26.01.2020, 15:21 | czytano: 7676

Nie narzekać, tylko działać - akcja "Palmy czysto" (zdjęcia)

zdj. Krzysztof Garbacz
NOWY TARG. - Po co to robimy? Żeby pokazać ludziom skuteczną metodę walki ze smogiem. Proponujemy skuteczne rozwiązanie problemu jakości powietrza, a co za tym idzie poprawę jakości życia w mieście - mówią przedstawiciele Otwartej Nowotarskiej Inicjatywy, organizatorzy zorganizowanego w niedzielę pokazu "palenia od góry".
To nie pierwsza tego typu inicjatywa. Od czterech lat, wcześniej jako "Podhale bez dymu" - podobne prezentacje nowotarżanie organizowali na Rynku i obok kościoła św. Katarzyny. - Nie chcemy tylko narzekać, że jest źle. Chcemy coś konkretnego z tym problemem zrobić - wyjaśnia Jan Sięka, jeden z inicjatorów zarejestrowania w czerwcu ub. roku stowarzyszenie Otwarta Nowotarska Inicjatywa.
- Formuła stowarzyszenia pomaga, bo nie występujemy jako osoby prywatne, ale jako oficjalnie zarejestrowany byt. Łatwiej jest nam rozmawiać z urzędami, ale i promować idee, by nie być posądzonym, że działamy jako prywatne osoby, mające jakiś prywatny interes, by namawiać ludzi do zmiany sposobu palenia w piecach - tłumaczy.

Dzisiejsze spotkanie na Rynku rozpoczęło się od wprowadzenia w temat "palenia od góry". Jan Sięka mówił o zaletach tej metody, a ponieważ ważne jest nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć - zorganizowany został praktyczny pokaz. W dwóch piecykach umieszczono taki sam rodzaj opału. W jednym rozpalono metodą tradycyjną, w drugim - odwrotnie, czyli ogień podłożono od góry. Chodziło o unaocznienie różnic w ilości i jakości dymu, który wydostawał się z piecyków.

- Żeby nie zadymić całego Rynku, nie dajemy tyle opału ile zwykle się daje. Inaczej byśmy tutaj nie wytrzymali bez masek - zastrzegł Romuald Olszowiec, współorganizator pokazu. - Zachęcam do tej metody, ona oszczędza i czas, i opał, i ogranicza dym - dodał.

Wśród uczestników pokazu był także strażak i kominiarz - Krzysztof Batkiewicz z PSP Nowy Targ mówił o zagrożeniach pożarowych towarzyszących eksploatacji kotłowni, a Dariusz Malucha - kominiarz z Limanowej, z perspektywy swojego zawodu omówił korzyści stosowania metody "palenia od góry". Warto dodać, że Izby kominiarskie popierają ten sposób palenia w piecach, tłumacząc, iż zmniejsza ona ryzyko pożaru sadzy w kominie.

- Mam nadzieję, że dzięki naszej akcji przynajmniej klika osób się przekona do czystszej metody palenia. Wiem, że część osób stosuje ją z powodzeniem. Namawiam, by propagować ten sposób palenia - wśród znajomych i sąsiadów. Mogliście państwo w praktyce zobaczyć, jak to wygląda. Nie ma to jak bezpośrednie rozmowy z sąsiadami. Zawsze jakieś ziarenko przyniesie plon - apelował Jan Sięka.
- Myślimy, że to nasze ostatnie spotkanie. Chociaż lubimy występować - żartował Romuald Olszowiec. - Ale ostatnie, ponieważ już wszyscy się nauczą tej metody i nie będzie problemu - wyjaśnił.

Zgromadzeniu na Rynku mieszkańcy, nagrodzili prezentacje oklaskami.

Stowarzyszenie stawia sobie za cel nie tylko walkę ze smogiem. - Mamy wiele pomysłów, których celem jest wprowadzenie usprawnień i rozwiązań ułatwiających życie mieszkańcom. To zarówno drobne sprawy, ale i duże programy kilkuletnie - zapowiada Jan Sięka.

s/ zdj. Krzysztof Garbacz
zobacz także
komentarze
Sok29.01.2020, 15:24
Ludzie umierają a burmistrz się wybiera na kolejny bal. 5 lat zaniedbań i puszczania farmazonów w reżimowej telewizji /.../
olo29.01.2020, 13:39
Zakaz palenia węglem i koniec !!!!!!
śwętysmog28.01.2020, 19:11
Co rok to samo,w zimie (dla czego nie w lecie?), pokazy na Rynku,na terenie świątyni św.Katarzyny.Efekt? Matko jedyna.W zimie i nie tylko nieba nie widać.
piskorz28.01.2020, 09:55
Paliłem tak kilka lat ale efekty nie są aż takie wspaniałe. Mokry wegiel czy drewno i tak się dymi
Niech żyje bal27.01.2020, 17:20
@Ciutrok
Nieprzypadkowo ... na plakacie balowym dużymi literami pisze Open Bar! Baw się władzo a mieszkańcy niech się leczą bo u nas 1000% powyżej normy stało się normą
obserwator27.01.2020, 14:39
Właśnie takie akcje mają potencjał , żeby coś zmienić w powietrzu a nie tylko gadanie , że węgiel be .
spostrzegawczy27.01.2020, 09:00
~do ciutrok
Jesteś boski! Cytuję: "Na balu burmistrza wstawią się w komplecie." No tylko żeby od tego wstawienia nie było wstydu!
00727.01.2020, 08:15
Co zescie sie tego Watychy tak uczepili? Inny kandydat oferuje wieksze dotacje? A może za darmo Wam wszystkim opozycja wymieni? Nie jestem jego fanem, ale na glupote ludzką to on nie ma wpływu. Kto chce to bedzie palił jak mu się podoba, starsze pokolenia zwlaszcza, do nich juz nic nie dociera nowoczesnego i ekologicznego. Na spotkanie przyszła garstka ludzi, tak jestescie zainteresowani ekologia, a w internecie wszyscy ekologiczni sie znalezli.
władza zawieszona27.01.2020, 08:13
Mądrość dobrej władzy polega na zmianach systemowych, nawet rozłożonych na etapy, ale systemowych! Kto ma jakiekolwiek pojęcie o zarządzaniu wie, że działania doraźne mają za zadanie udowodnić brak pomysłu i umiejętności rozwiązania problemu. I tyle o tym pięcioletnim cyrku burmistrza, który wciąż mieszając w tej szklance herbaty bez cukru chce sprawić wrażenie, że może w końcu będzie słodko. Inaczej rzecz ujmując, nie da się tamować krwotoku stosując aspirynę.
referendum27.01.2020, 07:41
Są ludzie, którzy nie dorośli do piastowania pewnych stanowisk. Watycha z Wojtaszkiem nie sprawdzili się w malutkiej gmince Czorsztyn i nie sprawdzają się w NT. Koszty zdrowotne chybionych decyzji i bezradności ponosimy a ekonomiczne czyli zadłużenie ponosić będą nawet nasze wnuki.
Adam27.01.2020, 06:49
Burmistrz Watycha był współorganizatorem spotkania. Nie przyszedł ani on ani zastępca. To najlepiej dowodzi o bezradności i tym że przez ostatnią jego kadencję i brak zdecydowanych działań zostaliśmy Smogową Stolicą Polski.
Jedno pytanie26.01.2020, 23:25
Do Watychy zakaz palenia miałem węglowym, nie chcemy syfu wokół szkół i osiedli, urząd miasta podpiąć pod gaz oraz kotłownie miejską !!! Dlaczego miasto ma dostawac dotacje skoro samo truje mieszkańców!? Burmistrz rozklada ręce zwalając wine na mieszkańców palących węglem a sam po cichu co robi? Tu są nasze dzieci!!! Pozew zbiorowy i referendum koniec bali i imprez, odciąć panią Steg od pieniądzy,przeznaczyc je na modernizacje i działania.
Mieszkańcy26.01.2020, 22:38
Niedziela, Nowy Targ, godz. 22,15. Norma PM10 przekroczona o ponad 1000%. Grzegorz W. przygotowuje się do Galaktycznego Balu Burmistrza. Nowotarżanie referendum o odwołanie burmistrza i rady miejskiej albo zdrowie i życie!
miejscowy26.01.2020, 21:40
Takie palenie dobre dla emerytów, rencistów i bezrobotnych, którzy siedzą w domu i mają czas na codzienne rozpalanie oraz lubią przesiadywać w kotłowni.
Olo26.01.2020, 21:11
Dalej jest to węgiel i czy palimy z dołu czy z góry czy miał czy tzw. ekogroszek to w warunkach domowych nie da się palić węglem ekologicznie. Równie dobrze mogliby pokazywać jak ekologicznie spalać odpady w domowym piecu. Trzeba skończyć z węglem w domowych kotłach i tyle w temacie.
Nowo Tarzan26.01.2020, 20:38
Kolejny półśrodek, prezentacja - rozpalanie peletem i rozpałką. Wyobrażacie sobie, że samotna starsza babcia pójdzie po worek peletu i kupi płynną rozpałkę za 7 zł. Pomijając, że rozpałka wcale nie jest ekologiczna. Powinni rozpalać jak w domu szarą gazetą lub szarym papierem i suchym miękkim drewnem. Dymiło się zarówno z jednego jak i z drugiego pieca natomiast z tego od góry troszkę słabiej. Powinien eksperyment być przeprowadzony z filtrem na kominie i wtedy pokazać jak jest zanieczyszczony filtr. Podejrzewam, że nie wiele mniej z komina palonego od góry. Dymiło się więcej przy spalaniu od dołu, ale tylko przy rozpalaniu i dosypywaniu węgla. A tak to mniej dymił piec od dolnego spalania. Inicjatywa średnia chociaż obstawiam, że może ok 20% ma to jakiś marny sens. Z tego wychodzi, że tylko i wyłącznie likwidacja kopciuchów. Paliwa odnawialne nie kopalne chyba, że nie na wyjścia gdzieś na obrzeżach miasta wtedy gaz. Jeszcze taka uwaga palenie od góry trzeba palić za każdym razem odnowa w piecu a od dołu przerusztujesz piec zostaje żar dokładasz i jazda. Osobiście mam gaz ale jestem za geotermią To są tylko moje subiektywne odczucia i opinie. Niech żyje Nowy Targ.
:)26.01.2020, 20:29
do Smogowa Stolica Polski Nowy Targ - a czym pali kotłownia miejska, bo o ile się orientuje to miał węglowy (czyli tez trzeba by do zakazać), zresztą wodę z geotermii tez trzeba by podgrzewać w tej kotłowni.
A o ile pamiętam to ostatnio w TV (nie wiem jaki kanał i program) dwie ekspertki wypowiadały się o szkodliwości ogrzewania gazem.
C26.01.2020, 20:07
Za chwile zima się skończy i cisza o smogu. Od jesieni powtórka i tak co rok a smog se żyje.
żar26.01.2020, 19:18
Pan Waldemar pewnie był na wycieczce. Będzie zdjęcia pokazywał w telefonie urzędnikom do piątku. Co tam jakiś smog w mieście.
Ciutrok26.01.2020, 18:57
Grzegorz Watycha zamienia kotły gazowe na ciepło z miału węglowego. Zatruwa bloki. Nieobecność jego i jego zastępcy z Maniów świadczy o tym gdzie mają ekologię i czyste powietrze. Na balu burmistrza wstawią się w komplecie.
???26.01.2020, 17:24
Do "Jedno pytanie" zorietuj się o co chodzi z tym ciepłem z kotłowni, a potem pisz
Waclaw26.01.2020, 17:20
Czy na tym byli obecni tak dużo mówiący i krytykujący ludzie ze Alarmu Smogowego ?
Iko26.01.2020, 17:19
No i Alarm Smogowy opozycja i kilku aktywnych pisarzy na tym forum powoli uczyć się od tej Inicjatywy. Zamiast narzekać i krytykować trzeba działać wśród ludzi a nie swoje cele polityczne tylko realizować.
ja26.01.2020, 17:18
Edukacja jest mało skuteczna , niestety . Tak samo jest z wypalaniem traw , dziadek wypalał , ojciec wypalał to znaczy że tak jest dobrze i ja też tak będę robił . Polaka tylko i wyłacznie po kieszeni to szybko zrozumie .
Ja narzekam26.01.2020, 17:07
Ja narzekam, bo na gaz przeszlam a burmistrz w urzedzie miasta nie :/
Jedno pytanie26.01.2020, 16:39
Panie Watycha dlaczego pan nie podłączył gazu do urzędu miasta ???? jest dostępny w centrum miasta zamiast tego podpiął pan urząd do kotłowni która pali miałem węglowym ! czy to jest przykład dla mieszkańców ???
STAŚ26.01.2020, 15:51
Pierwsza klasa !
Nauka przez zabawę !!!
dd26.01.2020, 15:48
Fajny pokaz. Dziękuję.
cyngiel26.01.2020, 15:45
Współorganizatora pana Grzegorza Watychy nie było. Temat smogu go mało widać nie interesuje. Nie było go na konferencji antysmogowej na Podhalance. Szykuje się do galaktycznego balu kosmitów.
Smogowa Stolica Polski Nowy Targ26.01.2020, 15:30
Jedyna skuteczna metoda na smog to zakazać palenia węglem. To co zostało zaprezentowane to tylko półśrodek. Być może skuteczny w krótkim horyzoncie, ale wciąż półśrodek. Rozwiązanie jest jedno - zakazać węgla.
Marian26.01.2020, 15:24
Fajna akcja.Panie Dyda może taki pokaz w Krościenku bo nocą to na rynku smród dym a to tylko z trzech kominów od strony parkingu.....!!!!!!!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl