przytulona do Boru. I tak ten biedny las będzie znosił uciążliwości związane z drogą dwupasmową. Znajdźcie inną
Michal23.01.2020, 08:47
Powinni przy.... takie stawki za smieci zeby ludzie zgodzili sie na spalarnie.
współczuje mieszkańcom22.01.2020, 23:53
Bedzie waliło na całą wieś, aż miło.
Ala22.01.2020, 23:40
Jak ten wójt pisze o korzyściach z tej spalarni to myślę że będą takie jak ze spółki wodnej w Maruszynie którą to swoimi działaniami doprowadził do takiego punktu że udziałowcy którzy popłacili po kilka tysięcy zostali bez pieniędzy i bez wody. Nie można mu pozwolić na tę spalarnię , tiry, korki , bajzel, smród, sortownie , ogrodzenia ,magazyny, koszmarna zabudowa , rozwalone drogi........ no i pewnie kilkanaście ciepłych posadek w zarządzie spalarni dla zasłużonych ;
do Gg22.01.2020, 23:07
ważną Personą
baciok@22.01.2020, 22:05
Do nick No to trochę konkretów
Gratulacje . Pieknie wypunktowaleś szanownego Pana Wójta.
Nic nie trzeba dodawać.
Mający związki z Szaflarami też uważam że projekt jakiś taki dziwny(mówię bardzo oglednie)
Brydzia22.01.2020, 21:49
Jaja na całego. Sorka ale dlaczego dzis było zdziwienie pana wójta jak zobaczył tylu ludzi na spotkaniu ( a ilu nie jest świadomych)?? Dlaczego do radnego mial ale???świadczy tylko o szacunku jaki wójt ma do mieszkańców. Ma ich głęboko w d.....
Zed22.01.2020, 21:25
A jeśli Rafał mówi,że wystarczy mu tylko 1,5 ha działki dla spalarni to proszę radnych z innych wsi niż Szaflary: weźcie sobie tę wspaniałą inwestycję do swojej wsi i możemy się umówić, że zyski z niej zostają w waszej wsi. Proszę badzo. Każdy się zgodzi dla paru milionów.
No to trochę konkretów22.01.2020, 21:24
1. Planowany teren to tereny rekreacyjne, leśne i mieszkaniowe w otulinie Natury 2000 i w obszarze chronionym. 2. Docelowa ilość palonych śmieci to 350tys. ton rocznie. 3. Dostarczana do spalarni będzie tylko frakcja palna a co gminy z tych powiatów zrobią z resztą śmieci? 4. Na całym Podhalu jest za mało śmieci na spalarnię, a nie dopiero z dwóch powiatów, więc śmieci będą dowożone ze śląska w ilości na początek 30% całości - tak podano wójtom - super prawda? 5. Co zrobić z popiołami po spaleniu - wójcie nie osłabiaj mnie że będziesz drogi sypał żużlem - wiesz że nie wolno czy ci jeszcze doradcy nie powiedzieli (wiem, żę za twojej kadencji drogi się remontuje mieszanką błotną, ale bez przesady). Było też powiedziane, że transport odbywać się będzie ulicą Polną - chyba ktoś zwariował. 6. Na tym gruncie już była planowana oczyszczalnia ścieków ale ludzie popędzili pomysłodawców - czy sołtys już o tym nie pamięta jak oberwał po łapach za to od ludzi. 7. Ani w Krakowie, ani w Wiedniu spalarnie nie są w centrach miast i nie ma w najbliższym sąsiedztwie budynków mieszkaniowych. 8. Co tam właściwie będzie spalane skoro Polska ma osiągnąć określony poziom recyklingu i jest obowiązek segregacji, a za chwilę w unii zostaną wycofane plastiki i folie czyli materiał najbardziej kaloryczny dla produkcji energii czy ciepła. 9. Aż się dziwię czemu wójtowie i burmistrzowie nie prześcigają się, u kogo będzie spalarnia, skoro jest taka fajna, dochodowa i ekologiczna. 10. Dopiero co w Tewiklu powstały ścieżki rowerowe, trasy biegowe i spacerowe a tu proszę, jak przyjemnie będzie spacerować wokół spalarni. 11. Gdzie będą sortowane śmieci, aby wyodrębnić frakcję palną od reszty? 12. Sortownia w Nowym Targu obok lotniska też miała być piękna i pachnąca. Proszę tam sobie przejechać a zobaczycie jak tam capi, szczury, padlina, śmieci gniją, palą się i korki na drodze głównej - dziś 4 tiry stojące na drodze do Białki zablokowały drogę bo nie mogły wjechać na sortownię - taki ruch i to z samego rana. 13. Czy znowu przyszły czasy, że Szaflary muszą przyjąć wszelkie syfy z okolicy, jak było za komuny. Pamiętamy chyba śmietnisko w Zaskalu, gdzie nawet szpitalne odpady tam zwożono, cały kombinat i narciarnia, tuczarnie, skóry z waksmunada i nie wiadomo co jeszcze. Potem trzeba było rekultywować za olbrzymie pieniądze, żeby nie dostać kary. 14. Będzie spalarnia, to już wtedy kto zabroni ją rozbudowywać do nie wiadomo jakiej wielkości i kosztem dalszych terenów. 15. Po co dogrzewać geotermię, skoro nawet jej jeszcze nie ma w pobliżu i nie będzie jeżeli nie pójdzie do Nowego Targu (bo raczej nie pójdzie bo nowotarżanie umieją liczyć), skoro temperatura wody geotermalnej ma mieć ponad 100 stopni. 16. Ta spalarnia to projekt grubymi nićmi szyty, pytanie tylko pod kogo? Warto wiedzić, że prezes najbliższej spalarni ma gołej pensji 400 tysięcy rocznie, do tego premie, odprawy, a gdzie cała świta, zarząd, rady nadzorcze itp, itd? 17. Trzy lub cztery lokalizacje były też rozpatrywane w Nowym Tagu, tylko Nowy Targ się wykręcił sianem - czemu nie chcą? 18. Smieci nie będą tanśze, będą raczej droższe. 19. Dlaczego wójt sie wypowiada, że będzie to super interes dla gminy, skoro nie ma żadnych analiz, wyliczeń - to jest zwykłe opowiadanie bajek ciemnemu ludowi (bo tak nas traktuje). 20. Proszę aby w sprawie wypowiadali się ludzie z Szaflar, bo nie chcemy, aby znowu ktoś za nas zdecydował, tym bardziej ludzie spoza Szaflar. 21. I na koniec: śmieci będą tańsze, ale niech się wójt zajmie usczelnieniem systemu płatności, bo przez to gmina traci rocznie ok. 500tys. złotych - dotyczy noclegów, agroturystyki, wszelkich wynajmowanych domków, pensjonatów itp, itd. Czyli wciągu 5 lat urzędowania wójta uciekło ok. 2,5miliona złotych. 22. Nie będzie nikt decydował o utracie wartości naszych majątków w sąsiedztwie spalarni i w samych Szaflarach. 23. Sołtys niech się wreszcie zdecyduje, co o spalarni sądzi, bo w tej sprawie już chyba 3 razy zmieniał stanowisko - taki wiater duje w szaflarach. Powinien stać po stronie ludzi, nie zaś pewnej grupy interesów.
Zed22.01.2020, 21:21
Poprawka. Do 40 % wynosi w Polsce udział bioodpadów w strumieniu odpadów komunalnych. Przepraszam za omyłkę w opisie...
max22.01.2020, 21:05
Baciok
Pojedź sobie do nie tak odległej stolicy Austrii, gdzie w jej ścisłym centrum jest zlokalizowana taka spalarnia odpadów, a później pisz komentarze.
Kuba.
Spalanie odpadów w domowym palenisku, a w spalarni mega różnica tym komentarzem kompromitujesz się całkowicie.
Frania z Tewikla22.01.2020, 20:39
To co wiem gmina Nowy Targ powiedziała NIE.
Druga sprawa cudo ma przyjmować śmieci nie tylko z Małopolski a także ze Śląska żeby sie opłacało. Trzecia rzecz dlaczego wójt wcześniej nic nie mówił bo jak sie okazuje od 1.5 roku juz są plany i kasa (ok 2000000)??? Widziałam ze sa juz komentarze na TP i sie wypowiadają pozytywnie ale tylko ludzie spoza gminy. Jak wam tak pasuje to prosze i sobie samy zrobic to CUDO koło domu.
Gg22.01.2020, 20:35
Ta "Putnia" nie odstępuje na krok. Po co tam siedzi jak ani me ani be? Kim tam jest?
wiesniak22.01.2020, 20:28
to nie tyn urzad co byl szkoda :(;( :( :( :( :(
Bolus22.01.2020, 20:19
Wójt niech może najpierw doprowadzi jedna sprawę do końca a później bierze się za następna.. Światła na zakopiance nadal nie działają i jeśli nic wójt w tym temacie nie zrobi to zablokuje y zakopianke i może w końcu wtedy ktoś zainteresuje się ta sprawa
małpa22.01.2020, 20:14
Popieram pomysł wójta. To rozsądne i przyszłościowe myślenie.
Nie rozumiem logiki rozumowania ludzi, wory śmieci oddać, najlepiej niesegregowanych i najlepiej po 6 zł. I to może jeszcze z krzywdą.
Dziś już nie jeździ się maluchem jak 25 lat temu, tylko lepszymi i wygodniejszymi samochodami które tez więcej palą. Konsumpcyjny tryb życia wymusił segregowanie i utylizację śmieci. Jak w piecach palą śmieci to nie mówią że to jest niezdrowe i że ich truje. Nie ma też korków tirów... są tylko dla nikogo niewidoczne śmieci do spalenia w kotłowni a sąsiedzi którym przeszkadza spalanie śmieci są nierozumni.Postęp techniki nie idzie w parze z postępem myślenia, przynajmniej nie u wszystkich.
Jozek22.01.2020, 20:12
Trzeba być idiota żeby nazwać ekologiczne - Tewikiel ,piękne krajobrazy .Brak słów naprawdę ! Teraz panie wójcie to się pan popisał ,ludzie pana zjedzą !!!
Hanka22.01.2020, 20:02
Co to pan Szkaradzinski myśli ze jest właścicielem wszystkiego co jest w Szaflarach ??? Proszę niech se zrobi w pensjonacie spalarnie
ski22.01.2020, 20:02
do ciekawy a mieście komin jest,teren jest ino ważniejsa kultura
Szaflarzanin22.01.2020, 19:59
Ludzie ratujcie się !!!!! Wójt Szkaradzinski oszalał ,brońcie się przed spalarnia !!!! Przecież tam w Tewiklu takie piękne lasy !!!!! Ludzie litości
AAA22.01.2020, 19:51
A w samym centrum Wiednia jest taka spalarnia! I Wiedeń bez smogu.
Kicia22.01.2020, 19:50
Spalił sie, było nic nie robić i siedzieć na stołku
antyPO22.01.2020, 19:42
Wybudują spalarnie, założą spółkę, gdzie w razie niepowodzeń będą lądować tacy Szkaradzińscy, Jamrozy i inni "bajkopisarze", a za śmieci będziemy dalej płacić krocie. Już raz obiecywali tanie ścieki w PPK i..... każdy dzisiaj wie ile płaci za ścieki..... im więcej ludzi się podłączy to będzie taniej.... a potem im więcej budujemy tym więcej musicie płacić, bo musimy spłacić te inwestycje.......

Jaka gwarancja, że po budowie spalarni EMPOL, FCC obniży stawki??
ŻADNA!!!!
baciok@22.01.2020, 19:25
Pan Wójt jak zawsze wie wszystko najlepiej.
To ja powiem kilka moich uwag.
1. Dlaczego inne Gminy jakoś nie palą się aby umieścić spalarnię na swoim terenie.
2. Taka spalarnia bedzie przyjmowac śmieci z całej Małopolski bo aby pracowała pelną mocą to śmieci z Podhala bedzie za mało.
3. Ciągłe korki, te smieci będą zwozić potężne Tiry( przedmówcy już o tym wspominali)
4. Po spaleniu ta masa co zostanie nie jest bezpieczna , też musi być gdzieś składowana lub Tiry będą z powrotem wywoziły ją..
Czy Pan Wójt już ma miejsce na składowanie.
5. Panie Wójcie mam działki w Szaflarach i nie życze sobie spalarni.
6. Pan odejdzie a mieszkańscy będą ponosić konsekwencje nieodpowiedzialnego Pana działania.
optymista22.01.2020, 19:06
Spalarnia na Podhalu? Bardzo "ciekawy" pomysł, jeszcze tego nie grali, aby w otulinie Parku Narodowego oraz w Parków Krajobrazowych budować spalarnię. To jakieś kuriozum. Setki transportów z odpadami - 100.000 ton odpadów plus odpady niebezpieczne po procesie spalania. Całe Podhale zostanie sparaliżowane. Koszty budowy poniesie kto? odpowiedź jest prosta poniosą pośrednio mieszkańcy, a zyski które ewentualnie będzie generować spalarnia nie trafią do mieszkańców lecz do spółki a to już subtelna różnica. Śmieci będą tańsze? chciałbym zobaczyć analizę- kiedy ? najpierw spólka będzie musiała odrobić koszt inwestycji a to liczone jest w latach, tak więc powodzenia za 20 lat śmieci będą tańsze ot taka perspektywa tylko czy Podhale to wytrwa ?
Kordzik22.01.2020, 18:51
@Zakłamanie_wszędzie. Proszę mi powiedzieć w jaki sposób żużel ze spalania odpadów komunalnych może być radioaktywny.
penonol22.01.2020, 18:34
Mieszkańcom Szaflar się podnosi, ale ci co prowadzą wynajem, działalność, agroturystykę i inne - płaci garstka. 2 osoby mieszkają a worków wystawiają 30. Gmina Szaflary nie przejęła firm i agroturystyk, dlatego powinny one oddawać odpady do IB lub Empolu, a one odbierają odpady z terenu całej gminy Szaflary z działalności jutro, w czwartek. To proszę się przejechać po gminie i zobaczyć ile działalności i agroturystyk wystawiło koszy i jakie duże? Śmieci z działalności nie mają prawa znaleźć się w workach gminnych, bo gmina Szaflary nie pobiera opłat z nieruchomości niezamieszkałych i gmina Szaflary nie odbiera odpadów w koszach. Napiszcie wniosek do gminy o udostępnienie informacji publicznej ile firm ma umowy na wywóz odpadów i ile było kontroli (obowiązek wójta) przez ostatnie 5 lat? Mieszkańcy niech się cieszą, że wspierają tych co nie płacą lub udają że płacą!
Kuba22.01.2020, 18:29
Jak spalanie odpadów jest ekologiczne to palmy w domu i będzie dużo taniej i
śmieci nie będą zalegać w workach na poboczach dróg znikną koszty zbierania śmieci .
spostrzegawczy22.01.2020, 18:14
Brawo Wójcie! Niektórzy "włodarze" zwłaszcza ci najbliżsi powinni się od was uczyć! Zwłaszcza co to jest ekonomia i ekologia!
Zed22.01.2020, 18:11
Podobno będą spalać wszystkie odpady, samochód przywiezie wszystkie worki i siup do pieca. Nie trzeba będzie sortowni i nie będzie śmierdzieć. I jak się to ma do nakazu segregacji i do poziomów 50 % recyklingu, który gminy --- muszą--- osiągnąć, bo zapłacą karę. Rozumiem, że szkło, popiół i bioodpady, pampersy - zwłaszcza te od osób chorych po radioterapii (do 40% w składzie wszystkich odpadów) mają ogromną wartość opałową i zysk energetyczny jest ogromny. Niech ktoś spróbuje spalić popiół i szkło w piecu:) Zysk gwarantowany
Gorol z gorc22.01.2020, 18:10
Ludzie prosze pojechać do Krakowa, a jeszcze lepiej do Wiednia. Spalarnia w centrum stolicy Austri. Nie upieram sie o miejscu powstania, tylko ogolnie o budowie i to szybkiej. Bo ceny w 2021 roku jak i nastepnym kolejny raz pojda w gore gdyz oplata skladowa 1 tony odpadow przyworzonych na wysypiska znowu wzrosnie. Normy ceny i dyrektywy unijne sa ogolno dostepne tylko nasza wladza jakos ich nie widzi
wace22.01.2020, 17:47
No to płaćcie wiecj za śmieci tutaj dalej sredniowiecze, lepiej do lasu wywieźć
Ja mieszka ka22.01.2020, 16:58
Ciekawe dlaczego wójt i radni nic nie poinformowali mieszkańców??? Dlaczego wszystko za plecami mieszkańców? Jak tak dalej bedzie robić to taczkami go wywioza z reszta swity. Teraz będzie SZAFLARY ŚMIECI PODHALA
Zakłamanie_wszędzie22.01.2020, 16:48
hahahaha "Efektem spalania jest żużel, którym można utwardzać drogi". Szczyt Hipokryzji i zakłamania. Taki odpad jest skażony i często radioaktywny więc należy go odpowiednio zutylizować o czym Szanowny Pan Wójt nie wspomina bo jest to największy problem wszystkich spalarni! Szkoda że w kampanii wyborczej Pan Wójt tego pomysłu tak nie nagłaśniał. Ciekawe dlaczego.
Szukający prawdy22.01.2020, 16:39
Skoro Wójt Szaflar twierdzi że firmy dyktują ceny to niech zapyta wicewójta Gminy Nowy Targ o wyniki analiz dotyczących powołania własnego przedsiębiorstwa komunalnego. Przypomnę "...analizy wykazały że sytuacja nie ulegnie poprawie.." czyli że ceny nie będą niższe..
Mieszkaniec22.01.2020, 16:15
Ja na miejscu innych gmin, też bym się bardzo cieszyła, że śmieci można wywieźć do Szaflar. Na pewno ucieszą się też turyści którzy będą stać w korkach za tirami ze śmieciami w trakcie wymiany turnusów.
Gratuluje optynizmu :)
helen22.01.2020, 15:57
a smieci kielo niesegregowane
Ciekawy22.01.2020, 15:38
Jak spalania odpadów jest tak nieszkodliwa dla otoczenia i jej posiadanie jest tak fantastyczne to dlaczego inne gminy nie zabiegają aby by to na ich terenie zlokalizować to cudo.?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl